İrlanda Vize Başvuru İşlemleri

İrlanda Vize Başvuru İşlemleri

Avrupa’nın Kuzeybatısında bulunan İrlanda; Atlas Okyanusu’nun Batı kesiminde yer alır.

İrlanda Vize Dilekçe Örneği

Büyük Britanya adasının büyük bir kesimini kapsayan ve ada üzerinde yer alan İrlanda yapılacak olan seyahatler için vize istemektedir.

İrlanda Vize Gerekli midir 2023

İrlanda tüm pasaport türleri için vize alım sürecinin gerçekleşmesi gereken ülkelerden birisidir. Yapacağınız seyahat türüne göre vize alım aşamaları farklılık göstermektedir.

İrlanda’ya yapacak olduğunuz seyahat sürecinde; Hizmet, Hususi ve Umuma mahsus ve Diplomatik pasaporta sahip olan kişilerin seyahatleri için vize almaları gerekmektedir. İrlanda vizesi başvurularını Türkiye’de bulunan Konsolosluk ya da Başkonsolosluklara başvuruda bulunarak yapabilirsiniz.

İrlanda Vize Başvuru İşlemleri

İrlanda Vize Başvuru İşlemleri

 

İrlanda Vize Türleri

İrlanda’ya yapacak olduğunuz seyahat türleri birbirinden farklı çeşitli seyahat kategorilerine ayrılmaktadır. Her bir seyahat türü farklı bir vize türünü içerir.

  • İrlanda Ticari vizesi
  • İrlanda Turistik vize
  • İrlanda Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi
  • İrlanda Eğitim vizesi
  • İrlanda Aile Birleşim vizesi

İrlanda Vizesi Evrakları 2023

İrlanda vizesi için başvuru evraklarınızın tamamlanması gereken süreci bulunur. Bru süreç için Türkiye’de bulunan İrlanda konsoloslukları ile iletişime geçerek eksiksiz bir şekilde ve doğru beyanlar ile istenen evrakları teslim etmeniz gerekir.

  • İrlanda vize başvuru formu
  • İrlanda seyahatiniz için kullanacağınız geçerliliğini koruyan bir pasaport. Bu pasaport seyahat bitiminden sonraki 6 ayı içermelidir ve pasaportunuz içerisindeki 2 sayfa boş bir şekilde bulunmalıdır. Sonrasında bu 2 sayfaya vize basıma gerçekleşecektir.
  • Sahip olduğunuz mal varlığınızı vize evraklarınız arasına ekleyebilirsiniz. Bunun için üzerinize kayıtlı bulunan taşınmaz ya da tapu bilgilerini ek evrak olarak sunmalısınız.
  • Çalışan konumda yapacağınız başvurularda çalıştığınız işyerinizden alınacak olan maaş bordrosu örneği
  • Öğrenci olarak yapılacak İrlanda vizesi başvurularında sizin adınıza sponsor olacak kişinin masraflarınızı karşılayacağına dair taahhüt ettiği yazılı bir belge bulunmalıdır.
İrlanda vizesi güncel evrak listesi için  visacenter.com.tr/irlanda-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İrlanda Vize Ücretleri 2023

İrlanda seyahatlerinizin türüne göre vize ücreti farklılıklar gösterir. İrlanda’ya yapacak olduğumuz tek ve çoklu girişlerde vize ücretlerinde farklılıklar görülür.

İrlanda tek girişli olarak yapılacak olan vize için ücret olarak 60 euro istemektedir. Çoklu olarak yapacak olduğunuz İrlanda ziyaretleriniz için vize ücreti €100 dur.

İrlanda Vize Önemli Notlar 2023

İrlanda vizesi, İrlanda topraklarına seyahat etmek isteyen tüm başvuru sahiplerinin iki ülke içerisinden de giriş ve çıkış yapabilmesi adına ihtiyaç duyduğu resmi bir onay belgesi niteliği taşımaktadır. Vizesiz bir şekilde hiç kimse İrlanda’ya seyahat edememektedir. Vize işlemlerine tabi tutulmak zorunludur.

İrlanda Vizesi Ekşi

İrlanda vizesi ekşi yorumlarına göre, İrlanda ülkesi Schengen prosedürüne göre bir vize uygulaması yapmadığında dolayı başvuru sahipleri bu hakkında kapsamlı bir araştırma yaparak başvuruda bulunması gerektiği vurgulanmıştır.

İrlanda Vize İstiyor Mu?

İrlanda ülkesi, tüm T.C’ ne ait pasaport kategorilerinden vize talebinde bulunmaktadır. Buna Diplomatik pasaportlar da dahildir. İrlanda ülkesinin vize muafiyet programında ise, 180 günlük bir konaklama hakkı ile kişi Birleşik Krallık vizesine sahip olup, daha önceden Birleşik Krallığa giriş yapan bir vatandaşın en fazla 90 gün olmak ile birlikte İrlanda sınırlarına geçiş yapabilme hakkı bulunmaktadır.

İrlanda Vize Başvurusu

İrlanda vize başvurusunda bulunmak için randevu talep edilmesine gerek yoktur. Bu nedenle hazırlanması gereken evraklar hazırlandıktan daha sonra başvuruda bulunacak kişi en yakın vize merkezine giderek işlemlerinin yapabilmektedir.

İrlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çıkma süresi konsolosluklara bağlı olarak değişim sağlamaktadır.Bu gibi durumlarda yetkili konsolosluk resmi makamı başvuruda bulunan kişilerden eksik evrak talebinde bulunabilmektedir. Ya da direkt olarak ret cevabı ile olumsuz bir şekilde geri dönüt yapabilmektedir. Bu gibi durumların yaşanamaması adına kişi evraklarının kontrolünü dikkatli bir şekilde sağlaması gerekmektedir. Ayrıca tutarsız bilgilerin beyanında bulunur ise, hakkında cezai yaptırımlar uygulanabilmektedir.

İrlanda Vize Şartları

İrlanda vize şartları, İrlanda vize başvurusunda bulunacak olan kişinin mevcut pasaportunun daha devam ediyor olması gerekmektedir. Bu nedenle başvuruda bulunacak olan kişi, faal gösterecek olan pasaportunun geçerlilik tarihlerine iyi bakması ve dikkatli bir şekilde kontrol etmesi gerekmektedir.

İrlanda Vize Ücreti
İrlanda vize ücreti olan bir ülkedir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerek turistik gerekse daha farklı amaçlar üzerinden buraya seyahat edebilmeleri için vize alması şarttır. En kısa süreli olan seyahatlerde istenen ücret 60 Euro olarak dikkat çeker. Bu tek girişlidir. Çok girişli olanı ise 100 Euro’dur.
İrlanda Vizesi İle İngiltere'ye Gidilir Mi?
İrlanda vizesi üzerinden seyahatinizi İngiltere’ye yapmanız gibi bir durum hiçbir şekilde söz konusu değildir. Bunun iki nedeni vardır. İlki İrlanda’nın bir Schengen ülkesi olmamasıdır. Diğeri ise bu ülkenin kendi yasalarının ve vize politikasının çok farklı oluşudur. Her ne kadar AB içerisinde yer alsa da Schengen antlaşmasının altına bir imza atmamıştır.
İrlanda Vizesi
İrlanda vizesi alabilmek için gerekli evrakların çok kısa bir zaman dilimi içerisinde tamamlanması gerekmektedir. Bunlar standart belgeler olarak dikkat çeker. Şu şekildedir; nüfus cüzdanı fotokopisi, pasaport, 2 tane fotoğraf, tam vukuatlı bir nüfus kayıt örneği, tapu ya da kira gösteren belgeler, seyahat sağlık sigortası, hem konaklama hem de ulaşım rezervasyonları şeklindedir. Aynı zamanda geliri gösteren tüm evrakları da unutmamak lazım.
Schengen Vize Ücreti
Schengen vize ücreti dolar ya da Euro olarak belirlenir. Bunun Türk Lirası üzerinden ödenmesi mümkündür. Ücretin farklılık gösterdiğini, ülkelerin buna karar verdiğini hemen söylemek lazım.
İrlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?
İrlanda vize başvurusu yapmış olan kişilerin ilgili işlemleri en geç 3 haftalık süre içerisinde tamamlanmaktadır.
İrlanda Vizesi Kolay Mi
İrlanda vizesi zor değildir. Ancak bazı ülkelerde olduğu gibi 15 gün içerisinde çıkmaz. Süre biraz daha uzundur ve üst limiti 21 gün olarak belirlenmiştir.
İrlanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar
İrlanda vizesi için tanımlanmış ve istenen evrakların tümü, standart belgeler olarak dikkat çekmektedir.
İrlanda Vize Ücreti 2023

İrlanda vize ücreti 2023 yılı için 60 Euro olarak belirlenmiştir. Çok girişli İrlanda vize ücreti ise 100 Euro’dur.

İrlanda vizesi ile İngiltere’ye gidilir mi: İrlanda vizesi ile çevre ülkelere giriş yapılmasına izin verilmez.

İrlanda’da eğitim almak isteyen kişilerin başvuru yapabileceği vize türü öğrenci vizesidir. İrlanda öğrenci vizesi ücreti tek girişli 200 TL, çok girişli 320 TL’dir.

İrlanda, Schengen vizesi ile seyahat edilmesine izin vermediği için İrlanda vizesi alınması zorunludur. Ücretleri arasında büyük farklılık olmasa da İrlanda vizesi, Schengen vizesine göre daha kısıtlıdır. Schengen vize ücreti 80 Euro, İrlanda vize ücreti 60 Euro’dur.

İrlanda öğrenci vizesi red alanlar yeniden vize başvurusu yapma hakkına sahiptir. Aynı zamanda İrlanda konsolosluğuna itiraz dilekçesi de yazılabilir. İrlanda vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasının sebebi genellikle evrakların hatalı olması veya finansal sebeplerdir. Bu nedenle itiraz dilekçesi yerine dikkatli bir şekilde yeniden vize başvurusu yapmak olumlu sonuç alınması için daha makuldür.

İrlanda 2020 yılında pandemi sebebi ile vize işlemlerine kısıtlama getirmiştir. 2023 yılında ise ülkeye gitmek isteyenler vize başvurusu için randevu alabilir. Ancak yıllara göre vize şartlarının değişebileceğini göz önünde bulundurarak İrlanda vize son durum açıklamalarını konsolosluk adresinden takip etmelisiniz.

İrlanda turist vizesi ülkede kısa süre kalmak için alabileceğiniz seyahat vizesidir. Bu vizenin başvuruları İrlanda konsolosluğuna yapılır. Vize ücreti 100 Euro’dur.

İrlanda Vizesi

Türkiye’den İrlanda’ya seyahat edecek kişilerden vize istenir. Bu nedenle Türk vatandaşlarının ülkeye gitme amacına göre bir İrlanda vizesi alması zorunludur. İrlanda vizesi; eğitim, çalışma, aile birleşimi, ticari ve turistik olarak farklı türlere ayrılmıştır.

İrlanda vizesi yeşil pasaport sahibi kişilerin başvuru yapabileceği vize türüdür. Başvuru yapılacak pasaportun en az 6 ay geçerliliği olması gerekir.

İrlanda turist vizesi ülkeye seyahat etmek isteyen ve kısa süre kalmak isteyenlerin müracaat edebileceği vize türüdür. Vize başvurusu için pasaport, kimlik fotokopisi, fotoğraf, gelir belgeleri, vize başvuru formu gibi belgelerin teslim edilmesi istenir.

İrlanda vize türleri; eğitim, çalışma, turistik, ticari, aile birleşimi olarak farklı sınıflara ayrılmıştır. İrlanda vizesi alacak kişilerin gitme amaçlarına göre vize başvuru formu doldurması ve randevu alması gerekir. Eğitim, çalışma, ticari ve aile birleşimi vizeleri için davetiye ve sponsor belgeleri istenmektedir.

İrlanda D tipi vize ülkede 90 günden uzun süre kalacak Türk vatandaşlarının alması gereken uzun süreli vize türüdür. Bu vizeyi alarak ülkeye gittikten sonra oturum izni ve çalışma izni alabilirsiniz.

İrlanda vizesi kolay mı: İrlanda vize şartlarına dikkat edilmesi ve gerekli evrakların dikkatli bir şekilde hazırlanması halinde vize almak zor değildir.

İrlanda vizesi Schengen mi: İrlanda, Schengen vizesi alarak gidebileceğiniz ülkeler arasında yer almaz. Seyahat etmek için İrlanda vizesi başvurusunda bulunmanız gerekir.

İrlanda vize 2023 yılı için açılmıştır. Vize almak isteyen Türk vatandaşları, İrlanda konsolosluğundan randevu alabilir.

Irlanda için vize gerekli mi?

İrlanda için vize gereklidir çünkü iki ülke arasında uygulamada olan vize muafiyet anlaşması yoktur.

Irlanda vizesi almak kolay mı?

İrlanda konsolosluğunun uyum şartlarını yerine getiren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize başvurusunda sıkıntı yaratılmaz bunun için vize almak kolaydır.

Irlanda vizesi nasıl alınır?

İrlanda vizesi şahsen alınabildiği gibi yetkili kurumlar ya da akredite acenteler tarafından da alınmaktadır.

 

Oyla! post