Covid 19- Çekya Vizesine Etkisi

Covid 19- Çekya Vizesine Etkisi

 2019 Yılında ortaya çıkan yeni tip coronavirüs salgınının dünyaya yayılması nedeniyle Çek Cumhuriyeti tarafından da birtakım önlemler alınmıştır.

Vize Red Nedenleri Türkçe

Çek Cumhuriyetinde coronavirüs vakası ilk olarak 1 Mart 2020 tarihinde üç kişide görülmüştür. Bu tarihten itibaren salgının ülke geneline yayılmaması için sıkı önlemler başlatılmıştır.

Ardından hükumet tarafından olağanüstü hal ilan edilmiştir. Olağanüstü hal kapsamında 14 Mart 2020 tarihinden itibaren coronavirüs salgını görülen ülkelere seyahatler durdurulmuştur. Bu uygulamalara ek olarak alınan bir kararla vize ve oturma başvuru izinleri de durdurulmuştur.

Alınan durdurma kararı halen devam ettiğinden Çek Cumhuriyeti konsoloslukları vize başvurusu almamaktadır. Yapılmış olan başvurular için de red kararı verilmektedir.

KORONA VİRÜSÜ ÇEK CUMHURİYETİ

Covid 19 salgı’nın Çekya Vizesine etkisi ; Neredeyse tüm kıta ve ülkelerde görülen korona virüsü, 1 Mart 2020 tarihinde 3 kişilik vaka olmak üzere Çek Cumhuriyeti’nde de görülmüştür. Ülkemizden tam 10 gün önce ilk vakalara rastlanan ülkede, hemen sıkı önlemler alınmaya başlanmıştır.

Çek Cumhuriyeti Hükümeti olağanüstü hâl ilan ederek, yüksek salgın durumu içerisindeki ve normal seyirde virüs vakaları görülen ülkelere 14 Mart 2020 tarihinden itibaren seyahat kısıtlaması getirmiştir. Ayrıca Çek Cumhuriyeti Hükümeti 12 Mart 2020 tarihinde alınan diğer önlemlere ek olarak vize ve oturma başvuru izinlerini de geçici olarak askıya aldığını bildirmiştir.

Yani, ülkemizde ki Çek Konsolosluğu ve bu konsolosluğa bağlı vize başvuru merkezleri talep kabul etmemekte, onay sürecinde olan başvuruları ise reddetmektedir.

Covid 19- Çekya Vizesine Etkisi

Covid 19- Çekya Vizesine Etkisi

   Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Fiyatlarındaki Değişim

Çek Cumhuriyeti için vizelerin aktif olarak alındığı korona virüs öncesi dönemde hükûmetolarak vize ücretlerinin arttırılması söz konusuydu. Bu konuda çalışmalar yapan Çek Cumhuriyeti, vize fiyatlarında vize ve oturma taleplerini askıya almadan hemen önce bir miktar artışa gitmiştir. 2 Şubat 2020 tarihinde kişi başı kısa dönemli vize ücreti 60 Euro’dan 80 Euro’ya çıkarılmıştır,

Ülke içerisinde ise yerel para biriminde artışı sağlanmıştır. Ayrıca, 6-12 yaş aralığında bulunan çocuklar için vize ücreti 40 Euro’ya yükseltilip Çek para birimine göre de eş değer miktarlara getirilmiştir. İlerleyen tarihlerde vize başvurusu yapacak olan adayların bu fiyat tarifesi üzerinden ödeme yapması gerektiğini hatırlatırız.

  Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Çek Cumhuriyeti’nde alınan tedbirler olumlu sonuç vermiş ve ilk vakaların görüldüğü 1 Mart 2020 tarihinden beri yeni vaka sayısında azalma olduğu tespit edilmiştir. Fakat, şu an için keskin bir normalleşme her ülke için çok tehlikeli durumlar arz edebilir.

Bu yüzden, Çek Cumhuriyeti ziyaretleri için alacağınız vizeler ön görülemeyen ileri bir tarihe ertelenmek zorunda kalmıştır. Net bir tarih hiçbir yetkili kurum veya kişi tarafından verilememektedir. 2022 yılında normalleşme durumlarının başlayarak, 2019 yılı ve öncesi tarihlerde olduğu gibi rahat seyahat imkanı ve vize başvurularının gerçekleşebilmesi tahmin edilmektedir.

Covid 19- Çekya Vizesine Etkisi Videosu;

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.