İngiltere Tır Şoförü Alım Şartları 2023

,
İngiltere Tır Şoförü Alım Şartları

İngiltere, tır ve kamyon şoförü açığını kapamak ve tedarik zincirinin devam etmesi için, 5bin ağır vasıta şoförü için, geçici vize vereceğini açıkladı. Yapılan açıklamayı duyan ve İngiltere’de şoför vizesi için başvuru yapmak isteyen Türk vatandaşları, İngiltere tır şoförü alım şartları konusunda araştırma yapıyor.

Henüz İngiltere Büyükelçiliği tarafından başvurular konusunda herhangi bir açıklama yapılmasa da ağır vasıta sürücü alımı için gerekli bazı şart ve koşulların da başvuru sahipleri tarafından hazırlanması gerekiyor.

İngiltere’ye geçici vize işlemleri için başvuru yapmak isteyen Türk vatandaşları; uzman ekibimiz ile iletişime geçerek, gerekli vize işlemlerini kolaylıkla ve prosedüre uygun şekilde başlatabilir.

İngiltere Tır Şoförü Başvurusu

İngiltere Tır Şoförü Başvurusu

İngiltere tır şoförü başvurusu yapacak Türk vatandaşları; uluslararası karayolu taşımacılığı ve ağır vasıta sürücü belgesi için başvuru yaparken, bazı belgeleri de almış ve eğitimlerini tamamlamış olması gerekiyor.

Tır şoförü başvurusu yaparken;

 • Geçerli bir İngiltere ehliyet belgesine ihtiyacınız vardır. Alabileceğiniz C1+E, C1, C ve C+E ehliyet seviyelerini alabilirsiniz.
 • Seyahat edilecek ülkelerde geçerli olmak üzere sürücü mesleki yeterlilik sertifikası alınır.
 • Standart vize başvurusunda hazırlayacağınız evraklar yanında güncelliği olan pasaport ve sağlık belgeleri de şoför vizesi başvurusu için gerekli belgeler arasındadır.

Bunun yanında sürücü belgesi ve uluslararası sürüş izinleri için;

 • İngiltere geçerli ehliyeti yanında kullanılacak araca göre ehliyetinizin olması önemlidir.
 • AB, Lihtenştayn, İzlanda ve İsviçre için uluslararası sürüş izni alınması gerekli değildir.
 • İngiltere ehliyetinizin olması durumunda, İrlanda’da IDP yani uluslararası sürüş izni belgesi almanız gerekli değildir.

İngiltere, AB, Lihtenştayn, Norveç, İzlanda ve İsviçre’de, profesyonel anlamda kamyon şoförü olmak ve çalışmak için sürücü CPC yeterliliği alınması gerekir. Sürücü TBM kartınız varsa; uluslararası yolculuklarda, AB ülkelerine taşıma yapmak için, İngiltere CPC kartınızı kullanmanız yeterli olacaktır.

İngiltere Tır Şoförü Arıyor

İngiltere Tır Şoförü Arıyor

İngiltere tır şoförü arıyor konusunda araştırma yapan Türk vatandaşları, İngiltere’de 3 aylık geçici vize başvurusu için, İngiltere tır şoförü alım şartları ve koşullarını da merak edebilir.

İngiltere’de sürüş saatleri sınırları da belirlidir. Buna göre;

 • Günlük 9 saat sürüş limiti vardır. Bu süre 10 saate çıkarken; haftada sadece 2 kere yola çıkılabilir.
 • Haftalık sürüş limiti 56 saattir.
 • 2 haftalık maksimum sürüş limiti ise 90 saat olarak belirlenmiştir.

İngiltere’de 4.5 saatlik sürüş sonrasında, ağır vasıta şoförleri, en az 45 dakika mola vermeleri yasal haklarıdır ve mola verilmesi zorunludur. Bunun yanında molalar tek seferde kullanılabildiği gibi, 15 dakikalık ve 30 dakikalık iki seferde yapılabilir.

İngiltere’deki ağır vasıta şoför açığı ile tır şoförü aranan İngiltere’de şoförler; aracı sürme, yükleme ve boşaltma, araç temizliği ve bakımı, günlük araç kusur kontrolü ve raporu verme gibi işleri de yapabilir.

İngiltere Tır Şoförü Başvuru Formu

İngiltere Tır Şoförü Başvuru Formu

İngiltere’nin ağır vasıta şoför açığı sayesinde, 3 aylık geçici şoför vizesi vermesi; İngiltere’de şoför olarak çalışmak isteyen Türk vatandaşlarını da harekete geçirdi. Konu hakkında İngiltere Büyükelçiliği tarafından henüz bir açıklama yapılmasa da başvuru sahiplerinin standart evraklar yanında geçici vize için gerekli olan belgeleri de hazırlaması gerekir.

Tır şoförü adaylarının hazırlaması gereken en önemli belgelerden biri olan İngiltere tır şoförü başvuru formu, doğru ve eksiksiz şekilde doldurulup, doğruluğundan emin olunduktan sonra, ıslak imzalı olarak, başvuru dosyasına eklenir.

Tır şoförü başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgilerle beyan edilmesi ve İngiltere Büyükelçilik ya da konsolosluğuna teslim edilmesi önemlidir. Bilgilerin birbiriyle çelişmesi, güncel olmayan tarihlere ait bilgiler, vizenin reddedilmesi için yeterli olabilecek nedenlerdir.

İngiltere Tır Şoförü Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere Tır Şoförü Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere tır şoförü alım şartları henüz İngiltere Büyükelçiliği tarafından açıklanmadı. Ancak vize başvurusu yapacak Türk vatandaşları, özellikle 3 aylık geçici şoför vizesi için, İngiltere tır şoförü başvurusu nasıl yapılır konusunda araştırmalara başladı.

 • Şoför vizesi başvurusu için gerekli tüm standart belgeler hazır edilir. (Pasaport, eski vize fotokopileri, biyometrik fotoğraf, banka döküm bilgileri, maaş bilgisi, sağlık belgesi vs.)
 • Başvuru yapacak kişiler, en az 6 ay geçerliliği olan güncel pasaporta sahip olmalıdır. Başvurusu sahipleri 18 yaş ve üzerinde olmalıdır. Pasaport eskiyse ortalama 3 hafta içinde yenileme işlemleri gerçekleştirilir.
 • Uluslararası yolculuk yapılacağı zaman, 3.5 ton üzeri yük aracı kullanılıyorsa, 28 takvim günü için takograf çizelgeleri ve gerekli manuel kayıtlar ile dijital akıllı sürücü kartı yanınızda bulunmalıdır.

Tüm bunların yanında yurtdışında araç kullanırken kasko sigortası olmalı ve yeşil kart taşımanız gerekir.

İngiltere Tır Şoförü Başvurusu Nereden Yapılır?

İngiltere Tır Şoförü Başvurusu Nereden Yapılır?

İngiltere’nin 3 aylık geçici şoför vizesi vereceği açıklandığından itibaren, Türk vatandaşları İngiltere tır şoförü başvurusu nereden yapılır konusu da araştırmaya başladı.

Pasaport, fotoğraf, sağlık belgesi, maaş bordrosu gibi standart şoför vizesi başvuru evraklarının yanında, İngiltere’de geçerli sürücü lisansının, test sonuçlarının ve eğitim belgelerinin de başvurusu sırasında, vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.

Türk vatandaşları gerekli belgeleri hazırlayıp vize randevusu almak için, İngiltere Büyükelçiliği ya da İngiltere Konsolosluğu’na başvuru yapar. Randevu tarihi ve saatine geç kalınmamalı ve tam saatinde konsoloslukta hazır bulunulmalıdır.

Siyah diplomatik pasaport sahibi dışındaki; yeşil hususi pasaport, gri hizmet pasaportu ve bordo umuma mahsus pasaport sahipleri, İngiltere tır şoförü vize başvurusunda bulunabilir.

İngiltere Kamyon Şoförü Başvurusu

İngiltere Kamyon Şoförü Başvurusu

İngiltere kamyon şoförü başvurusu yapacak kişiler, gerekli prosedürleri yerine getirmeli ve gerekli koşulları hazırlamalıdır. İngiltere tır şoförü alım şartları, standart evrak prosedürlerinin yanında, 3 aylık geçici vize başvuru belgelerinin hazırlanması da önemlidir.

Vize başvurusu yaparken;

 • Başvuru formu, pasaport, seyahat rezervasyon bilgileri, fotoğraf, konaklama bilgileri, sağlık belgeleri, maaş belgeleri, medeni durum belgeleri gibi standart belgeler hazırlanır.
 • İngiltere’de geçerli olan C1+E, C1, C ve C+E seviyelerindeki ehliyet belgelerinden alınmış olmalıdır.
 • Ağır vasıta sürücü belgesi alınması için; tıbbi muayene testleri, teorik eğitim ve sınavının başarı belgeleri alınmış olmalıdır.

Kamyon şoförü başvurusu için gerekli uygulamalı eğitim ve TBM sürücü sınavı ve sınavdan alınacak başarı belgesi de yine vize başvuru dosyasına konmuş olmalıdır. Vize harcının ödendi dekontu da yine başvuru dosyasına konmalıdır.

Şoför vizesi başvuruları, 2 ila 3 hafta aralığında incelemeye alınır. İnceleme sürecinde; ek belgelerin istenmesi, konsolosluğun yoğun iş günleri ya da resmî tatil günlerine denk gelmesi, işlemleri uzatabilir. Bu yüzden başvuruların, seyahat tarihinden en az 15-20 gün öncesinde yapılması önemlidir.

İngiltere Kamyon Şoförü Maaşı

İngiltere Kamyon Şoförü Maaşı

İngiltere tır şoförü alım şartları konusunu araştıran Türk vatandaşları; İngiltere’ye şoför olarak gittiklerinde, ne kadar maaş alacakları konusunu da merak edebilir. İngiltere kamyon şoförü maaşı, birçok kritere göre değişir.

Kamyon şoförü maaşları konut, ulaşım ve diğer yardımların yanında; sürücünün becerisine, cinsiyetine, ne kadar deneyimi olduğuna, sürüş konumunun hangi lokasyonlar arasında olduğuna göre değişkenlik gösterir.

İngiltere’de kamyon şoförü maaşları;

 • Maaş aralıkları yıllık 11bin 600 sterlin asgari maaş ile en fazla 36bin 900 sterlin arasında değişir.
 • Ortalama maaş aralıkları yılda 24bin 100 sterlindir.
 • Tecrübeye göre; 2 yıldan az deneyimliler, yılda ortalama, 13bin 700 sterlin kazanır. 2 ila 5 yıl deneyimleler, yılda 17bin 600 sterlin kazanır. 5 ila 10 yıl deneyimi olanlar ise, yılda 24bin 400 sterlin kazanır.
 • Lise seviyesindeki kişiler yılda ortalama 17bin 600 sterlin kazanırken; sertifika ya da diploması olanlar, yılda 25bin 200 sterlin alır.

İngiltere’de hem kadın hem de erkekler şoförlük yapabiliyor. Buna göre erkek kamyon şoförleri, kadın şoförlere göre %4-5 oranında yüksek kazanç sağlıyor.

İngiltere kaç kamyon ve tır şoförü almayı düşünüyor?

İngiltere yapılan açıklamalara göre 5bin akaryakıt tankeri ve gıda kamyonu şoförü alacağını açıkladı.

Bir kamyon şoförü, maaş artışı ne kadardır?

Bir kamyon şoförü; 12 ay ortalama maaş ile %7 oranında artış alabilir.

20 yıldan fazla deneyimi olan kamyon şoförleri ne kadar maaş alır?

20 yıldan fazla deneyime sahip olan kamyon şoförleri, yılda ortalama 34bin 500 sterlin maaş alabilir.

İlginizi Çekebilir;

https://www.visacenter.com.tr/ingiltere-vizesi-guncel/

https://www.visacenter.com.tr/ingiltere-hakkinda-bilgi/

https://www.visacenter.com.tr/ingiltere-vizesi-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.