Arnavutluk Schengen Mi?

Arnavutluk Schengen Mi

Arnavutluk Schengen mi: Arnavutluk Schengen bölgesi kapsamında yer alan bir ülke olmadığı için sürecin daha farklı olduğunu görmekteyiz. Bu ülke, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından hiçbir şekilde vize istemez. Daha önce yapılmış olan anlaşma gereğince, sorunsuz bir biçimde ve sadece birtakım belgeleri alarak hemen seyahatinizi yapabilirsiniz.

Arnavutluk Vize İstiyor mu?

Arnavutluk Schengen mi: Arnavutluk vizesiz seyahat edilebilecek olan ülkelerin içerisinde bulunuyor. Avrupa kıtasında yer alan Balkan bölgesinde yer alan Arnavutluk ile vizeler karşılıklı bir biçimde kaldırılmıştır. Bu sayede Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları üç farklı amaç doğrultusunda, bu ülkeye hiçbir şekilde vize almadan gidebilirler. Bunlar şöyledir;

  • Arnavutluk seyahati turistik amaçla olabilir. Bu noktada seyahat süresinin maksimum 90 gün olması gerekmektedir. Bunun geçilmesi ise kesinlikle söz konusu değildir.
  • Aynı zamanda bu ülke sınırları içerisinde yaşayan ailenizi ya da akrabalarınızı da ziyaret etmeniz mümkündür. Bunun için de ülkenin sizden herhangi bir vize talebi söz konusu değildir.
  • Son olarak ticari bir gerekçe üzerinden de Arnavutluk ziyaretinizin vizeye tabi olmadan gerçekleştirebileceğini ifade etmek lazım. Bunun için sizden birtakım belgeler istenir. Bunların tümünün eksiksiz şekilde tamamlanması önem arz eder.

Arnavutluk Vizesiz Seyahat Nasıl Olur?

Arnavutluk vizesi olmadan seyahat edebilmek için şunları yapmak lazım;

  • Vizesiz bir seyahat adına gerekli olan ilk şey pasaporttur. Bunun hangi tür olduğunun hiçbir önemi söz konusu değildir. Bordo başta olmak üzere Türk pasaportlarının tümüyle vize almadan giriş ve çıkış işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak burada unutulmaması gereken temel nokta pasaportun geçerlilik süresidir. Herhangi bir olumsuzluğun önüne geçebilmek amacıyla minimum 6 aylık olması gerekmektedir. Yani bitiş tarihi bu süreye sahip olmak zorundadır.
  • Yıpranmış, eski ve aynı zamanda kullanımı çok mümkün olmayan pasaport, yanlış intibalar bırakabileceğinden buna dikkat etmek gerekiyor. Pasaport çok eski ise bunun seyahat öncesinde değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilir.
  • Bu ülkeye farklı birçok yolla seyahat edebilmeniz mümkündür. Hem kara yolu hem de hava yoluyla gitmek söz konusudur. Aynı zamanda daha farklı ulaşım araçlarını da kullanabilirsiniz. Dikkat edilecek olan nokta ise hem gidiş hem de dönüş biletinin yanınızda olmasıdır. Hatta bunların çıktısını almak sizin için büyük bir avantaj demektir. Normal şartlar altında Arnavutluk sınırı ve gümrüğünde bunlar sizden talep edilmese de, olasılıkları göz önünde bulundurmak size hiçbir şey kaybettirmez.
  • Apart, otel ya da benzeri yerlerde kalınacağı için buna dair alınmış olan rezervasyon belgesini sunmak gerekiyor. Bu noktada önemli olan şey ise bu ülkeye gitmeden önce online şekilde, kalacağınız yere karar vermek ve hemen iletişim kurmak. Ardından internet üzerinden gerekli rezervasyon belgesini alabilirsiniz. Genellikle bunun Arnavutluk yetkili makamları tarafından talep edildiğini ifade etmek lazım.
  • Aynı zamanda her ne kadar gerekli bir evrak olmasa da, seyahat sağlık sigortasının da olması gerektiğini hatırlatalım. Normalde başta Arnavutluk olmak üzere Türkiye’den vize istemeyen ülkelerin bu anlamda bir talebi yoktur. Ancak yabancı ülke seyahatinde olası kazalar, hastalıklar ve rahatsızlıkların ortaya çıkması ihtimaline karşılık bunun alınması tavsiye edilir.

Giriş sırasında sizden bir form doldurmanız istenir. Dikkatli bir biçimde tüm bilgilerinizi yazmanız yeterlidir. Görüldüğü üzere vizesiz olmasından dolayı bu ülkeye yapılacak olan ziyaret son derece kolaydır.

Arnavutluk Kaç Güne Kadar Vizesiz Kalış Hakkı Tanır?

Arnavutluk seyahatleri 90 gün üst sınır üzerinden her zaman vizesiz bir biçimde yapılabilir. Bu süre standart olarak tanımlanmıştır. Sadece kısa süreli seyahatler için geçerlidir. Bunun tam tersi olarak gerek oturum gerekse bu ülkede çalışma gibi durumlar için izin almak istiyorsanız, süreç farklılık arz eder.

Arnavutluk Seyahati İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Vize istenmediği için Arnavutluk ziyaretleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için son derece kolay olmasıyla dikkat çekiyor. Buna göre özellikle klasik olarak tanımlanmış olan evraklar edinilmelidir. Sınıra gelindiği zaman eğer sizden otel rezervasyonu ya da seyahat sağlık sigortası talep edilirse, bunların tümünü göstermelisiniz. Yanınızda belli miktarda döviz olması zorunludur. Tüm bunlara ek olarak seyahatin nedenini de açık bir biçimde ifade etmelisiniz. Firmamızı arayarak bu konudaki her türlü detayı öğrenebilirsiniz.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.