İskoçya Schengen Ülkesi Mi?

İskoçya Schengen Ülkesi Mi

İskoçya Schengen ülkesi mi; İskoçya Schengen ülkesi değildir. İskoçya vizesi ile Schengen ülkelerine direkt geçiş mümkün olmadığı gibi Schengen vizesi ile de İskoçya’ya direkt olarak giriş yapılmasına imkan verilmeyecektir. İskoçya vize alma adımlarında başvuru işlemlerinizi konsolosluğun sunmuş olduğu başvuru formunu eksiksiz biçimde doldurarak başlatmanız gerekmektedir. Her vize türü için farklı bir başvuru formu atanmıştır. Konsolosluğun sayfası üzerinden sorunsuz şekilde erişim adımını gerçekleştirme hakkınız vardır. Formda verdiğinizi bilgilerden bizzat siz sorumlusunuz. Bu belgelerde ve bilgilerde bir sorun olması durumunda vize onayı söz konusu olmayacaktır.

Schengen Ülkeleri

İskoçya Schengen ülkesi mi; Schengen ülkeleri arasında yer almayan İskoçya için ayrıca bir vize almanız gerekecektir. Schengen ülkeleri denildiği zaman kişilerin aklına Avrupa temelli bir sistem gelmektedir. Fakat bunun istisnaları olduğunun da ayrıca belirtilmesi gerekir. Örneğin kanarya Adaları Avrupa’da olmamasına rağmen Schengen kapsamında değerlendirilmektedir. Bunun tam tersi Bulgaristan ise Avrupa’da yer almasına rağmen, Schengen kapsamında değerlendirilmemektedir.

Schengen ülkeleri arasında İtalya, Fransa, Almanya, İsveç gibi farklı seçenekler yer almaktadır. Herkesin sandığı gibi İskoçya bir Schengen devleti değildir.

Schengen anlaşmasının parçası değildir. Bu nedenle elinizde yer alan Schengen vizesi ile direkt olarak herhangi bir ek izin almadan İngiltere’ye giriş yapmanıza imkan verilmeyecektir. İrlanda da Schengen ülkesi değildir. Bu unsurlar ve Schengen vizesi ile hangi ülkelere girip girmeyeceğinize dair net bilgiler almak isterseniz firmamız ile iletişim kurabilirsiniz. Firmamız size gerekli olan tüm ek bilgilendirmeleri eksiksiz biçimde sunacaktır.

Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Hollanda, Malta, Slovenya, Portekiz, İzlanda ve Macaristan gibi ülkelere Schengen vizesi ile girmenize izin verilmektedir. Schengen bir ortak vize sistemi olarak da tanımlanabilmektedir. Bu ortaklığın bir parçası olan ülkelerin kısa bir süre içerisinde giriş çıkış adımlarını sorunsuz tamamlayabilmesi için uygun alt yapı geliştirilmiştir. VIS olarak tanımlanan bir güvenlik sistemi de geçerliliğini korumaktadır. Schengen ülkelerinden birinde güvenliğe aykırı ve prosedürleri ihlal eden bir tutum takındığınız anda diğer Schengen ülkeleri VIS sistemi üzerinden anında bilgilendirilecektir.

Vize alma sürecinde kişilerin ilk taleplerinin olumsuz yanıt alması durumunda bir sonraki vize alım talebi konusunda alanının uzmanı olan firmalardan yardım alınmamsı daha mantıklı olacaktır. Firmamız bu konuda sizin için tam bir yol gösterici olacaktır. Hem Schengen vizesinin kullanım koşulları hem de evrakların derlenmesi ile alakalı tüm bilgilendirmeler eksiksiz biçimde tarafınıza sunulacaktır.

Schengen Vizesi Detayları Nelerdir?

Schengen vizesi almak isteyen kişilerin kullanacakları pasaportun en az 3 ay kadar daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Eğer pasaportunuzun geçerlilik tarihi ya da yıpranmışlığı ile alakalı bir sorun söz konusu ise vize başvuru adımlarını tamamlamadan direkt olarak pasaport yenileme adına başvurunuzu yapmalısınız. Schengen vize başvurularında pasaportunuzun detaylı şekilde incelenecektir. Bu aşamada eğer gerekli görülürse geçmişte kullandığınız pasaportların da istenmesi söz konusu olabilir.

Ülkelerde kişilerin sadece turizm için değil eğitim için de vize almasına imkan verilmektedir. Hatta eğitim için alınan vizelerin diğer seçeneklere göre çok daha hızlı yanıt aldığının ayrıca belirtilmesi gerekir. Hem Türkiye’deki eğitim durumunuz hem de vize talep ettiğiniz ülkede onay aldığınız okul ile alakalı olarak bilgilendirmeleri eksiksiz biçimde sunmanız gerekmektedir. Başvuru adımlarını tamamlama aşamasında öğrencilerin eğitim masraflarını nasıl karşılayacaklarına dair de bilgilendirme talep edilecektir. Eğer eğitim masraflarınızı karşılayacak bir bursunuz varsa bursa dair bilgilendirmeleri sunmanız yeterli olacaktır.

İskoçya Vizesi Almak Kolay Mı?

İskoçya vizesi alma aşamasında bireylerin taklip etmeleri gereken ana kurallar;

  • İskoçya vizesi almak isteyen kişilerin pasaportlarını, konsolosluk tarafından belirtilen başvuru formunu ve 2 adet fotoğraflarını sunmaları gerekir.
  • Vize alım için başvuru aşamasını tamamlarken bireylerin özellikle ülkeye giriş çıkış yapacakları tarihleri de belirleme bağlamında uçak biletlerine dair de bilgi sunması gerekmektedir.
  • Vize alım sürecinde ülkede nerede kalacağınıza dair de sizden bilgi talep edilecektir. Bu alanda otel rezervasyon belgenizi vize başvuru adımında sunmanız yeterli olacaktır. Bu bilgide değişim olursa yetkilileri haberdar etmelisiniz.

Başvuru adımının başarılı olması için harç ödeme adımını da tamamlamanız gerekmektedir. Harcın ödenmesinin sonrasında ödemenin yapıldığına dair makbuzun da tarafınıza sunulması gerekmektedir.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.