İrlanda Schengen Mi?

İrlanda Schengen Mi

İrlanda Schengen mi; İrlanda bir Schengen ülkesi değildir. Kişilerin İrlanda vizesi ile doğrudan doğruya Schengen ülkelerine giriş yapmasına izin verilmeyecektir, aynı şekilde Schengen vizesi ile de İrlanda’ya giriş yapılmasına imkan tanınmayacaktır. Vize ortaklık sistemi olarak da tanımlanan bu Schengen ortaklığına yakın zamanda İtalya’nın katılması gibi bir durumun söz konusu olmadığı da ayrıca belirtilmelidir. İrlanda vize adımlarını dilerseniz bireysel olarak dilerseniz de aracı ve profesyonel bir firma üzerinden tamamlayabilirsiniz. Kişilerin özellikle ilk başvuru adımlarının ret yanıtı alması durumunda bir sonraki vize başvurusunu kesinlikle profesyonel destek sunan aracı kurumlar ile tamamlaması daha mantıklı olacaktır.

Schengen Nedir?

İrlanda Schengen mi; İrlanda Schengen vize ortaklık programının bir parçası değildir. Bu vize ortaklık programı sayesinde alınan vize üzerinden tüm ortak ülkelere direkt olarak giriş çıkış yapma hakkını elde edebilirsiniz. Özellikle güvenlik denetimlerinden ve Her ülkeye özel vize başvurusu yapmaktan kurtulacağınızın da belirtilmesi gerekir. Kısa bir süre içerisinde başvurularınızı tamamlayarak Fransa, Almanya, İsveç ya da İtalya gibi ülkelerden Schengen vizesi alma imkanını elde edebilirsiniz.

Schengen vizesi almak isteyen kişilerin belgeleri derleme aşamasında çok dikkatli olması gerekir. verilen belgelerde ve bilgilerde en ufak bir hatanın meydana gelmesi durumunda vizenin ret yanıtı alacağının da ayrıca belirtilmesi gerekir.

Schengen vizesi almak için başvuruda bulunurken ülkelerin maddi varlık konusunda oldukça dikkatli olacağının da altı çizilmelidir.

Ülkeye giriş adımını tamamlamanızın sonrasında vize yenileme sürecine dair sorun meydana gelmemesi için özel bir denetim yapı sistemi hazırlanmıştır. Vize yenileme adımları kadar pasaportunuzun geçerliliği konusunda da çok dikkatli olmanız gerekir.

İrlanda Vizesi Kolay Mı?

İrlanda vizesi almak gerekli olan tüm kurallar yerine getirilirse kısa sürede tamamlanacaktır. Vize alma adımlarına dair dikkate alınması gereken hususların temelleri şu biçimde sıralanmaktadır;

  • İrlanda vizesi talep aşamasında kişilerin kullanacakları pasaportun geçerliliğinin en az 3 ay daha devam eder konumda olması gerekmektedir. Eğer pasaportunuzun geçerliliği yeterli değilse ya da fiziksel durumu yıpranmış ise başvuru adımlarının hemen öncesinde pasaportunuzun yenilenmesi için talepte bulunabilirsiniz.
  • Vize talep adımlarında biyometrik fotoğrafınızı da sunmanız gerekmektedir. Biyometrik fotoğrafın arka planının tek renk olması gerekmektedir.
  • Vize alım aşamasında sorun yaşamamak için ülkeye giriş ve çıkış tarihlerinizi de belirtir nitelikte olan uçak gidiş dönüş biletlerini sunmalısınız. Uçak gidiş dönüş biletlerinin yanı sıra ülkede nerede kalacağınıza dair de bilgi vermek adına otel rezervasyonunuzu sunmanız gerekmektedir.

Bu hususlar aracılığı ile hızlı ve güvenli şekilde vize talep adımlarını tamamlayabilirsiniz. Konunun uzmanı olan ekiplerden bu konuda yardım almak sizin için çok daha nitelikli olacaktır.

İrlanda Vizesi Schengen Bölgesinde Geçerli Mi?

İrlanda Schengen bölgesinde geçerli değildir. Schengen bölgesinde yer alan ülkelere giriş yapmak için ayrıca bir vize talep adımında bulunmanız gerekmektedir. Shengen ülkeleri kapsamında olan vizelerde ise ayrıca bir başvuruda bulunmadan ya da güvenlik denetimlerinden geçmeden ülkeye direkt giriş yapılmasına imkan verilmektedir. Schengen ülkeleri arasında VIS adı verilen bir bilgi paylaşım sistemi kendini göstermektedir.

İrlanda Schengen bölgesi kapsamında yer almadığı için başvuru adımlarını ülkenin belirtmiş olduğu koşullara uygun yapmalısınız. Pandemi koşulları sebebi ile kişilerin başvuru adımlarını konsolosluktan randevu alarak yerine getirmesi gerekmektedir. randevu alma adımında HES kodu da talep edilmektedir. Hatta bazı konsolosluk işlemlerinin direkt olarak dijital biçimde tamamlanmasına da imkan tanınmaktadır.

Schengen’e Dahil Olmayan Avrupa Ülkeleri

Bulgaristan ve Romanya Avrupa’da yer almasına rağmen Schengen kapsamında olmayan ülkelerdendir. Bu iki ülkenin de ilerleyen senelerde Schengen kapsamında giriş yapacakları tahmin edilmektedir. Gerekli olan devletlerarası prosedürler geçerliliğini korumaktadır.

Vize Alma Detayları Nelerdir?

Vize alma adımlarında kişilerin sadece kendi kimlik bilgilerini sunmaları ve vize başvuru adımlarını tamamlamak ve onaylatmak için de ödemelerini eksiksiz tamamlamaları gerekmektedir. Ödemenin yapıldığına dair makbuzunuzu da eksiksiz bir biçimde saklamaya özen göstermelisiniz. Ödeme adımının tamamlanması sonrasında değerlendirmenin negatif olması ve vizenizin ret yanıtı alması ile beraber, vize başvuru aşamasında kişilerin ret yanıtı sonrasında ödemiş oldukları tutarın taraflarına iade edilmesine dair bir imkan sunulmayacaktır.  Ret yanıtı aldığınız anda yatırmış olduğunuz tutar da boşa gitmiş olacaktır.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.