Bulgaristan Vize İstiyor mu 2023

,
Bulgaristan Vize İstiyor mu

Bulgaristan Cumhuriyeti, Balkanlar’da bulunan bir ülkedir. Ülkenin resmi dili Bulgarcadır. Burada kullanılan para birimi, Levadır. Bulgaristan 22 Eylül 1908 yılında bağımsızlığını kazanmıştır.

Bulgaristan Vize İstiyor Mu?

Türk vatandaşları Bulgaristan’a seyahat etmek istedikleri takdirde pasaport türlerine göre seyahat gerçekleştirebilir. Hususi pasaporta sahip Türk vatandaşları vizeden muaftırlar. Hizmet ve diplomatik pasaporta sahip olan vatandaşlar yalnızca 30 gün süreyle bir seyahat gerçekleştirecekler. Fakat umumi yani bordo pasaporta sahip olan Türk vatandaşları için vize şartı mecburidir. Süreç olarak kısa ya da uzun dönem olsa bile umumi (bordo) pasaport sahibi vatandaşların, kesinlikle vize almaları gerekir. Bulgaristan’da turistik vize, ticari vize, aile-arkadaş-akraba ziyaret vizesi, transit vize ve uzun vadeli oturma izni vizesi mevcuttur. Bu vizeler alınacağı zaman ülkede ne kadar süreyle bulunacağı kesinlikle belirtilmelidir.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan vizesinin alınabilmesi için ilk olarak vize başvurusu yapılmalıdır. Bulgaristan Konsolosluğu ya da Bulgaristan Büyükelçiliği’ne müracaat gerçekleştirdiğiniz zaman tarafınızdan belirli belgeler istenir. Bu belgeleri eksiksiz ve tamamen sizden istenilen doğrultuda Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Büyükelçiliği ya da Bulgaristan Büyükelçiliği’nin görevlendirdiği diplomatik acentalara vermeniz gerekir. Bulgaristan vize istiyor mu? Bulgaristan vize isteyip istememe durumu pasaport türlerine göre değişir. Pasaport türününüz vize isteme şartını karşılıyorsa, kesinlikle bulundurmalısınız. Fakat vizeden muaf tutulan bir pasaporta sahipseniz vizeden muaf olarak Bulgaristan seyahati gerçekleştirmeniz mümkün. Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan’a seyahat eden Türk vatandaşlarının seyahat planında herhangi bir aksama olmaması için yaklaşık olarak bir buçuk ay öncesine vize işlemlerini hazır hale getirilmeli. 5 iş günü içerisinde vize sonuçlanmaktadır. Fakat oluşabilecek yoğunluklardan dolayı 15 gün sürmesi de mümkün.

Bulgaristan Vize Ücretleri Ne Kadar?

Bulgaristan vize ücretleri €200’dur. Fakat turistik bir seyahat gerçekleştireceğiz zaman bu ücretlendirme 150 Euro olarak yer alır.

Bulgaristan Vize İstiyor Mu 2023

Bulgaristan vize isteyip istememe durumu her yıl güncellik gösterebilir. Güncel bilgiyi konsolosluk ya da büyükelçilikte irtibata geçtiğiniz takdirde öğrenebilirsiniz.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.