Schengen Vizesi İle Hırvatistan’a Gidilir Mi?

Schengen Vizesi İle Hırvatistan'a Gidilir Mi

Schengen Vizesi ile Hırvatistan’a gidilir mi: Hırvatistan bir Schengen ülkesi olmamasına rağmen, bu vize ile ülkeye giriş yapmanın önünde bir sorun söz konusu değildir. Transit olarak tanımlanmış olan seyahatler ya da turistik amaçlı gerçekleştirilecek olan gezilerde vize alımı yapılmalıdır. Schengen sahipleri ise vizeye tabi değildir. 90 günü geçmemek şartıyla ülkeye giriş tamamlanır. Bunun için ilgili iznin alınması gerekmektedir.

Hırvatistan Vizesi Nereden Alınır?

Hırvatistan vizesi alabilmek adına sunulmuş olan iki değişik yol vardır. Bunlardan ilki olan klasik yöntem, konsolosluk üzerinden yapılır. Yani gerçekleştirilmesi gereken işlem konsolosluğun resmi sitesinden başvuru formunu doldurmak, randevu almak ve aynı zamanda istenen tüm evrakları hazırladıktan sonra vermektir.

Diğeri ise işlemlerin sizin adınıza yapılmasını sağlayan aracı bir firmayı tercih etmektir. Bu noktada hem evrakların eksik olmaması hem de zamandan kazanılması gibi birden çok avantajın elde edilmesi mümkün olacaktır. Bu iki yoldan bir tanesini tercih edebilir ve vize başvurularınızı rahatlıkla başlatabilirsiniz.

Hırvatistan Vizesi Kolay Mı?

Hırvatistan vize alımı çok zor değildir. Harcı ödemek ve aynı zamanda  gerekli olan tüm evrakları konsolosluğa sunmak yeterli olacaktır. Aynı zamanda kesinlikle belgelerin tam olması, bir hata içermemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra dikkat edilecek olan tüm hususları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hırvatistan birden çok vize türünde izin vermektedir. Bunların içinde turistik, transit geçiş, aile birleşimi, eğitim gibi kategoriler vardır. Başvuru işleminin hemen yapılmasından önce seçim yapmak önemlidir. Çünkü her biri için farklı bir sürecin olması söz konusudur.
 • Başvuru sırasında bir form ve dilekçe doldurulur. Kimlik bilgilerinizi açık şekilde yazmalısınız. Bunun yanı sıra neden bu ülkeyi ziyaret etmek istediğinizi de açıklamanız önemlidir.
 • Aynı zamanda tüm evrakların resmi olması gerekmektedir.
 • Olası bir yanlışlık, hata durumlarında ise vizenizin kabul görmemesi gibi bir durum ortaya çıkabilir.
 • Bunun nedenleri size konsolosluk tarafından bildirilir. Böylelikle süreci en başından, problem olmadan başlatabilirsiniz.
 • Alınmış olan Schengen vizesi üzerinden bu ülkeye girişi sağlayabilirsiniz.
 • Fakat ilk olarak nereden yani hangi ülkeden elde edilmişse oraya gitmek şarttır.
 • Diyelim ki Almanya vizeniz var ve bununla Hırvatistan’a gitmek istiyorsunuz, o halde ilk durağın her zaman Almanya olması şarttır.
 • Bunun sağlanmasının sonrasında ilgili vizeyle Hırvatistan girişi rahatlıkla yapılır.
 • Vize süresinin bitmemiş olması gerekmektedir.
 • Multi vize olması ise aranılan bir diğer özellik olarak dikkat çeker.
 • Vize başvuru süreci, eksik evrak olmaması durumunda en geç 2 hafta içerisinde tamamlanır. Ayrıca yoğunluğa bağlı olarak bunun uzaması da ihtimaller içerisindedir.

Hırvatistan Turist Vizesi

Hırvatistan turist vizesi için istenen belgeler şöyledir;

 • Geçerlilik süresi dolmamış ve en az 6 ay olan pasaport sahipleri vize alımı için hemen başvuru işlemlerini yapabilirler.
 • Bunun yanı sıra iki adet, biyometrik özellikleri tam olarak karşılamış fotoğrafların da yanınızda olması, bunların konsolosluğa sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat ve otel rezervasyon belgeleri sizden istenir. Bunların temin edilmesi çok kolay olmasıyla dikkat çeker.
 • Aynı zamanda banka hesap dökümü de talep edilmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortasının olması ise vize alım sürecinin daha kolay olmasını sağlar.
 • Turistik vize, bu bilgilerin ve evrakların sağlanmasının sonrasında 2 haftada hazır hale gelir ve size sunulur.

Hırvatistan Vize Ücreti

Hırvatistan vize ücreti 60 Euro’dur. Bunun ödenme şekli ise çok açık bir biçimde belirtilmiştir. İlk olarak konsolosluğun banka hesap numarasını resmi site üzerinden edinmek lazım. Bunun ardından gerek online şekilde gerekse bankaya giderek havale sürecini tamamlayabilirsiniz. Aracı kurum üzerinden bu işlem çok daha kolay olmasıyla dikkat çeker. Türk Lirası olarak ödeme yapmak mümkündür.

Hırvatistan Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen Vizesi ile Hırvatistan’a gidilir mi: Hırvatistan vize alımında evrakların hiçbir şekilde eksik olmaması çok büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra vize alım sürecinde dikkat çeken bir diğer nokta ise aracı kurumun tercih edilmesidir. Bu noktada firmamız hizmetlerine devam ediyor. Arayarak ya da elektronik posta yollayarak iletişimi sorunsuz bir biçimde sağlayabilirsiniz.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.