Bulgaristan’a Schengen Vizesi ile Gidilir Mi

,
Bulgaristan'a Schengen Vizesi ile Gidilir Mi

Schengen vizesi ile Bulgaristan’a girişe izin verilir ancak bunun için çok girişli vize olması gerekmektedir. Vize için istenen evraklar genellikle belirgin ve temel evraklardır dolayısı ile Schengen ülkelerine göre Bulgaristan vize prosedürü çok daha basittir.

Bulgaristan’a Schengen vizesi ile gidilir mi, evet Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapılabilir ancak çok girişli olmayan bir Schengen vizesi ile ülkeye giriş mümkün değildir bunun için Bulgaristan vizesi almak gerekir. Schengen müktesebatını uygulayan ya da Schengen bölgesi ülke vatandaşları uzun süreli ikamet için her altı ay içerisinde 3 ay süreyle ülkede vizesiz ikamet edebilmektedir.

Kısa süreli geçerli Schengen vizesi bulunan vatandaşlar gidiş ve dönüşte ayrıca Bulgaristan vizesi almadan transit geçiş yapabilirler, vizenin geçerli olduğu süre içerisinde ülkede ikamet edebilirler.

Bulgaristan’a Hangi Vize İle Gidilir?

Bulgaristan'a Hangi Vize İle Gidilir

Bordo pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan‘a gidebilmesi için Bulgaristan vizesi alması gerekmektedir. Gri ya da siyah pasaporta sahip olan vatandaşlar 30 güne kadar vizeden muaf tutulur.

Yeşil pasaporta sahip olan vatandaşlardan ise 6 ay içerisinde de 90 günü aşmayan seyahatlerinde vize istenmez. Irak ve Suriye’de Bulgaristan Konsolosluğu olmadığından dolayı vize başvuruları Türkiye’den gerçekleştirilir. Türkiye’de yaşayan

 • Arnavutluk
 • Bosna Hersek
 • Karadağ
 • Makedonya
 • Karadağ
 • Sırbistan ülke vatandaşları kendi ülkelerinin biyometrik pasaportuna sahip olmaları durumunda Bulgaristan’a vize başvuru işlemi yapmasına gerek kalmaz.

2007 yılında Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan pasaportuna sahip olan vatandaşlar Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat edebilir. Bulgaristan’a Schengen vizesi ile gidilir mi, halen Schengen üye ülkesi olmadığından dolayı Schengen üye ülkelere gitmek isteyenlerin Bulgaristan vizesini kullanması söz konusu değildir.

Bulgaristan’a Gitmek İçin Ne Gerekli

Bulgaristan'a Gitmek İçin Ne Gerekli

Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları turistik vize başvurusunda bulunmalıdır. Bulgaristan vizesi için gerekli olan evraklar;

 • Seyahatin bitiminden sonraki 6 ay için geçerli olan pasaport
 • Arka fonu beyaz 35 x 45 mm ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Nüfus Müdürlüğünden alınan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat esnasında masrafları karşılamaya yetecek kadar banka hesabı ve bu hesaba ait 1 aylık döküm
 • E-devlet üzerinden ya da muhtarlıktan alınan ikametgah belgesi
 • Mesleki durumu gösteren belgeler
 • Emekliler için emekli kartının fotokopisi
 • İşletme sahipleri için imza sirküsü
 • Çalışanlar için son ayın maaş bordrosu
 • Öğrenciler için okuldan alınan yakın tarihte öğrenci belgesi
 • 18 yaşından küçük çocuklar için anne ve babası ile birlikte seyahat edeceğini gösteren Noter tasdikli muvafakatname belgesidir.

Bulgaristan’a Vizesiz Gidilir Mi

Bulgaristan'a Vizesiz Gidilir Mi

Umumi pasaporta sahip olan Türk vatandaşları geriye dönük şekilde son 180 gün içinde toplam 90 gün şeklinde Bulgaristan’a vizesiz olarak seyahat edebilir. Hizmet pasaportuna sahip olan vatandaşlar ile diplomatik pasaportu bulunanlar ise Bulgaristan Devleti tarafından 30 güne kadar yapacakları seyahatler vizeden muaftır.

Bulgaristan’da konaklayacak olanların sınır kapısında yazılı olarak adres beyan etme zorunluluğu vardır. Transit geçiş yapacak olanlar ile Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşları bu uygulamanın dışında bırakılır.

Bulgaristan’a Giriş Yasağı

Bulgaristan'a Giriş Yasağı

Avrupa parlamentosu ile yapılan anlaşmaya göre Bulgaristan’a Schengen ülkelerine giriş yasağı olan kişilerin giriş yapması söz konusu değildir. Geçerli Bulgaristan vizesi ya da oturma izni olan vatandaşlar karar gereği ülkeye alınamaz. Karar da hedef Avrupa Birliği ülkelerindeki yüksek düzeyde güvenliği sağlamaktır. Bulgaristan’a giriş yasakları Schengen bilgi sistemindeki uyarı kategori listesindedir.

Bulgaristan Kapıda Vize

Bulgaristan Kapıda Vize

Yasalara göre Bulgaristan’da kapıda vize uygulaması söz konusu değildir, ülkeye seyahat etmeyi planlayanlar C ya da D tipi vize alarak serbest dolaşım hakkı elde eder. Bulgaristan C Tipi vize turistik, ticari, transit, aile akraba ve arkadaş ziyareti türündedir.

D tipi vize ise çok daha geniş bir kapsama sahiptir. Vizenin amacı ülkeye yatırım yapmak ya da iş kurmak için oturum ve çalışma izni almak, Bulgar vatandaşı ile evlenmek, Bulgaristan’da aile birleşimi ya da uzun süreli eğitim, oturum ve çalışma iznidir.

Kapıda vize uygulamasının olmamasından dolayı yabancı pasaporta sahip vatandaşların ve bordo pasaporta sahip olan Türklerin ülkeye giriş yapabilmesi için daha önce bir vize başvurusunda bulunması gerekir.

Bulgaristan turistik vizesi tek girişli olarak ve yaklaşık 15 gün süre için verilir. Herhangi bir iş görüşmesi ya da toplantı, seminer ve fuar gibi etkinliklere katılmak için ülkeye gitmek isteyenler ticari vizeye başvurmalı.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.