İngiltere Schengen Vizesine Dahil Mi?

,
İngiltere Schengen Vizesine Dahil Mi

İngiltere Schengen vizesine dahil değildir. Schengen bir ortak vize programı olarak da tanımlanmaktadır. Bu ortak vize programına dahil olan ülkelerde Schengen vizesi ile giriş çıkış adımlarının sorunsuz tamamlanması için özel bir bilgilendirme sistemi geliştirilmiştir. Ek güvenlik denetimlerine tabi olmadan ülkelere giriş çıkış adımlarının tamamlanması mümkün kılınmıştır. İngiltere vizesi Schengen yerine geçmemektedir. Ayrıca Schengen vizesi ile İngiltere’ye direkt giriş yapılması da mümkün olmayacaktır.

İngiltere Schengen vizesine dahil mi; İngiltere’nin Brexit ile AB üyeliğinden de çıkış yapması ile beraber Schengen kapsamına alınma umutları son bulmuştur. Birleşik Krallığın yakın gelecekte ortak vize programı dahilinde yer almasının mümkün görünmediği eklenmelidir.

Schengen Vizesi Ne Demek?

Schengen Vizesi Ne Demek

Schengen vizesi ortak bir vize birliğidir. Sınırlarda geniş denetlemeler yapılmadan kısa bir süre içerisinde tek bir vize ile bu vize birliğine dahil olan ülkelere giriş çıkış adımlarının tamamlanması için uygun alt yapı tesis edilmiştir. Schengen ülkelerinden vize alım adımının tamamlanmasının sonrasında bu vize birliğine dahil olan ülkelerde güvenlik önlemlerine tabi olmadan ve geniş vize incelemeleri yapılmadan anında giriş adımının tamamlanması sağlanacaktır.

Schengen vize başvurularında korona sebebi ile değişimler meydana gelmiştir. Korona sebebi ile değişimler meydana gelmesi hem Schengen vizesinin onay alma sürecinin uzamasına neden olmuştur hem de giriş adımlarında dönemsel olarak bazı seyahat engellerinin oluşmasını da beraberinde getirmiştir. Bu nedenle vize alma adımları sırasında ülkelerde salgın tedbirleri kapsamında uygulanan giriş çıkış yasaklarının detaylı şekilde incelenmesi gerekmektedir. Konsoloslukların duyurular kısmını kontrol ederek bu alanda geniş bir bilgi sahibi olmanız mümkün kılınacaktır.

Schengen Vizesi Fiyat Detayları Nelerdir?

Schengen Vizesi Fiyat Detayları Nelerdir

Schengen fiyatı yapılan son değişiklikler ile beraber 80 Euro olarak değiştirilmiş ve güncellenmiştir. Bu değişim adımlarının sonrasında en kısa süre içerisinde ödeme adımlarının tamamlanması ile beraber vize başvuru adımlarının tamamlanmasını mümkün kılabilirsiniz. Başvurunun geçerli olabilmesi için vize başvuru harcının yatırılması gerekir. Başvuru harcının hangi yöntem ile yatırılması gerektiği konusunda bir kısıtlama getirilmemiştir. Kredi kartı ile de ödeme adımlarının tamamlanmasına imkan tanınmaktadır.

Kişilerin ödeme adımlarının akabinde vize başvuru taleplerinin reddedilmesi durumunda başvuru için yatırılmış olan harcın iadesinin talep edilmesi mümkün olmayacaktır.

İadenin talep edilmesi durumunda da olumlu bir yanıt alınmayacaktır. Ret yanıtı alınması durumunda kişilerin yapabilecekleri tek şey reddi itiraz başvurusunun uygulanmasıdır. Reddi itiraz başvurusu vizenin yeniden değerlendirilmesi için bir fırsat sunmaktadır. Konsolosluklar tarafından belirtilen özel tarih aralıklarında vize talebinizin yeniden değerlendirilmesine dair ek talepte bulunmanıza imkan tanınmaktadır.

Schengen Vizesi Ülkeleri

Schengen Vizesi Ülkeleri

Schengen vize ülkeleri kapsamında Almanya, Fransa, Lüksemburg, Yunanistan, Danimarka ve Slovenya gibi ülkeler yer almaktadır. Bu ülkeler Schengen Bölgesi olarak da tanımlanan sistemin parçalarıdır. Schengen vizesi almanızın hemen sonrasında bu ülkelerin tamamına giriş yapma konusunda özgür olacaksınız. Vizenin kısa dönemli olduğunu hatırlatmak gerekir. Uzun aylar boyunca ülkelerde ikamet etmek isteyen kişiler için uygun bir alternatif olmayacaktır.

Schengen Anlaşması Ülkeleri

Schengen Anlaşması Ülkeleri

İngiltere Schengen vizesine dahil mi; İngiltere Schengen kapsamında değerlendirilmemektedir. Avrupa’nın oldukça etkin bir aktörü olması sebebi ile birçok kişinin İngiltere’yi Schengen bölgesinin bir parçası zannettiği biliniyor. Fakat Kıta Avrupa’sı politikasından giderek uzaklaşmış olan İngiltere’nin ilerleyen yıllarda da Schengen bölgesine dahil olmasının söz konusu olmadığının da belirtilmesi gerekir. Schengen ile alakalı başvuru adımında dikkat edilmesi gereken detaylar şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Schengen vizesi kısa süreli vize yani C vizesi olarak da tanımlanmaktadır. Bu ksıa süreli vize başvuru adımlarında kişilerin seyahatleri boyunca en çok hangi ülkede kalacaklarsa o ülkeden talepte bulunmaları daha verimli olacaktır.
  • Schengen başvuru adımlarından sonra onay almanız durumunda 180 günlük bir sürecin en fazla 90 gününde vize kullanım adımlarını tamamlamanıza imkan tanınmaktadır. 90 günden daha uzun kalmak ve seyahate devam etmek isteyen kişilerin öncelikli olarak D vize türünde başvurularını iletmeleri gerekir.

Dileyen kişilerin başvuru adımlarını çok daha sorunsuz bir biçimde tamamlaması için özel bir alt yapı geliştirilmiştir. Danışmanlık firmamıza anında ulaşarak iletişim adımlarını tamamlayabilir ve vize alma sürecinde uzman ekibimizden istifade edebilirsiniz. Konusunda uzman olan ekibimiz size gerekli olan desteği sorunsuz şekilde sunacaktır. Ödeme aşamasında ise harç tutarının yanı sıra danışmanlık ücretinin makul sınırlarının ödenmesi yeterli olacaktır.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.