İngiltere Schengen Mi?

,
İngiltere Schengen Mi

İngiltere Schengen mi; İngiltere Schengen vize prosedürlerine dahil değildir. Schengen vizesine sahip olan kişilerin İngiltere’ye direkt olarak girmesine izin verilmeyecektir. Öncelikle İngiltere’nin vize programları kapsamında koşullara uygun şekilde başvurunun tamamlanması gerekir. Bunun hemen akabinde vize başvuru adımları gerçekleşecek ve giriş izni alınacaktır. Pandemi sürecinde vize alma adımlarına dair bazı aksaklıklar meydana gelebilmektedir. Bu noktada konsoloslukların mümkün olan başvuru adımlarını internet üzerinden tamamlamanız için fırsat sunduğu da ayrıca görülmektedir. Sizin konsolosluk işlemlerinizin dijital olarak tamamlanmaya uygun olup olmadığını da detaylı analiz etmeniz gerekmektedir.

Schengen Nedir?

İngiltere Schengen mi; İngiltere Schengen bölgesine dahil olmadığı için ülkeye giriş adımları için tüm vize prosedürlerini detaylı şekilde analiz etmeli ve kurallara uygun başvuru adımının tamamlanması gerekir. Schengen detayları ile alakalı dikkate alınması gereken hususlar;

  • Schengen bir vize programı olarak da tanımlanabilir. Temel olarak Avrupa ülkelerini kapsasa da bazı genişlemeler ve daralmalar söz konusu olabilmektedir. Schengen vizesi sayesinde her ülkeden ayrıca vize almadan bu vize programına dahil olan ülkelerden anında faydalanabilirsiniz.
  • Vize alma aşamasında bireylerin özellikle detaylı güvenlik kontrollerinden geçirileceği de ayrıca belirtilmelidir. Bir ülkede vizenin kullanımı ile alakalı en ufak bir aksaklık meydana geldiği anda, VIS adı verilen ortak bilgi sistemine bu kayıtlar işlenmektedir. Durumdan diğer Schengen ülkelerinin haberdar olması sağlanacaktır.
  • Malta, İtalya, Almanya, İzlanda gibi farklı ülkelere Schengen vizesi ile giriş yapabilirsiniz. Bu noktada vize ve pasaportun geçerlilik tarihinin yakından takip edilmesi ve yenileme adımlarının da tamamlanması gerekir. ancak bu şekilde illegal konuma düşmeden seyahatlerinize devam etme fırsatını elde edebilirsiniz.

Bu detaylara bakıldığı zaman ülke giriş çıkışlarında daha hızlı ve kontrollere de takılmadan sürecin tamamlanabilmesi için büyük bir avantaj sağladığı fark edilmektedir.

İngiltere Vizesi Schengen Bölgesinde Geçerli Mi?

İngiltere vizesi sahibi olan kişilerin Schengen ülkelerine giriş yapması için ayrı bir başvuru yaparak Schengen vizesi alması gerekir. Elinizde yer alan İngiltere vizesini Schengen vizesi olarak kullanmanıza imkan verilmemektedir. İngiltere vizesi almak için kişilerin konsolosluğun belirttiği başvuru formunu doldurarak süreci başlatması gerekir. Pandemi koşulları sebebi ile vize başvuru adımlarının randevu alınarak ve HES kodu aracılığı ile yapılmasına imkan verilmektedir. Randevusuz şekilde gelen kişilerin işlemleri yarım kalacaktır.

İngiltere vize alma aşamasında kısa süre kalacak olan kişilerin ülkeye giriş çıkış yapacağı tarihlerden daha emin olabilmek için kesinlikle uçak biletlerini de sunması gerekmektedir. Uçak biletinin yanı sıra bu seyahat sürelerini kapsayacak şekilde seyahat sigortasının da aktif hale getirilmesi gerekir. Vize sürecinde aksaklık meydana gelmemesi için konsolosluk tarafından belirtilen tüm detayları yakından takip etmeniz gerekir.

Vize başvurunuzun geçerlilik kazanması için öncelikli olarak ödeme adımını tamamlamanız gerekir. Ödeme adımının yapılmasının hemen sonrasında bu ödemeye dair makbuzun da saklanması gerekir.

Ödeme adımları dijital olarak da kayıt altına alınsa da bireysel olarak saklamanız da verimli olacaktır. Vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda vize almak için ödemiş olduğunuz bu tutarın tarafınıza iade edilmesine imkan verilmeyecektir. Sadece İngiltere vizelerinde değil diğer tüm vize türlerinde de aynı durum geçerliliğini korumaktadır. Yeniden vize başvurusu yapabilmek için yeniden ödeme adımının tamamlanması gerekmektedir.

Schengen’e Dahil Olmayan Avrupa Ülkeleri

Romanya, Bulgaristan ve Hırvatistan henüz Schengen vize sistemine dahil olmamıştır. Yakın bir zamanda dahil olmaları beklenmektedir. Profesyonel bir danışmanlık firmasından gerekli olan desteğin alınması ile elde ettiğiniz Schengen vizesi ile nerelere girebileceğinize dair bilgi alabilirsiniz.  Profesyonel danışmanlık firmamız ile iletişime geçerek hem vize başvuruları hem de vize kullanım adımları ile alakalı sorun yaşamadan süreci şekillendirmenizi sağlayacaksınız.

Vize Alma Detayları Nelerdir?

Vize alma aşamasında kişilerin sağlık sigortası ve finansal duruma dair de dikkatli olması gerekir. Ülkelere giriş aşamasında sağlık sigortası temel şartlar arasında kendini göstermektedir. Schengen vizesi alınırken de kişilerin belirli bir birikime sahip olması talep edilmektedir. Bu birikimi belgelemenizi için de net biri hesap özeti talep edilecektir. Ayrıca sağlık sigortasının güncel ve geçerli olduğuna dair detaylı bir bilgilendirme sunmalısınız. Bu şekilde kişilerin sağlık sorunu yaşamaları durumunda, sağlık sigortası geçerliliğine dair sorun yaşamaları engellenecektir.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.