İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Vize başvuru yapacağınız zaman tüm evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gereklidir. Başvuru esnasında evraklarınızdan herhangi birinin eksik olması vize başvurusunun iptal olmasına neden olabilir. İngiltere vizesi almak için gerekli olan belgeler, başvurduğunuz kategoriye göre değişiklik gösterebilir.

Irak Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Eğer İngiltere`ye gitmek için turist vizesi almak istiyorsanız gerekli evraklar farklı olacaktır. Aynı şekilde iş sebebi ile gittiğiniz zaman gereken belgeler değişiklik gösterecektir.

Bundan başka turist vizesi için gereken belgeler kişilerin iş ve öğrenim durumuna göre farklılık gösterebilir. Emekliler, iş sahipleri, ev hanımları ve diğer kategoriler için vize almak isteyenler birbirinden farklı evrakları getirmek zorundadır.

İngiltere Vizesi İçin Ortak Evrak Listesi

İngiltere vizesi almak isteyen herkes temel birkaç evrak hazırlamalıdır. Hangi kategori için vize talebinde bulunsanız da ortak evrak listesinde yer alan belgeleri hazırlamanız gerekecektir. Her bir kategori için geçerli olan vize evrak listesi aşağıdaki şekildedir.

Belirtilen tüm maddelere İngiltere vizesi için gerekli olan ortak evraklardır. Diğer kategoriler için vize almayı planlıyorsanız İngiltere vize uzmanları ile görüşebilirsiniz. İngiltere vize uzmanları ile görüşerek kategorinize uygun talep edilen evrakların listesine ulaşabilirsiniz.

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Eğer İngiltere turistik veya ticari vize başvurusu yapmak istiyorsanız online formu eksiksiz ve gerçek bilgileriniz ile doldurmalısınız. Bilgilerinizi doldurduktan sonra vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. Unutmayın ki, yapacağınız en küçük hata bile vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına yol açabilir.

İngiltere Turistik Vize Evrakları

İngiltere turistik vizesi gezi ve tatil amacı ile seyahat etmek isteyen kişiler için uygundur. Bu vize türü daha çok kısa süreli geziler için kullanılır. İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi kısa süreli seyahat için gerekli olan vize kategorisidir.

Birleşik Krallık Devleti`nin Avrupa Birliği üyesi olması sebebiyle İngiltere vizesi Schengen statüsüne sahip değildir. Bu sebeple İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi Schengen vizesi özelliğini taşımıyor. Bu anlamda İngiltere`ye seyahat etmek isteyenler, Schengen başvurusu yapmak zorundadır.

İngiltere`ye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, İngiltere`ye turist olarak giriş yapmak için Genel Ziyaretçi Vizesi başvurusunda bulunmalıdır.

Bu durum Umuma Mahsus Pasaport, Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları için geçerlidir. Diplomatik Pasaport hamillerinde ise durum daha farklıdır. Belirtilen pasaporta sahip olan vatandaşlar, 180 gün içerisinde (90 günü aşmayan seyahatlerde) İngiltere vize işlemlerinden serbesttirler.

2023 Yılında gerekli olan İngiltere turistik vize evrakları ise aşağıdaki şekildedir.

 • Seyahat bitiş tarihinden sonra minimum 6 ay geçerlilik süresi olan pasaport (vize basılması için 2 boş sayfası olmalı).
 • Pasaportun eski pasaportlar ile birlikte sunulması.
 • İngiltere seyahatini karşılayabilecek maddi kaynağın bulunduğu, size ait olan banka hesabında gösterilmesi gereklidir. Bunu kanıtlayan son 6 ay içerisinde banka hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı ya da Banka Hesap Dökümü gerekir.
 • Son 3 ay içerisinde alınan Maaş tablosu.
 • Çalışılan firma tarafından verilen işverenin yazısı (İşe ne zaman başladığınızı, maaşı, pozisyonu, şirketin iletişim bilgilerini, yetkili kişinin adı ve bulunduğu pozisyonu, kaşesi ve imzası).

İngiltere seyahatinde sponsorluk yapan 1. dereceden akrabanızın olması durumunda:

 • İngilizce hazırlanmış ve imzalanmış davetiye, İngiltere`de maddi durumunu gösteren 3 aylık maaş tablosu, banka hesabındaki gelirleri beyan eden evraklar, malvarlığını ispat eden evraklar, İngiltere`de resmi oturum izni olduğunu gösteren belge. Şahsın adına su, gaz, elektrik faturası.

 

İngiltere Vizesi Şirket Sahipleri (Ortakları) İçin Gerekli Evraklar

Şirket sahibi olan kişilerden İngiltere vizesi için istenen belgeler ortak evraklardan daha farklıdır. Firma yönetimi yapan kişiler İngiltere vizesi için gerekli evrakları en kısa zaman hazırlamalıdır. İstenen evraklar ise aşağıdaki gibidir.

 • Vize Talep Dilekçesi (Firmanın antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben İngiliz dilinde yazılmış, ıslak ve kaşe imzalı olmalıdır).
 • Pasaport (Seyahat`ten sonra minimum 6 ay geçerlilik süresi olmalıdır).
 • Güncel firma belgeleri (İngiliz dilinde faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazete, imza sirküleri fotokopisi).
 • SGK 4B Hizmet Dökümü (SGK`dan kaşeli ve ıslak imzalı veya e-devlet barkoduna sahip SGK Hizmet Dökümüne sahip olmanız gereklidir).
 • Vadesiz banka hesap özeti (Son 3 ay süre zarfında, minimum 7.000 TL bakiyesi olan, banka ve kaşe imzalı sirküler gereklidir).
 • Nüfus cüzdanı fotokoposi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Aile ve adres bilgileri yer almalıdır).

İngiltere Vizesi Çalışanlar İçin Gerekli Evraklar

İngiltere vizesi alacak kişinin kategorisine göre evraklar farklılık gösterebilir. Çalışan kişilerde İngiltere vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

 • Pasaport (Seyahat sonrası minimum 6 ay geçerli olması gereklidir).
 • Vize talep dilekçesi (Firmanın antetli kağıdına, konsolosluğuna hitaben İngiliz dilinde yazılmış, ıslak ve kaşe imzalı olması gerekir).
 • Şirketin güncel belgeleri (İngiliz dilinde faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri).
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi (SGK`dan kaşeli ve ıslak imza veya e-devletten alınan üzerinde barkod olan SGK Hizmet Dökümü).
 • Maaş bordrosu (Çalıştığınız yerde son 3 ayda aldığınız maaş, kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır).
 • Vadesiz banka hesabının detaylı özeti (Son 3 ay içerisinde yapılan finansal işlemler, minimum 7000 TL bakiyesi mevcut olan, banka imza ve kaşe imzalı olan sirküler gereklidir).
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kaydının örneği (Adres ve aile bilgileri içermelidir).

İngiltere Vizesi Kamu Çalışanları İçin Gerekli Evraklar

İngiltere Vizesi için her bir kategoride farklı evraklar talep ediliyor. Eğer kamu çalışanları sektöründe hizmet veriyorsanız, hazırlamanız gereken evraklar aşağıdaki şekildedir.

 • Pasaport (Seyahat sonrası minimum 6 ay geçerlilik süresi olmalıdır).
 • Vize talep dilekçesi (Firmanın antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben İngiliz dilinde yazılmış, kaşe ve ıslak imzalı olması gerekir).
 • Çalışma belgesi (Bağlı olduğu kamu kurumu tarafından verilmiş kaşeli ve ıslak imzalı olması gereklidir).
 • İzin belgesi (Bağlı olduğu kamu kuruluşu tarafından verilmiş olan kaşeli ve ıslak imzalı olması gerekir).
 • Görev kimlik kartı (Kurum tarafından verilen onaylı kim kartının ön tarafı ve arka tarafının fotokopisi).
 • Maaş belgesi (En son 3 ayda alınan maaşı kapsayan, kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır).
 • Vadesiz banka hesap özeti (En son 3 ay içerisinde alınan maaş evrakı, minimum 7.000 TL bakiyesi olan, kaşe, banka imzalı sirküleri gereklidir).

İngiltere Turistik Vize İşlemleri

İngiltere turistik vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları randevu saatinde gerekli evrakları hazırlayıp konsolosluk yetkilerine sunmalıdır. Konsolosluk yetkilerine sunulmayan evraklar daha sonra şahıslardan talep edilir. İngiltere turistik açıdan en çok ziyaret edilen Avrupa ülkelerinden biridir. Türkiye’den de birçok kişi turistik amaçlı olarak İngiltere Konsolosluğu’na başvuruda bulunmaktadır. Kısa süreli vizeler vize merkezi aracılığı ile alınabilmektedir. Şahıslar İngiltere turistik vizesi kısa süreli vize olduğu için vize acentelerini kullanabilirler. Ancak uzun süreli vizeler ile seyahat edecek olan şahıslar Türkiye’de bulunan İngiltere Konsolosluğu’na müracaat edebilirler.

İngiltere turistik vize işlemleri için gerekli evraklar;

 • Pasaport
 • Fotoğraf
 • Turistik vize başvuru formu
 • Vize talep dilekçesi
 • Aile nüfus kaydı
 • Finansal Geliri Belgeleyen Evraklar
 • Banka hesap cüzdanı
 • Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler
 • Seyahat Planını Destekleyici Belgeler
 • İngiltere Turistik Vizesi için otel rezervasyonu
 • Seyahat Sağlık Sigortası

Online olarak İngiltere vize başvuru formu doldurmak mümkündür. İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi için fiziki başvuru şartların yerine getirilmesinden önce resmi web sitesi üzerinden hesap oluşturularak, başvuru yapılacak vize kategorisi üzerinden online İngiltere Vize Başvuru Formu doldurulmalı. Online İngilizce turistik vize başvuru formunda bilgiler İngilizce olarak yazılmalıdır.

Sign declaration’ bölümü onaylanarak, başvuru sırasında yapılan beyanın kabulü için imzalanması ile online başvuru sistemden kabul edilir.

İngiltere Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere turistik vizesi için gerekli evraklar uygun şekilde hazırlandığı taktirde en 15 gün içerisinde vize işlemi sonuçlanacaktır.

Bu süre konsolosluk yetkilerinin resmi tatil günlerine göre de uzamaktadır. Şahıslar seyahatlerinin sorunsuz geçmesi için bu süreyi göz önüne alarak turistik vize başvurularını zamanında yapmalıdır. Alınan vize tarihleri süresince İngiltere’de seyahat edebilrler.

İngiltere Ticari Vize İşlemleri

İngiltere ticari vizesi işlemleri için şahısların verilen randevu saatinde İngiltere Konsolosluğu’nda evraklarını teslim ederek işlemlerini başlatmaları istenir. Şahıslar işlemleri randevu alarak ve bu randevu saatinde teslim edeceği evraklar ile desteklemeyerek başlatabilirler. Evraklarda yer alan bilgiler İngiltere ticari vizesi almak isteyen başvuru sahibine ait olmalıdır.

Başvuru sahibine ait olmayan bilgilerin tespiti halinde İngiltere ticari vizesi işlemleri iptal edilecektir. Bu durumda şahısların ileriki dönemlerde yapacakları vize başvururları da tehlikeye girebilir. Bu nedenle şahıslar belgelerde doğru bilgiler bulundurmalıdır.

Diğer sistemlerde yer alan bilgiler ile bu evraklarda yer alan bilgiler karşılaştırılmaktadır. İngiltere ticari vizesi için gerekli olan evraklar diğer vize başvurularında yer alan evraklar ile benzerdir.

İngiltere ticari vize işlemleri için gerekli evraklar;

 • Pasaport
 • Fotoğraf
 • Turistik vize başvuru formu
 • Vize talep dilekçesi
 • Aile nüfus kaydı
 • Finansal Geliri Belgeleyen Evraklar
 • Banka hesap cüzdanı
 • Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler
 • Seyahat Planını Destekleyici Belgeler
 • İngiltere Ticari Vizesi için otel rezervasyonu
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Ek evraklar;
 • İngiltere Genel Ziyaretçi Vize başvurusu yapacak şahıs yabancı uyruklu ise; en az son 6 ay geçerliliği bulunan T.C. Oturma İzni Belgesi ve fotokopisi ile birlikte.
 • Başvuru Sahibi adına kayıtlı olanTapu, Araç Ruhsatı, Kira Gelirleri, Araba Ehliyeti ve Kredi Kartı ekstreleri.
 • Erkek başvuru sahibi askerlik durumunu açıklayıcı belge sunmalı. (İngilizce olması zorunlu)
 • Gidiş-Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu
 • Otel Rezervasyonu
 • Detaylı İngiltere İş Gezi Programı
 • İngiltere ticari vizesi almak isteyen şahıslar online olarak başvuru belgelerini İngilizce doldurabilirler.

İngiltere Ticari Vize İçin Ekstra Gerekli Evraklar

İngiltere ticari vize başvurusunda bulunacaksanız hazırlamanız gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Vize için istenen evrakların büyük kısmı İngiltere turistik vize evrakları ile aynı şekildedir. İngiltere ülkesinde ticari ilişkiler kuracağınız zaman sizden istenen evraklar aşağıda kısımda yer alıyor.

 • Vize talep dilekçesi (Firmanın antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben İngiliz dilinde yazılmış, ıslak ve kaşe imzası olmalıdır).
 • Pasaport (Seyahat sonrasında minimum 6 aylık geçerlilik süresi bulunmalıdır).
 • Ticari davetiye (İngiliz firmasından ve antetli kağıdına, davetiye yollayan şahsın pasaport ve nüfus cüzdanının fotokopileri).
 • Güncel şirket evrakları (İngiliz dilinde faaliyet evrakı, vergi levhası, sicil gazete, imza sirkülerinin fotokopileri).
 • SGK 4B Hizmet Dökümü (SGK tarafından verilen kaşeli ve ıslak imza veya e-devlet üzerinde barkod olan SGK Hizmet Dökümü gereklidir).
 • Vadesiz banka hesap özeti (Son 3 aylık, minimum 7000 TL bakiyesi olan, imzalı, kaşe ve baka imza sirküleri gereklidir).
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Adres ve aile bilgileri içermelidir).

İngiltere Vize Ücretleri

İngiltere vize ücretleri alınacak vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Şahıslar eğer hızlı şekilde VIP hizmet ile vize almak isterler ise ek ücret ödemeleri gerekecektir. Şahıslar aynı zamanda da vize reddi durumunda ücretlerini geri alamazlar.

Bu hususa dikkat edilmesi vize reddi yaşanmaması için önemlidir. Kısa süreli vize başvurularında vize merkezleri aracılığı ile vize başvurusu yapıldı ise bu durumda vize merkezi hizmet bedeli de ödenmelidir. İngiltere vize ücretleri başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik gösterdiği gibi vize süresine göre de değişiklik göstermektedir.

 • İngiltere Konsolosluğu başvuru sahiplerine 6 aylık,2 yıllık,5 yıllık ve 10 yıllık vize başvuru seçenekleri sunmaktadır.
 • 6 aylık turistik vize başvurusu 128 dolar olarak ücretlendirilmektedir.
 • 2 yılık vize ücreti ise 492 dolar olarak ücretlendirilmektedir.
 • Vize harç ücretleri yıl içinde sürekli güncellenmektedir. Ekspres İngiltere vize başvurusu için vize harç ücretine ek olarak ödemeniz gereken ücret 184 Pound’dur. Ödemeyi gerçekleştirmeniz ve hizmeti satın aldığınızı beyan edeceğiniz ödeme dekontunu başvuru esnasında sunmanız durumunda İngiltere vize başvurunuz randevu gününüzden sonra 5 iş gününde sonuçlanacaktır. İngiltere vize başvurunuzun 24 saatte sonuçlanması için ise Süper Ekspres vize başvuru seçeneği mevcuttur. Bu hizmet için ödemeniz gereken ücret ise 919 Pound’dur.
İngiltere vize ücretleri, İngiltere konsolosluk harcı ve aracı kurum hizmet bedellerine   visacenter.com.tr/ingiltere-vize-ucretleri/ sayfasından detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

İngiltere Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından İngiltere’de aile ya da arkadaşı bulunan kişiler İngiltere aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak üzere Türkiye’de bulunan İngiltere Konsolosluğu’na şahsen başvuru yapabilirler. Şahsen yapılan başvurular vize merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığı ile yapılabilir.

Kısa süreli vize başvuruları vize merkezleri aracılığı ile yapılırken uzun süreli oturum izinleri için şahıslar direkt olarak İngiltere Konsolosluğu’na başvuru yapabilir. İngiltere aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak için İngiltere’de ikamet eden aile ya da arkadaşın konumu da önemlidir.

Suça karışmamış, geliri iyi olan şahısların Türkiye’de bulunan yakınları daha kolay aile ve arkadaş vizesi alabilirler.

İngiltere aile ve arkadaş ziyareti vizesi işlemleri için gerekli evraklar;

 • Pasaport
 • Biometrik Fotoğraf
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Finansal Durumu Gösterir Belgeler
 • vize talebini belirten dilekçe
 • Seyahat Amacını Ve Gidilecek Ülkeyi Destekleyen Bilgilere Ait Belgeler
 • İngiltere’den  Dönüş Veya Seyahate Devam Edileceğini Destekleyen Belgeler
 • Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe
 • Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler
 • Kişinin çalıştığını gösterir belgeler
 • Ek evraklar;
 • İngiltere Genel Ziyaretçi Vize başvurusu yapacak kişi yabancı uyruklu ise; en az son 6 ay geçerliliği bulunan T.C. Oturma İzni Belgesi ve fotokopisi ile birlikte.
 • Başvuru Sahibi adına kayıtlı Tapu, Araç Ruhsatı, Kira Gelirleri, Araba Ehliyeti ve Kredi Kartı ekstreleri.
 • Erkek başvuru sahibi askerlik durumunu açıklayıcı belge sunmalı. (İngilizce olması zorunlu)
 • Gidiş-Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu
 • Otel Rezervasyonu
 • Detaylı İngiltere İş Gezi Programı

İngiltere Transit Vize İşlemleri

Bir başka ülkeye giden şahıslar eğer İngiltere üzerinden aktarma yaparak seyahat edecekler ise bu durumda İngiltere Konsolosluğundan İngiltere transit vizesi almak durumundadır. İngiltere transit vizesi şahıslara İngiltere’de seyahat etme hakkı vermemektedir.

Sadece transit geçiş için şahıslara geçiş güvenliği sağlamaktadır. Havaalanında şahıslar bu vize ile aktarmalarını kolaylıkla yapabilirler. Bu nedenle de gidecekleri ülkeye vize alırken hangi havalimanını kullanacaklar ise buna göre gidecekleri ülkenin konsolosluğundan transit geçiş vizesi alınması gereklidir. Eğer gidilecek ülkeye aktarma İngiltere havalimanı üzerinden sağlanacak ise bu durumda şahıslar İngiltere Konsolosluğu’ndan İngiltere transit vizesi alabilirler.

İngiltere Konsolosluğu’ndan alınacak transit vizesi işlemleri için gerekli evraklar aşağıda belirtildiği gibidir. Bu evraklar istenildiği gibi hazırlanmalı ve konsolosluk yetkililerine teslim edilmelidir. Transit vizesi kısa sürede şahısların taraflarına bildirilecektir.

İngiltere Transit Vize Gerekli evraklar;

1- Başvuru sahibi tarafından eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış orijinal vize başvuru formu

2- Pasaport (10 yıldan eski olmamalı, 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren 6 aydan fazla geçerlilik süresi olmalı. Varsa geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da gönderilmeli.)

3- 2 adet Biometrik Fotoğraf

4- İngiltere konsolosluğuna hitaben yazılmış Vize talep dilekçesi

5- Uçak bileti

6- Gideceğiniz ülkeye ait oturma müsaadesi veya vizenin pasaportta ki ilgili sayfanın fotokopisi veya gideceğiniz ülkeye giriş izni veren belgeler

7- T.C Kimlik fotokopisi

8- Seyahat sağlık sigortası

İngiltere Vatandaşlık İşlemleri

İngiltere vatandaşlık işlemleri bir dizi prosedürden oluşmaktadır. Bu prosedürleri yerine getiren şahıslar gerekli şartları sağladığı taktirde İngiltere vatandaşlığına başvuru yapabilirler.

Ankara Antlaşması çerçevesinde belirlenen teamüller gereği Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşması bulunan ülkelerin vatandaşlarına İngiltere Birleşik Krallığı’nda kendi işini kurma ve İngiltere’de yerleşik yaşama hakkı sağlayan vize tipidir.

Ankara Antlaşması,1963 yılında dönemin ortak pazarına mensup Almanya, Fransa ve Benelüks ülkeleri ile Türkiye arasında Ankara’da imzalanan ve taraf ülkelere imza tarihinde var olan kanun, yönetmelik ve uygulamaların ilerleyen yıllarda anlaşmaya imza atan ülkelerin vatandaşları için geçerli olmasını öngören antlaşmadır.

Ankara Antlaşması vizesi sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını değil Romanya, Bulgaristan vatandaşlarını da kapsamaktadır.

Bu antlaşma çerçevesinde şahıslar İngiltere vatandaşlığına başvuruda bulunabilirler. Ancak Romanya ve Bulgaristan AB ülkesi konumunda bulunduğu için Ankara Antlaşması vizesi şuanda sadece antlaşmanın tarafı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına aktif olarak uygulanmaktadır.

İngiltere vatandaşlığı olan Ankara Antlaşması İngiltere vizesine İngiltere’de kendi işini kurmak isteyen 18 yaşını doldurmuş herkes başvuru yapabilir. Bu vize ile şahıslar İngiltere vatandaşlarına sunulan ücretsiz ve sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

Ayrıca askerlik hizmetini de 37 yaşına kadar istediği zaman yapabilir ya da bedelli askerlik yapabilirler. Türkiye2de bulunan aile fertlerini de İngiltere’ye götürmek mümkündür. Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere vatandaşlığına geçen ya da otum hakkı elde eden kişilere ilişkin uygulamalar herhangi bir şekilde ya da koşulda değiştirilemez.

İngiltere Erasmus Vizesi

İngiltere erasmus vizesi almak isteyen şahıslar bazı evrakları hazırlayarak konsolosluk yetkilerine teslim ettiği takdirde kısa sürede prosedürler yerine getirilir ve şahıslara İngiltere erasmus vizesi teslim edilir. Ancak burada önemli olan nokta şahısların evraklarında eksiklik olmaması ve gerekli evraklarda güncel bilgilerin bulunması zorunluluğudur.

Tier5 vizesi olarak da bilinmektedir. İngiltere erasmus vizesi için şahıslara finansal desteği sağlayacak kişilerin bilgileri de verilmelidir. Eğer bu sponsorlar ebeveynleri olacak ise finansal gelirlini gösteren belgeler ve banka hesap bilgileri konsolosluk yetkilerine sunulmalıdır. Eğer bu belgeler eksik olur ise İngiltere Konsolosluğu ek evrakları isteyecektir.

Sponsorunuz aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:

 • Onaylı bir değişim planı yayınlayan bir kuruluş
 • Bir yükseköğretim kurumu (eğer bir araştırmacı olarak sponsorluk aldıysanız veya akademik bir ziyaret ya da müfettiş olarak gidiyorsanız)
 • Bir hükümet dairesi veya ajansı

Tier5 vizesine şahıslar seyahatlerinden 3 ay önce İngiltere erasmus vizesi için başvuruda bulunmalıdır. Vize başvuruları 3 hafta içerisinde sonuçlanarak taraflara bildirilecektir. 12 aya kadar İngiltere erasmus vizesi ile İngiltere’de ikamet edilebilinir.

Tier 5 (Erasmus) Vizesi ile Yapabilecekleriniz;

 • Eğitim görmek (bazı dersler için Akademik Teknoloji Onay Şeması sertifikasına ihtiyacınız olabilir)
 • Sponsorluk belgesinde tanımlanan işte sponsorunuz için çalışmak
 • Aynı sektörde ve ana işinizle aynı seviyede, haftada 20 saate kadar ikinci bir iş yapmak
 • Tier 2 “Shortage Occupation” listesinde bulunan işlerde haftada 20 saate kadar çalışmak
 • Aile üyelerinizi İngiltere’ye götürmek
 • Tier 5 (Erasmus) Vizesi ile Yapamayacaklarınız;
 • İş için herhangi bir ödeme almak
 • Kalıcı bir işte çalışmak
 • Kamu fonlarından yararlanmak

 

İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere öğrenci vizesi almak isteyen şahıslar gerekli evrakları hazırlayarak İngiltere Konsolosluğu’na teslim etmelidir. Evraklarda yer alan bilgiler şahıslara ait güncel bilgiler olmalıdır. Şahıslara ait olmayan ya da güncel bilgiler içermeyen evraklar konsolosluk yetkilileri tarafından kabul edilemez ve vize reddi gerçekleşir.

Şahıslar vize başvurularının ret ile sonuçlanmasını istemiyor ise evraklarda güncel ve doğru bilgiler bulundurmalıdır.

Tier4 vizesi olarak bilinen İngiltere öğrenci vizesi İngiltere’de 6 aydan fazla süren lisans, Yükseklisans,araştırma ve mesleki sertifika programları gibi eğitim programlarında eğitim almak isteyen şahısların aldığı bir vize türüdür.

Tier 4 vizesi ile İngiltere’de eğitim alan öğrencilerin eğitim sürelerinin uzaması halinde, Tier 4 vize uzatma işlemlerinin Birleşik Krallıktan yapılması mümkündür.


İngiltere Tier 4 vizesine başvurabilmeniz için,

 • İngiltere’de bir kursa kabul edilmiş olmanız
 • İngilizce konuşabilmeniz, okuyabilmeniz, yazabilmeniz ve anlayabilmeniz (IELTS)
 • Kursun ücretini ödeyebilecek ve İngiltere’de geçinebilecek kadar paranızın olması
 • Başvurunuzu İsviçre’den veya Avrupa Ekonomik Alanı’nda (AEA) yer alan bir ülkeden yapmamış olmanız gerekmektedir.

İngiltere öğrenci vizesi için gerekli iki şart bulunmaktadır. Bu iki şartı sağlayabilen şahısların İngiltere öğrenci vizesi yapması uygun olacaktır. İlki İngiltere’de eğitim sponsoru olacak eğitim kurumundan Kabul Mektubu (CAS Belgesi) almaları gerekmektedir. Bu evrak konsolosluk yetkileri tarafından kontrol edilecektir. Kesik olması durumunda istenecektir. İkincisi ise Öğrencinin İngiltere’deki eğitim ve yaşam masraflarının karşılığı olan maddi teminatın beyan edilmesi gerekmektedir.

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi

İngiltere aile birleşimi vizesi için izlenecek prosedür göçmenlik prosedürler ile aynıdır. Aile
fertlerinden bir ya da birkaçının İngiltere’de bulunması halinde şahıslar Türkiye’de bulunan aile fertlerinin de İngiltere’ye giriş izni için bu vizeyi alabilirler.

Bunun için izlenecek yol İngiltere kanunlarınca belirlenmiştir. Yeşil pasaportu bulunan şahıslar dahil herkes İngiltere’ye girişte vize almak zorundadır. Bu nedenle de uzun süreli oturum izinleri verilirken İngiltere yetkileri ince prosedürler uygulamaktadır. Büyük titizlik göstererek vize başvurularını incelemektedir.

İngiltere evlilik vizesi olarak da bilinen uzun süreli vizedir. İngiltere, aile birleşimi başvurularında vatandaş/yabancı ayrımı yapılmaz, yani İngiltere’de evlendiğiniz kişi oturum iznine sahipse başvuru yapabilirsiniz.

İngiltere aile birleşimi vizesi Türkiye’de bulun İngiltere Konsolosluğu’ndan alınabilinir. İngiltere vize başvurularında maddi yeterliliğe büyük önem vermektedir. İngiltere aile birleşiminizin yapılabilmesi için, İngiltere’de ikamet eden eşin yıllık geliri en az 18.600 £ olmalı ve resmi belgelerle kanıtlanmalıdır.

Başvurunuza çocuklar da dahilse, konsolosluk ve göç bürosu tarafından belirlenen meblağ beyan edilmelidir. Gelir beyanı 6 aylık veya 12 aylık bordrolarla gerçekleştirilebilir.

İngiltere Konsolosluğu aile birleşimi vizesi başvurularında aynı zamanda da İngilizce dili bilgisini de bilmek ister. Dil bilgisi vizenin çıkması için önemlidir. en az A1 düzeyinde İngilizce bilinmesi şartı aranmaktadır.

İngiltere aile birleşimi için gerekli güncel evraklar ve hızlı randevu için  visacenter.com.tr/ingiltere-aile-birlesimi/ adresini hemen ziyaret edin.

İngiltere Oturum Ve Çalışma İzni

İngiltere oturum ve çalışma izni almak isteyen şahıslar İngiltere yetkilerinin bir dizi prosedüründen oluşan evrakları hazırlamalıdır. Bu evraklar aslına uygun olarak İngilizce dilinde hazırlanmalı ve güncel bilgiler içermelidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları oturum ve çalışma izni alacakları zaman çalışma vizesi almalıdır bu Tier2 vizesi olarak bilinmektedir.

Tier2 vizesi uzun süreli çalışma ve doğal olarak da oturum izni sağlamaktadır. İngiltere Tier 2 çalışma vizesi başvuruları yüksek nitelikli çalışanlar, şirket içi transferler, sporcular ve din adamları için 4 farklı kategoride düzenlenmektedir. İngiltere çalışma izni AB üyesi ülke veya İsviçre vatandaşları dışında İngiltere’ye çalışmak amacıyla gelmek isteyen kişiler için uygun bir İngiltere çalışma vizesidir.

İngiltere’ye gitmek ve bir aile üyesiyle 6 aydan uzun süreyle yaşamak isterseniz İngiltere oturum izni almanız gerekmektedir. Oturum iznine başvurabilmeniz için birlikte yaşayacağınız aile üyelerinin;

 • Eş veya partner
 • Nişanlı veya evlilik teklif edilmiş partner
 • Çocuk
 • Ebeveyn

Uzun süreli bakımınızı sağlayacak bir akraba olması gerekir.

İngiltere oturum izni genel olarak 12 hafta içerisinde sonuçlanabilir. Aşağıda belirtilen bazı durumlarda bu süre uzayabilir.

 • Minimum gelir gereksinimini karşılamıyorsanız
 • İngilizce bilginiz yetersizse
 • Mülakata katılmanız gerekiyorsa
 • Kişisel durumunuz nedeniyle (örneğin cezai bir mahkûmiyetiniz varsa)

İngiltere oturum iznine başvuru yaparken eğer şahıslar İngiltere’de bir aile üyesinin yanında kalacak ise ve bu aile üyesi geçici süre ile İngiltere’de bulunuyor ise şahıslara oturum izni verilmez.

İngiltere Vize Reddi

İngiltere vize reddi evraklarda kesiklik olması ya da seyahat amacının net belirtilmemesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Vize reddi veren İngiltere yetkileri neden vize reddi verdiğinin açıklamasını yapmaktadır. Şahıslar bu açıklamalara göre yeniden başvurularını yenileyebilir ve eksiklerini gidererek vize başvurusunda bulunabilirler.

Bu konuda alınacak olan her vize reddi ileride alınacak vizeleri etkilemektedir vize reddinin neden alındığı da önemlidir. Evraklarda eksiklik ya da yanlış bilgi beyanı vize reddinin oluşmasında önemlidir. Bu nedenle kişiler vize reddi olmaması için evraklarını gerektiği gibi hazırlamalıdır.

Kişiler hakkında bilgi edinmek isteyen konsolosluk vize bölümü yetkilileri diğer sistemlerden de şahısların bilgilerini teyit etmektedir.

Kişinin ülkesine dönmesi konusunda şüphe olmasından kaynaklı İngiltere vizesi reddi şahısların ülkesine dönmek için hazırladığı evrakların bulunmaması halinde gerçekleşir. Şahıslar seyahat bitiminde ülkelerine döneceklerini gösteren uçak bileti gibi resmi belgelerini konsolosluk yetkililerine sunmalıdır. Geri döneceğine dair belge sunmayan şahısların İngiltere vize başvurusu ret ile sonuçlanabilir.

Sonraki vize başvurularında ülkenin konsolosluk yetkileri önceki vize reddinin sebebini öğrenmek isteyecektir. Bu durumda evrakta sahtecilik ile vize reddinin alınması öğrenildiği taktirde şahıslar için vize alınması zor duruma girecektir. Bu yüzden vize reddi almamak için evraklarda doğru bilgiler bulundurmak önemlidir.

Vize reddi durumunda vize başvuru sahiplerine vize ücretleri geri ödenmez. Bu yüzden her vize reddi durumunda bütün evraklar yenileneceği gibi ücrette değişmekte ve yenilenmektedir.

İngiltere Vize Gerekli Evraklar

İngiltere vize başvurusu İngiltere konsolosluğu tarafından belirlenen şartlar doğrultusunda yapılır. İngiltere ülkesine gelmek isteyen kişilerin vize alması için belirli belgeleri teslim etmesini zorunlu tutmuştur. İngiltere vize gerekli evraklar başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik gösterir.

İngiltere’ye gitmek için ne kadar para gerekir: İngiltere’ye gidecek kişilerin hesabında en az 7 bin TL olması ve banka hesap dekontlarını vize başvurusunda göstermesi gerekir.

İngiltere turist vizesi için gerekli evraklar 2020 yılı için şunlardır; güncel pasaport, güncel fotoğraf, kimlik fotokopisi, vize başvuru formu çıktısı, vize talep dilekçesi, otel rezervasyonu, uçak bileti, gelir belgeleri.

İngiltere turist vizesi için gerekli evraklar 2023 yılında değişiklik gösterebileceği için son duyuruların İngiltere konsolosluğundan takip edilmesi gerekir.

İngiltere turist vizesi ücreti 2020 yılı için 128 dolar olarak belirlenmiştir. Bu vize ücreti, 6 ay geçerliliği olan vize ücretidir. 2 yıl geçerliliği olan vize ücreti 492 dolardır.

İngiltere vizesi için gerekli evraklar 2023 yılında şunlardır: En az 6 ay geçerliliği olan pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, vize talep dilekçesi, vize başvuru formu, kimlik fotokopisi, gelir belgeleri, mesleki belgeler, otel rezervasyonu ve uçak bileti.

İngiltere vize başvuru formu İngiltere konsolosluğu web adresinde yayınlanır. Vize almak isteyen kişilerin öncelikle bu formu doldurması ve randevu alması gerekir.

İngiltere vize ücreti 2023 yılında da 128 Dolar’dır.

Ingiltere vizesi nasıl alınır 2023?

İngiltere vizesi konsolosluk tarafından belirlenen koşulların yerine getirilmesi ve doğru kategoride başvuru yapılması halinde kolaylıkla alınmaktadır.

Ingiltere vizesi ne kadar 2023?

İngiltere vize ücretleri konusunda tek yetkili büyükelçilik ve konsolosluktur, vize harç ücreti dışında başvuru sahipleri aldıkları hizmetin bedelini ödemektedir.

Ingiltereye gitmek icin hesapta ne kadar para olmalı?

İngiltere seyahati planlayanların aklında ki ilk soru banka bakiyesidir, masraflar ile birlikte banka hesabında ortalama 12 bin lira olması yeterlidir.

5/5 - (1 vote)