İngiltere Aile Birleşimi

İngiltere Aile Birleşimi
İngiltere Aile Birleşimi – Visa Center

Aile birleşimi bir İngiliz vatandaşı ya da İngiltere üzerinde yaşamaya hak kazanmış bir vatandaş ile başka bir ülke vatandaşının evlenerek İngiltere üzerinde yaşama iznini kazanmaları olayıdır. Evlilik ile aile birleşimi olması durumunda evlilik tarafları evliliklerinin gerçek olduğunu kanıtlamakla yükümlüdürler.

İngiltere Konsolosluğu

Evliliğin gerçek olduğunu kanıtlamak amacı ile evlilik cüzdanı gibi resmi belgelerin istenmesinin yanında tarafların eski ve yeni olacak şekilde beraber çekildikleri fotoğraf ve yazışmalar gibi kanıtlar da istenmektedir.

Evlilik Türkiye’de yapılıp İngiltere’ye aile birleşimi başvurusunda bulunulabilir. Yeni yapılan bir evlilikte önemli olan evliliğin taraflarının beraber bir geçmişinin olduğunun kanıtlanması büyük önem taşır. Bu kanıtların yanında aile birleşimi işlemi için aile birleşimi başvurusunda bulunacak eş IELTS sınavına girerek A1 seviyesinde dil yeterliliğini olduğunu kanıtlamak zorundadır.

Avrupa ülkeleri arasında aile birleşimi konusunda yüksek hassasiyet gösteren ve çok detaylı koşullar sunan ülkelerden birisini İngiltere oluşturmaktadır. İngiltere, bu konuda çok geniş bir belge listesi hazırlanmasını talep etmekle birlikte İngiltere İçişleri Bakanlığı Home Office ve Sınır Dairesi Başkanlığı tarafından aile birleşimi vizesi kapsamında önemli bir hazırlık aşaması talep edilmektedir.

İngiltere Aile Birleşimi

İngiltere Aile Birleşimi

İngiltere Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar

İngiltere’de birlikte yaşayabilmek için iki tarafında bulundurması gereken bazı evraklar vardır. Sizler için İngiltere aile birleşimi için gerekli evraklar listesini hazırladık. Vize durumlarında evrakların güncel olması çok önemlidir. Bu hazırladığımız liste evrakların en güncel listesidir.

 • İngiltere vize başvuru formu. (Örneğine internet sitemiz üzerinden ulaşmanız mümkündür.)
 • 10 yıldan eski olmayan ve iki adet boş sayfası olan bir pasaport.
 • Biyometrik fotoğraf. Arka fonu beyaz olmalı 3,5X4,5 boyutlarında olmalıdır. Eski pasaport bilgileri de dosyada yer almalıdır.
 • C kimlik kartı fotokopisi.
 • İngiltere’de yaşayan eşinden aldığı gelirini gösteren belgeler.
 • Tam teşekküllü nüfus kayı t örneği.
 • Dil yeterlilik sınavı sonucu.

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Şartlar

Bu belgelerin tamamlanması vizenin direk alınacağı anlamına gelmemektedir. İngiliz konsolosluğu aile birleşimi vizesi verirken bazı şartları da aramaktadır. İstenen şartlar:

 • İngiltere’de yaşayan eşin düzenli maaşı olmalıdır. Yıllık gelirini gösteren belgelerde en az 18 600 Euro kazanması gereklidir.
 • İngiltere’de yaşayan eşin evi tüm ailenin sığabileceği türde bir ev olmalıdır.
 • İngiltere’de yaşayan eş kesinlikle herhangi bir İngiltere’de ki kurumdan yardım almamalıdır. Yardım alanların ailesini geçindiremeyeceği düşünülmektedir.
 • Yukarda yer alan şartlardan bir tanesine bile uyum sağlamayanlar direk olarak reddedilecektir.

İngiltere Aile Birleşimi Ücretleri

Yapılacak işlerden en önemli ve ilki vize ücretini ödemektir. İngiltere aile birleşimi ücretleri hakkında tüm bilgiyi sizler için listeledik. Okumanız faydalı olacaktır.

 • Ücreti bir vize merkezi aracılığıyla veya direk konsolosluğun banka hesaplarına yatırmanız mümkündür.
 • 12 Yaşından büyük tüm aile bireyleri için vize ücreti ödenmelidir.
 • İngiltere aile vizesi sonucu ret edilirse veya herhangi bir sebepten ötürü iptal olursa ücret geri iade edilemez. Bu yüzden başvuru yaparken, ücret yatırırken dikkatli olmakta fayda vardır.
 • Vize merkezleri aracılığı ile işlemlerinizi halletmeye çalışırsanız ödemeniz gereken ekstra ücretler çıkabilir.
 • Bu ücret sadece vize harcını kapsar. Fotoğraf, fotokopi, posta ve sigorta için ödenen ücretlerin hepsi bu ücretin dışındadır.
 • Aile birleşim vizesi uzun süreli bir vize olduğundan değişen şartlara göre ücreti sürekli değişmektedir. Tam bir bilgi almak için yetkili birisi ile görüşmeniz faydalı olabilir. Sizlere bilgi sahibi olmanız için ortalama fiyatlar verebiliriz.

Genel aile birleşimi vizeleri: 2057 USD.

Yerleşim vizesi: 4390 USD.

Geri dönüş vizesi: 697 USD.

Tekrardan hatırlatmakta fayda var. Yukarıda verilen fiyatlar ortalama fiyatlardır. Tavsiye niteliğindedir. Tam ücret alabilmek için bir yetkili ile görüşmelisiniz.

İngiltere Aile Birleşimi İçin Dil Şart mıdır?

İngiltere konsolosluğundan bir aile birleşimi vizesi almak isteyenlerin sürekli sorduğu bir sorudur. İngiltere aile birleşimi için dil şart mıdır? Sorusunuz sizler için cevaplandıralım. Türkiye’de bulunan eşin bir dil yeterlilik sınavına girmesi gerekmektedir. Bu sınavda İngilizce notu en az A1 olmalı ki sınavdan geçebilsin. En az A1 seviyesinde İngilizce bildiğini kanıtlayan belge olmadan aile birleşimi vizesi almak imkansızdır. Sınava daha sonra hazırlanarak tekrardan girilebilmektedir.

İngiltere Aile Birleşimi Randevusu Nasıl Alınır?

Randevular İngiltere Konsolosluklar ve Büyükelçiliklerde yapılmaktadır. İngiltere aile birleşimi randevusu nasıl alınır? Sorusunu sizler için cevaplandıralım. Randevuyu direk konsolosluk veya büyükelçiliklerle iletişime geçerek alabilirsiniz. Bu süreç çok uzun olacaktır. Süreci kısaltmak için uzmanlara danışabilir bir vize merkezi ile ortak çalışabilirsiniz. İşlemleri hızlandırmada çok etkili olacaktır. Vize merkezlerinin sizden bu işlemler için ekstra ücretler talep edebileceğini bilmeniz de fayda vardır.

İngiltere Aile Birleşimi Mülakatı Soruları Neler Olabilir?

Mülakatın amacı gerçekten bir eş, aile olup olmadığınızı anlamaktır. Sizler için İngiltere aile birleşimi mülakatı soruları neler olabilir? Sorusunu liste halinde cevaplandıralım.

 • Mülakatta aileniz ile ilgili birçok soru sorulabilir. Bu sorular sadece ailelerin bilebileceği sorulardır. Örnek vermek gerekirse evinizde hep aynı yerde olan eşya, en son gittiğiniz tatil, en son birlikte kutladığınız doğum günü gibi sorular sorulabilir.
 • Aile birleşimi vizelerinde evlilik yolu ile vize alınmak istenirse. Eşinizle nasıl tanıştınız, ne zaman tanıştınız gibi sadece bir çiftin bilebileceği spesifik sorular sorulmaktadır.
 • Eğer zaten evli olarak başvurduysanız sizden eşinizin ailesini daha fazla tanımanız beklenebilmektedir. Evliliğinizin gerçekliği konsolosluk tarafından tartılır. Mesela eşinizin kaç kardeşi var, kardeşlerinin isimleri nedir? Gibi kesin net cevabı olan sorular sorulabilmektedir.

Bu soruların vize ile ne alakası var diye sorabilirsiniz. Bir ailenin gerçek bir aile olup olmadığını ancak böyle özel sorularla anlaşılabilir. Aslında sorulara verilen cevapların bir önemi yoktur. Önemli olan verilen cevapların çelişmemesidir. Aynı sorulara farklı cevaplar verirseniz çok yüksek ihtimal aile vize başvurunuz reddedilir.

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi

Kapsamlı bir şekilde İngiltere aile birleşimi vizesi hazırlamak için talep edilen belgeler arasında, klasik şekilde talep edilen belgeler, dil sertifikası, finansal durum belgeleri ve evlilikle ilgili belgeler yer almaktadır. İlk aşamada aile birleşimi için gereken belgeler arasında;

 • Online olarak doldurularak çıktısı alınmış VAF4A vize başvuru formu,
 • Geçerli bir pasaport,
 • 1 adet biometrik fotoğraf,
 • Türkiye vatandaşları için kimlik belgesi,
 • Eski pasaport belgeleriniz,
 • Türk vatandaşı olmayan kişiler için tüberküloz testi,
 • Evli kişiler için evlilik cüzdanı, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Daha önce evlilik yaşadıysanız, bu evliliğin bittiğini gösteren boşanma ya da ölüm belgesi,
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi,
 • Serbest çalışanlar için ticaret odası faaliyet belgesi ve vergi levhası,
 • Maaşlı çalışanlar için işyerinden alınmış çalışma durumunu kanıtlayan imzalı belge talep edilmektedir.

Bu standart belgeler dışında ise özellikle konsolosluk onaylı İngilizce A1 belgesi talebi bulunmaktadır. Aile birleşimi sertifikası olarak adlandırılan bu dil belgesi talep edilmektedir.

İngiltere’de ikamet eden ve yanına yerleşmek için aile birleşimi vizesi talep ettiğiniz kişi ile ilgili olarak

 • Banka hesap dökümleri,
 • Banka hesabının açıldığı zamanı gösteren ve güncel bakiyeyi gösteren belgeler,
 • İngiltere’deki eşin son 6 ay maaş bordroları,
 • Gelir ve vergi ödemelerini gösteren belgeler,
 • Şirket sahibi ise banka hesap dökümleri talep edilir.
 • Ek olarak kira geliri bulunuyorsa, kira sözleşmesi ve sahip olduğu taşınmazların belgeleri istenmektedir.

İngiltere’de yaşamayı planladığınız ikametin net bilgileri de sizden başvuru sırasında talep edilir. Bu konuda sahip olduğunuz bir ev buluyorsa tapusu, mortgage belgeleri, kiralama belgesi, elektrik, su, internet, telefon, doğalgaz, kablo TV gibi faturalar ve kiracılar için ev sahibinden alınmış konaklama izin belgesi talep edilir.

Son noktada ise eş ve evlilik durumu ile ilgili her iki eşin doğum belgeleri, evlilik belgeleri, düğün ve nişan günlerinde çekilmiş önemli fotoğraflar, yazılı görüşme kayıtları, çalışma, öğrenim ve gelir durumu, yasal kalma durumu gibi tüm belgeler talep edilmektedir.

İngiltere Aile Birleşimi

İngiltere aile birleşimi İngiltere vatandaşı olan veya İngiltere’de süresiz oturum izni olan kişilerin ülke dışındaki akrabalarının yanına gelmesine olanak tanıyan vizedir. İngiltere aile birleşimi vizesi almak için sponsor belgeleri ile birlikte istenen tüm evrakların teslim edilmesi gerekir.

Aile birleşimi vizesi için belirlenen şartlar ve gerekli evraklar yıllara göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle İngiltere aile birleşimi vizesi yorumları doğrultusunda işlem yapmak vize reddi alınmasına sebep olabilir. Vize başvurusu için duyuruların İngiltere konsolosluğundan takip edilmesi gerekir.

İngiltere aile birleşimi sınavı ülkeye gidecek olan kişilerin yeterli düzeyde yabancı dil bilgisine sahip olduğunu göstermek için yapılan bir sınavdır. Sınavdan yeterli puanı alan kişilere vize başvurusunda göstermesi gereken yabancı dil sertifikası verilir.

İngiltere aile birleşimi vizesi almak için İngiltere konsolosluğunu arayabilir veya web adresinde yayınlanan başvuru formunu doldurarak randevu alabilirsiniz.

Aile birleşim vizesi nedir: Aile birleşim vize, İngiltere’de sınırsız oturum izni olan akrabalarının yanına gitmek isteyen Türk vatandaşlarının başvuru yapabileceği bir vize türüdür.

İngiltere aile birleşimi vizesi kaç günde çıkar: İngiltere aile birleşimi vizesi sonuçları 12 hafta içerisinde açıklanır.

İngiltere aile birleşimi nedir: İngiltere’de yaşayan ve bakmakla yükümlü olunan akrabalarının yanına gitmek isteyen Türk vatandaşlarına verilen vize türüdür.

İngiltere aile birleşimi vizesi ücreti 2023 yılı için 2057 USD olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte vize merkezi ücreti ve seyahat masrafları gibi ek masraflar da vardır.

İngiltere Vizesi hakkında gerekli tüm bilgilendirme için https://www.visacenter.com.tr/iletisim/ adresini ziyaret ederek bize ulaşabilirsiniz.
Ingiltere aile birleşimi vizesi ne zaman çıkar?

Almanya Federal Cumhuriyetine yapılan aile birleşimi vize başvuruları için çıkış süresi yaklaşık 3 aydır. Başvurular 3 ay sonra sorgulanmaktadır.

Ingiltere aile birleşimi sertifikası ne kadar geçerli?

İngiltere aile birleşimi vizesi için onay olan vatandaşların bir ay içerisinde ülkeye seyahat etmesi gerekmektedir. İngiltere aile birleşimi sertifikası ülkeye giriş yapıldıktan sonra 2,5 yıl geçerliliğini korumaktadır.

Aile birleşimi vizesi ne zaman çıkar?

Aile birleşimi vizesi başvuru yapılan tarihten itibaren normal şartlar altında 5 iş günü içerisinde sonuçlanır. Vize başvurusu süresi evrak eksikliği ya da başvuru merkezine göre değişmektedir.

 

Oyla! post