Norveç’te Evlenmek

Norveç’te Evlenmek

Norveç’te evlenmek için tarafınıza sunulan belirli vize ve evrak düzenlemeleri bulunur. Norveç Konsolosluğuna başvuruda bulunulduğu takdirde herhangi bir problem olmadan, kısa süreçte tamamlanır.

Norveç’te Evlenmek

Norveç’te evlenmek için yasal olarak her türlü durum kabul edilir. Burada yasa şartları dışında reddedilen, onaylanmayan etmenler ülke çapında mümkün değildir. Yasal bir evlilik, Norveç sınırları içerisinde gerçekleştirileceği sırada başka bir ülkenin vatandaşlığına sahip olması da, diğer kişi için yasal kabul edilir.

 • Norveç’te evlenmek için kadın ve erkek bireyin maddi ve manevi açıdan aynı şartlara sahip olması önemlidir.
 • Aynı zamanda evlendirilme işlemi, resmi evlendirme ruhsatı bulunan kişiler tarafından yapılmalıdır.

Norveç’te evlilik konusu üzerine, yasa şartlarında belirli durumlar farklılık gözetir. Bunlar;

 • Evlenecek olan kişinin akraba olması Norveç’te kabul edilmez, başka biriyle evlenilmesi kabul edilir. Burada akrabalık söz konusu olmaz.
 • Her iki bireyin önceden evlilik, çocuk ya da bunun gibi durumları var ise belgeli olarak evlenmeden önce Norveç’teki gerekli yetkili kurumlara ispatlı bir şekilde bildirilmesi önemlidir.
 • Norveç vatandaşının Türk vatandaşı ile evliliği esnasında mali durumuyla, çocuk sayısı da Norveç yasası şartları içerisinde dikkate alınır.

Norveç Vatandaşı İle Evlenmek

Norveç vatandaşı ile evlenmek için Norveç evlilik yasalarına uygun prosedürleri olunması gerekir. Burada aile birleşimi vizesi ya da evlilik vizesi işlemleri Norveç Konsolosluğu, Norveç Büyükelçiliği ya da Norveç Büyükelçiliği tarafından görevlendirilmiş diplomatik müdürlükler üzerinden sağlanır. Ülke içindeki resmi evlilik makamlarında gerçekleşecek çeşitli prosedürlerin, istenilen düzeyde uygulanması için Türkiye vatandaşının Norveç’te evlenmeden önce oturma izni alması gerekir. Oturma izni, uzun süreli ya da kısa süreli olarak değişkenlik gösterir. Norveç’e yalnızca evlilik amacı ile gidilecekse oturma izni kısa süreli alınır. Fakat Norveç’te evlenip, sonrasında halen yaşamına burada devam etmek isteyen kişiler için oturma izni daha uzun süreli olarak tercih edilmelidir. Norveç’te evlenmek için belirli bir süreç bulunur.

 • Burada Norveç Konsolosluğu ile iletişime geçilip, evlilik ya da aile birleşimi vizesinin her bireyin kendi ülke şartlarına uygun olarak doldurulması,
 • Evliliğin sahte olmadığına dair ispatlayıcı belgeler,
 • Norveç’te evliliğin onaylanabilmesi ve Norveç yasa şartlarına uygun olarak kabul edilmesi için evlilik başvurusunun yapılması
 • Pasaport
 • Kimlik bilgisi
 • Maliye durum
 • Ya da mesleki durumları gösteren belge,
 • Norveç’te medeni evlilik törenine uygun olarak evliliğin ispatlanması önemli detaylardır.

Norveçli Biriyle Evlenmek

Norveçli biriyle evlenmek için belirli prosedürlere uygun evlilik vizesi başvurusu yapılması şarttır. Evlilik vizesi başvuru sürecinden sonra Norveç yasa şartlarına göre evlilikte herhangi bir engelin olmaması, evlilik haklarına göre kişilerin birlikteliğini kanıtlamış olması gibi etmenler geçerlilik kazanmalıdır. Norveçli biriyle evlenmek için Türkiye’de de aynı geçerliliğin sağlanması, Norveç yasa şartları içerisinde yer edinir.

 • Evlilik işlemlerinin gerçekleşebilmesi için ilk olarak Türkiye’den aile birleşimi vizesi ya da diğer bir ifade ile evlilik vizesi alınmalıdır.
 • Evlilik vizesinin başvurusu, konsolosluk üzerinden yapılan başvuru formu sonrasında tarafınıza iletilir. Burada Norveç Konsolosluğu ya da Norveç Büyükelçiliği ile iletişime geçildiği takdirde detaylı bilgiler güncel haliyle edinilebilir.

Vize başvurusu içerisinde tarafınızdan istenen evraklar şu şekildedir;

 • Pasaport, pasaportu 2 sayfasının boş olması
 • Tam vukuatlı nüfus kağıdı örneği
 • Biyometrik fotoğraf
 • Norveçli vatandaşın mali durumunun ispatlanması
 • Norveçli vatandaşın Norveç’te yaşadığına dair İkametgah belgesi
 • Rezervasyon belgeleri
 • Evliliğin ispatlandığına dair gösterilen onay belgesi bulunmalıdır.

Norveç Vatandaşı İle Evlilik

Norveç vatandaşı ile evlilik süreci, her iki taraftan da istenilen belirli evlilik vizesi tamamlandıktan sonra belediyeye başvuru yapılmasıyla devam eder. Burada kişilerin bulundukları bölgedeki belediye olması önemlidir. Norveç vatandaşı ile evlenmek için her iki vatandaş kendi rızaları ile bu durumu kabul ettikleri takdirde karşı tarafta olan bireye vatandaşlık durumu hemen verilmez. Burada da çeşitli prosedürlerinin uygulanması beklenir. Hem Norveç vatandaşı hem de Türk vatandaşı ayrı ayrı kendi ülkelerinin gerek duyduğu yasalara uygun aşamaları gerçekleştirilmelidir.

 • Burada Evrakların hazırlanması
 • Belediyede başvuru formunun doldurulması gibi etmenlerde dikkat edilmesi gereken en önemli durum, eksiksiz ve sorunsuz olarak hazırlanmasıdır.

Evraklar kişisel olarak birlikteliği kanıtlar niteliği taşımaz ise prosedürlere uygun olmadığı anlaşılır ve kesinlikle onay cevabı alınamaz. Onay alınmadığı takdirde gerek ülke sınırlarında, gerekse oturum izni gibi etmenler de aynı durum karşınıza çıkar. Böyle bir durumun yaşanmaması için eksiksiz, sorunsuz ve doğru bilgiler içermelidir. Özellikle birlikteliğin ispatlı olması hem Norveç Konsolosluğu, hem de Türk konsolosluğu açısından önemli bir nitelik taşır.

Turist Vizesi İle Norveç’te Evlilik

Turist vizesi ile Norveç’te evlilik ve sonrasında burada bir birliktelik kurma gibi etmenler kolay değildir. Turist vizesi ile Norveç’te evlilik sürecindeki işlemler, başlatılır. Ancak uzun süreli olarak birlikteliğin devam etmesi ya da uzun süreli olarak Norveç’te yaşanması gibi durumlarda turist vizesi yeterli olmaz. Turist vizesi ile turizm amaçlı bir Norveç ziyareti gerçekleştireceğiniz sırada, ihtiyaçlarınız rahatlıkla sağlanır. Fakat evlilik amaçlı bir Norveç ziyareti olacağı için burada Norveç aile birleşimi vizesi önerilir. Aile birleşimi vizesinde sunulan prosedürler, Norveç yasal düzenlemelerine göre ayarlanır. Vize başvurusu her iki taraf için de oluşturulduğu zaman gerekli koşullar içerisinde yıllık gelir ve ikame edilecek adres, net olarak belirtilmelidir. Burada çocuk ya da önceden evlilik var ise bunlarda Norveç aile birleşimi vizesi içerisinde bulundurulmalıdır.

Fakat turist vizesi ile bir Norveç ziyareti gerçekleştirilecekse ve buradaki amaç da evlilik doğrultusunda olduğu için sınırda problem oluşabilir. Aynı zamanda evrakların hazırlanma süreci de, istenilen düzeyde gerçekleşmez.

Norveç Evlilik Vizesi

Norveç evlilik vizesi diğer bilinen ismini Norveç aile birleşimi vizesidir. Aile birleşimi vizesi içerisinde, evlilik vizesi de yer edinir. Evlilik vizesi işlemleri için Norveç Konsolosluğu, Norveç Büyükelçiliği ya da Norveç konsolosluğu tarafından görevlendirilmiş diplomatik müdürlüklere müracaatta bulunulmalıdır. Burada bir başvuru formu doldurulur. Başvuru formu sonrasında Norveç evlilik vizesinin gerek duyduğu çeşitli evrak listelerinin hazırlanması istenir. Evlilik vizesi ile Norveç ziyareti gerçekleştiren Türk vatandaşın, partneri ile birlikte belediye üzerinden izin alması gerekir. Burada partneriyle birlikte gitmesi ispatlı olduğunun bir göstergesidir. Evlilik prosedürü eksiksiz, sorunsuz ve her iki bireyin de kişisel bilgileri aynı eş değeri taşıyacak şekilde yerine getirilmesi önemlidir. Vize işlemleri esnasında rezervasyon ve sağlık sigortasının bulunması da, her iki çift adına önemli bir zorunluluktur.

Norveç’te Düğün

Norveç’te evlenmek için gerekli olan her türlü prosedür, hem Norveç Konsolosluğu hem de Türk Konsolosluğu’nun gerek duyduğu yasalara göre yapılmalıdır. Burada Norveç’te düğün yapmak için Norveç yasalarına göre tören yapılması, Türkiye’de bulunan aile bireylerinin de buna göre bir katılım yapmasını sağlar. Türkiye’den Norveç’e düğüne katılım amacı ile gelmek isteyen aile bireyleri, tercihen kendi vizeleri ile tercihen de aile birleşim vizesi kullanarak katılabilirler. Aile bireyleri, vize başvuru işlemlerinde Norveç’te evlilik törenine gidileceğini dair bir ayrıcalık belirtmeden önce düğün davetiyesini kullanabilir. Düğün davetiyesi ile birlikte, aile ya da arkadaş ziyareti olarak misafirler rahatlıkla vize alabilir.

5/5 - (1 vote)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.