Sınır Kapısı bir ülkeye giriş çıkışta belirli gümrük işlemlerinin yapıldığı kapı olarak ifade edilir. Sınır Kapısı diğer bir anlamı ile gümrük kapısıdır. Türkiye iki kıtada sınırları bulunan bir ülkedir. Türkiye’nin kara komşuları Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak, Suriye, Yunanistan ve Bulgaristan. Türkiye’nin kara komşularıyla giriş çıkış gümrük işlemlerinin yapılmasını sağlayan 26 adet sınır kapısı mevcuttur. Bu kapılar içerisinde Yunanistan sınır kapısı da yer alır.

Yunanistan Sınır Kapısının Adı Nedir?

Yunanistan, Türkiye’nin kara komşuları içerisinde bulunan bir ülkedir. Yunanistan’ın sınır kapısının İpsala Sınır Kapısı’dır. Türkiye’nin bilinen önemli kapıları içerisinde yer edinir. Önemli gümrük kapılarından birisi olan İpsala Sınır Kapısı çağdaş ve modern bir görünümdedir. Birçok tır giriş çıkışı, İpsala sınır kapısı ile yapılır. Türkiye’nin Yunanistan üzerinden aldığı ya da sattığı ürünlerin giriş çıkış işlemleri için İpsala Sınır Kapısı kullanılır. İpsala sınır kapısı geçmiş dönemlerde eski ve giriş çıkışlarda problem oluşturan bir sisteme sahipti. Fakat yapılan son düzenlemelerle birlikte şimdi rahat ve çağdaş bir görünümdedir. Pazarkule Sınır Kapısı, Türkiye’nin Yunanistan’a açılan diğer bir kapı. Fakat İpsala kadar yoğun değildir. Pazarkule Sınır Kapısı Yunanistan açılan 2. sınır kapısı olarak bilinir.

Yunanistan Sınır Kapısı Açıldı Mı?

Yunanistan sınır kapısının açılıp açılmadığı özellikle ürün alım ve satım işlemlerinde önemlidir. Tır şoförleri Yunanistan sınır kapısının açılması ile birlikte ticarete başlar. Yunanistan Devleti yayınladığı kararname ile birlikte 1500 kişi sınırıyla giriş ve çıkışların kapısı açılmıştır. Deniz ve hava sınır kapılarının, Türk vatandaşlarında 1500 kişi sınırıyla açıldığın karar resmi gazetede yayımlanmıştır.

İpsala Sınır Kapısı Ne Zaman Açılmıştır?

İpsala Sınır Kapısı, Yunanistan’a açılan önemli bir kapıdır. Edirne’nin İpsala ilçesinde yer alır. 10 Temmuz 1961 yılında açılmıştır. 10 Temmuz 1961 yılından günümüze kadar Türkiye’den Yunanistan’a, Yunanistan’dan Türkiye’de birçok ticari işlerde Edirne’de bulunan İpsala Sınır Kapısı kullanılır. İpsala Sınır Kapısı çağdaş, rahat ve ticari işlemlerde tercih edilen önemli bir kapıdır.

5/5 - (1 vote)