Avusturya Aile Birleşimi Vizesi

avusturya aile birlesimi

Normal koşullarda talep edilen ticari veya turistik vizeler belirli bir süreyle verildiklerinden dolayı aile birleşimi vizesi daha uzun süreli talep edilen bir vizedir. Bu kapsamda Avusturya’da ikamet eden eşinizin yanına yerleşmek istiyorsanız veya reşit olmayan çocuklarınız aileniz ile birlikte ikamet etmek istiyorsa, Avusturya Konsolosluğu’na başvurarak, bu vizeyi talep etmeniz gerekmektedir. 

Uzun süreli olarak verilen bu vize, normal koşullarda Avusturya tarafından verilen Schengen vizesinden farklı bir yapı içerir. Bu nedenle direkt olarak şahsen başvuru yapılması ve Avusturya Konsolosluğu üzerinden vize alınması gerekmektedir. Vize için belirli kriterler geçerli hale gelmelidir. Örneğin, eşinizin Avusturya vatandaşı olması ve orada sürekli ikamet etmesi, yasal olarak şarttır. Sadece bir Avusturya vatandaşı ile evlenmeniz bu vizeyi almak için yeterli değildir. Yani eşinizin uzun süredir yasal olarak Avusturya’da ikamet ediyor olması gerekmektedir. 

İkamet koşulları ve evlilik koşulları geçerli olsa dahi Avusturya aile birleşimi vizesi için eşinizin uzun yıllardır mesleki olarak da Avusturya’da geçerli bir yapı göstermesi önemlidir. Eğer eşiniz Avusturya’da çalışma izni almış ve oraya yerleşmiş ise sizde yerleşmek için vize talep edebilirsiniz. Bu şekilde bir özelliğe sahip olan kişiler Avusturya tarafından verilmiş olan çalışma izni kanıtı oluşturan kırmızı-beyaz-kırmızı kart sahibi olmaktadır. Bu kart izin almanız için büyük bir önem arz eder. 

Önemli prosedürler dışında vize talebi gerçekleştirmek için;

  • 21 yaşını doldurmanız gerekir.
  • Finansal açıdan sorun yaşamamak için maddi gelirinizin iyi olması, eşinizin son 3 yıl içerisinde Avusturya’da sosyal yardım almamış olması gerekir. Eşiniz bir ev sahibi ise avantaj oluşturabilir. 
  • Dil bilgisi konusunda ülkede konuşulan ortak dil olan Almanca seviyenizin en az A2 seviyesinde olması konusunda sertifika sahibi olmanız gerekir. 
  • Avusturya sürekli ikamet gerçekleştirmeniz için uyum standardizasyonları kapsamında size tarih bilgisi, politik bilgi, sosyal bilgi gibi konularda bir test uygulayacaktır. 
  • Başvurularınız sırasında sizden belirli bir ücret talep edilecektir. 
  • Vize başvuru formu, biyometrik fotoğraf, pasaport fotokopisi, ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, uluslararası doğum kayıtları, sabıka kaydı, evlenme cüzdanı fotokopisi, Avusturya ikamet fotokopisi, maaş bordroları, davet eden kişinin sigorta kartı bilgileri gibi evraklar gerekecektir. 

Gereken bu koşulları yerine getiren, yapılan testte başarılı olan ve evraklarını eksiksiz şekilde hazırlayıp randevusuna uyan kişiler vize alma hakkı kazanabilir. Normal koşullarda 6 ay gibi bir süreye kadar başvurunun onaylanması beklenebilir.