Belçika Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2020

Belçika, resmi adı ile Belçika Krallığı, kısa veya uzun süreli için birtakım belgeler talep etmektedir. Belçika Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2020 için şunlardır:

1. Pasaport: Belçika Vizesi Evrakları arasında en önemlisi.

Belçika turistik vize evrakları arasında pasaportun geçerli sayılabilmesi için bazı kriterlere sahip olması gerekmektedir. Bu kriterler şunlardır:

 • 10 yıldan eski olmamalıdır.
 • En az 2 adet boş sayfası bulunmalıdır.
 • Dönüş tarihinden itibaren minimum 3 ay daha geçerli olmalıdır.

Ayrıca eğer varsa eski pasaportunuzun ve içerisindeki Schengen vizelerinin de fotokopisini teslim etmeniz gerekir.

2. Belçika Vize Evrakları 2020 Başvuru Formu ve Taahhütname

Belçika vizesi için başvuru yaparken Belçika Konsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından bir başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Bu başvuru formu şu dillerde olabilir:

 • İngilizce
 • Fransızca
 • Almanca
 • Flemenkçe

Ayrıca formun doldurulmasının ardından başkonsolosluk yetkilisinin başvuruyu hangi dilde incelemesi başvuran kişi tarafından isteniyorsa, “Dil Seçim Belgesi” adı verilen “Sonuç Belgesi”nin de cevaplanarak başvuru formu ile birlikte teslim edilmesi şarttır.

ÖNEMLİ BİLGİ                   : İstanbul Belçika Başkonsolosluğu veya Ankara Belçika Büyükelçiliği, başvuru yapıldıktan sonra kişiyi detaylı bilgi almak ve başvuruyu değerlendirmek amacıyla mülakata çağırabilir. Mülakat dili Sonuç Belgesi’nde tercih edilen dil olacaktır. Bu dil İngilizce, Fransızca, Almanca veya Flemenkçe olabilir.

ÖNEMLİ BİLGİ 2               : 18 yaşın altındaki çocukların Belçika Schengen Başvuru formunu annesi, babası veya yasal vasi imzalanmalıdır. Eğer başvuran çocuk yalnızca ebeveynlerden birisinin yasal koruması altında ise (boşanma sonrası velayet) bunu ispatlayan belgelerin de konsolosluğa teslim edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler:

 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği : Nüfus müdürlüklerinden ıslak imzalı alması tavsiye edilir. E-devlet’ten de alınması mümkündür, barkodlu olması şarttır.
 • Kimlik kartı fotokopisidir.

3. Belçika Başkonsolosluğu’na Yazılacak Dilekçe (Talep Dilekçesi)

Belçika Başkonsolosluğu’na seyahat amacını açıklayan bir dilekçenin yazılması gerekir. Bu dilekçe Belçika Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Dilekçede;

 • Kalacak yer bilgisi
 • Detaylı gezi planı
 • Uçak rezervasyonu
 • Kişisel bilgiler yer almalıdır.

Dilekçe Belçika’nın resmi dillerinden biriyle (Almanca, Fransızca veya Flemenkçe) veya İngilizce yazılmalıdır ve Belçika vize evrakları arasına eklenmelidir.

Farklı durumlarda olan kişilerin farklı şekilde dilekçe yazması gerekebilir. Eğer dilekçeyi yazacak kişi,

 • Emekli ise;

Emekliliğini ispat edecek resmî belgelerin fotokopisinin eklenmesi gerekir. Dilekçede şahsi bilgilerin de ifade edilmesi gerekmektedir. Belçika’nın resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak beyan edilmelidir.

 • Kurum veya şirket çalışanı ise;

Kurum veya şirket çalışanı, bağlı bulunduğu şirketten antetli kâğıda yazılmış bir şekilde hazırlanmalıdır. Belçika Başkonsolosluğu’na veya Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmalıdır ve başvuruda bulunanın kişisel bilgileri yer almalı, eğer şirketin bilgisi dahilinde ise bu belirtilmeli, görevli kişi tarafından mühürlü ve ıslak imzalı bir biçimde Belçika vize evrakları arasına eklenerek Belçika vize evrakları arasına eklenerek konsolosluğa teslim edilmelidir.

 • İşveren ise;

Şirketin antetli kağıdına seyahatin tüm detaylarını belirtmelidir. Şirkette hangi pozisyonda olduğunu, seyahatin amacını Belçika’nın resmi dillerinden biriyle veya İngilizce olarak teslim etmelidir.

 • Öğrenci ise;

Okulundan aldığı ıslak imzalı öğrenci belgesini veya e-devletten barkodlu olarak alınacak belge teslim edilmelidir. Fakat bu belgenin Fransızca, Flemenkçe, Almanca veya İngilizce olması gerekmektedir. E-devlet’te yalnızca Türkçe seçeneği olduğunu hatırlatırız. Bu belgeyi de Belçika vize evrakları arasına eklemeniz gerekmektedir.

 • Reşit değil ise (18 yaşından küçük ise);

Okuluyla, 3. bir şahıs ile veya bir proje kapsamında Belçika seyahati gerçekleştirilecekse ebeveyni veya yasal vasisi tarafından noter onaylı muvafakatname, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopilerinin teslim edilmesi gerekmektedir. Ayrıca öğrenciye sponsor olacak olan yasal vasisi veya ebeveyninin ıslak imzalı sponsor taahhüt belgesinin de Belçika için vize evrakları ile birlikte teslim edilmesi gerekir.

 • Ev kadını / erkeği ise,

Eğer seyahat masrafları erkek/kadın tarafından karşılanacaksa seyahat planının detayları ile birlikte sponsor olacağını ifade eden ıslak imzalı bir dilekçenin de Belçika vize evrakları arasına eklenmesi gerekir.

4. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

T.C. Kimlik kartınızın bir suretini de teslim etmeniz gerekir. Eğer T.C. kimlik numaranız el yazısı ile veya daktilo ile yazılmışsa bu kabul edilmez.

​5. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Belçika vize evrakları arasında sizin tanınmanızı sağlayacak olan ve uluslararası otoritelerce belirlenmiş biyometrik fotoğrafın 35×45 mm ebatında, arka fonu beyaz bir şekilde çekilmiş olması gerekir. Fotoğrafta yüzünüzün bütününün, yani çene, alın ve göz net bir şekilde görülmeli, tanınmanızı zorlaştıracak herhangi bir aksesuar kesinlikle olmamalıdır. Vize başvurusu yapmadan en fazla 1 ay önce çekilmiş fotoğrafınızı kullanmanız gerekmektedir.

6. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, nüfus müdürlüklerinden ıslak imzalı olarak alınabilmektedir. Belçika vize evrakları arasında muhakkak bulunması gereken bir belgedir. Yalnızca nüfus müdürlüklerinden değil, e-devlet portalından da alınabilmektedir. Barkodlu olması önemlidir, barkodsuz belgeler geçerli olmayacaktır.

7. Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu (Belçika Vize Evrakları arasına mutlaka eklenmeli.)

Uçak biletini veya eğer otobüs ile gidecekseniz otobüs biletinin gidiş dönüş olarak satın almış olmanız gerekmektedir. Bir sureti Belçika vize evrakları arasına eklenmelidir.

8. Otel Rezervasyonu (Belçika Vize Evrakları arasına mutlaka eklenmeli.)

Kalacağınız otelin ödeme yapılmış şekilde rezervasyon bilgisini Belçika vize evrakları arasında bulunması gerekir.

9. Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi

Belçika vize evrakları arasında muhakkak bulunması gereken bir belgedir. 30.000 Euro’luk bir sağlık sigortası da Belçika seyahatlerinde zorunludur.

10. Finansal Belgeler

Belçika Schengen vizesi başvurularında şu belgeler gerekmektedir:

 • Son 3 aylık maaş bordrosu (Islak imzalı ve kaşeli),
 • Seyahat edecek kişinin banka dökümü (son 3 aylık ve banka tarafından ıslak imzalı, kaşeli ve imza sirküleri ile birlikte, banka hesabına bağlı banka kartının fotokopisi ile birlikte)
 • Emekli ise emeklilik kartı veya belgesi ile birlikte son 3 aylık gelir kaynaklarını gösteren banka hesaplarının banka tarafından ıslak imzalı ve kaşeli dökümü,
 • Eğer gayrimenkul sahibi veya kira gelirine sahip ise bunların belgeleri (Türkiye veya dünyanın herhangi bir yerinde)
 • Araç sahibi ise bunun ruhsatı
 • Kredi kartı ekstreleri bulunmalıdır.

Daha önce Schengen vizesi alınmış ise bu Schengen vizelerinin fotokopileri de detaylı olarak seyahat bilgileri ile birlikte eklenmelidir.

11. Mesleki Durumunu Gösteren Belgeler(Belçika Vize Evrakları arasına mutlaka eklenmeli.)

Başvuracak kişinin SGK işe giriş belgesinin aslı ve fotokopisi, SGK hizmet dökümü ve aynı zamanda şirketin antetli kağıdına şirketin insan kaynakları veya şirketteki bir başka yetkili tarafından düzenlenmiş işten izinli olduğuna dair belge,

Ayrıca şirketin;

 • Ticaret odası kaydı,
 • Vergi levhası fotokopisi ve son yıla ait vergi ödeme belgeleri,
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi bildirilmelidir.

Başvuracak Kişi Çiftçi ise,

Bağlı bulunduğu ziraat odasınca verilmiş “Çiftçi Belgesi”nin aslı ile birlikte fotokopisi ve aynı zamanda son 365 günü içeren tarım ve hayvancılık işlerinden elde etmiş olduğu gelirlere dair satış makbuzlarının Belçika vize başvuru belgeleri arasına eklenmesi gerekir.

Başvuracak Kişi Öğrenci ise,

Kurumu tarafından (tavsiyemizce) ıslak imzalı ve kaşeli öğrenci belgesi veya e-devletten barkodlu öğrenci belgesi ve kimlik kartı fotokopisi eklenmelidir.

Belçika vize başvuru evrakları arasına yalan beyanda bulunduğunuz herhangi bir belge eklemeniz halinde vize reddi ile karşılaşabileceğinizi ve bu durumun hukuki yaptırımlara sebep olabileceği hatırlatılır.

Belçika Turistik Vize 

Nedir? : Schengen vizesi kategorisinde yer alan ve kısa süreli Belçika seyahati için alınması şart olan vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Belçika vizesi başvurusu ilk seferde en fazla 30 güne kadar vize geçerliliği ile sonuçlanmakta ancak sonraki başvurularda 90 güne kadar uzayan geçerlilik alınabilmektedir.

Nereye başvurulur? : Belçika turistik vizesi için başvurular yetkili vize başvuru merkezi aracılığıyla sağlanmaktadır.

Gerekli evraklar nelerdir? :

Belçika Turistik vizesi için gerekli evraklar

 • Belçika vize başvuruformu (Eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış, ıslak imzalı, başvuran kişi reşit değilse ebeveyn imzası taşıyacak şekilde)
 • Belçika anadillerinde ya da İngilizce doldurulmuş, ıslak imzalı Schengen vize talebi dilekçesi
 • Pasaport ( En fazla 10 sene içerisinde çıkarılmış, seyahat bitişinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği devam eden, 2 adet boş sayfası bulunan, hasarsız)
 • Biometrik Fotoğraf ( 3,5×4,5 cm boyutlarında, 2 adet, en geç 3 ay içerisinde çekilen, beyaz fonlu ve daha önce kabul edilen başka bir vize başvurunda kullanılmamış)
 • Kimliğin her iki yüzünün fotokopisi
 • Noter tasdikli muvafakatname
 • Son üç yıl içinde alınan vizelerin(Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) birer fotokopisi
 • Adres ve evli kadınlar için bekarlık soyad bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Finansal Durumu Gösterir Belgeler (Kaşeli ve imzalı olmak üzere son 3 aya dair maaş bordroları, içerisinde en az 3.000 TL mevduat bulunan aktif banka hesabının 3 aylık hesap özetleri, varsa araç ruhsat, ev tapusu, kredi kartı ekstresi gibi ek gelir belgeleri)
 • Çalışılan kuruma, işverene ya da öğrencilik durumuna dair çalışmayı gösterir belgeler
 • Bağlı bulunulan kuruma ait belgeler ( Vergi levhası, faaliyet belgesi, şirket imza sirküleri, şirketin ticaret sicil gazetesi, kişinin çalıştığını gösterir belgeler)
 • Geçerliliği seyahatin gerçekleşeceği tarihten bir gün önce başlayıp bitiş tarihinden bir gün sonra da tamamlanan, minimum 30 bin Euro teminatlı uluslar arası bir seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Başvuran kişinin eğer diğer Schengen ülkelerine seyahati söz konusuysa,  üçüncü ülkeye seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe
 • Seyahat amacını destekleyen bilgi belgeleri  (Vize başvurusundan önce satın almamış olsanız dahi, kalacağınız yere ve ulaşıma dair rezervasyon bilgileri )
 • Yabancı uyruklu kişiler için minimum 6 ay geçerlilik süresi bulunan ikamet ve çalışma izinlerinin fotokopisi
 • şeklinde listelenmektedir.

Biometrik veri gerekli midir? : Parmak izi alınmasına dayanan biometri işlemi, 12 yaşından büyük herkese uygulanmaktadır.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Belçika vize başvurusu için seyahat başlangıç tarihinden 90 gün öncesine kadarki süreç içerisinde belgelerin sunulması gerekmektedir. Yetkililer, daha erken yapılan başvuruları kabul etmemektedir. Ancak olası bir yoğunluğa karşılık olarak 1 ila 2 ay öncesinde başvuruların yapılması önerilir.

Ne kadar sürede çıkar? : Yetkili kurumların yoğunluğuna bağlı olarak Belçika turistik vize başvurusu neticesini 7 ila 28 gün aralığında bir süre içerisinde öğrenmek mümkündür.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluğun yetkilendirdiği bir vize başvuru merkezine başvurarak randevu almanız mümkündür.

Belçika Ticari Vize 

Nedir? : Belçika ticari vizesi herhangi bir iş nedeniyle ya da fuara katılma amacıyla seyahat edeceklerin alması gereken kısa süreli vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Schengen vizesi kapsamındaki bu vizeye tanınan süre yine en fazla 90 gündür. Bu süre, katılacağınız fuarın ne kadar devam edeceğine ya da seyahat nedeniniz olan işin durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Nereye başvurulur? : Başvuran kişilerin istenen belgeleri vize başvuru merkezine iletmeleri gerekmektedir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Belçika firması tarafından size gönderilecek olan davetiye;

 • Firmanın tam adı ve adresi
 • Vize başvurusu yapanın adı, bağlı olduğu firmanın adı ve bu firmadaki görevi
 • İstenen vize geçerlilik süresi ve birden fazla seyahatin gerekli olup olmadığı
 • Seyahatin süresi, amacı, gidilecek olan fuar ya da firma adı
 • Gerekli olduğu takdirde kişinin masraflarının karşılanacağı bilgilerini kapsamalıdır. Belgelerin aslı ve fotokopisi bir arada sunulmalıdır.

Belçika Ticari Vize Gerekli evraklar nelerdir?

Belçika ticari vize için gerekli evraklar, kısa süreli vize için istenen standart evraklara ek olarak;

 • Başvuru yapanın firmadaki unvanı ve görevi
 • Türkiye´deki işveren firmanın yazısının aslı
 • Faaliyet belgesinin aslı (Başvuranın son 3 sene içerisinde başka bir Schengen vizesi almaması halinde)
 • Talep edilen vize süresi
 • Seyahatin amacı kapsamındaki fuar ya da organizasyon
 • Belçika´daki giderlerin ilgili firma tarafından karşılanacağına dair teminat belgesi
 • SGK Giriş ve Hizmet Dökümü belgesi olarak listelenmektedir.

Başvuran firma sahibi ise;

 • Ticaret veya Sanayi Odası Sicil Kayıt Sureti (en fazla 6 ay içerisinde çıkarılmış)
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Vergi Levhası

Başvuran çiftçi ise;

 • Ziraat Odasından Çiftçilik Belgesi

Başvuran fuarda stant kuracaksa;

 • Fuar Katılımcı Kartı ( Kartın ibrazıyla başvuran kişi vize ücretinden muaf tutulmaktadır.)

Ne zaman başvurmak gerekir? : Olası aksamalar düşünülerek yine bir kısa süreli vize olarak, Belçika ticari vize başvurusu için 1 ila 2 ay öncesinde işlemleri başlatmak ideal olacaktır.

Randevu nasıl alınır? : Kişiler kendilerine en yakın vize başvuru merkezi üzerinden randevu alarak belgelerini sunabilirler.

Belçika Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Belçika’da herhangi bir akrabası ya da arkadaşını ziyaret etmek isteyen, umumi pasaport hamillerinin alması zorunlu olan vize kategorisidir.

Kaç günlük alınabilir? : Belçika aile ziyareti vizesi süresi, ibraz edilen belgelerin değerlendirilmesiyle birlikte değişkenlik göstermektedir.

Nereye Başvurulur? : Belçika vizesi için gerekli belgeler başvuranın en yakınındaki vize başvuru merkezine iletilebilir.

Belçika Aile Ziyareti Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belçika vizesi için gerekli evraklar listesinde bahsedilen standart bilgilere ek olarak, davetiye yani istek mektubunun da sunulması gereklidir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Belçika aile ziyareti vizesi davetiye alması gerekenlerin, ziyaret edilecek kişi Belçika vatandaşı ise belediyece onaylanan bir davetiye ile pasaport fotokopisini sunmaları gerekmektedir. Ancak ziyaret edilecek kişi Belçika vatandaşı değilse dilekçeye ek olarak kimlik bilgilerini beyan etmelidir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Değerlendirme süreci değişken olmakla birlikte olası sorunları yaşamamak adına 1 ya da 2 ay öncesinde başvuruların gerçekleştirilmesi önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Belçika aile ziyareti vize başvurusu için yetkili bir vize başvuru merkezine ulaşmanız yeterlidir.

Belçika Transit Vize İşlemleri

Nedir? : Belçika transit vizesi Türkiye’den başlayan seyahat esnasında Schengen bölgesinde olmayan herhangi bir ülkeye gitmek için Belçika’da aktarma yapacak olanların alması gerekli olan vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Kısa süreli vize kategorisinde yer alan bu vize, maksimum 90 güne kadar alınabilir.

Nereye Başvurulur? : Vize başvuru merkezine belgelerin iletilmesi gerekmektedir.

Belçika Transit Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belçika transit vize için gerekli evraklar olarak kısa süreli diğer vizelerde istenen belgelerin aynısını talep etmektedir. Bu belgelerin İngilizce, Almanca, Fransızca veya Flemenkçe dillerinden herhangi birinde olması gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Sorun yaşanmaması adına 30 gün öncesinde Belçika transit vize başvurusu yapılabilir.

Randevu nasıl alınır? : Talep edilen belgeleri sunmak için yakınınızdaki herhangi bir vize başvuru merkezi ile iletişime geçtiğinizde, uygun bir tarihte randevu sağlanacaktır.

Belçika Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Belçika vize reddi alınmasının nedenleri değişebilir.

 • İbraz edilen belgelerin yanlış, sahte ya da eksik olması
 • Kamu güvenliği için tehdit duyulması
 • Kişinin kendi ülkesine geri dönmeyeceğinin düşünülmesi
 • Schengen bölgesine giriş yasağı
 • Seyahat amacının belgelerle desteklenmemesi

vizenin ret almasının nedenlerinden olabilir.

İtiraz Hakkı

Belçika vize başvurusu esnasında sunduğunuz belgelerin doğruluğundan emin olmanız halinde başvurunuzun reddi için itiraz hakkınız bulunmaktadır.

İtiraz Şekli

Eksik olduğu belirlenen belgelerin tamamlanmasının ardından dilediğiniz zaman Belçika Ankara Büyükelçiliğine itiraz dilekçesi ile yeniden başvurunuzu değerlendirilmesi talebinizi iletmeniz mümkündür.

Ücret İadesi var mı?

Belçika vize reddi halinde başvuran kişiye ücret iadesi sağlanamamaktadır.

Belçika Vize Ücretleri

Belçika vize başvuru ücreti dönemsel olarak Konsolosluk tarafından belirlenmekte ve başvurulan vize kategorisine göre değişkenlik göstermektedir. Belçika vize ücreti haricinde başvuru yapılan acentenin sizden hizmet bedeli talep etmesi söz konusudur. Ücretler TL cinsinden tahsis edilmektedir.

Yaş Vize Harç Bedeli Başvuru Merkezi Ücreti Visa Center Vize Hizmet Bedeli Toplam
0 – 5 Yaş 0 € 26 € 44 € 70 €
6 – 11 Yaş 40 € 26 € 44 € 110 €
12 Yaş ve Üzeri 80 € 26 € 44 € 150 €

Belçika Vizesi Merak Edilenler

 • Belçika Vizesi Nasıl Alınır: 2021 Vize Ücreti Ne Kadar?

Batı Avrupa Devlet,i Belçika Krallığı’ nın başkenti Brüksel’ dir. Belçika’ da özellikle başkent  Brüksel bölgesi dünya turizmi açısından önemlidir.

 • Belçika Vizesiz Girilir Mi?

Belçika Schengen ülkesidir dolayısıyla da Schengen vize kuralları Belçika için de geçerlidir. Bordıo pasaport sahipleri, Belçika’ ya ancak vize ile girebilirler. Siyah, gri ve yeşil pasaporta sahip vatandaşlarımız ise 180 gün içinde en fazla 90 gün için Belçika’ yı vizesiz ziyaret edebilirler.

 • Belçika Vizesi Türleri Nelerdir?

Belçika vizeleri kısa süreli ve uzun dönemli olarak iki ana grupta toplanmıştır. Uzun dönemli Belçika vizeleri aile birleşimi vizesi, öğrenci ve staj vizesi, çalışma vizesi gibi türlere ayrılır ve D tipi vizeler olarak da bilinir. Bu vize türü başvurularında farklı kuralalr uygulanmaktadır.

Belçika kısa sürelşi yani Schengen vize türleri ise;

 1. Belçika ticari vize,
 2. Belçika turistik vize,
 3. Belçika aile ziyareti vizesi,
 4. Belçika evlenme vizesi,
 5. Belçika birlikte yaşama vizesi,
 6. Belçika şoför vizesi gibi türlere ayrılır.
 • Belçika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika kısa süreli vize başvuruları direkt olarak başkonsolosluğa yapılmamaktadır. Belçika Schengen vizesi almak isteyenler, Belkiça Konsolosluğu’ nun yetkilendirdiği resmi bir başvuru merkezi üzerinden vize başvurusunda bulunabilirler. Başvuru sahipleri, başvuru formunu seyahat planlarına uygun biçimde eksiksiz doldurarak resmi başvuru merkezinden randevu almalı ve randevuya usulüne uygun biçimde hazırlanmış evrak dosyasıyla gitmeli, biyometrik işlemlerini tamamlamalıdır.

Belçika’ da uzun süre oturma hakkı isteyenler ve D tipi vize başvurusu yapacak olanalr ise şansen Belçike konsolosluğu ya da büyükelçiliğe başvuruda bulunmalıdır.

Belçika Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Belçika vizesi başvuru dosyasında olması gereken temel belgeler:

Vize bitiş tarihi göz önünde tutulduğunda en az 3 ay daha geçerli oalcak bir pasaport,

Başvuru formu,

E-devletten barkodlu olarak alınmış nüfus kayıt örneği,

En fazla 6 ay önce çekilmiş biyometrik fotoğraf,

Banka hesabuına ait son 3 aylık dökümler,

Konaklama rezervasyon bilgileri, uçak rezervasyonu,

En az 30.000 Euro tazminatlı bir seyahat sigortası,

 • Belçika Hangi Ülke Vatandaşları Vizesiz Girebilir?

Schengen ülkesi vatandaşları Belçika’ ya vizesiz girebilmektedir. Bunun dışında da Belçika’ ya vizesiz seyahat hakkı bulunan ülke vatandaşları bulunmaktadır. Belçika, aralarında Gürcistan, Ermeniztan, Sırbistan’ ın da bulunduğu bazı ülke vatandaşlarına ise vize kolaylığı sunmaktadır.

 • Belçika Vize Ücreti Ne Kadardır?

Belçika Schengen vize ücreti 105 Euro’ dur.  0-6 yaş grubu için Belçika vizesi 25 Eoru, 6-12 yaş grubu için ise 65 Euro’ dur.