Belçika Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi (Güncel)

Belçika Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2022
Belçika, resmi adı ile Belçika Krallığı, kısa veya uzun süreli için birtakım belgeler talep etmektedir. Belçika Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023 için şunlardır:

Benin Aile Birleşimi

Belçika Vizesi Gerekli Evraklar

1. Pasaport: Belçika Vizesi Evrakları arasında en önemlisi.

Belçika turistik vize evrakları arasında pasaportun geçerli sayılabilmesi için bazı kriterlere sahip olması gerekmektedir. Bu kriterler şunlardır:

 • 10 yıldan eski olmamalıdır.
 • En az 2 adet boş sayfası bulunmalıdır.
 • Dönüş tarihinden itibaren minimum 3 ay daha geçerli olmalıdır.

Ayrıca eğer varsa eski pasaportunuzun ve içerisindeki Schengen vizelerinin de fotokopisini teslim etmeniz gerekir.

2. Belçika Vize Evrakları 2023 Başvuru Formu ve Taahhütname

Belçika vizesi için başvuru yaparken Belçika Konsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından bir başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Bu başvuru formu şu dillerde olabilir:

 • İngilizce
 • Fransızca
 • Almanca
 • Flemenkçe

Ayrıca formun doldurulmasının ardından başkonsolosluk yetkilisinin başvuruyu hangi dilde incelemesi başvuran kişi tarafından isteniyorsa, “Dil Seçim Belgesi” adı verilen “Sonuç Belgesi”nin de cevaplanarak başvuru formu ile birlikte teslim edilmesi şarttır.

Belçika vize formu nasıl doldurulur? Doldurulmuş Belçika vize form örneklerine  visacenter.com.tr/belcika-vize-basvuru-formu/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Belçika Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

3. Belçika Başkonsolosluğu’na Yazılacak Dilekçe (Talep Dilekçesi)

Belçika Başkonsolosluğu’na seyahat amacını açıklayan bir dilekçenin yazılması gerekir. Bu dilekçe Belçika Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Dilekçede;

 • Kalacak yer bilgisi
 • Detaylı gezi planı
 • Uçak rezervasyonu
 • Kişisel bilgiler yer almalıdır.

Dilekçe Belçika’nın resmi dillerinden biriyle (Almanca, Fransızca veya Flemenkçe) veya İngilizce yazılmalıdır ve Belçika vize evrakları arasına eklenmelidir.

Farklı durumlarda olan kişilerin farklı şekilde dilekçe yazması gerekebilir. Eğer dilekçeyi yazacak kişi,

Belçika vize dilekçesi nasıl yazılır Örnek Belçika vize dilekçesi için  https://www.visacenter.com.tr/belcika-vize-dilekce-ornegi/ bağlantısına bakabilirsiniz.
 • Emekli ise;

Emekliliğini ispat edecek resmî belgelerin fotokopisinin eklenmesi gerekir. Dilekçede şahsi bilgilerin de ifade edilmesi gerekmektedir. Belçika’nın resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak beyan edilmelidir.

 • Kurum veya şirket çalışanı ise;

Kurum veya şirket çalışanı, bağlı bulunduğu şirketten antetli kâğıda yazılmış bir şekilde hazırlanmalıdır. Belçika Başkonsolosluğu’na veya Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmalıdır ve başvuruda bulunanın kişisel bilgileri yer almalı, eğer şirketin bilgisi dahilinde ise bu belirtilmeli, görevli kişi tarafından mühürlü ve ıslak imzalı bir biçimde Belçika vize evrakları arasına eklenerek Belçika vize evrakları arasına eklenerek konsolosluğa teslim edilmelidir.

>>> visacenter.com.tr/calisma-belgesi-ornegi-ve-izin-dilekcesi-ornegi

 • İşveren ise;

Şirketin antetli kağıdına seyahatin tüm detaylarını belirtmelidir. Şirkette hangi pozisyonda olduğunu, seyahatin amacını Belçika’nın resmi dillerinden biriyle veya İngilizce olarak teslim etmelidir.

 • Öğrenci ise;

Okulundan aldığı ıslak imzalı öğrenci belgesini veya e-devletten barkodlu olarak alınacak belge teslim edilmelidir. Fakat bu belgenin Fransızca, Flemenkçe, Almanca veya İngilizce olması gerekmektedir. E-devlet’te yalnızca Türkçe seçeneği olduğunu hatırlatırız. Bu belgeyi de Belçika vize evrakları arasına eklemeniz gerekmektedir.

 • Reşit değil ise (18 yaşından küçük ise);

Okuluyla, 3. bir şahıs ile veya bir proje kapsamında Belçika seyahati gerçekleştirilecekse ebeveyni veya yasal vasisi tarafından noter onaylı muvafakatname, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopilerinin teslim edilmesi gerekmektedir. Ayrıca öğrenciye sponsor olacak olan yasal vasisi veya ebeveyninin ıslak imzalı sponsor taahhüt belgesinin de Belçika için vize evrakları ile birlikte teslim edilmesi gerekir.

 • Ev kadını / erkeği ise,

Eğer seyahat masrafları erkek/kadın tarafından karşılanacaksa seyahat planının detayları ile birlikte sponsor olacağını ifade eden ıslak imzalı bir dilekçenin de Belçika vize evrakları arasına eklenmesi gerekir.

4. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

T.C. Kimlik kartınızın bir suretini de teslim etmeniz gerekir. Eğer T.C. kimlik numaranız el yazısı ile veya daktilo ile yazılmışsa bu kabul edilmez.

​5. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Belçika vize evrakları arasında sizin tanınmanızı sağlayacak olan ve uluslararası otoritelerce belirlenmiş biyometrik fotoğrafın 35×45 mm ebatında, arka fonu beyaz bir şekilde çekilmiş olması gerekir. Fotoğrafta yüzünüzün bütününün, yani çene, alın ve göz net bir şekilde görülmeli, tanınmanızı zorlaştıracak herhangi bir aksesuar kesinlikle olmamalıdır. Vize başvurusu yapmadan en fazla 1 ay önce çekilmiş fotoğrafınızı kullanmanız gerekmektedir.

6. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, nüfus müdürlüklerinden ıslak imzalı olarak alınabilmektedir. Belçika vize evrakları arasında muhakkak bulunması gereken bir belgedir. Yalnızca nüfus müdürlüklerinden değil, e-devlet portalından da alınabilmektedir. Barkodlu olması önemlidir, barkodsuz belgeler geçerli olmayacaktır.

7. Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu (Belçika Vize Evrakları arasına mutlaka eklenmeli.)

Uçak biletini veya eğer otobüs ile gidecekseniz otobüs biletinin gidiş dönüş olarak satın almış olmanız gerekmektedir. Bir sureti Belçika vize evrakları arasına eklenmelidir.

>>>  visacenter.com.tr/vize-basvurusu-ucus-rezervasyonu     

8. Otel Rezervasyonu (Belçika Vize Evrakları arasına mutlaka eklenmeli.)

Kalacağınız otelin ödeme yapılmış şekilde rezervasyon bilgisini Belçika vize evrakları arasında bulunması gerekir.

>>> visacenter.com.tr/vize-basvurusu-konaklama-belgesi

9. Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi

Belçika vize evrakları arasında muhakkak bulunması gereken bir belgedir. 30.000 Euro’luk bir sağlık sigortası da Belçika seyahatlerinde zorunludur.

10. Finansal Belgeler

Belçika Schengen vizesi başvurularında şu belgeler gerekmektedir:

 • Son 3 aylık maaş bordrosu (Islak imzalı ve kaşeli),
 • Seyahat edecek kişinin banka dökümü (son 3 aylık ve banka tarafından ıslak imzalı, kaşeli ve imza sirküleri ile birlikte, banka hesabına bağlı banka kartının fotokopisi ile birlikte)
 • E devletden alınan emeklilik belgesi
 • Eğer gayrimenkul sahibi veya kira gelirine sahip ise bunların belgeleri (Türkiye veya dünyanın herhangi bir yerinde)
 • Araç sahibi ise bunun ruhsatı
 • Kredi kartı ekstreleri bulunmalıdır.

Daha önce Schengen vizesi alınmış ise bu Schengen vizelerinin fotokopileri de detaylı olarak seyahat bilgileri ile birlikte eklenmelidir.

11. Mesleki Durumunu Gösteren Belgeler(Belçika Vize Evrakları arasına mutlaka eklenmeli.)

Başvuracak kişinin SGK işe giriş belgesinin aslı ve fotokopisi, SGK hizmet dökümü ve aynı zamanda şirketin antetli kağıdına şirketin insan kaynakları veya şirketteki bir başka yetkili tarafından düzenlenmiş işten izinli olduğuna dair belge,

Ayrıca şirketin;

 • Ticaret odası kaydı,
 • Vergi levhası fotokopisi ve son yıla ait vergi ödeme belgeleri,
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi bildirilmelidir.

Başvuracak Kişi Çiftçi ise,

Bağlı bulunduğu ziraat odasınca verilmiş “Çiftçi Belgesi”nin aslı ile birlikte fotokopisi ve aynı zamanda son 365 günü içeren tarım ve hayvancılık işlerinden elde etmiş olduğu gelirlere dair satış makbuzlarının Belçika vize başvuru belgeleri arasına eklenmesi gerekir.

Başvuracak Kişi Öğrenci ise,

Kurumu tarafından (tavsiyemizce) ıslak imzalı ve kaşeli öğrenci belgesi veya e-devletten barkodlu öğrenci belgesi ve kimlik kartı fotokopisi eklenmelidir.

Belçika vize başvuru evrakları arasına yalan beyanda bulunduğunuz herhangi bir belge eklemeniz halinde vize reddi ile karşılaşabileceğinizi ve bu durumun hukuki yaptırımlara sebep olabileceği hatırlatılır.

Belçika Ticari Vize 

Nedir? : Belçika ticari vizesi herhangi bir iş nedeniyle ya da fuara katılma amacıyla seyahat edeceklerin alması gereken kısa süreli vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Schengen vizesi kapsamındaki bu vizeye tanınan süre yine en fazla 90 gündür. Bu süre, katılacağınız fuarın ne kadar devam edeceğine ya da seyahat nedeniniz olan işin durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Nereye başvurulur? : Başvuran kişilerin istenen belgeleri vize başvuru merkezine iletmeleri gerekmektedir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Belçika firması tarafından size gönderilecek olan davetiye;

>>> visacenter.com.tr/vize-basvurusu-davetiye-mektubu

 • Firmanın tam adı ve adresi
 • Vize başvurusu yapanın adı, bağlı olduğu firmanın adı ve bu firmadaki görevi
 • İstenen vize geçerlilik süresi ve birden fazla seyahatin gerekli olup olmadığı
 • Seyahatin süresi, amacı, gidilecek olan fuar ya da firma adı
 • Gerekli olduğu takdirde kişinin masraflarının karşılanacağı bilgilerini kapsamalıdır. Belgelerin aslı ve fotokopisi bir arada sunulmalıdır.
 • Diğer evraklar için tıklayınız. visacenter.com.tr/belcika-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/#Belcika-Vizesi-Gerekli-Evraklar

Belcika Vizesi Icin Gerekli Evrak Listesi

Belçika Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Belçika’da herhangi bir akrabası ya da arkadaşını ziyaret etmek isteyen, umumi pasaport hamillerinin alması zorunlu olan vize kategorisidir.

Kaç günlük alınabilir? : Belçika aile ziyareti vizesisüresi, ibraz edilen belgelerin değerlendirilmesiyle birlikte değişkenlik göstermektedir.

Nereye Başvurulur? : Belçika vizesi için gerekli belgelerbaşvuranın en yakınındaki vize başvuru merkezine iletilebilir.

Belçika Aile Ziyareti Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belçika vizesi için gerekli evraklar listesinde bahsedilen standart bilgilere ek olarak, davetiye yani istek mektubunun da sunulması gereklidir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Belçika aile ziyareti vizesi davetiye alması gerekenlerin, ziyaret edilecek kişi Belçika vatandaşı ise belediyece onaylanan bir davetiye ile pasaport fotokopisini sunmaları gerekmektedir. Ancak ziyaret edilecek kişi Belçika vatandaşı değilse dilekçeye ek olarak kimlik bilgilerini beyan etmelidir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Değerlendirme süreci değişken olmakla birlikte olası sorunları yaşamamak adına 1 ya da 2 ay öncesinde başvuruların gerçekleştirilmesi önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Belçika aile ziyareti vize başvurusu için yetkili bir vize başvuru merkezine ulaşmanız yeterlidir.

Belçika Transit Vize İşlemleri

Nedir? : Belçika transit vizesi Türkiye’den başlayan seyahat esnasında Schengen bölgesinde olmayan herhangi bir ülkeye gitmek için Belçika’da aktarma yapacak olanların alması gerekli olan vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Kısa süreli vize kategorisinde yer alan bu vize, maksimum 90 güne kadar alınabilir.

Nereye Başvurulur? : Vize başvuru merkezine belgelerin iletilmesi gerekmektedir.

Belçika Transit Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belçika transit vize için gerekli evraklar olarak kısa süreli diğer vizelerde istenen belgelerin aynısını talep etmektedir. Bu belgelerin İngilizce, Almanca, Fransızca veya Flemenkçe dillerinden herhangi birinde olması gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Sorun yaşanmaması adına 30 gün öncesinde Belçika transit vize başvurusu yapılabilir.

Randevu nasıl alınır? : Talep edilen belgeleri sunmak için yakınınızdaki herhangi bir vize başvuru merkezi ile iletişime geçtiğinizde, uygun bir tarihte randevu sağlanacaktır.

Belçika Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Belçika vize reddialınmasının nedenleri değişebilir.

 • İbraz edilen belgelerin yanlış, sahte ya da eksik olması
 • Kamu güvenliği için tehdit duyulması
 • Kişinin kendi ülkesine geri dönmeyeceğinin düşünülmesi
 • Schengen bölgesine giriş yasağı
 • Seyahat amacının belgelerle desteklenmemesi

vizenin ret almasının nedenlerinden olabilir.

İtiraz Hakkı

Belçika vize başvurusu esnasında sunduğunuz belgelerin doğruluğundan emin olmanız halinde başvurunuzun reddi için itiraz hakkınız bulunmaktadır.

İtiraz Şekli

Eksik olduğu belirlenen belgelerin tamamlanmasının ardından dilediğiniz zaman Belçika Ankara Büyükelçiliğine itiraz dilekçesi ile yeniden başvurunuzu değerlendirilmesi talebinizi iletmeniz mümkündür.

Ücret İadesi var mı?

Belçika vize reddi halinde başvuran kişiye ücret iadesi sağlanamamaktadır.

Belçika Vize Ücretleri

Belçika vize başvuru ücretidönemsel olarak Konsolosluk tarafından belirlenmekte ve başvurulan vize kategorisine göre değişkenlik göstermektedir. Belçika vize ücretiharicinde başvuru yapılan acentenin sizden hizmet bedeli talep etmesi söz konusudur. Ücretler TL cinsinden tahsis edilmektedir.

Yaş Vize Harç Bedeli Başvuru Merkezi Ücreti Visa Center Vize Hizmet Bedeli Toplam
0 – 5 Yaş 0 € 26 € 44 € 70 €
6 – 11 Yaş 40 € 26 € 44 € 110 €
12 Yaş ve Üzeri 80 € 26 € 44 € 150 €
Belçika vize ücretleri, Belçika konsolosluk harcı ve aracı kurum hizmet bedellerine  visacenter.com.tr/belcika-vize-ucreti/ sayfasından detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Belçika Vizesi Merak Edilenler

 • Belçika Vizesi Nasıl Alınır: 2023 Vize Ücreti Ne Kadar?

Batı Avrupa Devlet,i Belçika Krallığı’ nın başkenti Brüksel’ dir. Belçika’ da özellikle başkent  Brüksel bölgesi dünya turizmi açısından önemlidir.

 • Belçika Vizesiz Girilir Mi?

Belçika Schengen ülkesidir dolayısıyla da Schengen vize kuralları Belçika için de geçerlidir. Bordıo pasaport sahipleri, Belçika’ ya ancak vize ile girebilirler. Siyah, gri ve yeşil pasaporta sahip vatandaşlarımız ise 180 gün içinde en fazla 90 gün için Belçika’ yı vizesiz ziyaret edebilirler.

 • Belçika Vizesi Türleri Nelerdir?

Belçika vizeleri kısa süreli ve uzun dönemli olarak iki ana grupta toplanmıştır. Uzun dönemli Belçika vizeleri aile birleşimi vizesi, öğrenci ve staj vizesi, çalışma vizesi gibi türlere ayrılır ve D tipi vizeler olarak da bilinir. Bu vize türü başvurularında farklı kuralalr uygulanmaktadır.

Belçika kısa sürelşi yani Schengen vize türleri ise;

 1. Belçika ticari vize,
 2. Belçika turistik vize,
 3. Belçika aile ziyareti vizesi,
 4. Belçika evlenme vizesi,
 5. Belçika birlikte yaşama vizesi,
 6. Belçika şoför vizesi gibi türlere ayrılır.

 • Belçika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika kısa süreli vize başvuruları direkt olarak başkonsolosluğa yapılmamaktadır. Belçika Schengen vizesi almak isteyenler, Belkiça Konsolosluğu’ nun yetkilendirdiği resmi bir başvuru merkezi üzerinden vize başvurusunda bulunabilirler. Başvuru sahipleri, başvuru formunu seyahat planlarına uygun biçimde eksiksiz doldurarak resmi başvuru merkezinden randevu almalı ve randevuya usulüne uygun biçimde hazırlanmış evrak dosyasıyla gitmeli, biyometrik işlemlerini tamamlamalıdır.

Belçika’ da uzun süre oturma hakkı isteyenler ve D tipi vize başvurusu yapacak olanalr ise şansen Belçike konsolosluğu ya da büyükelçiliğe başvuruda bulunmalıdır.

Belçika Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Belçika vizesi başvuru dosyasında olması gereken temel belgeler:

Vize bitiş tarihi göz önünde tutulduğunda en az 3 ay daha geçerli oalcak bir pasaport,

Başvuru formu,

E-devletten barkodlu olarak alınmış nüfus kayıt örneği,

En fazla 6 ay önce çekilmiş biyometrik fotoğraf,

Banka hesabuına ait son 3 aylık dökümler,

Konaklama rezervasyon bilgileri, uçak rezervasyonu,

En az 30.000 Euro tazminatlı bir seyahat sigortası,

 • Belçika Hangi Ülke Vatandaşları Vizesiz Girebilir?

Schengen ülkesi vatandaşları Belçika’ ya vizesiz girebilmektedir. Bunun dışında da Belçika’ ya vizesiz seyahat hakkı bulunan ülke vatandaşları bulunmaktadır. Belçika, aralarında Gürcistan, Ermeniztan, Sırbistan’ ın da bulunduğu bazı ülke vatandaşlarına ise vize kolaylığı sunmaktadır.

 • Belçika Vize Ücreti Ne Kadardır?

Belçika Schengen vize ücreti 105 Euro’ dur.  0-6 yaş grubu için Belçika vizesi 25 Eoru, 6-12 yaş grubu için ise 65 Euro’ dur.

Belçika vizesi nasıl alınır? Tüm detayları incelemek için visacenter.com.tr/belcika-vize-basvurusu/ bağlantısını inceleyebilirsiniz.

VFS Global Belçika Nedir?

Belçika vizesi için başvuru yapacak kişilerin VFS Global vize merkezi ile başvurusunu gerçekleştirebilir. İkamet ettiğiniz ilde hizmet veren VFS Global Belçika’ya seyahatinizin için başvurunuzu yapabilirsiniz. Vize merkezinde hizmet veren yetkili çalışanlar ile seyahat amacınıza uygun vize türüne başvuru yapmalısınız. Bu doğrultuda VFS Global için vize seyahatinize uygun belgeler sunmanız istenmektedir.

Belçika Konsolosluğu Ankara Var Mı?

Evet. Belçika’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız Ankara da hizmet veren Belçika Konsolosluğuna giderek vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Vize başvurusunda sunmanız gereken belgeler hakkında bilgi sahibi değilseniz konsolosluk yetkililerinden tüm bilgileri edinebilirsiniz. Ankara Çankaya da hizmet veren Belçika Konsolosluğu aracılığı ile vize başvurunuzu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Belçika Konsolosluğu Randevu Alma Zorunlu Mu?

Evet. Belçika Konsolosluğu yoğun olarak hizmet verdiği için randevu sistemi ile çalışmaktadır. Ülkeye seyahat etmek için düzenlediğiniz vize başvuru belgelerini randevu gününde yanınızda getirmelisiniz. Yetkili kişilere randevu saatinizde belgelerinizi sunmalısınız. Belçika Konsolosluğunu arayarak adınıza randevu talebi oluşturabilirsiniz.

Belçika’ya Davetiye İle Gitmek Mümkün Mü?

Evet. Ülkeye seyahat etmeyi planlıyorsanız orada ikamet eden aile bireyinizden, arkadaşınızdan ya da iş yerinden davetiye mektubu almanız şarttır. Belçika’ya seyahat etmek istiyorsanız seyahat amacınıza uygun vize türüne başvuru yaparken davetiye kanıtını da sunmanız gerekmektedir. Belçika vizesine hangi amaçla başvuru yaptığınızı yetkili kişiler bilmek istediği için davetiye sunmanız şarttır.

Belçika Vize Başvuru Merkezi Nerede?

Belçika vizesi için başvurunuzu vize merkezleri aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye’nin hemen hemen her şehrinde Belçika vize merkezi sunuyor. Aynı zamanda bulunduğunuz ilde Belçika vize merkezi yok ise online vize merkezine Belçika vizesi başvurunuzu gerçekleştirmeniz mümkündür. Online vize başvurusu yapacak kişiler güvenilir bir kargo şirketi ile vize başvurusu için sunması gereken belgeleri vize merkezine göndermelidir.

VFS Global Türkiye Vize Hizmeti Veriyor Mu?

Evet. VFS Global Türkiye de vize hizmeti veren bir merkezidir. Yurt dışına seyahatlerinizde VFS Global ile vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Vize başvurusu için sunmanız gereken belgeleri VFS Global vize merkezine sunmalısınız. Vize merkezinde hizmet veren yetkili çalışanlar ile kolayca vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Sorunsuz bir şekilde vize sahibi olmak için VFS Global ile Türkiye de hizmet veren vize merkezine başvurunuzu yapabilirsiniz.

Belçika Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belçika’ya Aile Birleşimi vizesi ile seyahat edecek kişilerin vize başvurusu yapması ve gerekli evrakları sunması gerekir. Vize başvurusunda gerekli belgeler;

Avrupa Belçika Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Vize Başvuru Formu
 • Pasaport
 • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • İkametgâh belgesi
 • Belçika’da Yaşayan Eşin İkametgâh Belgesi
 • Belçika’da İkamet Eden Kişilere Ait Evraklar
 • Belçika’da Yaşayanlara Ait Kimlik Bilgileri
 • Eşlerin çocukları ile ilgili belgeler
 • Sağlık Sigortası
 • Maaş bordrosu
 • Eşlerin evveldeki evliliklerine dair belgeler
 • Yabancı Dil Bilgisini Kanıtlayan Belge

Belçika Vizesi Başvuru Formu Doldurulmuş Örneği Var Mı?

Belçika vizesi için başvuru yapacak kişiler internetten başvuru örneğini inceleyerek yazmalıdır. Resmi kuruma yazılan dilekçeler doğru yazılmalıdır. Aynı zamanda hizmet aldığınız vize merkezi çalışanları aracılığı ile başvuru formu hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Belçika vize başvuru formuna vize başvuru merkezi web sitesi ile öğrenebilirsiniz.

Belçika Vizesi Sık Sorulan Sorular

VFS Global Belçika Nedir?

Belçika vizesi için başvuru yapacak kişilerin VFS Global vize merkezi ile başvurusunu gerçekleştirebilir. İkamet ettiğiniz ilde hizmet veren VFS Global Belçika’ya seyahatinizin için başvurunuzu yapabilirsiniz.

Belçika Konsolosluğu Ankara Var Mı?

Evet. Belçika’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız Ankara da hizmet veren Belçika Konsolosluğuna giderek vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Belçika Konsolosluğu Randevu Alma Zorunlu Mu?

Evet. Belçika Konsolosluğu yoğun olarak hizmet verdiği için randevu sistemi ile çalışmaktadır.

Belçika’ya Davetiye İle Gitmek Mümkün Mü?

Evet. Ülkeye seyahat etmeyi planlıyorsanız orada ikamet edenaile bireyinizden, arkadaşınızdan ya da iş yerinden davetiye mektubu almanızşarttır.

Belçika Vize Başvuru Merkezi Nerede?

Belçika vizesi için başvurunuzu vize merkezleri aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye’nin hemen hemen her şehrinde Belçika vize merkezi sunuyor.

Belçika'ya Davetiye İle Gitmek
Davetiye üzerinden hemen Belçika seyahatini yapmak mümkündür. Bunun için Belçika sınırları içerisinde yaşayan bir arkadaşınızın, akrabanızın ya da aile bireyinin kurallara uygun bir biçimde davet mektubunu yazması gerekmektedir.
Belçika'ya Çalışmak İçin Nasıl Gidilir?
Belçika çalışma vizesi sağlayan ülkelerin içerisinde bulunur. Ancak bunu geçici bir biçimde sadece bir yılla sınırlı şekilde sağlamaktadır. Bu zamanın dolmasının ardından vizenin yeniden uzatılması gerekmektedir. Pasaport, biyometrik fotoğraf, başvuru formu, sağlık raporu, kimlik kartı fotokopisi, çalışılan iş yerinin adresi evraklarının sunulması şarttır.
Belçika'ya Gitmek İçin Gereken Şartlar
Belçika bir Schengen ülkesi olarak dikkat çekmektedir. Her Schengen ülkesi gibi TC vatandaşlarına koyulmuş olan bir vize vardır. Bunu almak adına konsolosluk üzerinden kesinlikle randevu oluşturulmalıdır. Aracı kurumların da bu noktada tercih edilmesi mümkündür. Seyahat sigortası, uçuş bilgileri, pasaport, kimlik kartı sureti, ikametgah, vize ücreti ödendi dekontu, hesap döküm evrakları, meslek bilgisini gösteren bilgilerin sunulması önem arz eder.
Belçika Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?
Belçika vizesi çıkma süresi farklılık gösterse de bunun en erken 7 gün olduğunu görmekteyiz. Olası yoğunlun durumlarında ise en fazla 15 gün içerisinde vizenin sahibi olursunuz.
Belçika Çalışma İzni Şartları
Belçika çalışma izni elde edebilmek için iki farklı yol söz konusudur. Bunlardan birisi Belçika’da bir iş bulmaktır. Diğeri ise firmanın size davetiye yollaması şeklindedir. Bunun yanı sıra gerekli olan tüm evraklar tanımlanmalı, bunlar konsolosluk üzerinden sunulmalıdır. Dil bilmek her zaman bir avantajdır. İzni bu şekilde, en fazla 1 yıl olacak biçimde alabilirsiniz.
Belçika Vize İstiyor Mu?
Belçika her zaman vize isteyen bir Avrupa ülkesidir. Bunun alınması konsolosluk üzerinden yapılacağı gibi aracı kurumların da tercih edilmesi mümkündür.
Belçika’ya Gitmek İçin Gereken Şartlar

Belçika, Batı Avrupa’da yer alır ve Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerden birisidir ve Schengen bölgesine dâhildir. Bu sebeple Belçika’ya ziyarete bulunacak tüm yabancıların Schengen kurallarına uygun olarak vize alması gerekir. Belçika’ya gitmek için gereken şartlar sağlandıktan sonra vize başvurusu onaylanır.

Belçika’ya gitmek için ne gerekli, Belçika’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarından yeşil, gri ve siyah pasaport sahiplerinin 180 gün içerisinde 90 güne kadar vize muafiyeti bulunur. Fakat bordo pasaportlu Türk vatandaşlarının mutlaka vize alması şarttır.

Belçika vize şartları, alınacak vizenin türüne göre değişir. Turistik vize alınacaksa en az 6 ay daha geçerli bir pasaport, kimlik, vize başvuru formu (İngilizce, Almanca ya da Flamanca olarak doldurulmalıdır), otel rezervasyonu, gidiş dönüş uçak biletleri, en az 30 bin Euro sağlık sigortası, sağlık raporu, en az 3 aylık banka hesap dökümü ve içerisinde en az 5 bin TL nakit para, çalışanlar için 3 ayın maaş bordrosu gibi evraklar gereklidir.

Belçika’ya çalışmaya gitmek için ise D tipi olarak adlandırılan uzun süreli çalışma vizesi başvurusu yapılmalıdır. Bunun için de D ipi vize başvuru formu doldurulmalıdır. Ayrıca çalışılacak iş yeri tarafından özel hazırlanmış davet mektubu olmalıdır. Başvuru sahibinin de o iş ile ilgili yetkinliklerinin olduğu eğitim belgeleri ya da tecrübesi ile ilgili belgeler evraklar ile birlikte düzenlenmelidir.

Belçika D tipi vize nasıl alınır?

Belçika D tipi vize, Belçika Konsolosluğu müracaat gerçekleştirilerek uzun süreli ziyaretler için alınabilir.

Belçika işçi vizesi kaç günde çıkar?

Belçika işçi vizesi evraklar istenilen doğrultuda hazırlanırsa bir hafta içerisinde çıkar.

Belçika vizesi kaç günde çıkar 2020?

Belçika vizesi Belçika konsolosluğunun tarafınızdan istediği belgelerde herhangi bir problem yoksa kısa bir süreçte elinize ulaşır.

BELÇİKA VİZE DİLEKÇE VE BAŞVURU FORMLARI
Vize Dilekçe Örnekleri Aşağıdaki Gibidir. Tabloda listelenen formları indirerek lütfen bizimle 0850 307 96 81 numaradan ücretsiz iletişime geçiniz.
BELÇİKA TİCARİ BELGELER BELÇİKA TURİSTİK BELGELER
Belçika Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi (Güncel) 1 – wordicon Ticari Vize Genel Başvuru Evrakları Belçika Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi (Güncel) 1 – wordicon Turistik Vize Genel Başvuru Evrakları
Belçika Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi (Güncel) 1 – wordicon Ticari Vize Başvuru Dilekçesi Belçika Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi (Güncel) 1 – wordiconTürkçe Dilekçe Listesi
Belçika Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi (Güncel) 1 – wordicon İngilizce Başvuru Dilekçesi Belçika Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi (Güncel) 6 – jpg Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize almak istediğiniz ülke için Vize Rejim Tablosuna bakınız. Duyuru! Pasaportunuzu kullanabilmeniz için geçerlilik süreniz, seyahat süreniz artı 6 ay olmalıdır. E-Pasaport sitesinden de bilgi alabilirsiniz.

 

Oyla! post