Avustralya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi (Güncel)

Avustralya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2022

Seyahat etmek ya da herhangi bir sebepten dolayı Avustralya ülkesine gitmek isteyen kişiler, Avustralya vize işlemine tabi tutulmaktadır. Avustralya vize başvurusu ise kişinin seyahat nedenine ve kalacak olduğu tarih aralıklarına göre değişkenlik göstermektedir.

Avusturalya Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Avustralya Vize Türleri

Avustralya vize türleri standart bir şekilde seyahat etmek, eğitim vizesi, yeni mezun olan mühendislerin başvuru yapması adına vize, transit aktarmalarda kullanılacak olan vize, aile birleşimi vizesi, nişanlı vizesi ve nitelikli göçmen vizesi olarak bulunmaktadır. Kişilerin seyahatleri için en uygun vize kategorisi seçmesi gerekmektedir.

Avustralya Vize İstiyor Mu?

Avustralya vize istiyor mu sorusuna yönelik tek cevap, tüm pasaport sahiplerinden (umuma, hizmet ve diplomatik) vize talep etmektedir. Avustralya vize başvurusunda bulunmak adına, aracı olarak nitelendirilmiş kurumlara evrakları ve belgeleri teslim etmek ya da online bir şekilde internetten başvuru yapılma olanağı sunulmaktadır.

Avustralya Vizesi Ekşi

Avustralya vizesi ekşi yorumlarına göre Avusturya vize işlemleri online bir şekilde daha rahat gerçekleştirilmektedir. Eksik evrak beyan eden ya da parmak izi beyan etmeyen başvuru sahiplerinin işlem süreleri ekstra bir şekilde uzamaktadır. Bu nedenle kişiler başvuru yapar iken oldukça titiz ve dikkatli bir şekilde başvuruda bulunmalarından fayda vardır.

Avustralya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Avustralya Vizeleri

Avustralya vizeleri turistik, aile ve arkadaş ziyareti, ticari ve öğrenci (500) şeklinde verilmektedir. Bunun yanı sıra Avustralya başvuru formu ise, başvuruda bulunacak olan kişi adına yetkili vize uzmanları tarafından doldurulmaktadır. İmza işlemi ise sadece ve sadece başvuruyu gerçekleştiren kişi tarafından atılması gerekmektedir. Ayrıca pasaport ve başvuru formu içerisinde bulunacak olan imzanın kesinlikle tutarlılık göstermesi gerekmektedir. Aksi halde tutarsızlık içeren imzalar yetkili makamlar tarafından tespit edilir ise, kişinin yapmış olduğu vize başvurusu olumsuz bir şekilde sonuçlanarak ret kararı verilecektir.

Avustralya Vize Ücreti

Avustralya vize ücreti, başvuru sahibinin yapmak ve gerçekleştirmek istediği vize başvuru kategorisine göre değişkenlikler sergilemektedir. Kur olayından dolayı vize ücretleri anlık farklılıklar gösterebilmektedir. Kişiler net ve en doğru bilgiye sahip olmak amacı ile vize uzman yetkili temsilcileri ile irtibata geçmesi tavsiye edilmektedir. Ancak en güncel vize ücreti ise 145 AUD.

Avustralya Vizesi Almak

Avustralya vizesi almak hiç zor bir işlem süreci değildir. Pek çok ülkede olduğu gibi başvuruda bulunacak olan kişiler seyahatlerine ve seyahat tarih aralıklarına en uygun olan vize kategorisi kapsamında başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Daha sonra en güncel evrak ve belge listesine ulaşarak talep edilen dosya içeriğini hazırlaması gerekmektedir. Ancak kişinin bu tür işlemleri vakti yok ise, direkt olarak internet üzerinden, yani resmî web sitelerinden online bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Avustralya Vize Almak

Avustralya vize almak işlemi oldukça basit yollar ile tamamlanabilmektedir. Kişi diler ise merkeze giderek, diler ise online bir şekilde başvuru formunu doldurarak talep edilen tüm koşulları yerine getirmesinin akabinde Avustralya vizesine sahip olabilmektedir.

Avustralya Vize Alma Şartları

Avustralya vize alma şartları geçerliliği mevcut olan bir pasaport, dilekçe, Avustralya başvuru formu ve 2 adet biyometrik fotoğraf ile kişiler başvuru hakkına sahip olabilmektedir. Ayrıca kişinin pasaport fotokopilerinin de bulundurulması gerekmektedir.

Avustralya Vizesi

Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Avustralya turistik vizesi yani SINIF 600, turistik amaçlı seyahatler için alınması zorunlu tutulan vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Avustralya vizesi turistik seyahat amaçları ile başvuranlara yalnızca tek girişli olarak verilmektedir.  Bu girişinizle birlikte size verilen sürenin sonunda ülkeyi terk etmeniz ve yine bir seyahat halinde yeni vize almanız gerekir. Ancak bu vizenin geçerlilik süresi sunulan evraklar doğrultusunda belirleneceğinden, elinizdeki tüm evrakların doğru bir şekilde sunulması gerekir.

Nereye başvurulur? : Avustralya turistik vize başvuru uygulaması için evraklarını hazırlayan başvuru adaylarının Avustralya İçişleri Bakanlığı resmi web sitesi aracılığıyla kendine bir hesap açması ve online başvuru sayfasını doldurması gerekir. Evraklar taranıp sisteme dahil edildikten sonrasında vize kaydı alınır ve Konsolosluktan randevu almanız gerekir.

Biometrik veri gerekli midir? : 14 Ekim 2016 tarihinden itibaren Avustralya vize başvurusu için parmak izinin alınması zorunlu tutulmaya başlanmıştır. Bu işlem için randevu almanız ve İstanbul, Ankara ve Gaziantep illerinden size yakın olan herhangi birinde bulunan merkezlere parmak izi alınması için şahsen ulaşmanız gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Yetkililerin yoğunluğu gibi ihtimaller düşünülerek 1.5 ila 2 ay arasında bir süre öncesinde başvuru yapmanız önerilir.

Ne kadar sürede çıkar? : Avustralya Konsolosluğu tarafından vize başvuru süreçlerinin  sonuçlanma süreci 6 hafta olarak sınırlandırılmıştır. Ancak genel olarak parmak izinin alınmasını takip eden  5 iş günü içerisinde vize sonuçları öğrenilebilir. Parmak izi alınması için size verilecek randevu tarihi ise tamamen aracı kurumun yetkililerinin yoğunluğuna göre değişmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Genel olarak kaydı onaylanan başvuru adaylarının vize yetkili bir vize aracı kurum aracılığıyla randevu alması sağlanır. Ancak turistik vize için randevuyu bizzat kendisi almak isteyenler Avustralya Konsolosluğu’nu arayarak Pazartesi ile Perşembe arasında Saat: 08:30 ve 12:00 aralığında randevu alabilirler.

Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Avustralya ticari vizesi, kısa süreli iş yapma, iş görüşmesine, toplantıya ya da fuara katılma amacıyla ülkeye seyahat edecek iş adamlarının ve yetkililerin alması gerekli olan vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Yapılacak olan görüşmelerin ya da dahil olunacak olan organizasyonların süresine bağlı olarak vizeler verilir.

Nereye başvurulur? : Başvuru adaylarının online olarak kendi adına hesap açması ve başvuru formu doldurması, sonrasında aracı kurum yetkilileri aracılığıyla Konsolosluktan randevu alması gerekir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Avustralya’da bulunan firma tarafından gönderilmesi gerekli olan davetiye;

 • Firmanın tam adı ve adresi
 • Vize başvurusu yapanın adı, bağlı olduğu firmanın adı ve bu firmadaki görevi
 • İstenen vize geçerlilik süresi ve birden fazla seyahatin gerekli olup olmadığı
 • Seyahatin süresi, amacı, gidilecek olan fuar ya da firma adı
 • Gerekli olduğu takdirde kişinin masraflarının karşılanacağı

bilgilerini kapsamalıdır. Bu evraklar aslının yanı sıra fotokopisi ile teslim edilir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Avustralya vizesi için gerekli olan standart kişisel bilgi belgelerine ek, ticari amaçlı vize başvurusunda istenen belgeler:

 • Başvuru yapanın firmadaki unvanı ve görevi
 • Türkiye´deki işveren firmanın yazısının aslı
 • Faaliyet belgesinin aslı
 • Talep edilen vize süresi
 • Seyahatin amacı kapsamındaki fuar ya da organizasyon
 • Avustralya’daki giderlerin ilgili firma tarafından karşılanacağına dair teminat belgesi
 • SGK Giriş ve Hizmet Dökümü belgesi

Başvuran firma sahibi ise;

 • Ticaret veya Sanayi Odası Sicil Kayıt Sureti (en fazla 6 ay içerisinde çıkarılmış)
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Vergi Levhası

Başvuran çiftçi ise;

 • Ziraat Odasından Çiftçilik Belgesi

Başvuran fuarda stant kuracaksa;

 • Fuar Katılımcı Kartı ( Kartın ibrazıyla başvuran kişi vize ücretinden muaf tutulmaktadır.)

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru ya da sonuçların açıklanması için herhangi bir süre sınırlaması koymayan yetkililere, başvurunuzu, işlerinizin gerektirdiği şekilde ülkeye seyahat edeceğinizi öğrendikten sonra yapabilirsiniz. Sorun yaşanmaması adına seyahat tarihinden mümkün olduğunda öncesinde başvuru yapılması önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Kişinin Konsolosluktan direkt randevu almak için Pazartesi ve Perşembe günlerinde saat 8.00 ve 12.00 arasında telefon etmesi mümkündür. Ancak genel olarak randevuyu kolaylaştırmak adına kişiler kendilerine yakın bir yetkili vize danışma kurumundan yardımcı olmalarını talep etmektedirler.

Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Avustral’ya aile ziyareti vizesi ülkede bulunan herhangi bir yakınını ziyaret amacıyla seyahat edeceklerin alacağı vize türüdür.

Kaç günlük alınabilir? : Kısa süreli olarak verilen bu vize ile maksimum 3 aya kadar ülkede kalabilir, eğitim alabilir ya da çalışabilirsiniz.

Nereye Başvurulur? : Avustralya vize başvurusu için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra kişinin online olarak form doldurması ve sonrasında aracı bir danışma merkezi aracılığıyla Konsolosluktan randevu alması gerekir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Başvuru sahibinin kendi bilgilerini gösterir belgelerin yanında, Avustralya’da ikamet etmekte olan yakının davetiyesini ibraz etmesi gerekmektedir. Eğer aile üyeleriyle birlikte seyahat edecekse onlar için de ayrı evrak dosyası hazırlanması gerekecektir.

Davetiye nasıl olmalıdır? Avustralya aile ziyareti vizesi için sunulacak olan davetiyede, Avustralya’da bulunan kişinin kişiler arası yakınlığı ve ikamet için vaat edilen hanenin adresini göstermesi gerekir. Kişi, kendi kimlik ve pasaport bilgilerini de davetiyeye eklemeli, ayrıca oturum izni ile ülkede yaşıyorsa en az 2 senedir ülkede bulunması şartını sağladığını göstermelidir. Yine davetiyeyi temin eden yakının sonraki 5 sene boyunca kimse için davetiye düzenlemeyeceğini de beyanına eklemesi gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Herhangi bir süre sınırlaması getirilmeyen başvuru için seyahatin 1 ay öncesi önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Kişiler dilerse telefon ile Konsolosluktan randevu alabiliyor olmakla birlikte genel olarak danışma merkezleri aracılığıyla randevu alınmaktadır.

Transit Vize İşlemleri

Nedir? : Herhangi bir denizci mürettebatı içerisinde çalışan olarak ya da herhangi bir aktarma uçuşu için yolcu olarak Avustralya’da kısa süre bulunacak kişilerin Avustralya transit vize alması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? : Avustralya transit vize alanlar için yalnızca transit geçiş amacıyla ve 72 saat süre bulunma hakkı tanınır.

Nereye Başvurulur? : Online başvuru formunu dolduranlar vize başvuru merkezlerinden randevu alarak başvurusunu tamamlamalıdır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Avustralya transit vize için gerekli evraklar kişi aktarma uçuşu yapacaksa bu uçuşa ait rezervasyon ya da bilet bilgilerini içermelidir. Kişi denizci ise gemi adamı cüzdanını ve işverenin limana giriş-çıkış tarihlerini belirttiği bir yazısını sunmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Süre sınırlandırması getirilmeyen bu başvurularda, seyahatin 30 gün öncesinde işlemlerin yapılması uygun görülür.

Randevu nasıl alınır? : Yetkili vize danışma merkezlerinden telefon ya da adrese erişim ile randevu alabilirsiniz.

 Vatandaşlık İşlemleri

Nedir? : Avustralya vatandaşlığı,  Avustralya’da oturum izni olanların ya da herhangi bir Avustralya vatandaşı ile evlenenlerin ülke vatandaşlığı almak adına yapılan başvuru işlemleridir.

Kaç günlük alınabilir? : Avustralya vatandaşlığı başvurularının olumlu sonuçlandığı durumlarda elde edilen haklar yaşam boyu geçerliliğini korur.

Nereye Başvurulur? : Avustralya vatandaşlık başvurusu için ülkenin yetkili temsilciliklerinden herhangi biri ile irtibata geçilmelidir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Avustralya vizesi başvurusu esnasında sunulan standart kişisel bilgi belgeleri haricinde Avustralya vatandaşlığı için gerekli belgeler;

 • Kimlik ve isim değiştirildiyse buna ait ispatlar
 • Adli sicil belgesi (90 günden daha uzun kaldığınız tüm ülkelerden temin ederek)
 • Muafiyet, takdir ve imtiyazlar için ispatlar
 • Varsa özel ikamet şartının ya da çocuklarınızın varlığına dair kanıtları
 • Dil yeterliliğini ve vatandaşlık bilgilerinin yeterliliğini gösteren sınav sonuçları
 • Avustralya kökenli ise kişinin anne ya da babasına ait belgeler

şeklinde listelenebilir olup orijinallerinin yanında İngilizce çevirileri ile sunulmasdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Süresiz oturum izni aldıktan sonra 4 sene ülkede ikamet etmeniz, yeterli dil ve ülke vatandaşlığı bilginiz olduğunu ispatlamanız gibi kriterler aranır. 4 senelik oturum süresini tamamlayan ve süresiz oturum izni geçerliliğini kaybetmemiş olanlar başvurusunu yapabilirler.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluk yetkilileri irtibata geçilmesi halinde süreçle ilgili gerekli yönlendirmeleri sağlamaktadır.

 Aile Birleşimi Vizesi

Nedir? : Avustralya aile birleşimi vizesi, aile bireylerinden biri ya da tüm birincil derece akrabaları Avustralya’da olan, kendisi Türkiye’de ikamet eden vatandaşlarımızın, aile bireyleri ile birlikte ikamet hakkı kazanmak için aldığı izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Uzun süreli vizeler kapsamındaki bu iznin tam süresi eş durumuna, maddi güce vb. verilere göre değerlendirilmektedir.

Nereye başvurulur? : Kişinin ülkemizdeki yetkili temsilcilikler olan Avustralya aile birleşimi için gerekli evraklar sunması ve bunun için önce telefonla uygun tarihler için randevu alması gerekmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Avustralya aile birleşimi vizesi için varsa çocuklara ve önceki evliliklere dair evraklar da hazırlanmalıdır. Aile üyelerinin bir araya gelmesini gerektiren bakım sorumluluğu gibi özel durumlarsa varsa, bunlar da delillerle bildirilmeli; kişilerin yakınlığını, sponsor kaynağını, ikamet ve iletişim bilgilerini de eklemeleri gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Sorunları önlemek adına 2 ila 3 ay önceden başvuru yapılması uygun görülür.

Randevu nasıl alınır? : Kendi bölgenizdeki bir yetkili temsilcilikle randevu için olduğu gibi bilgi almak için de iletişime geçebilirsiniz.

 Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Avustralya’da yaşamak böylece eğitim almak, çalışmak ya da ülke içinde seyahat etmek isteyenlerin alması gerekli olan izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Seyahat amacınıza bağlı olarak bu izinler 90 günden uzun süreli olarak verilmektedir.

Nereye Başvurulur? : Avustralya oturum izni başvurusu için ülkenin yetkili temsilciliklerinden randevu alınmalıdır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kişinin dahil olacağı değişim projesi, eğitim programı, iş, gibi nedenlere bağlı olarak evraklarını düzenlemesi gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Oturum izni uzun süreyi kapsadığından planlı gidişinizin 2-3 ay öncesinden başvurunuzu yapmış olmanız önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Temsilciliklere iletişim bilgilerinden ulaşarak detayları ve randevu için uygun tarihleri öğrenmek mümkündür.

Avustralya Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Avustralya vize reddi almanın, vize türüne ya da kişiye göre bazı farklı nedenleri vardır. Tecrübeler dahilinde sık karşılaşılan bu nedenlerden bazıları,  istenen evrakların yanlış ve eksik beyanı, kişilerin güvenlik açısından tehdit teşkil etmesi, hükümet tarafından sınırlandırılan giriş çıkış kontenjanı, maddi kaynakların yetersiz görülmesi, kişinin vize süresinin bitiminde ülkeyi terk edeceğini ispatlayamaması gibi sıralanabilir.

İtiraz Hakkı

Vize başvurusu reddi halinde kişiler ancak yen bir başvuru ile evraklarının yeniden incelenmesini talep edebilir. Belgelerin düzenlenmesi halinde dahi, vize reddine itiraz yapılamaz.

Ücret İadesi var mı?

Ne yazık ki vize başvurusu ret ile sonuçlananlar için ücret iadesi sağlanamamaktadır.

Avustralya Vize Ücretleri

Avustralya vize başvuru ücreti başlığında belgelerin orijinalinin tesliminden sorumlu posta firmasına ödenen ücret ve vize etiket ücreti sizden talep edilmektedir. Nakit ya da kredi kartı ile müracaat esnasında ödenmesi gereken bu ücret dönemsel olarak değişiklik göstermektedir.

Konsolosluklar

Avustralya Hükümeti Türkiye Cumhuriyeti içerisinde, Ankara’daki Büyükelçiliği ve İstanbul ve Çanakkale’deki Konsoloslukları ile temsil edilmekte, gerekli hizmetleri sağlamaktadır.

Gaziantep ve Ankara ve Diğer Şehirler için Avustralya Vize Başvuru Merkezinden, Avustralya ülkesine yapacağınız 90 ( Doksan ) güne kadar olan turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti, eğitim vb. amaçla yapacağınız kısa süreli vize başvurularınız için gerekli olan evrak ve belgeler meslek gruplarına göre aşağıda belirtilmiştir.

Ekteki evraklar standart belgeler olup duruma göre ek evrak talep edilebilir.

Avustralya  Tüm Meslek Gruplarımeslek grubunda ki kişilerin 

Avustralya vize başvurularında hazırlaması gereken evraklar


1.Avustralya Vizesi için Pasaport özellikleri

 • Pasaportun başvurudan önceki son  10 (On)  yıl içerisinde alınmış çipli pasaport olması ve Avustralya Vize başvurunuzun gerçekleşmesi için pasaportunuzda en az 2 adet boş sayfanın bulunması gerekmektedir.
 • Avustralya’ya yapacağınız seyahatinizin bitim  tarihinden itibaren pasaportunuzun geçerlilik tarihinin Avustralya vizesinin bitim tarihinden itibaren en az altı ay daha geçerli (temdit tarihi) olması istenen diğer şarttır..
 • Avustralya vize başvurularında sayfaları yırtık, herhangi bir yeri deforme, resim veya okunaklılık kısmı kalmamış ve tahriş olmuş pasaportlarla yapılan başvuruları kabul etmemektedir.
 • Pasaportun imza  kısmının pasaport sahibi tarafından imzalanmış olması veya imza atamaz ibaresinin geçmesi gerekmektedir.

2.Avustralya Vizesi için Fotoğraf özellikleri

 • Avustralya vizesi için  2 adet son bir ay içerisinde çekinilmiş olan 35 mm genişlikte 45 yükseklite biyometrik fotoğraf ibraz etmeleri gerekmektedir
 • Başvurudan bir ay önce Yeni çekinilmiş ve mimik hareketleri olmayan  Biyometrik fotoğraflar 1 aydan daha eski olmayacak ve kişinin son halini yansıtacak şekilde olmalıdır.
 • Avustralya Vize işlemlerinde kullanılacak olan   fotoğrafın arka fonu   beyaz olmalı ve mimik hareketleri kullanılmamalıdır.

3.Başvuru Formu ( sadece İmzalanması yeterlidir.)

4-Kimlik fotokopisi ( T.C Kimlik numarası bulunması şarttır)

5.Ulaşım Bilgileri ( Uçak,Otel,Araç,Otobüs)

 • Uçak ile seyahat planlayanlar, Türkiye’den çıkış ve seyhat dönüşünü gösteren rezervasyonlarında PNR kodunun olmasına  dikkat etmelidirler.
 • Seyahati  gemi tur organizasyonu ile yapılması  durumunda tüm güzergâh yazısı ve ilgili rezervasyonlar başvuru dosyasında ibraz edilmelidir.
 • Özel araçları ile seyahat yapacak kişiler araç ruhsatı,aracın yeşil sigortası,trafik sigortası  ile birlikte ehliyetlerinin ön ve arka yüzü fotokopisi.
 • Otobüs gibi toplu ulaşım aracı ile seyahate çıkacak kişiler otobüs firmasından gidiş dönüş bilet rezervasyonu ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Rezervasyonları temin edemeyenler için istenilmesi halinde  Visacenter Visa Center Vizetarafından geçici rezervasyonlar yapılacaktır.

6.Otel Rezervasyonu ( Kalınacak Adres Bilgileri )

 • Avustralya’da kalacağınız otelden alınmış konfirmeli ve otel görevlileri tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış rezervasyon çıktısı.
 • Otel Rezervasyonunuz seyahat sürenizi tam olarak kapsamalı ve Vize alacak kişinin otel rezervasyonunda  isim ve soy isminin kesin yazılı olması gerekmektedir.
 • Çeşitli firmaların internet sitelerinden yapılmış otel rezervasyonları kabul edilmemektedir. Onaylı olması gerekmektedir.
 • Rezervasyonları temin edemeyenler için istenilmesi halinde  Visacenter Visa Center Vize tarafından geçici rezervasyonlar yapılacaktır.

7.Aile Arkadaş ziyareti veya Ticari ise Davetiye

 • Aile arkadaş ziyareti:Davetiye ( Yerel makamlardan onaylı olması veya konsolosluğun istediği formatta olmalıdır.)
 • Ticari:Davet eden firma tarafından gönderilmiş davetiyenin fotokopisi (fuar katılımları için fuara kayıt yapıldığını gösteren belge) ve seyahatiniz boyunca geçerli otel rezervasyonu

8.Vize Talep Dilekçe Detayları

 • Sigortalı olarak Çalışmakta olduğunuz veya ortağı yada tek yetkilisi bulunduğunuz şirketin antetli kağıdına Avustralya Konsolosluğu‘na hitaben İngilizce  yazılmış şirket kaşesi basılmış ve şirket imza yetkilisi tarafından imzalanmış dilekçe aslı
 • Dilekçede işe başlama tarihi, net aldığınız maaş ve şirketteki göreviniz mutlak suretle belirtilmelidir.
 • Dilekçede  Avustralya’ya yapacağınız seyahatin seyahat tarihleri net olarak belirtilmekle beraber seyahat süresince masraflarının kimin tarafından karşılanacağının belirtilmesi gerekmektedir.

9.Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası

 • Yurt dışı seyahat sağlık sigortasının teminatı en az 30.000 Euro olmalıdır
 • Yurt dışı sağlık sigortasının kapsamı   Avustralya veya tüm dünya olmalıdır.( Schengen ülkelerine seyahat edilmesi veya schengen başvurusu yapılması halinde schengen ibaresi ’de mutlaka bulunmalıdır.)
 • Yurt dışı seyahat sağlık sigortasının kapsayacağı tarihi belirlerken seyahatinizden bir gün önce bir gün sonra olacak şekilde tamamını kapsayacak şekilde almanız gerekmektedir.
 • Yurtdışı seyahat sağlık Sigortası Visacenter Visa Center Vize tarafından yapılacaktır.

10.Banka Hesabı ( Banka Ekstreleri)

 • Bankadan vize başvuru tarihinden en fazla 1 hafta önce alınan ve son 6 aylık hesap hareketlerini gösteren şirketin ve şahsi ayrıntılı banka hesap ekstresi.
 • Hesap ekstresinin bankadaki imza yetkilisi tarafından imzalanıp ve kaşelenmesi gerekmektedir.
 • Banka Hesabınızda yolculuğunuzu finanse edecek kadar bakiye olmalıdır.

11.İşyeri Evrakları  (İşverenler ve Çalışanlar hazırlamak zorundadır)

 • Vergi Levhası;Son döneme ait güncel barkodlu vergi levhası fotokopisi. Muhasebecinizden temin edebilirsiniz
 • Oda Ve Faaliyet Belgesi; Sahibi veya ortağı olduğunuz şirketin bağlı bulunduğu bağlı bulunulan Ticaret Odası, şahıs ve esnaf ise Esnaf ve Sanatkârlar Odası veya Çiftçiler yada zirai kaydı bulunanlar için  Ziraat Odası gibi kurumdan son 3 ay içerisinde alınmış kaşe ve ıslak imzalı Oda ve Faaliyet belgesi(Orijinal olması gerekmektedir.)
 • İmza Sirküleri; Sahibi veya ortağı olduğunuz işyerinin müdürünün noter tarafından onaylanmış imza sirküleri fotokopisi ibraz etmeniz gerekmektedir
 • Avustralya Vizesi almak isteyen firma sahibi veya ortaklarının Ticaret Sicil Resmi Gazete’de yayınlanan ve şirketin ortaklarının, adresinin, unvanının, faaliyet alanlarının ve iletişim kanallarının bulunduğu Ticari sicil gazetesi sayfasının fotokopisi gereklidir.

12.İş Yeri Belgeleri (Çalışanlar)

 • Vergi Levhası;Son döneme ait güncel barkodlu vergi levhası fotokopisi.
 • Faaliyet Belgesi; Çalıştığınız şirketin bağlı bulunduğu Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Ziraat Odası gibi kurumdan son 3 ay içerisinde alınmış kaşe ve ıslak imzalı Faaliyet belgesi (Orijinal olması gerekmektedir.)
 • İmza Sirküleri; Çalıştığınız işyeri müdürünün noter tarafından onaylanmış imza sirküleri fotokopisi ibraz etmeniz gerekmektedir
 • Avustralya Vizesialmak isteyen kişilerin çalıştığı kurum veya firmadan; firma sahibi veya ortaklarının Resmi Gazete’de yayınlanan ve şirketin ortaklarının, adresinin, unvanının, faaliyet alanlarının ve iletişim kanallarının bulunduğu Ticari sicil gazetesi sayfasının fotokopisi gereklidir.
 • İş yerinizin Muhasebecisinden veya Sgk Genel Müdürlüğünden alınmış barkodlu  SGK işe giriş bildirgesi.
 • E devletten alınmış barkodlu sgk tescil ve hizmet dökümü ( 4A Hizmet Dökümü.)
 • Başvurudan önceki geriye dönük Son üç ( 3  )  aya ait şirket yetkilisi tarafından imzalanmış ıslak kaşeli imzalı maaş bodroları

12.ÇİFTÇİLER

 •     Çiftçilik belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır )
 •     Mesleki Onay belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir
 •     Kapasite Raporu belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir
 •     E devletten barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 •     Tapu fotokopileri var ise araç ruhsatları

13.Faiz ve Kira gelirleri ile geçimlerini sağlayan kişiler için vize  evrakları

 •     Faiz geliri alıyor ise bankadan 6 aylık kaşeli imzalı vadeli hesap ekstresi faizlerin yattığını gösteren ve bankanın imza sirküleri fotokopisi
 •     Kira kontratı fotokopisi-Kiralar bankaya yatıyor ise mutlaka kiraların yattığının göründüğü 6 aylık kaşeli imzalı banka ekstresi ve ekstreyi imzalayan memurların imza sirküleri fotokopisi
 •     Tapu fotokopileri ve araç ruhsatları
 •     Banka referans yazısı zorunlu değildir.
 •     Banka mevduatlarının ve birikimlerinin göründüğü üst yazı zorunlu değildir

Avustralya Vizesi Nereden Alınır? Başvuru Merkezleri nerelerdedir?

Avustralya vizelerini değerlendirip, sonuca bağlama yetkisi Avustralya Büyükelçilik, Başkonsolosluk ve konsolosluklarındadır. Konsolosluk yetkili bir kurum belirlemişse başvurunuz bu yetkili başvuru merkezinden de yapabilrisniz.


Avustralya Vize Başvuru Formu

Avustralya vize başvuru formu Avustralya Konsolosluğu tarafından Avustralya ülkesine gidecek olan kişileri tanımak, vize alımı için gerekli şartları sağlayıp sağlamadığı konusunda ön bilgi edinmek, başvuru sahiplerine gerektiğinde ulaşmak için Avustralya Konsolosluğu tarafından çıkartılan formdur. Bu formda sunmuş olduğunuz tüm bilgiler eksiksiz ve doğru olmalıdır.


Avustralya Vizesi Kaç Günde Çıkmaktadır?

Avustralya vize başvuruları konsolosluğun yoğunluğu, seyahat amacınız, evraklarınız tam olması vb sebeplerle uzayıp kısalabilir. Ancak vize sonuçlanma süreleri ortalama 15 gün dür.


Avustralya Vize Ücreti 2023

Avustralya vize ücretleri konsolosluğun dövizdeki kur dalgalanmaları sebebiyle değişkenlik gösterebilmektedir.

VIZE ÜCRETLERİ

VİZE KATEGORİSİ VİZE BAŞVURU ÜCRETİ (AUD) VİZE BAŞVURU ÜCRETİ (TRY)
Ziyaretçi
(600 alt kategorisi) Turist
145 660

Avustralya Vizesi Red

Avustralya vizesi almak için evraklarınız tam ve eksiksiz olması verdiğiniz bilgilerin doğru olması hayati önem taşımaktadır.Yinede Avustralya Konsolosluğu vizeleri olumlu veya olumsuz değerlendirebilir. Bu durumda kişilerin yeniden başvuru yapmaları önünde bir engel yoktur.Red alan kişilerin itiraz ve yasal yollar için Avustralya Mahkemeleri hakkında bilgi almak için Konsolosluğun resmi web sitesini kontrol etmeleri gerekmektedir.


Avustralya Vize Alımından Sonsa Avustralya Ülkesine Giriş

Avustralya ülkesine giriş yapmadan önce yapılması gereken bir takım aşamalar daha vardır. Öncelikle Yurt dışı çıkış harcını ödediğinizden emin olunuz. Seyahat sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonlarınızın yanınızda olması ve seyahatinizi karşılayacak kadar yeterli para ve kredi kartlarınızın yanınızda bulunması gerekir. Tüm şartları sağlasanız dahi sınır polisinin sizi ülkeye kabul etmeme hakkı vardır.

Avustralya Vize Red Sebepleri

Avustralya, iş olanakları bakımından oldukça cazip ülkelerden bir tanesidir. her yıl birçok ülkenin vatandaşı tarafından daimi oturum vizesi almak istenen bir ülkedir. Avustralya Türkiye için vize uygulaması yapan bir ülkedir. Yapılan vize başvuruları çeşitli sebeplerden reddedilebilir. Avustralya vize red sebepleri arasında evrakların eksik ya da yanlış düzenlenmiş olması mümkündür.

Avusturya’ya göç etmek isteyen kişi sayısı kontrol altına almak istemesi sebebi ile artık Avustralya’nın göçmen sayısını kontrol altında tutmak istemesidir. Avusturya’ya turistik seyahat bile olsa bazı durumlarda vize reddedilebilir.

Avusturya konsolosluğu vize başvurusu yapılırken mutlaka vize başvuru formunda seyahat detayları verilmelidir. Yapılan plan vize mülakatında detaylı bir şekilde anlatılmalı, ikna edici olmalıdır.

Avusturya’da yaşamak isteyen kişiler Avusturya dışından başvuru yapması gerekir. Yerleşme ve oturma izni başvurusu onaylanırsa kimlik kartı yerine verilerek kullanılabilir. Oturum ve yerleşme izninin alınabilmesi için Avustralya’da bir eş ya da vatandaş sayılan bir aile, eğitim daveti, iş daveti gibi özel şartların oluşması gerekir.

Avusturya’da uzun süre yaşamak, hatta kalıcı şekilde yaşamak isteyenler için D tipi vize Avusturya başvurusu yapılmalıdır. Bu vize türü ile yapılan seyahatler daha uzun süre geçerli olmaktadır.

Avusturya oturum iznini uzatmak için henüz oturum süresi bitmeden başvuru yapmak gerekir. Evrak prosedürünün oturum izinlerinde diğerlerine göre daha uzun sürmesi sebebiyle daha erken başvuru yapılmalıdır. Uzatma işlemi 12 ay için tekrar başlatılır.

Avustralya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Avustralya Okyanusya’da yer alan bir ülkedir. Avustralya dünyan en büyük 6. Ülkesidir. Bu sebeple gelişmiş ekonomisi, kültürel ve doğal güzellikleri ile oldukça cezp edici bir ülkedir.

Avustralya, Türk vatandaşları için vize uygulayan ülkelerden birisidir. Her türlü seyahatler için mutlaka vize alınması zorunludur. Bordo, yeşil, gri ve siyah pasaport olması fark etmeksizin tüm pasaport türleri için vize şartı vardır. Avustralya vizesi için gerekli evraklar düzenlendikten sonra konsolosluğa teslim edilmeli ve vize süreci başlatılmalıdır.

Avustralya vizesi almak zor mu, Avustralya göçmen oranını dengede tutmak için günümüzde vize başvurularını sıkı bir süzgeçten geçirerek kabul etmektedir. bu sebeple seyahatin amacı öncelikle net olarak belirtilmeli ve ona göre vize başvurusu yapılmalıdır. Yanlış yapılan vize başvurusu vizenin reddedilmesine neden olacaktır.

Avustralya turist vizesi ücreti, Avustralya konsolosluğu tarafından 141 AUD olarak belirlenmiştir. Eğer daha önce Avustralya vizesi alınmadı ise biyometrik verilerin kaydedilmesi açısından parmak izi okuması yapılır.

Avustralya vize danışmanlık hizmeti veren firmalar aracılığı ile de görüşülebilir. Vize başvurusu yapılırken en önemli detaylardan birisi de başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurularak teldim edilmesidir.

Avusturya vize red sebepleri arasında başvuru formunun eksik yüklenmiş olması ya da bilgilerin uyuşmuyor olmasıdır. Ayrıca vizenin reddedilmemesi için başvuru ücretinin yatırılmış olması önemlidir ve makbuz ile birlikte diğer evraklar toparlanmalıdır.

Avustralya vizesi için hesapta ne kadar para olmalı?

Her vize işleminde bulunması gereken miktar değişir. Avustralya vizesi için en fazla 12 bin TL bakiye hesapta bulunmalı.

Avustralya vize ücreti ne kadar?

Avustralya vize ücreti €150’dur.

Avustralya vizesi almak zor mu?

Avustralya vizesi almak, vize işlemleri istenilen doğrultuda hazırlanırsa zor olmaz.

5/5 - (1 vote)