Vize Hakkında

Avustralya Oturum İzni ve Randevu

Türkiye’den Avustralya’ya seyahat edecek olan vatandaşın seyahat süresi 90 günü aşacak ise oturum izni alması gerekir.

Seyahat dışında ülkeye tamamen yerleşmek isteyen kişilerin ise ülke tarafından belirlenmiş olan şartları yerine getirmesi gerekir.

Avustralya oturum izni ve randevu – Visa Center üzerinden bilgi sahibi olabilmek mümkün olur. Avustralya ülkesi için oturum izni almak adına yapılacak olan işlemler Avustralya konsolosluğu üzerinden gerçekleştirilir.

Konsolosluk için alınacak olan randevu öncesinde kişinin evraklarını hazır etmesi önemlidir. Avustralya konsolosluğu hafta içi belirli saatlerde çalışır.

Konsolosluğun iletişim bilgileri ve çalışma saatleri blog yazısında yer almaktadır. Oturum izni için randevu aldıktan sonra gerekli belgeleri hazırlayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Avustralya Oturum İzni

Avustralya oturum izinleri geçici ve kalıcı vize olmak üzere 2 farklı şekilde alınmaktadır. Avustralya oturum izni başlığı altında yer alan kalifiye göçmenlik vizeleri SC 189- 190 kodlarına sahiptir. Bu vize kalıcı olarak verilir. Konsolosluk tarafından geçici aşama içeren kalıcı vizeler de verilebilir. Bu vizelerde başvuranlar gerekli şartları yerine getirdiklerinde geçici aşamayı geçerek kalıcı vize almış hale dönüşür. Vize onayı halinde sürekli oturum izni ile beraber Avustralya vatandaşlarına tanınan bazı sosyal haklardan yararlanılabilir.

Sürekli oturum izni bulunan kişiler bu ülkede sürekli oturup, çalışabilir ve ülken sosyal haklarından faydalanabilir. Bu hakka sahip olanlar belli süreye kadar ülkeye giriş yapabilir. Kalıcı oturum izni ile Avustralya pasaportu almaya hak kazanılmaz. Seçimlerde oy kullanılmaz.

Devlet memuru olma ise kurum inisiyatifine bağlıdır. Kalıcı izni olanlar Avustralya tarafından gerekli görülen şartları yerine getirebilir. Bu şartların yerine getirilmesi ile Avustralya vatandaşı olmaya hak kazanırlar. Avustralya üniversitelerinde eğitim alma hakkı ise oturum izni bulunanlara verilmez.

Bu hak sadece sığınmacı vize sahiplerine verilir. Avustralya tarafından verilen sağlık hizmetlerinde vatandaş ya da oturum izni ayrımı yapılmamaktadır. Oturum izni alan kişiler için vize alt sınıfına bağlı olarak bazı hak kısıtlamaları olabilir. Göçmenlik vizesi ile oturum izni alanlar ülkede ilk 2 yıl içinde işsizlik maaşı alamaz.

Oturum izni almak için Avustralya konsolosluğu bir takım şartların ve belgelerin sağlanmasını ister. Avustralya oturum izni almanın birden fazla yolu da bulunmaktadır. Yatırım yapma yolu ülkede oturum izni almayı sağlayabilir. Bazı mesleklere mensup olmak da sürekli olarak Avustralya oturum izni almayı sağlar. Hemşire, motor tamir ustası, metal ustası ya da marangoz gibi meslekler Avustralya oturum izni alabilir.

Bu meslek dallarına mensup olanlar tarafından bazı şartlar istenir. Dil yeterlilik seviyesi Avustralya oturum izni esnasında aranır. Oturum izni için başvurular konsolosluğa ya da konsolosluk tarafından yetkilendirilen merkezlere yapılır. Biometrik veri girişi yanında vize şartlarının pek çoğu oturum izni için de istenir. Adli sicil kaydı oturum izni için istenen belgeler arasında yer alır. Bu belge sadece ülkemizden değil 1 yıl üzerinde yaşanan tüm ülkelerden alınmak zorundadır.

Avusturalya Transit Vize Ülkeleri

Avustralya transit vize ülkeleri, Avustralya havalimanında aktarma yapan ve ülke sınırlarına giriş sağlayan bütün ülke uçuşları için geçerli olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp