Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi (Güncel)

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2022

Herkesin bildiği üzere, Bulgaristan vize başvuru evrakları henüz Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmamamız sebebiyle fazladır ve bu belgeleri derli toplu bir şekilde bulmak zor olabilir.

Buran Aile Birleşimi

Bu evraklar Bulgaristan C tipi vize gerekli evraklar olarak sizlere sunulmaktadır.Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023 için tamamlamanız gereken belgeler şunlardır:

Bulgaristan Vizesi Icin Gerekli Evrak Listesi

 • Pasaport: Bulgar Vize Başvuru Evrakları arasında olmazsa olmazlardan.

Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportunuzda en az 2 sayfanın boş olması yapılacak işlemler için gereklidir. Son geçerlilik tarihine özen göstermeniz vize alma işlemi konusunda problem yaşamamanızı sağlayacaktır.

 • Biyometrik Fotoğraf

Bulgar vize evrakları arasında sizin tanınmanızı sağlayacak olan ve uluslararası otoritelerce belirlenmiş biyometrik fotoğrafın 35×45 mm ebatında, arka fonu beyaz bir şekilde çekilmiş olması gerekir. Fotoğrafta yüzünüzün bütününün, yani çene, alın ve göz net bir şekilde görülmeli, tanınmanızı zorlaştıracak herhangi bir aksesuar kesinlikle olmamalıdır. Vize başvurusu yapmadan en fazla 1 ay önce çekilmiş fotoğrafınızı kullanmanız gerekmektedir.

 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Bulgaristan Vizesi Evrakları arasında olması gerekenlerden.

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, Bulgar vize evrakları arasında mutlaka göz atılan bir belgedir. Barkodlu olarak e-devlet üzerinden temin edilebilmekle birlikte nüfus müdürlüklerinden imzalı olarak almanız tavsiye edilir. Anne, baba ve kardeşlerinizin bilgilerini de içermelidir ve ıslak imzalı olması veya eğer vaktiniz yoksa e-devlet’ten aldığınız belgenin muhakkak barkodlu olması gerekmektedir.

 • Banka Hesap Dökümü: Bulgaristan Vize Evrakları Arasında En Önemlisi

Banka hesap dökümü, Bulgaristan Vize Evrakları arasında en önemlilerinden birisidir. Zira oraya gittikten sonra dönmek için yeterince paranız olup olmadığı, Bulgaristan devletini yakından ilgilendirmektedir. Bu sebeple hesap hareketleri sürekli olan bir hesabınızın dökümünü dosyaya eklemeniz sizin için pozitif bir puan olacaktır. Seyahatiniz boyunca en az 5000 TL’lik bir teminat göstermeniz ve bu hesap dökümünün son hareket tarihi 10 günden eski olmamalıdır. Banka hesap dökümü, banka tarafından ıslak imzalı ve kaşeli olarak Bulgaristan Başkonsolosluğu’na sunulmalıdır.

 • İkametgâh Belgesi

Bulgar vizesi başvuru evrakları arasında olması gereken ikametgâh belgesi, muhtarlıklardan ıslak imzalı olarak alınabileceği gibi, e-devlet’ten de barkodlu olarak alınabilir. Eğer muhtarlıktan alma imkânınız varsa muhtarlıktan almanız tavsiye edilir, değilse e-devlet’ten barkodlu olarak edineceğiniz belge de yeterli olacaktır.

 • Otel / Kalacak Yer Konfirmasyonu: Bulgar Vizesi Başvuru Evrakları arasına mutlaka eklemelisiniz.

Bulgaristan, sosyal anlamda herhangi bir problem yaşanmaması amacıyla kalacağınız yerin bilgisini talep etmektedir. Bu sebeple kalacağınız otelin rezervasyon ve ödeme bilgisini mutlaka başvuru evrakları arasına eklemeniz gerekmektedir.

 • Mesleki Durumunuzu Gösteren Belgeler

Geri dönmek için gerekli motivasyonunuz olup olmadığını ve ülkeye yalnızca turistik amaçlı olarak geldiğinizi belgelemek amacıyla mesleki durumunuzu gösteren belgeleri sunmanız gerekmektedir. Bu sebeple eğer;

 • Emekli iseniz, emekliliğinizi ispatlayan bir belge veya emekli kartınızın fotokopisi yeterli olacaktır.
 • Şirket sahibi iseniz, imza sirkülerini sunabilirsiniz.
 • Şirket çalışanı iseniz, Çalışma belgesi ile birlikte  son ayın maaş bordrosunu başvuru belgeleri arasına ekleyebilirsiniz.
 • Öğrenci iseniz okulunuzdan alacağınız ıslak imzalı öğrenci belgesini veya e-devlet’ten alacağınız barkodlu öğrenci belgesini sunabilirsiniz.
 • Reşit değilseniz, yani 18 yaşın altındaysanız, anne ve/veya babanız ile birlikte seyahat edecek olsanız dahi noterden tasdik edilmiş orijinal bir muvafakatname belgesi sunmak zorunluluğu bulunmaktadır.

Tüm bu belgeler, Bulgar vizesi başvuru evrakları olarak dosyanıza eklemeniz gereken belgelerdir. Ayrıca kafa karışıklığını gidermek adına, Bulgaristan C tipi vize gerekli evraklar adıyla da bilinmektedir.

Bulgaristan Turistik Vize İşlemleri

Bulgaristan turistik vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerekli evrakları Türkiye’de bulunan Bulgaristan Konsolosluğu’na teslim etmelidir. Kısa sürede Bulgaristan turistik vizesi almak için belgesi onaylanacaktır. Ardından belirlenen tarihlerde şahıslar seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Evrakları hazırlamada en çok dikkat edilmesi gereken nokta belgelerin güncel olmasıdır.  Belgelerde güncellik arayan konsolosluk yetkileri yer alan bilgilerin de teyidini diğer sistemlerde yer alan bilgiler ile yapmaktadır.

Bulgaristan turistik vize işlemleri için gerekli evraklar şu şekildedir

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Bulgaristan Turistik Vizesi Süresi Düzeltme İşlemleri

Bulgaristan Konsolosluk yetkililerinin verdiği turistik vizesinin süresini uzatmak isteyen şahıslar Bulgaristan Konsolosluğu’na, Bulgaristan Büyükelçiliği’ne ya da Vize Başvuru Merkezi’ne sürenin düzeltilmesi talebi ile başvuru yapılabilir. Bazı durumlarda şahısların seyahat planı ile verilen vize tarihleri uyuşma göstermeyebilir.

Bu durumda vizenin seyahat planı dâhilinde uzatılması talep edilebilinir. Vize başvuru merkezi, vize başvuru sahibinin bu talebini Bulgaristan Konsolosluğuna ileterek ancak bu işlemi yapabilir. Mesela 10 günlük hotel rezervasyonu ve uçak bileti ile gerçekleştirilen başvuruya Bulgaristan Konsolosluğu 5 günlük vize verdiyse başvuru sahipleri düzeltme talebinde bulunabilirler.

Ancak Bulgaristan konsolosluğuna 5 günlük hotel rezervasyonu ile başvuru yapılmış ve 8 günlük Turistik vize talep edilmiş ise, Bulgaristan Konsolosluğundan ya da Bulgaristan Büyükelçiliğinden yeni bir Turistik vize başvurusu yapılması talep edilebilir. Bulgaristan Konsolosluk yetkilerine Bulgaristan turistik vizesi için başvuru yapacak şahıslar tarihlere dikkat etmelidir.

Bulgaristan Ticari Vize İşlemleri

Bulgaristan ticari vizesi işlemleri için şahısların verilen randevu saatinde Bulgaristan Konsolosluğu’nda evraklarını teslim ederek işlemlerini başlatmaları istenir. Şahıslar işlemleri randevu alarak ve bu randevu saatinde teslim edeceği evraklar ile desteklemeyerek başlatabilirler. Evraklarda yer alan bilgiler Bulgaristan ticari vizesi almak isteyen başvuru sahibine ait olmalıdır.

Başvuru sahibine ait olmayan bilgilerin tespiti halinde Bulgaristan ticari vizesi işlemleri iptal edilecektir. Bu durumda şahısların ileriki dönemlerde yapacakları vize başvururları da tehlikeye girebilir. Bu nedenle şahıslar belgelerde doğru bilgiler bulundurmalıdır.

Diğer sistemlerde yer alan bilgiler ile bu evraklarda yer alan bilgiler karşılaştırılmaktadır. Bulgaristan ticari vizesi için gerekli olan evraklar diğer vize başvurularında yer alan evraklar ile benzerdir.

Bulgaristan Ticari Vize Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan ticari vize işlemleri sırasında ödenmesi gereken iki adet ödeme bulunmaktadır. Bu ödemeler Bulgaristan ticari vize ücreti ve Bulgaristan vize başvuru merkezine ödenen hizmet bedelidir. Başvuru sahibinin ödemesi gereken vize ücreti şahısların vatandaşlığına göre değişiklik göstermektedir.

Eğer ticari vize başvurusu yapacak olan şahıslar Makedonya ve Sırbistan vatandaşı ise vize ücretinden muaf tutulur. Sadece vize merkezlerine hizmet bedeli ödemekle yükümlü olurlar. Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Bosna-Hersek, Moldova, Karadağ, Rusya, Ukrayna vatandaşları için vize ücreti 35 Euro, 12 yaşından küçük çocuklar ise vize ücretinden muaftır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da Makedonya ve Sırbistan vatandaşlığına dâhil olmadığı için diğer ülke vatandaşları gibi vize ücretini belirlenen miktarda ödemek durumundadır. Vize ücretini ödemeyen şahısların başvuruları değerlendirmeye alınmaz.

Bulgaristan Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Bulgaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak için şahıslar Bulgaristan’da ikamet eden aile ya da arkadaştan gelecek olan seyahat davetiyesini konsolosluk yetkilerine diğer evraklar ile beraber sunmalıdır.

Şahısların hazırlayacağı evraklar diğer vize başvurularında olduğu gibi Bulgaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesinde de güncel olmalıdır ve benzer evraklardan oluşmaktadır. Aile ve arkadaş ziyareti vizesinde incelenen unsur seyahat edecek olan şahısın nerede konaklayacağıdır.

Eğer şahıs aile ya da arkadaşının yanında kalacak ise bu durumda evinin misafir için uygun olup olmadığına bakılmaktadır. Konsolosluk yetkileri yanına gidilecek aile ya da arkadaşın evinin müsait olup olmadığını incelemek isteyecektir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları schengen vizesine sahip ise ve 180 günlük zaman diliminde 90 günlük konaklama şartını doldurmadı ise bu durumda Bulgaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi almaktan Bulgaristan’a seyahat edebilir.

Ancak 180 günlük zaman diliminde 920 günlük konaklama şartını doldurmuş ise bu durumda yeniden schengen vizesi başvurusu yapabilir ya da Bulgaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi için başvuruda bulunabilir. Vize merkezleri aracılığı ile randevu alıp evraklarını teslim edebilirler.

Bulgaristan Konsolosluğu Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vize Çıkış Süresi

Bulgaristan aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusu yapıldıktan sonra eğer evraklarda bir eksiklik yok ise ve konsolosluk yetkilileri şahısları mülakata çağırma gereği duymadı ise ortalama olarak 5 ile 7 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır.

Resmi tatiller de bu sürenin uzamasına sebep olabileceği gibi beklenmeyen diğer durumlar da Bulgaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesinin çıkış süresinin uzamasına sebep olabilir.

Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi başvurusunda bulunan kişiler, seyahat planlamalarını vizeleri sonuçlandıktan sonra, netleştirmelidir. Önceden uçak bileti almanın ya da ödemesi yapılmış otel rezervasyonlarının Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi işlemleri konusunda herhangi bir yaptırımı olmadığı unutulmamalıdır.

Bulgaristan Transit Vize İşlemleri

Bulgaristan transit vize işlemleri bir ülkeye gidilirken eğer şahıslar Bulgaristan üzerinden aktarma yapacak ise bu durumda alınan bir vize türüdür. Şahıslar Bulgaristan havalananı aktarma alanı olarak kullanabilir ya da arabasıyla seyahat edecek vatandaşlar gidecekleri ülkeye Bulgaristan sınırları üzerinden geçiş yapabilirler.

Bu durumlarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Türkiye’de bulunan Bulgaristan Konsolosluğu’na başvuru yapıp gerekli evrakları verdikten sonra Bulgaristan transit vize sahibi olmak mümkündür.

Transit vize şahıslara ülkede dolaşma ve gezme hakkı vermez sadece şahısların ülkeyi transit geçişine izin vermektedir. Şahısların schengen vizesi var ise bu durumda transit vize başvurusunda bulunmasına gerek yoktur. Ancak 180 gülük zaman diliminde 90 günlük konaklama şartını dolduran vatandaşlar transit vizesi almak durumundadır.

Bulgaristan transit vizesi almak için vize merkezleri aracılığı ile ilk önce randevu alınır ardından yine bu yetkilendirilen vize merkezleri aracılığı ile hazırlanan evraklar konsolosluk yetkilerine teslim edilir. Kısa sürede resmi tatil günlerine bağlı olarak da Bulgaristan transit vize sahibi olmak mümkündür.

Bulgaristan Transit Vize İçin Gerekli Evraklar

 • Bulgaristan Konsolosluğuna verilmek üzere Tam Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Pasaport geçerlilik süresi en az 1 yıl olmalı
 • Otobüsle gidecek iseniz Bulgaristan otobüs biletiniz / Özel araç ile gidecekseniz, araç ruhsatınız, uluslar arası ehliyetiniz (beynelmilel) Bulgaristan’da geçerli yeşil sigortanız.
 • 2 adet biometrik fotoğraf, arkası beyaz fonlu, 35×45 mm ölçülerinde
 • Banka hesap cüzdanı fotokopisi, hesap içerisinde minimum 4.000 TL olması gerekmektedir.
 • Çalıştığınız iş yerinden son 3 Ay’ın SSK hizmet dökümü/ Emekli iseniz, emeklilik kartınız / Öğrenci iseniz öğrenci belgesi.
 • Yabancı uyruklu iseniz Türkiye’de geçerli süreli ikamet tezkeresi.
 • Bulgaristan vizesi için başvuran kişi Özel aracı ile seyahat edecek ise,
  • Arac Ruhsat fotokopisi
  • Uluslararası geçerli araç sigortası (Yeşil Sigorta)
  • BG’ de araç kullanabilmesi için gerekli olan uluslararası geçerli ehliyet (Beynelmilel)

Bulgaristan Vatandaşlık İşlemleri

Bulgaristan vatandaşı olarak ülkede ikamet etmek isteye şahıslar Bulgaristan Konsolosluk yetkilileri ile iletişime geçmeli ve istene evrakları hazırlamalıdır.

Diğer schengen ülkelerinde olduğu gibi Bulgaristan yetkili mercileri de Bulgaristan vatandaşlık işlemlerinin başlatılması için bir dizi şart aramaktadır. Bu şartları sağlayan şahıslar Bulgaristan vatandaşlık işlemleri için gerekli yerlere müracaatlarını yapabilirler. Şartları sağlayamayan şahıslar ise vatandaşlığa kabul edilemez.

Bulgaristan kırmızı pasaportu ve Bulgaristan kimlik kartı (Liçna kartı) çıkartarak ülkenin vatandaşlığını almak mümkündür. Bu belgelere ulaşmak için gerekli dilekçeler elektronik ortamda doldurulmaktadır.

Bulgar kimlik işlemleri gerçekleştirecek olanların elektronik başvuruda bulunarak gerekli evrakları Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu’na Elektronik ortamda kiril alfabesiyle   zaevlenie doldurulmakta, başvuracağınız

Bulgaristan konsolosluğunun müsaitlik  durumuna göre başvuru yapabiliyorsunuz. Bulgaristan Kırmızı Pasaport  randevu başvurusunu alındıktan sonra barkotlu Bulgaristan zaevleniesini çıktısının alarak randevu aldığınız gün ve saatte Bulgaristan Konsolosluğunun / Büyükelçiliği’ne gitmeniz gerekmekte.

Bulgaristan Vatandaşlığı Almak İçin;

 • Bulgaristan’da 5 yıl kesintisiz olarak ikamet ediyor olmak gerekmektedir.
 • Bulgaristan vatandaşlığına müracaat eden şahısların hüküm giymemiş olması şartı aranmaktadır.
 • Bulgaristan çifte vatandaşlık alımında bulunacak olan Türkiye vatandaşlarının Bulgaristan eğitim bakanlığı onaylı Bulgarca bildiğine dair belgesi olmalıdır.

Bu şartları sağlayabilen şahıslara Bulgaristan vatandaşlılığı verilmektedir.

Bulgaristan Erasmus Vizesi

Bulgaristan erasmus vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının verilen randevu saatinde gerekli evrakları hazırlayarak konsolosluk yetkililerine ulaştırması esastır. Belirlenen saatte evraklar konsolosluk yetkililerine ulaştırılamaz ise şahıslar yeniden evraklarını hazırlamak ile yükümlüdür.

Erasmus programı ülkelerin arasındaki öğrenci değişim programı olup Türkiye’de eğitim gören şahısların öğrenci değişim programını kullanarak erasmus vizesi alarak Bulgaristan’da kendi bölümlerini 6 ay ile 1 yıl arasında okumasıdır.

Şahıslar isterler ise erasmus vizesi talebini yenileyebilir ve vize süresini uzatabilirler. Bunun için de yine gerekli evrakları hazırlamalıdır. Uzatmak için de yine bir takım evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar şahısların erasmus programı dâhiline katılmak üzere hazırlanacak bir dizi belgeden oluşmaktadır.

Kendi okulundan alacağı evraklar bulunduğu gibi gideceği Bulgaristan okulundan da bir dizi evrağı konsolosluk yetkilerine sunması gerekmektedir.

Bulgaristan’da üniversite eğitimi

Bulgaristan’da erasmus vizesi alarak ya da üniversite okumak amacıyla gitmek isteyenlerin üniversite ücretlerini karşılayabilecek ücreti ödeyeceğine dair finansal kaynağını gösteriyor olması gerekmektedir. Üniversite ücretleri her okula ve bölüme göre değişkenlik göstermektedir.

Ancak diğer Avrupa ülkelerinde yer alan üniversitelere göre daha düşük ücretle üniversite okumak mümkündür. Üniversite eğitimi için lise veya dengi bir okuldan mezun olmak yeterlidir. Şahıslar yapacakları başvurular kabul edildikten sonra Bulgaristan erasmus vizesi sahibi olabilirler.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi

Bulgaristan öğrenci vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerekli evrakları konsolosluk yetkilerine teslim etmelidir. Ardından kısa sürede sonuçlanacak Bulgaristan öğrenci vizesi ile Bulgaristan’da eğitim görmeye başlayabilirler.

Şahıslar Bulgaristan’da lise ve üniversite eğitimi en çok olmak üzere, yüksek lisans ve doktora gibi eğitimler için de başvuru yapmaktadır. Bu eğitim sınıfları için ayrı evrak istenmekte olup şahısların lise ya da üniversite hangi eğitim alacaklar ise Türkiye’de onu kazanmış olmaları gerekmektedir. Yani şahıslar Türkiye’de kazandıkları bölümleri gerekli işlemleri yaparak Bulgaristan’da eğitim alabilirler.

Bunun için Bulgaristan Konsolosluğu’na müracaat etmeleri gerekmektedir. Konsolosluk yetkileri şahısların evraklarını büyü titizlikle incelemekte ve gerekli bilgileri sistemlerden kontrol etmektedir. Bütün şartlar sağlandığı taktirde Bulgaristan öğrenci vizesi sahibi olunabilinir.

Bulgaristan üniversitelerinde okumak için taban puan şartı yoktur. Lise diploması bulun herkes üniversite eğitimi için başvuru yapabilir.

Bulgaristan’da mezun olan öğrenciler Mavi Diploma ( AB diploması ) sahibi olurlar. Mavi Diploma sahibi olanlar Tüm AB ülkelerinde sorunsuz çalışabilirler. Bulgaristan üniversiteleri aynı zamanda YÖK tarafından tanınmakta olup YÖK’ün yayınlamış olduğu ‘Denklik verilen Üniversiteler’ listesinde de yer almaktadırlar.

Türkiye’de 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu mezunları için geliştirilen bu programda Bulgaristan Üniversiteleri tarafından fark dersler belirlenip, 2 yıllık alınan eğitimin 4 yıllık lisans eğitimine tamamlanması amaçlanır.

 • Lisans tamamlayabileceğiniz bölümler;
 • İnşaat Mühendisliği 3000 Euro ( İngilizce )
 • Mimarlık 4000 Euro ( İngilizce )
 • Bilgisayar Mühendisliği 3500 Euro ( İngilizce )
 • Telekominikasyon Mühendisliği 3000 Euro ( İngilizce )
 • Yazılım Mühendisliği 3000 Euro ( İngilizce )
 • Kamu Yönetimi 3000 Euro ( İngilizce )
 • Elektrik Mühendisliği 3000 Euro ( İngilizce )
 • Elektronik Mühendisliği 3000 Euro ( İngilizce )
 • Makina Mühendisliği 3000 Euro ( İngilizce )
 • Turizm 3500 Euro ( İngilizce
 • Endüstri Mühendisliği 3000 Euro ( İngilizce )
 • İşletme 3000 Euro ( İngilizce )

Bulgaristan Vize Reddi

Bulgaristan vize reddi alan şahıslar yeniden evraklarını hazırlayarak yeniden vize başvurusunda bulunabilirler. Ancak vize reddi ne durumda gerçekleşti bunu öğrenmenin faydası vardır. Herhangi bir evrakta eksiklik bulunuyor ise şahıslar bu durumda evraklarını yeniden gözden geçirerek gerekli olan evrakları hazırlamalıdır.

Evraklarda eksiklik olması vize reddinin birinci sebebi sayılabilir. İkinci sebebi ise kesinlikle evraklarda er alan bilgilerin doğruluğunun ispatlanamamasıdır.

Şahısların belgelerinde yer alan bilgiler diğer sistemlerde yer alan bilgiler için karşılaştırılmaktadır. Bilgilerde değişiklik görüldüğü taktirde Bulgaristan konsolosluk yetkileri bu durumda vize reddi kararı verebilirler.

Finansal durumu gösterir belgelerde de eksiklik olması durumunda vize reddi kararı çıkabilir. Bulgaristan ve diğer Avrupa ülkelerine seyahat edecek her yabancı ülke vatandaşı kesinlikle seyahatini finanse edecek kadar yeterli miktarda parayı hesabında bulundurmalı ve konsolosluk yetkilerine bu finansman kaynağını belgeler ile sunmalıdır. Seyahatin tamamlanacağına ilişkin tereddüdü bulunan şahısların vize başvuruları konsolosluk yetkileri tarafından reddedilir.

Gidiş dönüş uçak biletlerin bulunmaması ve otel rezervasyonunun bulunmaması da vize reddine neden olabilir. Bulgaristan yetkilileri şahısların ülkeden çıkış yapacaklarına dair kesin kanıtları belgeleri ile görmek isteyecektir. Bu durumlarda vize reddi gerçekleşebilir. Şahıslar evraklarını gözden geçirip Bulgaristan Konsolosluluğu’na yeniden başvuruda bulunabilirler.

Bulgaristan vizesi nasıl alınır? Tüm detayları incelemek için  visacenter.com.tr/bulgaristan-vize-basvurusu/ bağlantısını inceleyebilirsiniz.

2023 Bulgaristan Vize Ücreti Nedir?

Bulgaristan vizesi için ödenmesi gereken konsolosluk harç ücreti 60 £uro’dur. Aynı zamanda bazı ülke vatandaşları vize ücreti olarak 35 £uro ödemektedir. Bulgaristan vizesi için başvuru yapan kişiler başvuru yatıkları kuruma da ekstra 25 £uro hizmet bedeli ödemektedir. Ayrıca Seyahat Sağlık Sigortası ücreti aylık 18 £uro’dur. Eğer Rusya’ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız vize başvurusu esnasında Bulgaristan vize ücretini ödemelisiniz.

2023 Bulgaristan D Vize Ücreti Nedir?

Bulgaristan D vize türüne sahip kişiler ülke de 90 günden fazla kalma hakkına sahiptir. Genellikle Bulgaristan da 90 günden fazla kalacak kişiler başvuru yapmaktadır. D vize türü 6 ayda 90 gün kalmanızı sağlayan vize türüdür. Bulgaristan D tipi vize için başvuru yapacak kişiler 100 £uro’dur. 

Bulgaristan Kapıda Vize Nedir?

Bulgaristan’ın kapıda vize hizmeti yoktur. Tüm vize türlerinde Bulgaristan sınır kapısında vize hizmetini vermiyor. Bunun için ülkeye seyahat etmeden önce Bulgaristan vizesi için başvuru yapmalısınız. Vize başvurunuzu konsoloslukta ya da vize merkezleri aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. En çok merak edilen konulardan biri olan Bulgaristan kapıda vize hizmeti vermiyor. Ayrıca transit geçişte de vize hizmeti vermiyor.

Bulgaristan Turist Vizesi Nedir?

Ülkeye turizm amacı ile seyahat edecek kişilerin Bulgaristan Turist vizesi için başvuru yapması gerekmektedir. Aynı zamanda sizden istenilen Turist vizesi için gerekli belgeleri düzenleyerek başvuru yaptığınız kuruma sumanız gerkemektedir. Bulgaristan’a hangi amaçla seyahat edeceğinizi belirlemelisiniz. Seyahat amacınıza uygun vize türüne başvuru yapmanız gerekmektedir. Turist vizesi için ödenmesi gereken ücret 60 £uro’dur. Aynı zamanda hizmet bedeli olarak ekstra ücret ödemeniz gerekmektedir.

Bulgaristan Günübirlik Vize Ücreti Nedir?

Bulgaristan’a günübirlik seyahat etmeyi planlıyorsanız Turistik vize için başvuru yapmalısınız. Toplam da ödemeni gereken vize ücreti 130 £uro’dur. Konsolosluk harcı, başvuru merkezi hizmet bedeli, seyahat sigortası ve hotel konfirme belgesi için ücretler alınmaktadır. Eğer Bulgaristan’a günübirlik seyahat edecekseniz vize başvurusunda belirtmeni ve buna göre evrak sunmanız gerekmektedir.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen ülkelerine seyahat edebilmek için Schengen vizesine başvuru yapılmalıdır. Aynı zamanda Schengen kurallarını sağlıyor olmalısınız. Schengen vizesi için hangi ülkeye seyahat etmeyi planlıyorsanız o ülkenin konsolosluğuna ya da vize merkezine başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ülkeye seyahat amacınıza uygun vize türüne başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Schengen vize başvuruları 7-15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize başvurusu için sizden istenilen gerekli belgeleri eksiksiz sunmalısınız.

Bulgaristan Öğrenci Vize Ücreti Nedir?

Bulgaristan’a eğitim nedeni ile seyahat edecek kişilerin öğrenci vizesine başvuru yapması gerkemektedir. Öğrenci vizesi için gerekli tüm evrakları hazırlamalısınız. Aynı zamanda vize ücreti 100 £uro’dur. Öğrenci vizesi için direk konsolosluğa başvuru yapılmalıdır. Vize ücretleri Garanti bankasına yatırılmaktadır. Ayrıca Bulgaristan vize ücret dekontunuzu başvuru belgeleriniz ile sunmanız gerekmektedir. 

Bulgaristan Vizesi Sık Sorulan sorular

2022 Bulgaristan Vize Ücreti Nedir?

Bulgaristan vizesi için ödenmesi gereken konsolosluk harç ücreti 60 £uro’dur.

2022 Bulgaristan D Vize Ücreti Nedir?

Bulgaristan D tipi vize için başvuru yapacak kişiler 100 £uro’dur. 

Bulgaristan Kapıda Vize Nedir?

Bulgaristan’ın kapıda vize hizmeti yoktur. Tüm vize türlerinde Bulgaristan sınır kapısında vize hizmetini vermiyor.

Bulgaristan Turist Vizesi Nedir?

Ülkeye turizm amacı ile seyahat edecek kişilerin Bulgaristan Turist vizesi için başvuru yapması gerekmektedir.

Bulgaristan Günübirlik Vize Ücreti Nedir?

Bulgaristan’a günübirlik seyahat etmeyi planlıyorsanız Turistik vize için başvuru yapmalısınız.

Bulgaristan vize ücreti ne kadar?

Bulgaristan vize ücreti güncellenen fiyatı ile 60 Euro’dur. Ancak bu fiyat her yıl güncelleme gösterir.

Bulgaristan Konsolosluğu vize veriyor mu?

Bulgaristan Konsolosluğu belirli ülkeleri vize verir.

Bulgaristan C tipi vize kaç günde çıkar?

Bulgaristan C Tipi vize, yaklaşık 2 hafta içerisinde çıkar.

Oyla! post