Bulgar Vize Ücreti Ne Kadar?

Bulgar Vize Ücreti Ne Kadar?

Türkiye’nin komşuları arasında bulunan Bulgaristan vize prosedürüne yer veren ülkeler arasında bulunur. Bu nedenle Bulgaristan’a gitmek istiyorsanız uzun süreli veya kısa süreli vizeler için ücret ödemeniz gerekir. Ücretler almak istediğiniz vizenin türüne göre belirlenen ücretlerdir ve her yıl yenilenmektedir. Bulgar vize ücreti ne kadar? – visa center farkıyla öğrenebilirsiniz. Ücret bilgileri vize türlerine uygun olarak yayınlanmıştır. Bu bilgileri alarak gerekli ücreti hazırlayıp verilen konsolosluk adresine yatırabilirsiniz.

Bulgaristan Aile Birleşimi

Ülkeler çocukların yurt dışı seyahatlerinde yetişkinlerden farklı prosedür uygular. Vize ücretinin yarı fiyatının alınması veya ücret alınmaması gibi prosedürler bunlardan en yaygınıdır. Bulgaristan tarafından çocuklara uygulan vize prosedürünün detayını da aşağıdan öğrenerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Bulgar vize ücreti ne kadardır?

Bulgar vize ücreti, alınmak istenen vize tipine göre değişmektedir. Öncelikle hangi vizeye başvurmanız gerektiğini belirlemeniz ve buna göre araştırma yapmanız gerekmektedir. Vize tipine göre bunlar değişmektedir. Bulgaristan, vize işlemlerini seyahat amacına göre 3’e ayırmıştır. Bunlar:

  • kısa süreli
  • karayolu transit vizesi (C Tipi)
  • uzun süreli vize (D Tipi)

Bahsedilecek masraflar içerisine şu kalemler dahil değildir. Bunları ayrıca ödemeniz veya kendiniz temin etmeniz gerekebilir.

  • Fotokopi veya çıktı ücreti
  • Kargo kurye giderleri
  • Biyometrik fotoğraf servisi ücreti

Bulgar vizesi işlemlerine devam edilebilmesi için vize ücretinin konsolosluk hesabına yatırılmış olması gerekmektedir. Bulgaristan vizesi 2020 yılındaki ücretleri değişik tipteki vizelere göre şu şekildedir:

Bulgar Vize Ücreti Ne Kadar?

Bulgar Vize Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan Vize Ücreti: Kısa Süreli (C Tipi)

Turistik vize olarak da bilinmektedir. 2020 yılı için Bulgaristan hükümeti tarafından belirlenen kısa süreli Bulgar vize ücreti toplam ortalama 110 Euro’dur. Bu 110 Euro’nun içinde Bulgaristan Konsolosluğu’na ödemeniz gereken harç miktarı (60 Euro), hizmet bedeli (20 ila 30 euro), zorunlu seyahat sigortası (15 ila 20 euro) ve konfirme ve rezervasyon belgesi bedeli (20-40 euro) dahildir. Fakat konsolosluk, harç ücretini kimi ülke vatandaşlarından 35 Euro olarak almaktadır.

Bulgar Vize Fiyatı 2020: Karayolu Transit Vizesi

Bulgar vize fiyatı 2020 yılında karayolu transit vizesi için belirlenen fiyat her şey dahil 120 ila 140 euro arasında değişmektedir. Her şey dahil hizmeti; hizmet bedeli (€25), konsolosluk harcı (€60), zorunlu seyahat sigortası (€15 ila €18) ve konfirme ve rezervasyon belgesi bedelini (€20 – €40) içermektedir.

Bulgaristan Vizesi Ücreti: Uzun Süreli (D Tipi)

Bulgar vize ücreti, uzun süreli vize için (D tipi vize olarak da bilinmektedir) farklı olabilmektedir. Öncelikle 3 tür uzun süreli D Tipi vize vardır. Bunlar:

  • Orta vadeli : 1 yıllık oturma iznidir
  • Uzun vadeli : 5 yıllık oturma iznidir.
  • Daimî oturma izni : Süresizdir.

Bulgaristan vize ücreti uzun süreli için konsolosluğun talep ettiği bedel 100 Euro’dur. Ankara Büyükelçiliği’ne yapılacak olan başvurularda ise yetkili başvuru merkezi üzerinden işlemler yapıldığında da yaklaşık 15 ila 25 Euro arası hizmet bedeli ödenmesi gerekmektedir.

Yapılan vize başvurularının hiçbirinde Bulgaristan vize parasının iadesini sağlamamaktadır.

Bulgaristan Vize Ücretleri

Bulgaristan vize ücretleri alınacak olan vize türüne göre değişkelik göstermektedir. Şahıslar vize ücretlerini ilgili banka hesabına ve vize merkezlerine ödeyebilirler. Bulgaristan vizesi almak isteyen şahıslar kısa süreli vize başvurularını vize merkezleri aracılığı ile yapmaktadır. Bu nedenle de konsolosluk işlemleri için ayrı ücret vize merkezlerinin rehberliği için ise ayrı ücret ödemek durumundadır. Bu ücretler yukarıda belirtildiği gibi vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Her vize türü için ayrı işlem yapılmalıdır. Her birey için de yine aynı şekilde ayrı başvuru yapılması esastır. Her vize başvurusunda ödenecek olan ücretler vize reddi durumunda iade edilemez. Şahısların vize reddi alması durumunda vize işlemleri de bitmiş sayılır. Vize ücreti iadesi kesinlikle hiçbir konsoloslukta olmadığı gibi Bulgaristan Konsolosluğu’nda da yapılmamaktadır. Bu nedenle şahısların vize reddi almamak için gerekli belgeleri söylendiği gibi hazırlaması şarttır.

Bulgaristan vize işlemlerinde ödenecek tutar vize türüne göre farklılık gösterdiği gibi vize alınacak ülkeye göre de farklılık göstermektedir.

Bulgaristan Konsolosluğu 0-12 yaş aralığındaki çocuklardan (12 yaşını doldurmasından bir gün öncesine kadar) Bulgaristan vizesi harç bedeli talep etmemektedir.

Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Bosna-Hersek, Moldova, Karadağ, Rusya ve Ukrayna devletleri ile Bulgaristan Devleti arasındaki vize anlaşmalarına göre; bu ülkelerin vatandaşlarından Bulgaristan Turistik Vizesi için 35 Euro vize harç bedeli talep edilmektedir.

Türkiye’de ikamet eden Makedonya ve Sırbistan vatandaşları ise Bulgaristan Turistik Vizesi için vize harç bedeli ödemesinden muaf tutulmaktadır.

Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi’ne ödenen hizmet bedeli, kargo-kurye ücreti, seyahat sağlık sigortası, biometri işlemi ücretleri gibi ödemeler Bulgaristan vizesi harç bedeli dışındadır.

Bulgaristan Konsolosluğu vize veriyor mu?

Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan’da bulunma amacına göre vize verir.

Bulgaristan Turistik Vize kaç günlük?

Bulgaristan turistik vizenin ne kadar süreyle verileceği, ikamet edilişe göre değişir. Aynı zamanda turistik vize kısa süreli ya da uzun süreli seyahatler için farklılık gözetebilir.

Bulgaristan'a gitmek için ne gerekiyor?

Bulgaristan’a gitmek için ilk olarak vize alınmalıdır. Vize işlemleri Bulgaristan konsolosluğundan gerçekleşir.

Oyla! post