Çek Cumhuriyeti Vize Dilekçe Örneği

Çek Cumhuriyeti Vize Dilekçe Örneği

Çekya, Orta Avrupa’nın en özel ve turistik lokasyonlarından biri. Çek Cumhuriyeti’ne turist olarak seyahat etmek isteyenlerin sayısı ise hiç azımsanmayacak kadar fazla.

Çek Vize Başvuru İşlemleri

Her yıl ortalama 20 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği bu muhteşem ülkeye turistik seyahat gerçekleştirmek istiyorsanız, Türkiye Cumhuriyeti Bordo Pasaport sahibi olmanız durumunda turistik vize almalısınız.

Çekya turistik vize almak istiyorsanız, bu durumda Çekya turistik vize talep dilekçesi hazırlamalı ve bu dilekçe ile birlikte Çekya İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunmalısınız. Dilekçede dikkat etmeniz gereken noktalar:

 • Çekya vize başvuru talebi dilekçesi hazırlarken, ülkeye düzenleyeceğiniz turistik ziyaretin amacını belirtiniz.
 • Çekya vize başvuru talebi dilekçesi hazırlarken, ülkeye yapacağınız seyahatin tarihlerini belirtiniz ve varsa ülkeden çıkış ve tekrar dönüş tarihlerinizi yazınız.
 • Çekya turist vizesi talep dilekçesi hazırlayan bireyler olarak ev hanımı ya da öğrenciyseniz, sponsor bilgilerini belirtiniz. Sponsor tarafından hazırlanan ve masraflarınızın ödeneceğini taahhüt eden ikinci dilekçe hazırlayınız.
 • SGK’lı bir çalışan olarak Çekya’ya gidecekseniz, dilekçeyi şirket antetli kâğıdına hazırlatınız, üzerinde yetkili imzası ve kaşe bulundurunuz ve ilgili tarihlerde izinli olduğunuzu şirket tarafından onaylatınız.

Çekya vize başvurunuzda bulunduracağınız belgelerin, dilekçeyi desteklemesine özen gösteriniz.

 

Çek Cumhuriyeti Vize Dilekçe Örneği

Çek Cumhuriyeti Vize Dilekçe Örneği

Çekya Ticari Vize Dilekçe Örneği

Çekya ticari vize almak ve ülkeye gerektiğinde kongre, fuar, seminer, iş toplantısı, iş anlaşması, Pazar araştırması gibi ihtiyaçlarınız için ziyaret gerçekleştirmek istediğinizde bu vizeden faydalanmak mümkün. Çekya, Türkiye ile arasında sürekli olarak ithalat ve ihracat bağı bulunan bir ülke. Bu sebeple de bir Türk vatandaşı olarak ülkeye yapacağınız ticari seyahatler normal karşılanacaktır.

Çekya’ya ticari olgular için gidebilmek üzere zorunlu kılınan ticari vize ihtiyacınız var ise bu vizeye Çekya ticari vize talep dilekçesi doldurmak sureti ile ulaşabilirsiniz. Dilekçe, İstanbul’da bulunan Çekya Başkonsolosluğu’na iletilmeli.

Ancak, her şeyden önce dilekçede olması gereken bir takım detaylar mevcut. Bunlar:

 • Seyahatinizin amacı
 • Seyahatinizin tarihleri
 • Seyahati kimin adına düzenlediğiniz (Şirket ya da şahsi)
 • Seyahatiniz esnasında çalışılan şirketteki göreviniz
 • Dilekçenin antetli şirket kâğıdına hazırlanması
 • Dilekçede şirket yetkilisi ve şirket kaşesi olması
 • Masraflarınızın nasıl karşılanacağı

Mümkün olduğunca detaylı, ancak kısa tutulan dilekçede resmi dil kullanmalı ve başvuru evraklarınızla dilekçeyi desteklemelisiniz.

Çek vizesi güncel evrak listesi için  visacenter.com.tr/cekya-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
Çek Cumhuriyeti vize veriyor mu?

Çek Cumhuriyeti vize verir.

Çek Cumhuriyeti vize ne zaman çıkar?

Çek Cumhuriyeti vize işlemleri 2 hafta içerisinde tamamlanıp elinize ulaşır.

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu nasıl yapılır?

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu yapabilmek için ilk olarak Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna vize başvuru talebinde bulunulmalı.

Oyla! post