Letonya Vize Başvuru Formu

Letonya Vize Başvuru Formu

Letonya, Türkiye ile yaptığı vize anlaşması ile Letonya ziyaretleri için Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahiplerine vize zorunluluğu getirmiştir.

Litvanya Konsolosluğu

Letonya bir Avrupa Birliği ülkesi ve Schengen grubu ülkesidir. Yeşil, diplomatik ve hizmet pasaportlarının sahip olan Türkiye vatandaşlarının Letonya için vize almasına gerek yoktur.

Aynı zamanda ABD, İngiltere, İsviçre, Kanada ve Schengen ülkelerinde izni olan vatandaşlar da Letonya vizeleri olmadan seyahat edebilme imkânına sahiptir.

Türkiye vatandaşlarının hususi, hizmet, diplomatik pasaport sahipleri Letonya’ya vizesiz seyahat edebilirler. Letonya bu pasaport sahipleri için 6 ay içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla vizesiz giriş yapabilme olanağı sağlamaktadır.

Letonya vizesine sahip olabilmek için konsolosluk oluşturulmuş vize başvuru formunu doldurmalısınız. Bu vize başvuru formu Schengen vize başvuru formudur. Letonya bir Schengen ülkesi olduğundan dolayı Schengen vize başvurusu yapılmalıdır.

Letonya Vize Başvuru Formu

Letonya Vize Başvuru Formu

Çeşitli vize türlerine göre değişkenlik gösteren Schengen vizesi, Letonya’ya seyahat etme nedeninize göre seçeceğiniz vize türüne bağlıdır. Turistik, akraba veya arkadaş ziyareti, ticaret ve kültürel amaçlı konferans vizelerinden seçilen vize türü sonucunda istenen evraklar hazırlanmalıdır.

Başvuru formu online olarak doldurulup istenen evrakların içine koyulmalıdır. Schengen vize başvuru formunu doldururken hazırlanan evraklar arasında uyum olmalıdır. Birbiri ile çelişen bilgiler vize başvurusunun iptaline veya reddine sebep olabilir.

Başvuru sırasında verilen evraklar ile talep edilen ücrette yatırılmalıdır. Schengen vizesi için istenenler yapıldıktan sonra Letonya tüm başvuruları inceleyip sonuçlarını 10 iş gününde başvurulara bildirmektedir. Bu süre büyükelçiliğin ek evraklar istemesi sonucu uzayabilir.

Letonya Vize Formu ile Birlikte İstenen Belgeler

Letonya vize başvurusu sırasında istenen evraklar:

  • Letonya vize başvuru formu
  • Pasaport: En az 3 ay daha geçerli olan pasaportunuzun renkli fotokopisi
  • Uçak ve Otel Rezervasyonu: Seyahat tarihleriniz içinde geçerli olan uçak ve otel rezervasyonlarınız istenen belgeler için hazırladığınız başvuru dosyasında olmalıdır.
  • Seyahat Sağlık Sigortası
  • Fotoğraf: 6 aydan eski olamamak şartıyla çekilmiş biyometrik fotoğrafınız başvuru dosyasında bulunmalıdır.
Letonya vize başvurusu sırasında bilgilerin doğruluğundan emin olunmalıdır. Tarafınıza gönderilen mailde istenen belgeler eksiksiz tamamlanmalıdır. Bu belgeler gitme sebeplerine göre değişkenlik gösterecektir. Aynı zamanda istenen belgeler arasında bulunan seyahat sağlık sigortanız Letonya seyahat süreniz kapsamalıdır.
Letonya vizesi güncel evrak listesi için  visacenter.com.tr/letonya-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
Letonya vizesi nasıl alınır?

Letonya vizesi alabilmek için Konsolosluğu’na vize başvuru talebinde bulunulmalı.

Letonya vize veriyor mu?

Letonya belirli ülkeler için vize verdiği gibi belirli ülkeleri de bu durumdan muaf tutar.

Letonya vizesi kaç günde çıkar?

Letonya vizesi yaklaşık 2 hafta içerisinde çıkar.

Oyla! post