LETONYA Vize Dilekçe Örneği

LETONYA Vize Dilekçe Örneği

Letonya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Letonya turistik vize ihtiyaçlarınız için Letonya turistik vize talep dilekçesi, Letonya ticari vize ihtiyaçlarınız için ise Letonya ticari vize talep dilekçesi doldurmalısınız.

Vize dilekçe örneklerine yazı sonunda ulaşabilirsiniz.

Letonya, Kuzey Avrupa’da yer alan Baltık ülkelerinden biridir. Başkenti Riga olan Letonya, İskandinav ülkeleri ile yakın ilişkide ve benzer özellikler taşıyan ülkelerden biridir. Avrupa anakarası üzerinde yer alması dışında, iklimi İskandinav ülkelerine benzeyen Letonya’da 2020 itibari ile ortalama 1,95 milyon insan yaşamaktadır.

Turistik olarak saraylar, milli parklar ve farklı anıtlar ile bezeli olan Letonya, bu anlamda ziyaret edilmesi gereken ülkelerden biridir. Turizm anlamında oldukça farklı deneyimler elde edebileceğiniz Letonya’ya gitmek istiyorsanız, Avrupa Birliği’nin de bir parçası olan Letonya’ya ulaşmak için Letonya turist vizesi almanız gerekecektir. 

Letonya turistik vize talep dilekçesi doldurarak, ilgili dilekçeyi İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’na iletebilir ve İsveç Başkonsolosluğu üzerinden Letonya vizesine başvuru yapabilirsiniz. Dilekçede yer vermeniz gereken ifadeler arasında şu noktalar bulunmalıdır:

 • Letonya’ya giriş ve Letonya’dan çıkış yapacağınız tarihler.
 • Letonya’ya seyahat nedeniniz.
 • Letonya’da doğacak seyahat masraflarınızın nasıl karşılanacağı.
 • Sigortalı çalışanlar için şirket antetli kâğıdına kaşe ve imzalı alınacak izin bilgisi

Ayrıca özel durumlar dahilinde sponsor tarafından ikincil dilekçe hazırlanması gereklidir. Bu durumlar ise aşağıdaki bireyleri kapsamaktadır:

 • Ev hanımları
 • Öğrenciler
LETONYA Vize Dilekçe Örneği

LETONYA Vize Dilekçe Örneği

Letonya Ticari Vize Dilekçe Örneği

Letonya, ticari anlamda Avrupa’nın en dengeli ekonomilerinden birine sahiptir. Ülkede baş gösteren sektörler, birbirleri ile gayet dengeli bir şekilde oluşturulmuştur. Tarım, hizmet, sanayi, eğitim, inşaat vb. sektörler, bu alanda nispeten aynı oranlarda değer görürler.

Komşu ülkeler ile ithalat ve ihracat ilişkileri bir hayli yüksek olan Letonya, yıllık %3’ün üzerinde büyüme kaydetmektedir. Letonya’ya yatırım yapmak isteyen, Letonya’da bulunan şirketler ile ticari ilişkiler kurmak isteyen bireyler, ticari vize ile bu bağlarını güçlendirmek üzere Letonya’ya gidebilirler.

Letonya ticari vize talep dilekçesi ile başvurabileceğiniz vize, İsveç Başkonsolosluğu üzerinden başvurulabilen bir vizedir. Dilekçede yer alması gereken bilgiler şirketinize ait antetli kâğıt üzerinde bulunmalı ve şu konuları içermelidir:

 • Şirket yetkilisin imzası
 • Şirket resmi kaşesi
 • Şirketteki pozisyonunuz
 • Seyahatinizin amacı
 • Seyahatizin tarihleri
 • Seyahat masraflarınızın karşılanma şekli ve taahhüdü
 • İş toplantısı, organizasyon, seminer, kongre ya da fuar bilgisi

Her vize işleminde olduğu üzere, dilekçeyi doğrular nitelikte başvuru bilgileri.

Letonya vize formu nasıl doldurulur? Doldurulmuş Letonya vize form örneklerine  visacenter.com.tr/letonya-vize-basvuru-formu/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.
Letonya Schengen ülkesi mi?

Letonya Schengen bölgesinde bulunan ülkeler için vize sağlar.

Türkiyeden Letonya ya nasıl gidilir?

Türkiye’den Letonya’ya gidebilmek için ilk olarak Letonya konsolosluğundan vize başvuru talebinde bulunulmalı.

Norveç yeşil pasaporta vize istiyor mu?

Yeşil pasaporta sahip vatandaşlar Norveç’te kısa süreli olarak bulunabilir.

Oyla! post