İsviçre Vize Başvuru İşlemleri

İsviçre Turistik Vize İşlemleri

İsviçre schengen sözleşmesine bağlı ülkelerden olduğu için diğer schengen ülkelerinde olduğu gibi İsviçre turistik vize işlemlerinde de hazırlanması gereken bir dizi evrak vardır. Bu evraklar randevu saatine kadar hazırlanmalı ve hiçbir eksik olmadan zamanında İsviçre Konsolosluğu’na teslim edilmelidir. İsviçre turistik vizesi için gerekli evraklar aşağıda belirtildiği gibidir.

Bu evraklarda şahısların dikkat etmesi gereken tek nokta İsviçre turistik vizesi alacak olan başvuru sahibinin güncel bilgileri bulunmalıdır. Güncel bilgileri bulunan şahıslar evraklarını teslim ettikten sonra kısa sürede vize sonuçlarını öğrenebilirler. Resmi tatil günlerine göre vizenin sonuçlanma süresi de uzayabilir.

İsviçre Vize Başvuru İşlemleri 1 – isvicre turistik vize

İsviçre turistik vizesi için gerekli evraklar;

 • İsviçre vize başvuru formu (Eksiksiz doldurularak başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalı.)
 • Şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı ve İsviçre Konsolosluğuna hitaben gidiş amacını belirten orijinal vize talep dilekçesi
 • Şirketin imza sirküleri fotokopisi
 • Yeni Çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf (fotoğraf çektirirken 35×45 ebatlarında olacağını belirtin)
 • Faaliyet belgesi aslı ve fotokopisi ticari ve sanayi odasından son 3 ayın
 • Banka hesap cüzdanları Aslı ve fotokopileri (güncel tarihli – hesap hareketli ve bakiyesi bulunan son 6 ay )
 • Evli olanlardan Evlenme cüzdanı Aslı ve fotokopisi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Pasaportunuzun ilk 4 ve temdit yapılan sayfalarının fotokopileri ve 60. sayfa yani Kimlik sayfasının fotokopilerini istenmektedir.
 • Vergi Levhası fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Tapu fotokopisi var ise ve araç ruhsatı fotokopisi (Varsa)
 • Otel rezervasyonu
 • Uçak bileti rezervasyonu
 • Pasaport – sahibi tarafından imzalanmış olmalı, Temdit süresi en az altı Ay ve Pasaporta kayıtlı seyahat edecek kişi kadar boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir
 • C kimlik yazılı nüfus cüzdanı fotokopisi
İsviçre vizesi 2021 yılı güncel evrak listesi için  visacenter.com.tr/isvicre-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

  Isvicre Vizesi

İsviçre Ticari Vize İşlemleri

İsviçre ticari vize işlemleri İsviçre’ye ticari seyahat gerçekleştirecek olan bütün Türkiye cumhuriyeti vatandaşları tarafından ve Türkiye’de ikamet eden diğer ülke vatandaşları tarafından İsviçre Konsolosluğu’na başvuru yapılarak alınan kısa süreli bie vize türüdür.

Kısa süreli İsviçre ticari vizesi için gerekli evraklar aşağıda belirtildiği gibidir. Şahıslar bu evrakları belirtildiği gibi aslına uygun olarak hazırlamalı ve güncel bilgiler bulundurmalıdır. İsviçre ticari vize işlemleri vize merkezleri aracılığı ile de alınabilir.

Başvuru sahipleri için randevu saati alınır. Bu randevu saati resmi tatiller dışında İsviçre Konsolosluk çalışma saatleri dahilinde olur. Randevu saatinde teslim edilen belgelerde yer alan bilgiler diğer sistemlerde yer alan bilgiler ile karşılaştırılır.

Bilgilerin doğruluğu ispatlandığı taktirde İsviçre ticari vize işlemleri olumlu sonuçlanarak taraflara bildirilir. Aksi halde şahıslara ret cevabı verilerek yeniden başvuru sürecini başlatmaları hakkı verilir. Her vize işlemi için ayrı başvuru yapmak ve vize harcı ödemek esastır.

İsviçre ticari vize işlemleri için gerekli evraklar;

 • Seyahat bitim tarihinden 6 ay sonra geçerliliğini koruyan pasaport,
 • 35*45 ölçülerinden arka fonu beyaz kullanılan biyometrik fotoğraf,
 • Biyometrik parmak izi taraması, ülkelere göre her ne kadar bu durum değişim göstermiş olsa da, İsviçre vizesi için gerekli görülmediği takdirde bir kez verildikten sonra 5 yıl geçerliliğini korumaktadır.
 • İsviçre ticari vize için gerek duyulan davet mektubu doldurulmalıdır. İngilizce ve Almanca olarak doldurulmalıdır.
 • Güncel tarihli şirket evrakları,
 • SGK iş bildirisi, SGK 4A Hizmet Dökümü,
 • Son 3ayı kapsayan, kaşe ve ıslak imzalı olarak damgalanmış maaş bordrosu,
 • İsviçre ticari vizesi için, aile ve kişisel bilgilerin yer aldığı nüfus kayıt örneği ve kişinin nüfus cüzdan fotokopisi,
 • Güncel banka hesap özeti gereklidir. Banka hesap özeti en az 5000 TL bakiyesi olan, son 3 ayı kapsayan, kaşeli, banka imzalı sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.

İsviçre Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

İsviçre aile ve arkadaş vizesi en çok başvurusu yapılan vize türlerinden biridir. İsviçre bir schengen ülkesi olduğu için Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarından İsviçre’ye seyahat etmek isteyen şahıslar schenegen vizesine sahip olarak da İsviçre’ye seyahat edebilirler. Ancak bunun için 180 günlük zaman diliminde 90 günlük konaklama şartını doldurmamış olmak gerekmektedir.

Bu şartı sağlayan şahıslar belirtilen seyahat tarihleri dahilinde İsviçre’ye seyahat edebilirler. İsviçre aile ve arkadaş vizesi almadan da ziyaretlerini gerçekleştirebilirler.

Ancak yeniden vize alacak kişiler için gerekli evraklar aşağıda belirtildiği gibidir. Bu evraklar istenildiği gibi hazırlanmalı ve alınan randevu saatinde teslim edilmelidir. İsviçre aile ve arkadaş vizesi işlemleri vize merkezi aracılığı ile gerçekleştirilebilinir. Kısa süreli bütün vizeler vize merkezleri tarafından rehber edilerek alınabilir.

İsviçre aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evraklar;

 • İsviçre Aile Ziyareti Vize Başvuru Formu,
 • TC kimlik yazılı nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliğini koruyan pasaport,
 • Biyometrik parmak izi taraması,
 • İsviçre vize talep dilekçesi, şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben yazılmış seyahat amacını ifade etmesi ve İngilizce, Almanca olarak sunulması önemlidir.
 • 2 adet 35*45 ölçülerinde arka fonu beyaz, güncel hali yansıtan biyometrik fotoğraf
 • Maaş bordrosu son 3 aylık dökümü ve en az 5000 TL bakiyesi olan, orijinal kaşeli ve imzalı göstergedir.
 • SGK Hizmet dökümü 4A,4B,4C kişilerin uygunluk durumuna göre verilmektedir.

İsviçre Vize Başvuru İşlemleri 2 – isvicre ziyaret vizesi

İsviçre Transit Vize İşlemleri

İsviçre transit vizesi bir ülkeye seyahat ederken İsviçre’nin transit geçiş alanı a-olarak kullanılması durumunda alınması gereken vize türüdür. Kısa süreli bir vizedir ve vize merkezleri aracılığı ile alınabilinir. İsviçre transit vizesi size bir ülke içerisinde seyahat etme hakkı tanımaz.

Sadece İsviçre’nin sınır geçişinde izin almanıza yardımcı olmaktadır. Havaalanını kullanmak için izin verilmektedir. İsviçre içerisinde seyahat etmek için ise schengen ya da diğer vize türlerinden birine sahip olmak gerekmektedir. Şahıslar gereken belgeleri hazırlayarak schengen vizesi ya da sadece transit vizesi sahibi olabilirler.

Ancak iki vize için de hazırlanacak evraklar farklıdır. Havaalanında aktarma yapmak için İsviçre transit vizesi kullanılır. Şahıslar İsviçre transit vizesi için de randevu alarak evrak hazırlamalıdır. Gerekli evraklar şöyledir;

1-Asıl gideceği ülkenin vizesi veya oturma izni

2- Uçak bileti veya hava yolu şirketinin rezervasyon teyidi  veya uçak bileti

3- Uçak bileti  veya  hava yolu şirketinin rezervasyon teyidi

4- Seyahat sağlık sigortası

5-Yeni çekilmiş ve Biometrik özelikte 2 adet vesikalık fotoğraf (fotoğraf çekinirken 35×45 ebatlarında olacağını belirtin)

6-İş evraklarınız ve şahsi evraklarınız -tapu ,araç ruhsatı (fotokopileri)

7- Konsolosluk Pasaportunuzun ilk  4 ve temdit yapılan  sayfalarının  fotokopileri ve 60. sayfa  yani  Kimlik sayfasının  fotokopilerini  istenmektedir

8- Pasaport – sahibi tarafından imzalanmış, Temdit süresi  en az 6 Ay ve Pasaporta kayıtlı seyahat edecek kişi kadar boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir

9- Vize İşlemi Takip Belgesi (Eksiksiz doldurularak başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalı

10- Evli olanlardan Evlenme cüzdanı Aslı ve fotokopisi

İsviçre Vatandaşlık İşlemleri

İsviçre vatandaşlığına geçmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bir dizi prosedürü yerine getirmek durumundadır. İsviçre vatandaşlığına geçiş için birden fazla yasa bulunmaktadır.

İsviçre’ye geliş nedeni, oturma süresi veya oturma izni statüsü gibi kıstaslar, bir yabancının İsviçre vatandaşlığına geçişinde hangi yasadan yararlanabileceğinin belirlenmesi bakımından önemlidir. Her ülkenin vatandaşı kendi iradesi ile İsviçre vatandaşlığına geçiş sağlayabilir.

İsviçre vatandaşlığına geçilmesi halinde İsviçre’de seçme seçilme hakkından, İsviçre vatandaşlarına tanınan her türlü imtiyaz ve memur olma gibi ayrıcalıkların elde edilmesine giden bir dizi yolların açılımı sağlanmaktadır.

İsviçre vatandaşı olarak şahıslar schengen ülkesi vatandaşı olacağından bütün schengen ülkelerine vizesi olarak seyahat edebilirler. Uzun süreli oturma izni de vatandaşlık hakkı ile kazanılan haklar arasındadır.

İsviçre pasaportu Avrupa’nın elde etmesi en zor pasaportlarından biri olarak bilinir. Sahip olduğunuz takdirde 155 ülkeye vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz İsviçre pasaportu, sağladığı seyahat avantajları ile pasaport güç endeksinde dördüncü sırada yer almaktadır.

İsviçre ayrıca kaliteli eğitim, sağlık, dijital altyapısı ve finansal varlıkları nedeniyle Kapsayıcı Gelişme Endeksi (IDI) 2017 listesinde 30 gelişmiş ülke arasından üçüncü sırada yer almıştır.

10 yıldır İsviçre’de ikamet eden şahıslar vatandaşlık için başvuruda bulunabilirler. Çift olarak İsviçre vatandaşlığı için başvur yapacak olan şahıslar için ikamet şartını her iki şahıs da sağlamalıdır. Bu durumda İsviçre vatandaşlığı kabul edilecektir.

  Isvicre Vize Basvuru Islemleri

İsviçre Öğrenci Vizesi

İsviçre öğrenci vizesi bir dizi evrak hazırlandıktan sonra belirli bir süreç işlenir e şahıslara teslim edilir. İsviçre’de dil eğitimi ve diğer okul eğitimlerini almak isteyen şahısların İsviçre öğrenci vizesi alması gerekmektedir.   İsviçre öğrenci vizesi için şahısların ilk olarak bir dil okulu ya da okul biriminden kabul edilmiş olması gerekmektedir. Kabul edildiğine dair belge ile şahıslar konsolosluğa başvuru yapabilirler.

İsviçre’deki süresi en fazla 3 ay olan kurslar ve dil okulu gibi programlar için kısa süreli İsviçre Schengen C vizesine başvurmanız gerekmektedir. İsviçre’de kayıt yaptırdığınız eğitim programı 3 aydan uzun sürecekse başvurmanız gereken vize türü ise uzun süreli İsviçre Schengen D Vizesidir.

Şahıslar eğer Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde schengen vizesi ya da turistik vize alarak İsviçre’ye gider ise İsviçre’de öğrenci vizesi alamaz. 90 günden daha fazla süre için İsviçre’de öğrenim görmeyi planlayan şahıslar oturum izni için de İsviçre’de başvuru yapmalıdır.

İsviçre öğrenci vizesi için şahıslar başvurularını kursun başlamasından önce en fazla 6 ay en az ise 10 gün kala İsviçre öğrenci vizesi için başvuruda bulunabilirler. Kısa süreli vizeler İsviçre Konsolosluğu tarafından 10 ile 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Uzun süreli vizeler ise İsviçre Konsolosluğu tarafından 8 ile 10 hafta arasında sonuçlanabilir.

İsviçre Öğrenci Vizesi İçin Dil Yeterliliği

İsviçre öğrenci vizesi alabilmek için dil yeterliliği ile ilgili genel bir kural yoktur. Ancak konsolosluk yetkileri yine de her duruma karşılık şahıslardan okuldaki eğitim dilinin anlaşılacağına dair kanıt isteyebilir. Bu kanıt yeterli İngilizce dil bilgisini ispatlama çerçevesinde olabilir.

İsviçre Konsolosluğu şahısları mülakata çağırabilir. Konsolosluk bazen sözlü ve yazılı bir teste dayanarak dil bilginizi daha geniş kapsamda değerlendirmek isteyebilir. Dil gereksinimleri ile ilgili gerçekleştirmeniz gereken adımlar başvuracağınız kurs ve eğitim düzeyine göre farklılık gösterir.

İsviçre Aile Birleşimi Vizesi

İsviçre aile birleşimi vizesi almak için şahıslar İsviçre Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdır. Aile birleşimi aile fertlerinden birinin ya da bir kaçının İsviçre’de bulunması halinde gerçekleşebilir. Bu durumda aile birliği için şahıslar aile birleşimi kapsamında İsviçre Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdır.

Bu başvuruda sadece başvuru sahibinin değil aile birleşimi yapılacak olan şahısın da İsviçre’deki durumu değerlendirilmektedir.

Gerekli olan evraklar hazırlanırken şahıslardan aile birleşimi yapılacak olan İsviçre’de yaşayan şahısa ait de belgeler istenebilir. Şahıslar bu belgeleri güncel bilgiler ile sunmalıdır. Aksi halde konsolosluk yetkileri İsviçre’de ailenin geçinemeyeceği kanaatine vardığı durumda vize reddi kararı verebilirler.

Eğer anne ya da baba İsviçre vatandaşı ise İsviçre aile birleşimi vizesi ile İsviçre’ye gidilebilinir. Aile birleşimi vizesine sadece İsviçre vatandaşının eşi ve 18 yaşını doldurmuş çocukları başvuru yapabilirler. .

Aile birleşimi genellikle 5 yıl içinde gerçekleşmektedir. 12 yaşın üzerindeki çocuklar için bu süre 1 yıldır. İsviçre aile birleşimi vizesi alacak kişiler mutlaka İsviçre’deki ailesi ile beraber bir süre yaşamlıdır. Bazı istisnai durumlarda şahısların ayrı yaşaması durumu kanaat olarak görülebilinir.

İsviçre Aile Birleşimi gerekli Evraklar

 • Başvuru Formu
 • Pasaport
 • 4 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Başvuru sahibinin ikametgah belgesi
 • İsviçre’de Yaşayan Eşin İkametgah Belgesi
 • İsviçre’de Yaşayan Eşin Kimlik Bilgileri
 • Banka Hesap Dökümleri
 • Maaş bordrosu
 • Sağlık Sigortası
 • Eşlerin varsa daha önceki evliliklerine dair belgeler
 • Eşlerin çocukları hakkındaki belgeler
İsviçre aile birleşimi için gerekli güncel evraklar ve hızlı randevu için  visacenter.com.tr/isvicre-aile-birlesimi/ adresini hemen ziyaret edin.

İsviçre Oturum Ve Çalışma İzni

İsviçre oturum ve çalışma izni alacak olan şahıslar başvurularını İsviçre Konsolosluğu’na yapabilirler. İsviçre schengen ülkelerinden olduğu için 180 günlük zaman diliminde 90 gün konaklama fırsatı schengen vizesi dâhilinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmektedir.

Ancak 90 günden daha fazla kalacak olan şahısların İsviçre oturum iznini alması gerekmektedir. İsviçre Federal Cumhuriyeti 26 kantondan oluşmaktadır. Her kantonda oturum izni başvurusunda bulunabilecek kanton göçmenlik büroları ve çalışma izni alınabilecek kanton istihdam ofisleri bulunmaktadır.

Her kanton kendi bölgesinde özerkliğe sahiptir fakat federal olarak aynı yasaya tabidir. Bu nedenle her kantonda oturum izni ve çalışma izni konusunda yerine getirilmesi gereken şartlar farklılık gösterebilmektedir.

İsviçre Oturum İzni, AB üye ülke vatandaşlarına kağıt kimlik kartı olarak verilmektedir. Türkiye ve diğer 3. Ülke vatandaşlarına ise AB yönetmeliklerine uygun olarak biyometrik kimlik belgesi şeklinde verilmektedir.

Parmak izi ve biyometrik fotoğraftan oluşan biyometrik verilen kimlik belgesinde bulunan çipte saklanmakta ve bu biyometrik veriler İsviçre oturum izni sahibi olan kişinin oturum izni süresi biterek İsviçre’den ayrıldığı tarihten itibaren 5 yıl sonra silinmektedir.

 • İsviçre L Oturum İzni (Kısa Süreli Oturum İzni)
 • İsviçre B Oturum İzni (İlk ya da Geçici Oturum İzni)
 • İsviçre C Oturum İzni (Yerleşim İzni)
 • İsviçre G Oturum İzni (Sınır ötesi Banliyö İzni)
 • İsviçre Ci Oturum İzni: Aynı zamanda bir çalışma izni de olan Ci Oturum İzni hükümetler arası kuruluşların ve yabancı elçilik çalışanlarının aileleri ve akrabaları içindir.
 • İsviçre F Oturum İzni: Vatandaşı oldukları ülkeye dönmeleri gereken ancak bir sebepten ötürü İsviçre’yi terk edemeyen, geçici olarak İsviçre’ye kabul edilmiş kişiler içindir.
 • İsviçre N Oturum İzni: Sığınmacılar içindir.
 • İsviçre S Oturum İzni: Korunmaya ihtiyacı olan kişiler içindir.

İsviçre Vize Reddi

İsviçre vize reddi bazı durumlarda gerçekleşebilir. İsviçre Konsolosluk yetkilileri belirlediği kriterlerin yerine getirilmesini talep eder. Yapılacak olan vize başvurularında şahıslar kesinlik ile evraklarda yanlış bilgi bulundurmamalıdır.

Vize reddi durumunun ortaya çıktığı en belirgin sebep evrakların eksik olması durumundan kaynaklanıyor.  İsviçre vizesi için yapılan başvurularda sahte ya da yıpranmış seyahat belgelerinin ibraz edilmesi, seyahat amacının kanıtlanmaması, başvuru sahibinin herhangi bir Schengen ülkesinden sınır dışı edilmiş olması gibi durumlarda İsviçre konsolosluğu vize başvurusunu reddetmektedir.

İsviçre vizesi reddi bazen de ekonomik sebeplerden ötürü verilebilinir. Konsolosluk yetkilileri şahısların seyahatini idame ettirecek finansal desteği sağlayıp sağlayamadığına ikna olmak isteyecektir. Şahısların seyahat için gerekli finansal desteği yok ise vize sonucu ret ile sonuçlanacaktır.

Aynı zamanda bu seyahati finanse edecek kaynağında yasal yollardan elde edildiğinin gösterilmesi gerekmektedir. İsviçre Konsolosluğu İsviçre vizesi başvurusunda bulunan kişinin seyahat için yeterli maddi imkâna sahip olmadığını ya da sahip olduğu maddi olanaklara yasal yollarla kavuşmasının mümkün olmadığına kanaat getirmesi durumunda, bu kişilerin İsviçre vize başvurularını reddetmektedir.

Schengen vizesi 6 aylık süre içerisinde en fazla 90 gün konaklama hakkı veren bir vizedir. İsviçre Schengen vizesi başvurusunda bulunan kişi son 6 ay içerisinde Schengen Bölgesi’nde 90 gün konaklamış ise, kişi İsviçre vize reddi ile karşılaşabilmektedir.

İsviçre Vize Ücretleri

İsviçre vize ücretleri her vizenin türüne göre değişiklik göstermektedir. Konsolosluk görevlileri kısa süreli vize başvurularını vize merkezleri aracılığı ile almaktadır.

Uzun süreli vize başvuruların ise doğrudan kabul etmektedir. Her iki durumda da şahıslar vize ücretlerini ilgili bankalara ödemeli ve ödediğine dair dekontu vize başvuru evraklarının arasında konsolosluk yetkilerine sunmalıdır.

İsviçre vize ücretleri Euro olarak ödenmeli ve ödendiğine dair dekont kesinlikle evraklar arasında yer almalıdır. Vize ücretleri turistik vize, ticari vize, eğitim vizesi, transit vize ve diğer vize türleri için ayrı alınmaktadır. Her aile ferdi için ayrı başvuru ve ayrı vize ücreti ödenmelidir.

Şahıslar her vize türü için de ayrı vize ücreti ödemelidir. Vize reddi alan şahıslar vize başvuruların yeniden merkezler aracılığı ile ya da konsolosluğa şahsen yapabilirler. Ancak ret ile sonuçlanan vize işlemlerinin ücretleri şahıslara geri ödenmemektedir. Her vize işlemi için ayrı ücret ödenirken sonucu vizenin ücretinin geri ödeneceğini garanti etmemektedir.

İsviçre Vizesi Önemli Notlar 2021

Bir Orta Avrupa ülkesi olan İsviçre, topraklarının çoğunluğunun alplerden oluştuğu, nüfusunun diğer ülkelere göre daha az olduğu bir ölçme sahiptir.

İsviçre’ye yapılacak olan yurt dışı seyahatleri için belirli vize alım süreçleri gerekmektedir.

Vize alım sürecinin yanı sıra kişinin pasaporta sahip olması gerekir. Bu pasaport ve vize sayesinde yurtdışı çıkışlarını gerçekleştirir. Yalnızca bordo pasaporta sahip olan kişilerin muhakkak ki vize almaları gerekirken; siyah, yeşil ve gri pasaporta sahip olan kişilerin 90 günü aşmayacak şekilde yapacakları İsviçre ziyareti için vize istenmemektedir.

İsviçre Vize Türleri

İsviçre’ye yapacağınız seyahat’in türüne göre almanız gereken vize türü de farklılaşır. Bu farklılıktan dolayı daha farklı bir vize ücreti ödemek durumunda kalabilir, konsolosluktan istenen belgeler daha farklı olabilir yine buna bağlı olarak vize çıkış süreciniz de değişim neler yaşanabilir.

İsviçre yapılacak olan seyahatlerde alınabilecek vize türleri şu şekildedir:

 • İsviçre Aile Ziyareti Vizesi
 • İsviçre Transit Vize
 • İsviçre Turistik Vize
 • İsviçre Öğrenci Vizesi
 • İsviçre Ticari Vize
 • İsviçre Aile Birleşimi Vizesi

İsviçre Vize Başvuru Evrakları 2021

İsviçre’ye yapacağınız seyahatlerde gereken vize alım sürecinin başlangıcı vize başvuru formunu doldurmanız ile başlamaktadır. Birden çok makama giderek onaylatmanız, süreçlerinden geçtikten sonra Türkiye’de bulunan İsviçre Konsolosluğu’na giderek istenen belgeleri eksiksiz ve doğru beyanlar ile konsolosluğa bırakmanız gerekir. Kısa süre içerisinde sizlere vize sonucunuz hakkında bilgi dönüşü yapılacaktır.

İsviçre için istenen vize başvuru evrakları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İsviçre vize başvuru formu; bu formu doğru beyanlar ile internet üzerinden doldurduktan sonra el ile çıktısını alıp doldurmanız yeterlidir.
 • Pasaport; geçerliliğini yitirmemiş olan, İsviçre seyahat dönüşünüzden sonra 3 ayı daha kapsayan ve 2 sayfası boş bırakılmış pasaport belgeler arasına yerleştirilmelidir.
 • TC kimlik numaranızı belirten ve size ait olan nüfus cüzdanı kimlik fotokopisi
 • Konaklama sırasında İsviçre’de kalacağınız otele dair rezervasyon bilgileri ve yapacağınız seyahat sırasında uçuş bilet bilgileri evraklar içine eklenmelidir.
 • Güncelliğini koruyan, son 6 ay içerisinde çekilmiş bulunan, anlaşılır ve ölçülere uygun 2 adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğrafınız
 • Son 6 ağınızı kapsayan, çalıştığınız iş yerine ait olan maaş hesabınızdan bordro örneği
 • Size ait olan banka hesabınızdan 3 aylık hesap hareket döküm bilgileri
 • İsviçre seyahat sürecinizi kapsayan, güvencenizi belirten, 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası
 • Öğrenci olarak yapacağınız İsviçre vize başvuruları için, öğrenci transkribiniz; mezun konumundaysanız diplomanızın örneği bulunmalıdır.
 • Çalışmayan veya ev hanımı durumunda bulunan kişilerin yapacakları İsviçre seyahatleri sırasında, tüm masrafları karşılayabileceklerinin ispatı niteliğinde bir sponsor bulunmalıdır. Bu sponsorun bilgileri ek evraklara eklenmelidir.

İsviçre Vize Nedir?

İsviçre vize, İsviçre sınırları içerisinde seyahat gerçekleştirmek isteyen kişilerin yetkili makamlar tarafından onay aldığı bir belge niteliği taşımaktadır. İsviçre ülkesi sınırları içerisine vize olmadan başvuru sahipleri seyahat gerçekleştirememektedir.

İsviçre Vizesi için Nereye Başvurulur?

İsviçre sınırları içerisinde kısa süreli seyahatler gerçekleştirmek adına vize başvuruları, konsolosluk vize başvuru işlemleri adına aracılık konumunda yetki sahibi edilmiş olan başvuru merkezleri ya da bunun yanı sıra başvuru firmaları tarafından kabul edilmektedir. İsviçre vizesi işlemlerinde uzman kadro ve profesyonel danışmanlık hizmetleri kişiye sağlanmaktadır.

İsviçre Vize Şartları nelerdir?

İsviçre vize şartları, başvurusunda bulunmak adına biyometrik veriler gizlilik çerçevesinde alınmaktadır. Ayrıca kişinin mevcut pasaportunun da en az on yıl daha geçerli olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra seyahat etme itibari ile üç ay daha geçerliliğini koruması talep edilmektedir.

Ayrıca vize başvuru şartları içerisinde de kişinin en güncel halini yansıtacak altı ay içerisinde çekilmiş olan iki adet biyometrik fotoğrafı da talep edilmektedir. Kimlik fotokopisi ile birlikte banka hesap özetinde son 3 aylık dökümüne yer verilmesi gerekmektedir.

İsviçre Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

İsviçre vize, biyometrik fotoğraf talep etmektedir. Biyometrik fotoğraf ölçüleri ise 3,5×4,5 santim ölçülerinde olması yetkili makamlar tarafından talep edilmektedir.

İsviçre Vizesi Ekşi Yorumları

İsviçre vizesi ekşi yorumlarına göre, başvuruda bulunacak olan kişilerin talep edilen tüm evrakları hazırlaması ve ardından randevu olarak başvuru işlemlerini gerçekleştirmesi tavsiye edilmektedir. İsviçre prosedürüne göre de vize başvurusu bu şekilde ilerlemektedir.

İsviçre Vize Başvuru Merkezi

İsviçre vize başvuru merkezi, başvuruda bulunacak kişi tarafından vize başvurusu adına vize talebinde yetkilendirilen firmalar ya da merkezler bulunmaktadır.

İsviçre vize başvurusu için kişiler kısa süreli seyahat nedenleri için konsolosluğa başvuruda bulunamamaktadır. Uzun süreli vize başvuruları ise direkt olarak konsolosluğa yapılması gerekmektedir.

İsviçre Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsviçre vize başvurusu, başvuruyu gerçekleştirecek olan kişi tarafından seyahat nedenine göre hazırlanması gereken evraklar ile başlamaktadır. Ardından kişiler vize harç bedeli nde ödeyerek kendisi için en uygun randevuyu talep etmesi gerekmektedir. Ardından merkeze gelerek parmak izi beyanında bulunması ve ardından evrakları dosya içerisine ekleyerek ibraz etmesi gerekmektedir.

İsviçre Vizesi ile Schengen Ülkelerine Gidilir Mi?

İsviçre vizesi ile, Schengen ülkelerine giriş yapılabilmektedir.. İsviçre ulusal yargı yetkisi gereğince ve ulusal yargı yetkisine girmesinden dolayı Schengen anlaşması kapsam içerisine dahil bir ülke değildir. Bu nedenle İsviçre vizesi, Schengen kapsamı içerisinde yer almamaktadır.

İsviçre Vize Almak Zor Mu?

İsviçre vizesi, talep edilen tüm aşamaları yerine getirildiği takdirde alınması zor bir vize kategorisi değildir. Başvuru gerçekleştirecek olan kişiler seyahat tarihi aralıklarına göre vize başvuru kategorisinde bulunması gerekmektedir. Ancak, eksik evrak ve yanlış bilgi beyan edilmesi akabinde kişinin İsviçre vizesi alması zorlu bir süreç olarak gerçekleşecektir.

Bu nedenle kişiler başvuruda bulunmadan önce kapsamlı bir araştırma yapması, vize merkezi uzman yetkililer tarafından tavsiye edilmektedir. Kişinin başvuruda oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Başa dön tuşu
whatsapp
× İsviçre Vizesi