Estonya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi (Güncel)

Estonya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2022

Kuzey Avrupa bölgesinde yer alan Estonya Cumhuriyeti her yıl binlerce turisti kabul eden bir ülkedir. Ülkemizden de yine her yıl Estonya’ya giden binlerce kişi bulunmaktadır. Estonya’ya gitmek için de yine birçok ülkede olduğu gibi gerekli evraklar gerekmektedir.

Etiyopya Aile Birleşimi

Estonya vize evrakları 2023 yine bu anlamda önem taşıyan en birincil evraklar olup Estonya’ya ister iş ister eğitim isterse de turist amacıyla gitmek isteyen binlerce kişinin de yine edinmesi gereken evraklardır.

Estonya’ya gitmek isteyen kişilerin vize başvurusunda bulunarak gerekli vize evraklarını da edinmesi gerekmekte olup tüm başvuru formlarını da eksiksiz biçimde doldurmaları gerekir. Bu yazımızda size Estonya’ya gitmek için gerekli Estonya vize evraklarının hangileri olduğuna ve bu evrakların nasıl alınması gerektiğine değineceğiz.

Estonya Vize İçin Gerekli Evraklar

Belirttiğimiz üzere Estonya ziyaretinde bulunmak, şirket profiliyle Estonya’ya giderek ticari faaliyetlere katılım göstermek ya da öğrencilerin eğitim için Estonya’yı tercih edip orada bulunabilmeleri açısından Estonya vize evraklarının edinilmesi gerekmektedir. Estonya vize için gerekli evraklar ise şunlardan oluşmaktadır:

Bu gibi belgeler edinilerek Estonya ziyareti için gerekli ilk adım da atılmış olur. Estonya vizesi evrakları bunlardan oluşmaktadır. Öğrenci, işçi, ticaret amacı olanlar ya da sadece turist olarak gezmek amacıyla gitmek isteyen kişilerin bu belgeleri çıkararak Estonya vizesi için başvuru yapması gerekmektedir.

Estonya vize başvurusu nasıl yapılır? En detaylı bilgiye  visacenter.com.tr/estonya-vize-basvurusu/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Estonya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Estonya Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Ülkemizden yurtdışına binlerce beyin göçü bulunmaktadır. Beyin göçlerini iş, kariyer ya da eğitim olarak da değerlendirebiliriz.

Bu anlamda Estonya’da eğitim kariyerine devam etmek isteyen kişilerin ya da Estonya’ya öğrenci olarak ziyaretlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin de yine Estonya öğrenci vizesi edinmesi gerekmektedir. Estonya öğrenci vizesi başvurusu için de mutlaka bulundurulması gereken belgeler vardır. Bunlar sırasıyla;

 • Estonya vize başvuru formu,
 • 4 adet biometrik fotoğraf,
 • Pasaport,
 • Yaşı 18’den büyük olanlar için iyi hal kağıdı tercümesiyle birlikte apostilli onayı,
 • Başvuru yapan kişiye ait Büyükelçilik doktoru tarafından alınacak sağlık raporu,
 • Yaşı 18’den küçük olanlar için anne ve baba tarafından noter onaylı muvafakatname, apostilli onayı ve izin kağıdı tercümesi,
 • Ailesine ait gelir belgeleri,
 • Ailesine ait araç ve tapu ruhsat fotokopileri,
 • Gidilecek olan eğitim kurumun tarafından kabul belgesi,
 • Estonya’da kalınacak yere dair gerekli belgeler (Ev tapusu, kira kontratı, aile yanında kalınacak ise konsolosluğa faks),
 • Öğrenci belgesi,
 • Seyahat sağlık sigortası,
 • Uçak bileti rezervasyonu.

Bu gibi belgeler ile birlikte öğrenciler de Estonya vizesi için başvurularını gerçekleştirebilecektir. Estonya’da eğitimlerine devam etmek isteyen kişilerin mutlaka sahip olması gereken bu belgeler ile birlikte vize başvurusunda bulunabileceklerini de unutmamaları gerekiyor.

Estonya Ticari Vize Gerekli Evraklar

Estonya’ya ticaret amacıyla gitmek isteyen kişiler de mevcuttur. Estonya ticari vize olarak adlandırılan bu vize türü kongreler, iş toplantıları ya da fuar gezisi için gerekli olan bir vize türüdür.

 1. Estonya ticari vize türü kısa bir vize türüdür. Çünkü 90 günden az konaklama imkanına sahiptir. Estonya ticari vize için başvuru yapacak kişilerin vize sonuçları 7 ila 15 gün arasında sonuçlanmaktadır.
 2. Bu süre ortalama bir süre olup kesinlik de belirtmemektedir. Estonya’ya ait resmi tatillerde, konsolosluk tarafından istenecek ek belge talepleri ya da konsolosluğun dönemsel olarak yoğun olduğu zamanlarda bu süre de uzayabilir. Estonya ticari vize başvuruları Schengen vize kapsamında olmaktadır.
 3. Ayrıca Estonya ticari vize başvuruları da direkt olarak konsolosluğua yapılmamakta olup konsolosluğun uygun gördüğü vize acentelerine yapılabilmektedir.
 4. Bordo pasaporta sahip olan kişiler Estonya seyahati yapmadan önce vize alması gerekmektedir. Siyah, yeşil ve gri pasaporta sahip olan kişilerin ise 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek seyahatlerinde vize almalarına gerek görülmemektedir.
 5. Estonya vize başvuruları belirtilen tarihten önce sonuçlansa bile başvuru sahiplerinin vizeleri kişilere seyahatlerine 30 gün kala teslim sağlanmaktadır.
 6. Tüm bu bilgiler ışığında Estonya ziyaretini çeşitli amaçlar için gerçekleştirmek isteyen kişilerin mutlaka kurallara dikkat etmesi de gerekmektedir. Buna göre özellikle de öğrenciler, ticari amacı olanlar ya da seyahat için gidecek olan kişilerin mutlaka gerekli belgeleri elde etmesinde yarar vardır.
 7. Bu belgeler ile birlikte Estonya vize başvurusu da yapabileceklerdir. Estonya vize evraklarını eksiksiz tamamlayan kişiler hiçbir sorunla karşılaşmadan vizelerini çıkarabilir ve seyahatlerini de gerçekleştirebilir.
 8. Diğer Estonya vize evrakları için >>>  visacenter.com.tr/ #estonya-vize-icin-gerekli-evraklar

Estonya Vizesi Nasıl Alınır

Estonya ülkesine gitmek isteyen binlerce kişi yer almaktadır. Estonya’ya gidiş için gerekli olan vizenin alınması için de yine bazı evrakların tamamlanarak başvuru yapılması da gerekmektedir.

Bu anlamda gerekli evraklara sahip olmayan kişiler Estonya’ya gidemeyeceği gibi işleri ya da planları da ertelenmek zorunda kalabilir. Estonya vizesi nasıl alınır soruları da yine Estonya’ya gitmek isteyen kişilerin en çok sorduğu sorular arasında yer almaktadır.

Estonya vizesine başvurmak isteyen kişiler ilk olarak ilgili kişinin seyahat dönüş tarihinin sonrasından itibaren minimum 3 ay geçerliliği olan aynı zamanda 2 boş sayfaya da sahip olan pasaport ile birlikte vize başvurusu yapabilir.

Estonya, bordo pasaport sahibi olan umuma mahsup pasaport sahiplerinden vize istiyor. Estonya schengen vizesi de yine Estonya konsolosluğu tarafından istenmekte olan aynı zamanda da konsolosluk tarafından hazırlanan vize başvuru formunun gerçek bilgiler ile doldurulması ile vize başvurusu yapılır.

Estonya’ya gitmek isteyenler vize başvurusunu Estonya konsolosluğunda yapabilir. Aynı zamanda vize başvuru merkezleri tarafından da yine kişiler Estonya vizesine başvuru yapma şansına sahiptir.

Estonya Vize Ücreti

Estonya’ya gitmek isteyen kişilerin sahip olması gereken Estonya vizesi için kişiler nasıl alınması gerektiğiyle ilgili olarak araştırmanın yanı sıra ücret araştırması da yapmaktadır. Estonya vize ücreti çeşitli kriterlere göre değişiklikler de göstermektedir. Buna göre Estonya vize ücretleri:

 • Normal Ücret – 80 Euro
 • 6-12 Yaş Arası Çocuklar – 40 Euro
 • Arnavutluk, Bosna-Hersek, Cape Verde, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Ukrayna ve Gürcistan Vatandaşları – 35 Euro
 • 0-6 Yaş Arası Çocuklar – 0 TL

Bununla birlikte ek ücretler de mevcuttur. Her başvuru üzerinden 16 Euro karşılığında hizmet bedeli alınmaktadır. Vize başvuru merkezi ek nominal ücretlere tabi hizmetleri ise şunlardır:

 • VIP Premium Lounge hizmeti – 50 Euro
 • Fotokopi Ücreti – 1 TL
 • Fotoğraf Hizmeti – 25 TL
 • Kurye Hizmeti – 10 Euro
 • Form Doldurma Hizmeti – 7 Euro
 • SMS Hizmeti – 1 Euro

Tüm bu ücretlendirmelerin de farkında olarak kişilerin hazırlıklı olmasında yarar vardır. Bu ücretlere tabi hizmetlerden yararlanarak vize başvurusu yapılacağı da bir gerçektir.

Estonya Vize Başvuru Formu

Estonya’ya gitmek isteyen kişilerin mutlaka doldurması gereken Estonya vize başvuru formu ilgili konsolosluklarda ya da vize merkezi gibi yerlerde mevcuttur. Bütün Schengen ülkeleri evrakların kabulünde vize başvuru formunu da zorunlu hale getirmiştir.

Vize başvuru formu üzerinde yapılacak hatalar, yanlışlar vizenin alınması noktasında kişilere sıkıntı çıkarabilir. Estonya’ya gitmek isteyen kişilerin ilgili başvuru merkezlerinde vize talebinde bulunduğu sırada formları eksiksiz ve doğru biçimde doldurarak teslim etmesi gerekir.

Estonya vize formu nasıl doldurulur? Doldurulmuş Estonya vize form örneklerine  visacenter.com.tr/estonya-vize-basvuru-formu/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Estonya Vizesi Kaç Günde Çıkar

Avrupa ülkeleri arasında yer alan ve her yıl binlerce ziyaretçi kabul ederek değerini her zaman için artıran Estonya’ya ülkemizden de yine her yıl binlerce kişi gitmekte ya da gitmek istemektedir. Estonya’ya gerek eğitim kariyeri gerek ticari faaliyetleri gerek seyahat etmek, gezmek gerekse de kendince başka sebepler için gitmek isteyen kişilerin mutlaka vize işlemlerini de eksiksiz yapmaları gerekmektedir.

Başvuru formu ve başvuru dilekçeleri ile birlikte gerekli tüm evrakları eksiksiz ve tam doğru biçimde doldurması gereken kişiler Estonya vizesi kaç günde çıkar gibi soruları da sürekli olarak sormaktadır.

Estonya seyahati gerçekleştirmek isteyen Türk vatandaşlarının seyahatleri başlamadan yaklaşık 1-2 ay öncesinde vize işlemlerine de başlamaları gerekmektedir. Estonya Schengen vizelerinin sonuçları ise ilgili kurumlar tarafından 7 ile 10 gün arasında onaylanmaktadır.

Resmi tatiller, konsolosluğu yoğunluğu ya da eksik, yanlış evrak tesliminden kaynaklı olarak ise bu süre biraz daha uzayabilir. Ortalama bir hafta ile 10 gün içerisinde vizeler onaylanmakta ve ardından kişi Estonya ziyaretini de gerçekleştirmektedir.

Estonya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023?

Estonya vizesi için gerekli olan evraklar 5 temel başlık altında toplanmaktadır, standart evrakların dışında finansal durumu gösteren belgelerde bulunmalıdır.

Estonya vizesi almak kolay mı?

Şartlara ve uyum kurallarına uygun başvuru yapılması halinde Estonya için vize işlemleri oldukça kolay ilerlemektedir.

Estonya vizesi nasıl alınır?

Estonya vizesi almak için öncelikle talep edilen belgelerin hazırlanması gerekir. Ardından başvuru forumu ile birlikte vize merkezlerine başvuru gerçekleşir.

Estonya vizesi ne kadar sürede çıkar?

Estonya vizesi için konsolosluk tarafından belirtilen süre 15 iş günüdür ancak ek evrak talebi ya da mülakat gibi durumlarda süre uzamaktadır.

Oyla! post