Hırvatistan Vize Başvuru Formu

Hırvatistan Vize Başvuru Formu

Hırvatistan Yolcu Bilgi Formu

Resmi adıyla Hırvatistan Cumhuriyeti. Avrupa’da; Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz’in kesişme noktasında bulunan, demokratik parlamenter bir cumhuriyettir.

Hırvatistan Vize Başvurusu

Buraya vize almak isteyenlerin dikkatlice okumasını tavsiye ederim.

Hırvatistan vize türleri şunlardır: Hırvatistan Turistik Vize, Hırvatistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi, Hırvatistan Transit Vize, Hırvatistan Ticari Vize Hırvatistan Öğrenim Vizesi, Hırvatistan Ekspres Vize, Kültürel-Sportif Amaçlı Vize.

Hırvatistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hırvatistan Vize başvuruları, Hırvatistan Başkonsolosluğu ve yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Vize türü belirlendiğinde ülkenin diplomatik temsilciliklerinden gerekli bilgiler alınarak hareket edilmesi önemlidir.

Götürülmesi gerekli olan evralar hazırlanıp randevu alınmalıdır. Randevu alındıktan sonra evraklar teslim edilmek üzere konsolosluğa zamanında gidilmelidir.

Bu evrak teslimi ve başvuru tamamlama esnasında parmak izi taramasıda yapılacaktır. Başvuru tamamlandığında, sonuçlanması 5-21 gün arasında olduğu gibi daha geç olma ihtimali düşünülerek başvuru ona göre ayarlanması dikkat edilmesi gerekli bir husustur.  Başvurunun en geç 1 ay öncesinden yapılması bu doğrultuda hareket edilmesi gereken bir noktadır.

Gereken evraklarda ortak evrakların haricinde şu evraklar da temin edilmelidir: Banka hesap dökümleri, ülkede kalınacak gün için 60 Euro, varsa finansal durumu gösteren belgeler.

 

Hırvatistan Vize Başvuru Formu

Hırvatistan Vize Başvuru Formu

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen Bölgesine üye devletlerden herhangi birine seyahat edeceklerin turizm veya iş amaçlı 90 güne kadar kalmasına izin veren bir vize türüdür.

Hırvatistan Schengen üye ülkesi olmamakla birlikte çok girişli seyahat edenler bu vize ile Hırvatistana giriş yapabilmektedirler. Tek girişli seyahatlerde bu durum söz konusu değildir. Schengen Vizesinin Hırvatistan Vizesine benzeyen özellikleri vardır.

Vize Ücretinden Kimler Muaftır?

  • Hırvatistan vatandaşının aile fertleri.
  • EEA üye devletlerinin vatandaşlarının aile fertleri.
  • 12 yaş altındaki çocuklar.
  • Okumak için seyahate giden veya okul formasyonu gerçekleştirmek için giden okumakta olan öğrenciler.
  • Kar amacı gütmeyen toplum kuruluşları tarafından organize edilen etkinliklere katılan 25 yaşını doldurmamış kişiler.
Seyahate çıkacak olanların, bilgileri dikkatlice okumaları ve ona göre planlarını hazırlamaları bu sürecin olumlu seyirde ilerlemesini sağlayacaktır. Evrakların düzgün hazırlanması ve her ihtimali göz önünde tutarak seyahat tarihinden önce başvuru yapılması dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardandır.
Hırvatistan vizesi nasıl alınır? Tüm detayları incelemek için  visacenter.com.tr/hirvatistan-vize-basvurusu/ bağlantısını inceleyebilirsiniz.
Hırvatistan vize başvurusu nasıl yapılır?

Hırvatistan Konsolosluğu tarafından istenen evrakların ibraz edilmesinin ardından akredite edilen kurumlar aracılığı ile vize başvurusu yapılmaktadır.

Hırvatistana vizesiz gidilir mi?

Hırvatistan’a vizesiz geçiş yapabilmek için pasaportunda Schengen vizesini bulunması gerekmektedir aksi halde ülkeye vizesiz giriş Türk vatandaşları için söz konusu değildir.

Hırvatistan vizesi ne kadar sürüyor?

Hırvatistan vizesinin sonuçlanması normal şartlar altında 15 gün olarak belirtilmektedir ancak konsolosluk geçerli nedenlerle bu süreyi 60 güne kadar uzata bilmektedir.

 

Oyla! post