İzlanda Aile Birleşimi

İzlanda Aile Birleşimi

Dünyanın en huzurlu ve refah seviyesi en yüksek ülkelerinden biri olan İzlanda, dünya genelinde tüm ülkelerin vatandaşlarının yaşamak istediği ülkelerden birini oluşturmaktadır. Türkiye vatandaşları için de ideal ve huzurlu bir ülke olarak görüldüğünden dolayı birçok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, İzlanda aile birleşimi vizesi talep edebilmek için birçok koşulu yerine getirmeye çalışmaktadır.

İzlanda Konsolosluğu

İzlanda ile birleşimi gerçekleştirebilmek için bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının eşinin veya 1. dereceden bir akrabasının İzlanda vatandaşı olması veya sürekli ikamet ediyor olması gerekir. Bu durumda bir eş, bir çocuk veya 1. dereceden bir akraba İzlanda aile birleşimi talep edebilir.

Bu konuda özellikle gereken tüm kriterlere uyum sağlanması gerekir. Örneğin, ailesini İzlanda’da geçindirebilecek kadar maddi güce sahip olduğunu ispatlamalıdır.

İzlanda aile birleşimi vizesi için öncelikle konsolosluk üzerinden alınan başvuru formu, eksiksiz ve tamamen doğru olarak hazırlanır. Başvuru formu İzlanda konsolosluğuna teslim edilir ve bununla birlikte konsolosluk tarafından talep edilen evraklar hazırlanır.

İzlanda Aile Birleşimi

İzlanda Aile Birleşimi

Aslında Türkiye’de İzlanda aile birleşimi için başvurular Danimarka konsolosluğunda alınmaktadır. Bu nedenle evraklar hazırlandıktan sonra başvuru, Danimarka konsolosluğu üzerinde gerçekleştirilir, gereken ücretler yatırılır, randevu alınarak işlemlerin tamamlanması beklenir.

İzlanda aile birleşimi için gereken evraklar arasında;

  • Son 30 günde çekilmiş 5 adet biometrik fotoğraf,
  • Geçerliliği süren pasaport,
  • Türkçe ve İngilizce dilde çevirisi yapılmış evlilik cüzdanı,
  • İngilizce çevrilmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Kimlik fotokopisi gerekmektedir.

Başvuran kişi çocuk ise yine vize başvuru formu, son bir ayda çekilmiş 5 adet biometrik fotoğraf, 1 yıl geçerli pasaport, nüfus kayıt örneği gibi evraklar bulunmaktadır. Ayrıca yine çocuklar için aileleri boşanmış ise boşanma kararının aslı ve tercümesi, evli çiftler için de anne-baba tarafından verilmiş muvafakatname gerekmektedir.

Başvuru gerçekleştiren kişinin İzlanda’da yaşayan eşinin hazırlaması gereken belgeler arasında ise

  • Türkiye vatandaşlığı bulunmuyor ise doğum belgesi,
  • Yeterli dil bilgisine sahip olduğunu gösteren belge,
  • Boşanmış ise boşanma kararının aslı ve fotokopisi,
  • İzlanda’daki oturma izni kimlik kartı ve pasaportu,
  • Finansal olarak sahip olduğu imkanları gösteren belge yer almaktadır.
Tüm bu belgeler hazırlandıktan sonra evrakların gereken durumda tercümesi talep edilebilir ve bazen ek evraklar istenebilir. Başvurular genellikle 5 ay gibi bir süreye kadar uzayan süreçte sonuçlanabilir. Uzun süreli oturma vizesi talep edildiği için detaylı bir inceleme yapılması gereklidir.
İzlanda Vizesi hakkında gerekli tüm bilgilendirme için  .visacenter.com.tr/iletisim/ adresini ziyaret ederek bize ulaşabilirsiniz.
Izlanda için vize gerekli mi?
İzlanda’ya gitmek isteyen kişilerin vize alması gerekmektedir.
Izlanda vizesi nasıl alınır?
Gerekli evrakları eksiksiz ve hatasız bir şekilde toparlayan kişiler vize başvurularını yapabilmektedir.
Izlanda vizesi kolay mı?
Gerekli şartları yerine getiren kişiler İzlanda vizesi almada bir sorun yaşamayacaklardır.
Oyla! post