İtalya Aile Birleşimi Vizesi

italya aile birlesimi

Normal koşullarda turistik veya ticari şekilde talep edilen İtalya vizesinden farklı olarak İtalya’da aile birleşimi vizesi, uzun süreli oturma izni elde etmek için talep edilen vize şeklinde görülmelidir. Yani bu vize, İtalya Schengen vizesi ile aynı koşullara sahip olmamakla birlikte hazırlanması gereken evraklar ve başvuru süreci de Schengen vizesinden farklı koşullar gerektirir.

İtalya’da yaşayan eşinizin yanına yerleşmek, İtalyan vatandaşı eşinizin yanına yerleşmek veya Türkiye’de bulunan çocuklarınız için İtalya’da oturma izni almak için bu vizeyi talep edebilirsiniz. Uzun süreli kullanım sağlayan bu vize, sadece konsolosluk ve büyükelçilik üzerinden talep edebilir. Vize başvurusu için talep edilen tüm evraklar hem orijinalleri hem de fotokopileri ile birlikte tercümeli ve apostilli şekilde hazırlanarak teslim edilir.

İtalya aile birleşimi vizesi talep edilmesi için gereken evraklar arasında;

  • Evlilik durumunda birleşim vizesi talep ediliyorsa, eşinizin ve sizin bilgilerinizi içeren uluslararası geçerlilik sağlayan evlenme kayıt örneği,
  • Eksiksiz şekilde doldurulmuş ve çelişki bulunmayan orijinal dilinde D tipi vize başvuru formu,
  • 10 yıldan eski olmamak üzere en az iki boş sayfası bulunan fotokopileri ile birlikte deforme olmamış pasaport,
  • 35×40 milimetre boyutlarında 2 adet biometrik fotoğraf,
  • İtalya’da gerçekleştireceğiniz birleşim ile ilgili hem Türkiye’den alınmış size ait hem de İtalya’da bulunan eşinize ait ikametgah belgeleri,
  • Eşiniz vasıtası ile İtalya’da aile birleşimi gerçekleştireceğiniz için size maddi destek verileceği konusunda ispat oluşturan, finansal kaynakları gösteren, banka hesap cüzdanı, ev tapusu veya kira sözleşmesi gibi dokümanlar,
  • İtalya’da yaşarken sizin için gerekecek İtalyanca dil bilginizi kanıtlayacak şekilde diploma, sertifika veya dil belgesi gibi belgeler bulunmaktadır.

Vize başvuruları Türkiye’de Ankara, İstanbul ve İzmir İtalya konsolosluğu üzerinden gerçekleştirilebilir. 90 gün üzerinde konaklama amacı bulunduğu için oturum izni talebi gerçekleştirmeniz gerekir.

İtalya’da yerleşmek istediğiniz bölgenin koşullarını göz önünde bulundurarak, mutlak bir şekilde bu bölgede sağlayacağınızı bildiren adres ve yerleşim noktası bilgilerini vize başvuru formu üzerinde mutlaka belirtmeniz gerekir. Konsolosluklar üzerinden yapılan başvurularda belirtilen randevu tarihi ve saatine mutlaka uyum sağlayarak tam zamanında görüşmeye katılmanız önemlidir.

italya aile ziyareti vizesi 1