İzlanda Vize Başvuru Formu

İzlanda Vize Başvuru Formu

İzlanda’ya seyahat isteyen Türk vatandaşlarının öncelikle İzlanda Vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir. İzlanda Schengen vizesine üye ülkeler arasında yer almadığı için, İzlanda vizesi alındıktan sonra Schengen vizesine üye ülkelere seyahat edilememektedir.

İzlanda Vize Başvurusu

İzlanda’ya vize alabilmek için ilk olarak, İzlanda Konsolosluğu’nun hazırlamış olduğu İzlanda vize başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

Başvuru formu online olarak hazırlanmıştır, bu yüzden internet üzerinden doldurulabilir. Ancak form doldurulduktan sonra kopyasının alınıp diğer vize başvuru evrakları ile birlikte verilmesi gerekmektedir.

İzlanda’ya seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşları için vize zorunluluğu vardır. Bu zorunluluk Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri için geçerlidir.

Diplomatik (siyah ve kırmızı), Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) pasaport sahipleri için 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyen seyahat etme hakkı tanınmaktadır. Diğer pasaport sahiplerinin İzlanda Konsolosluğuna veya konsolosluk tarafından yetki verilen vize merkezlerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

İzlanda başvuru formu doldurulurken bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılmalıdır. Doğru yazılmayan bilgiler başvurunuzun reddine sebep olmaktadır.

 

İzlanda Vize Başvuru Formu

İzlanda Vize Başvuru Formu

Vize başvuru formu içerisinde yer alan bilgiler ile İzlanda Konsolosluğu tarafından isten belgelerinizde bulunan bilgilerin birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir. Birbiri ile çelişen bilgiler vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması anlamına gelmektedir.

İzlanda Vizesi için İstenen Belgeler

Online başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra İzlanda’ya vize almak için başka evrakların da tamamlanması gerekmektedir.

  • 10 yıldan eski olmayan pasaport
  • Fotoğraf (Son 6 ayda çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf istenmektedir.)
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • İzlanda vize başvuru formu (Başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması gereklidir.)
  • Yurt dışı seyahat sağlık sigortası (30.000 Euro teminatlı)
  • Gelir durumu (Son 3 aya ait gelirinizin banka hesap dökümleri talep edilmektedir.)
  • Uçak bileti rezervasyonu
  • Zorunlu olmamakla beraber davetiye mektubu

Talep edilen evraklar ve vize ücretinin verilmesi ile sonuçlar beklenmelidir. İzlanda vize başvurusu konsolosluğun ve verdiğiniz evraklar ile alakalı olarak sonuçları bildirmesi değişkenlik göstermektedir.

Talep edilen evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde verilmesi ile ortalama olarak vize başvuru sonuçları 5-10 gün sürmektedir. Bu süre konsolosluğun vereceği kararlara göre uzayabilmektedir. Daha fazlası için İzlanda Konsolosluğuna veya konsolosluğun yetki verdiği vize merkezlerinden bilgi alabilirsiniz.
İzlanda vize dilekçesi nasıl yazılır ?Örnek  vize dilekçesi için  visacenter.com.tr/izlanda-vize-dilekce-ornegi/ bağlantısına bakabilirsiniz.
Izlanda vizesi nasıl alınır?
İzlanda vizesi almak isteyen kişilerin Schengen kurallarına uygun olarak dosyalarını hazırlamaları gerekmektedir.
Izlanda vize veriyor mu?
Evet, İzlanda’ya gitmek isteyen kişiler vize başvurusu yapmakla yükümlüdür.
Izlanda vizesi kolay mı?
İzlanda vizesini kolayca almak isteyen kişilerin dosyaları eksiksiz ve hatasız olmalıdır.
Oyla! post