Amerika Aile Birleşimi

Amerika Aile Birleşimi

Yerleşik olarak seyahat ederek bir akrabanızın ve ya eşinizin yanına Amerika’ya gitmek istiyorsanız, Amerika aile birleşimi – visa center ve ya evlilik izni almanız gerekir. Alacağınız bu vize “D” yani uzun süreli vize olarak geçer. Bu vizeyi aldığınız zaman Amerika da istediğiniz bir eyaletinde yasal olarak yaşama hakkına sahip olursunuz. Türkiye de Amerika Birleşik Devletlerine uzun süreli vize alabilmek zor ve biraz uğraştırıcıdır.

Amerika Konsolosluğu

Amerika aile birleşimi vizesi için gerekli olan evraklar;

 • Amerika başvuru formu
 • BİOMETRİK fotoğraf
 • Geçerliliği olan pasaport
 • Türkiye vatandaşı olduğunuzu gösteren belge
 • Eşin Amerika da yaşadığını gösteren evrak

İstenilen bu gibi bazı belgeleri hazırladığınızda siz de Amerika aile birleşimi – visa center vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

AMERİKA AİLE BİRLEŞİMİ VE RANDEVU İŞLEMLERİ

Amerika Aile Birleşimi Vizesi

Eğer eşiniz Amerika’da yaşıyor ise ve siz de onun yanına yerleşmeyi düşünüyorsanız, Amerika aile birleşimi vizesi veya Amerika evlilik vizesi almanız gerekmektedir. Uluslararası şekilde geçerliliği olan bu vize (D) tipi yani uzun süreli vize kategorisinde bulunur. Bu vizeyi alan kişiler, Amerika Birleşik Devletleri’nin herhangi bir eyaletinde yasal olarak ikamet etme hakkına sahip olur.

Amerika Aile Birleşimi

Amerika Aile Birleşimi

Ülkemiz vatandaşlarının gayet zor bir şekilde vize almayı başardığı Amerika’da aile birleşimi vizesi almak uzun süreli vize olduğu için daha da zor olmaktadır. Bu vize için gerçekleştirilecek işlemler ve vize alma süresi çok daha karışık ve uzun olarak işlemektedir.

Örnek olarak turistik ve kısa süreli bir vize çok daha kısa sürede alınabilir. Bu kapsamda vize başvurularının eksiksiz ve tamamen doğru bir şekilde yapılması önemlidir. Yani vize evraklarının net olarak doğru ve eksiksiz hazırlanması gerekir.

ABD aile birleşimi vizesi için başvuru gerçekleştirmek istediğiniz takdirde hazırlamanız gereken evraklar arasında;

 • Amerikan İngilizcesi ile eksiksiz ve büyük harfi ile hazırlanmış başvuru formu,
 • İkamet Yasası’nın 55. maddesine uygun şekilde talep edilen ikamet belgesi,
 • 3,5×4,5 santimetre boyutlarında, kafa ile çene arasında boyutları içeren 4 adet biyometrik fotoğraf,
 • En az bir yıl daha geçerliliği olan pasaport belgesi,
 • Türkiye’de ikametinizi belirten ikamet belgesi,
 • Eşinizin Amerika’da ikametini belirten belge,
 • Türkiye’de evlilikten öncesi ve sonrasına dair alınmış tam tekmil vukuatlı nüfus örneği,
 • Amerika ve Türkiye’de yer alan eşlerin ikamet belgeleri,
 • Eşlerin nüfus bilgilerinin yer aldığı uluslararası evlenme kaydı ve tanıma tenfiz belgesi,
 • Çocuklarınız varsa, ABD doğum sertifikası,
 • Amerika’ya yerleşmesini istediğiniz çocuklarınız var ise Türkiye’deki doğum belgeleri ve nüfus belgeleri,
 • Avrupa ortak dil ölçütleri çerçevesinde temin edilen A1 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olduğunuzu belirten sertifika gerekmektedir.

Bahsedilen bu belgeler ile birlikte vize başvurusu şahsen gerçekleştirilmeli ve mutlaka randevu alınmalıdır. Amerika Konsolosluğu üzerinden veya merkezimiz üzerinden bu konuda danışmanlık ve bilgi alınması mümkündür. Vize başvurusu yapıldıktan sonra Amerika’dan dolar bazında talep edilen ücretinin ödenmesi ve başvuru sürecinin olumlu bir şekilde tamamlanması için beklenmesi gerekecektir.

Amerika vize işlemleri için en güncel bilgilere isacenter.com.tr/amerika-vize-basvurusu/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Amerika aile birleşimi vizesi nedir?
Bu vize kişilerin Amerika’da kalıcı olarak kalmasını sağlar.
ABD evlilik vizesi ne kadar sürer?
Evlilik vizesi kişilerin kalıcı olarak Amerika’da bulunabileceği anlamına gelmektedir.
Amerika Aile birleşimi nedir?
Amerika’da bulunan kişilerin eşlerinin ya da bir akrabanın, ailesinin yanına gitmek isteyen kişilerin almak zorunda olduğu vize türüdür.
ABD Aile Birleşimi Vizesi Bekleme Süresi

Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yaşayan ailesi olan bir yabancı, ABD’ye uzun süreli giriş yapabilmek için aile birleşimi vizesi alması gerekir. Aile birleşimi vizesi alındıktan sonra 6 ay kadar ABD’de kalınabilir. ABD aile birleşimi vizesi bekleme süresi ise oldukça uzun sürecektir.

ABD evlilik vizesi ne kadar sürer, başvuru yapıldıktan sonraki bekleme süresi ortalama 4 ile 8 ay kadar sürebilmektedir. Bu bekleme süresi ABD konsolosluğu ve evrak sürecinin değerlendirilmesine göre değişir.

Amerika aile birleşimi vizesi Amerika vatandaşı ile evlenen bir yabancı tarafından alınabilir. Ayrıca Amerika’da aile bireylerinden birisinin yaşıyor olması ile de alınabilir. Green Card sahibi olan kişiler de aile birleşimi vizesi alarak Amerika’ya gidebilirler.

Green Card aile bireyleri ile bir araya gelebilmek için önce vatandaşlık alınmalı, sonrasında ailenin de gelebilmesi için onlar adına da Green Card başvurusu yapılmalıdır.

Green Card başvurusu onaylandıktan sonra vize numarası verilerek görüşme için çağrı yapılır. Fakat vize numarası bazen hemen çıkmayabilir. Bu süre zarfında pasaportun alınacağı yerin seçilmesi için Vize Bilgi Servisi aranarak pasaport teslimi için kayıt yaptırmalıdırlar.

Turist vizesi alarak Amerika’da evlenmek de mümkündür fakat evlilik yapıldıktan sonra hem Amerika hem Türkiye için evlilik işleminin tanıtılması gerekir.  Oturum izni için ise Amerikalı eşin başvuru yapması gerekir ve bu süreç oldukça uzun zaman almaktadır.

Amerika Aile Birleşimi Vizesi

Amerika’da uzun süreli oturum planlanıyorsa bu durumda aile birleşimi vizesi alınmalıdır. Aile birleşimi vizesi Amerika Birleşik Devletlerinde 90 günden daha uzun kalınacağı durumlarda alınır. Amerika aile birleşimi vizesi alabilmek için ise Amerika vatandaşı olan birisi ile evlilik yapmak gereklidir.

Amerika evlilik vizesi, Amerika’da yaşayan, oturum hakkına ya da çalışma belgesine sahip olan bir eşin olması durumunda farklı ülkedeki diğer eşe verilebilir. Bu vize D tipi vizedir ve Amerika konsolosluklarına başvuru yapılarak alınır. Türkiye’de İstanbul ABD Büyükelçiliğine ya da Ankara ABD başkonsolosluğu aile birleşimi vizesi başvurularını kabul eder.

ABD aile birleşimi vizesi bekleme süresi evrakların değerlendirme süreci sebebi ile uzun sürebilir. Bu sebeple gerekli evrakların tam ve eksiksiz doldurulması, eksiksiz bir şekilde ve doğru bilgilerle doldurulması çok önemlidir. Eksiklikler nedeniyle başvurunun olumsuz sonuçlanması, vakit kaybına neden olacaktır.

ABD evlilik vizesi ne kadar sürer, evlilik vizesi için başvuru yapıldıktan sonra ortalama 4 ay kadar süre sonunda başvuru sonuçlanmaktadır. Başvuru yapmak için Amerika Göçmenlik Ofisi adı verilen USCIS’a dilekçe vermek gerekir. İ- 30 formu adı verilen bu dilekçe ile birlikte evliliği belgeleyen evraklar da bulunmalıdır.

Amerikan vatandaşı ile Türkiye’de evlenmek yolu ile de Amerika’da oturum izni alınabilir. Fakat öncelikle Amerika vatandaşı olan kişinin evliliğini Amerika’da tanıtması gerekir. Bunun sonucunda Türk vatandaşı olan eş de yine aynı başvuru prosedürlerini uygulamalıdır.

Amerika Evlilik Vizesi

Amerika Türk vatandaşları için vize uygulaması yapmaktadır. Kısa süreli Amerika ziyaretleri için turist vizesi almak yeterli iken uzun süreli seyahat planı varsa o zaman Amerika evlilik vizesi ya da aile birleşimi vizesi almak şarttır.

Amerikan vatandaşı ile Türkiye’de evlenmek ile Amerika vatandaşı ile Amerika’da evlenmek arasında bazı prosedür farklılıkları bulunur. Her iki durumda da Türk vatandaşının vize alması gereklidir.

Amerika vatandaş ile Türkiye’de evlenildiği zaman Türk prosedürlerine göre evlilik evrakları toplanarak belediyeye ve evlendirme dairesine müracaat etmek gerekir. Evlilik gerçekleşince de Amerika vatandaşı olan eş, evlendiğine dair ABD makamlarını bilgilendirmesi gerekir. Bundan sonra ise Amerika vatandaşı olan eş Amerika Göçmen Bürosu adı verilen USCIS birimine başvuru yaparak i- 130 formu doldurmalıdır. Ayrıca eş için Green Card başvurusu da yapması gerekir. b durumda onayın gelmesi bazen 1 yılı aşabilmektedir.

Amerika’da evlilik prosedürleri gerçekleştirilecek ise daha kolay bir yol olan nişanlılık vizesi alınabilir. K1 vizesi olarak adlandırılan bu vize alındıktan sonra 90 gün içerisinde evlenmek gerekir. Bu durumda Amerikalı eş adayının I- 129 formunu doldurup USCIS adresine iletmelidir. Nişanlılığı kanıtlayan tüm belgeler ile birlikte iletildiği takdirde ortalama 6 ay içerisinde sonuç gelmektedir.

Turist vizesi ile Amerika’da evlilik yapmak da mümkündür. Fakat evlilik sonrasında yine aile birleşimi vizesi ile ilgili gerekli prosedürler uygulanmalıdır.

Turist Vizesi İle Amerika'da Evlilik

Amerikan Türk evliliği çerçevesinde bu ülkeye gitmek isteyen kişilerin bilmesi gereken temel şey, ABD’li olan tarafın I 130 adı verilen bir formu mutlaka doldurmasının şart olmasıdır. Ardından ise USCIS yani ABD göçmenlik bürosuna bunun teslim edilmesi temel bir kuraldır. Bu sayede vatandaşlık alımı önünde engeller kalkar. 3 sene boyunca evli kalmak gerekmektedir.

Amerikan vatandaşı ile Türkiye’de evlenmek için ABD vatandaşı olan tarafın ilk olarak kendi ülkesinin Türkiye’de yer alan büyükelçiliğine gitmesi gerekmektedir. Bunun ardından uygunluk beyanı alınır. Ülkemizde bu tip bir evlilik Türk Medeni kanuna göre yapılır.

Amerikan vatandaşı olmak için kaç yıl evli kalmak gerekli: 3 sene evli kalmak yeterli bir süre olarak kabul edilmektedir. Normal şartlarda ABD vatandaşı olabilmek için minimum 5 sene beklemek şarttır. Evlilikte ise bu farklılık gösterir.

Amerika evlilik vizesi alabilmek için mutlaka eşinizin başvuru yapması şarttır. Buna göre tanımlanmış olan özel bir form mevcuttur. I 130 formu üzerinde hem size ait hem de eşinizin kimlik durumunu açık bir biçimde ifade etmesi lazım olan alanlar vardır. Bunların doldurulmasının ardından göçmenlik merkezine belgeler teslim edilmelidir.

Amerika’da evlilik prosedürü açıktır. Burada dikkat çeken nokta nişanlılık vizesi olarak tanımlanmış bir iznin olmasıdır. Bunu alabilirsiniz.

Amerika’da evlenmek için öncelikle nişanlı olmak ve ardından da buna dair vize almak şarttır. Vizenin verilmesinden 90 gün içerisinden evlilik olmalıdır.

Amerikan vatandaşı ile Türkiye de evlenmek söz konusudur. Ülkemizde bu konuda geçerli olan Türk Medeni Kanunu baz alınır. ABD vatandaşı uygunluk konusunda ABD büyükelçiliği üzerinden bir beyan almakla yükümlüdür.

Amerika Aile Birleşimi Videosu;

 

5/5 - (1 vote)