Amerika Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi (Güncel)

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2022

Amerika’da bulunabilmek için sahip olunması gereken evraklar arasında Amerika vizesi evrak listesi de bulunmaktadır. Bu evrakların hazırlanması, vize alma sürecinin başlanması ve vize alma işlemlerinin gerçekleştirilmesi ile birlikte Amerika vizesi almak mümkün hale gelmektedir.

Angola Aile Birleşimi

Günümüzde öğrenci ya da yetişkin fark etmeksizin birçok kişi farklı nedenler ile Amerika’ya gitmek istiyor. Bu taleplerin yerine getirilmesi için ilk gerekli olan evrak ise Amerika vizesidir. Amerika vizesi sahibi olmadan Amerika’ya seyahat etmeniz mümkün değildir.

Bu nedenle de Amerika’ya gitmek isteyen ve vizesi olmayan herkesin vize alması şarttır. Vize almak için ise gerekli bazı evraklar bulunuyor. Peki, Amerika vize evrakları 2023 yılında hangileridir? Amerika vizesi almak için neler yapmak gerekir? Merak edilen soruların cevaplarını yazımızda derledik.

Amerika Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2023

Sıkça araştırılan konular arasında Amerika turist vizesi için gerekli evraklar 2023 güncel hali yer alıyor. Bunun yanı sıra vize almak isteyen kişinin öğrenci ya da çalışan gibi farklı durumlarda olması beraberinde vize evraklarında da farklılaşmaya yol açmaktadır.

Öğrenciler, çalışanlar, şirket sahipleri, kamu çalışanları, emekliler, ev hanımları ve reşit olmayan kişiler için Amerika vizesi almak mümkündür. Ancak her biri için talep edilen vize evraklarında farklılaşma meydana gelebilir. Her bir opsiyon için gerekli olan Amerika vize evrakları 2023 yılı güncel bilgiler için okumaya devam edin. İşte Amerika turist vizesi için gerekli evraklar arasında talep edilen evraklar;

 • Kimlik fotokopisi: Kimlik eğer eski kimlik ise her iki yüzü de fotokopiye alınmış olmalıdır. Yeni kimliklerde ön yüzünün fotokopisinin çekilmiş olması yeterlidir.
 • 2 fotoğraf: Vize almak isteyen kişinin son 3 ay içerisinde çekilmiş fotoğrafları gereklidir. Fotoğraf çekinirken gözlük takmamanız gerekir. 2016 yılından bu yana talep edilen biyometrik fotoğraflarda gözlük kabul edilmemektedir. Ayrıca kişinin biyometrik fotoğrafı mutlaka beyaz fon üzerinde çekilmiş olmalıdır.
 • Pasaport: Vize almak isteyen kişinin daha önceden sahip olduğu ve güncel olan tüm pasaportları vize almak için gereklidir. Bu pasaportların her biri vize evrakları arasında bulunmak zorundadır. Güncel pasaportun geçerli olabilmesi için vize bilgilerinin basılabileceği 2 boş sayfası olan ve son 10 yıl içerisinde alınmış bir pasaport olması gerekir. 10 yıldan uzun süre önce çıkartılmış pasaportlar kabul edilmez. Ayrıca pasaportun geçerlilik tarihi kişinin Amerika’dan dönüş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olması gerekir. Aksi durumda pasaport geçerli kabul edilmemektedir.
 • Seyahat Rezervasyonu: Seyahat hangi yol ile yapılırsa yapılsın seyahat yapılacak olan araç ile ilgili rezervasyon belgeleri vize evrakları arasında yer almalıdır.
 • Amerika Konaklama Belgesi: Amerika’da bulunacağınız süre zarfında kalacağınız yerin bilgilerini veren bir konaklama belgesi de vize evrakları arasında bulunmalıdır.
 • DS-160 Formu: Bu form dijital olarak doldurulan ve onaylı bir çıktısının alınması gereken evraklardan biridir. Kişi göçmen değilse her koşulda bu formu doldurarak vize başvurusu yapması şarttır.

Yukarıda yer alan evraklar vize türü ne olursa olsun vize başvurusunda bulunan kişilerin her birinin hazırlaması gereken evraklardır. Bunların yanı sıra vize türüne bağlı olarak farklı evraklar da istenmektedir. Vize türlerine göre gerekli olan diğer evrakları listeledik.

Amerika vize başvurusu nasıl yapılır? En detaylı bilgiye visacenter.com.tr/amerika-vize-basvurusu/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Öğrenci Amerika Vizesi Evrakları

Öğrencilerin Amerika’ya gitmesi de yine vize evrakları kapsamında gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda öğrenci Amerika vizesi evrakları için başvuracak kişiler Amerika gezisi, seyahati kapsamından yararlanmak isteyen kişiler için de gerekmektedir.. Bu evrakların tamamlanması ile birlikte Amerika öğrenci vizesi almak mümkündür.

Öğrencilerin Amerika’da bulunma nedeni eğitim almaktır. Bunun için Amerika’da bulunan bir eğitim kurumundan kabul belgesine sahip olması ilk gerekli evraktır. Bununla birlikte gerekli evraklar için listeyi inceleyebilirsiniz.

 • Eğitim kurumu tarafından öğrenciye gönderilmiş olan kabul mektubu. Bu mektup ile birlikte öğrencinin eğitim tutarı faturası da gereklidir.
 • I-20 formu.
 • I- 539 formu.
 • Ödeme dekontu. (SEVIS I-901)
 • Öğrencinin hali hazırda okumuş olduğu okuldan alınmış olan transkript belgesi.
 • Öğrenciye ait dil yeterlilik puan belgesi. Bu belge uluslararası geçerliliği olan dil sınavlarına ait olmalıdır. Belge tüm öğrenciler için gerekli değildir. Bazı eğitim kurumları tarafından dil yeterlilik puan belgesi talep edilmemektedir. Bu nedenle belgenin gerekliliği spesifik olabilmektedir.
 • Öğrencinin masrafını karşılayacak kişinin ekonomik ve mesleki olarak durumunu ifade eden belgeler.

Yukarıda yer alan evraklar 2023 Amerika öğrenci vizesi almak için gerekli olan evraklardır. Bu evrakları tamamlayarak Amerika vize başvurusu yapabilirsiniz.

2023 Reşit Olmayanlar İçin Amerika Vize Evrakları

Amerika vizesi evrakları kapsamında birçok evraktan söz etmek mümkündür. 2023 reşit olmayanlar için Amerika vize evrakları bazı ek belgeler içerir. Bu belgelerin talep edilmesinin asıl nedeni reşit olmayan kişilerin güvenliği ve Amerika’da bulunacakları süre zarfında durumlarının bilinmesi gerekliliğidir. Amerika vizesi evrakları reşit olmayan kişiler için ise ortak belgelere ek olarak aşağıdaki listedeki gibidir;

 • Öğrenci Belgesi: Kişi öğrenci ise okuduğu okuldaki durumunu bildiren öğrenci belgesi.
 • Reşit olmayan kişinin masraflarını karşılamak üzere sorumluluk olan kişinin ekonomik ve mesleki durumunu ifade eden belgeler.
 • Muvafakatname: reşit olmayan çocukların seyahat etmeleri için ebeveynleri tarafından verilmiş olan noter onaylı belgedir. Bu belge reşit olmayan kişilerin vize alarak seyahat edebilmeleri için zorunlu olarak talep edilmektedir. Eğer reşit olmayan kişinin ebeveynleri daha önceden boşanmış ise mutlaka çocuğun velayeti ile ilgili mahkemeden alınmış belge de evraklar arasına eklenmelidir.
 • Ebeveyne ait olan vize fotokopisi.

Amerika Ticari Vize Evrakları

Amerika’ya ticari amaçlarla giden binlerce kişi de yer almaktadır. Bu kişiler için de ticari vize evrakları gerekmektedir. Amerika ticari vize evrakları 2023 yılında en çok araştırılan evraklar arasında yer alıyor. Amerika’da ticari faaliyetler gerçekleştirmek amacı ile bulunacaksanız alacağınız vize mutlaka ticari vize olmalıdır. Amerika ticari vize evrakları ve detaylarını aşağıda yer alan listeden bulabilirsiniz.

 • Davetiye: Şirkete ait antetli kağıt üzerinde şirket bilgileri ve Amerika’da bulunmak üzere davet gönderen kişinin belli bilgileri bulunmalıdır. Ayrıca davet yollayan kişinin pasaportuna ve kimliğine ait bilgilerin fotokopisi de bu evraklar arasında bulunmalıdır.
 • Şirkete ait ticaret sicil gazetesi nüshası,
 • Şirkete ait imza sirküleri fotokopisi,
 • Şirkete ait vergi levhası fotokopisi,
 • SGK hizmet dökümü: bu evrak e-devlet platformu üzerinden alınabilmektedir. Bunun yanı sıra SGK’dan doğrudan ıslak imzalı olarak da alınabilmektedir.
 • Banka Hesap Cüzdanı: Seyahat edecek kişinin anlaşmalı olduğu bankalara ait hesap cüzdanları gerekmektedir. Bunun yanı sıra alternatif olarak banka hareketlerinin son 3 aylık dökümü de getirilebilir.
 • Eğer kişi fuara gidiyorsa fuar davetiyesi ya da giriş bileti gibi evraklar listeye eklenmelidir.
 • Vize Talep Formu: kişinin vize almak istediğini ifade ettiği talep dilekçesi hazırlanarak listeye eklenmelidir.
 • Kişinin ek geliri varsa bunların var olduğunu ifade eden belgelerin fotokopileri de vize almak için listeye eklenmelidir.

Amerika ticari vize evrakları yukarıda belirtilen evraklardan ibarettir. Bu evrakların yanı sıra ortak vize evraklarını da hazırlayarak vize başvurusu yapabilirsiniz. Vize başvuru kabul süreci dönemsel olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle vize işlemlerinin seyahatten en az 2 hafta önce gerçekleştirilmiş olması gerekir.

Amerika vizesi almak için ilk adım vize evraklarını hazırlayarak gerekli kurumlara sunmak olarak biliniyor. Sonrasında vize evraklarının incelenmesi ve beraberinde inceleme sonucunun ibrazı süreçleri vardır. İnceleme sonucu olumlu olduğu takdirde vize alınabilmektedir.

Amerika Vize İşlemleri

Amerika Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Amerika’ya olan turistik ve kültürel gezileri için TC vatandaşlarının alması gerekli olan vizedir.

 Kaç günlük alınabilir? : Amerika turistik vize sahibi olanlar yalnızca gezilerini değil kısa görüşmelerini, tıbbi destek alımını, arkadaş ya da akraba ziyaretini de bu kısa dönem vizesi ile sağlayabilir. Yetkililerin seyahat amacına göre 6 ay kısa süreli vize vermesi ya da düzenli giriş çıkışlar için 10 senelik (süre içinde her seferinde en fazla 5 ay 29 gün kalma hakkıyla) vize vermesi mümkündür.

Nereye başvurulur? : Amerika Konsolosluğu, Amerika turistik vize başvurusu için iletişim kurmanız gereken yetkili kurumdur. Ancak kişilerin öncesinde vize başvuru formunu doldurup sonrasında randevu alması gerekmektedir.

Biometrik veri gerekli midir? : Amerika vize başvurusu esnasında tıpkı tüm diğer vize işlemlerinde olduğu gibi biometrik veri kaydı yani parmak izi alınması işlemi uygulanır.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Amerika vize başvurusu için sizden seyahat gününüzden en fazla 3 ay, en az 5-6 hafta öncesinde başvuru yapmanız istenir. Başvurunuz için gerekli olan mülakatınız, yetkililere ulaşmanızdan yaklaşık 3-4 hafta sonrasına verilebilir.

Ne kadar sürede çıkar? : Amerika vizesi başvuru sürecinin sonucu Konsolosluk yetkililerine ulaşmanızdan sonraki 3 gün içerisinde size iletilir.

Randevu nasıl alınır? : İnternet üzerinden randevu almanız mümkün olmakta ancak internete erişimi olmayanların hafta içi sabah 7 ve akşam 7 arası, Vize Bilgi Servisi’ni arayarak randevu alması mümkündür.

Amerika Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Amerika ticari vizesi, kısa süreli olarak iş ve çalışma amacıyla ülkeye seyahat etmesi gerekenlerden istenen izindir. Bu izni alanlar, kısa süreli vize kapsamında tıbbi destek alabilir, turistik gezide bulunabilir, kısa dönem eğitim alabilir. Ancak ticari işlem için seyahatin amacına uygun belgeler sunulması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? : Amerika ticari vizesi başvurusu onaylananlar için vize geçerliliği 10 seneliktir. Ancak bu, Amerika’da 10 sene kalma hakkı tanımaz, yalnızca ülkeye girişte memurların izin verdiği sürede kalınabilir ve bu süre maksimum 6 aydır.

Nereye başvurulur? : Amerika Konsolosluğu ile görüşme yapabilmek için alacağınız randevuyu internet ortamında alabilmeniz mümkündür. Konsolosluk/Büyükelçilik vize başvurularını kabul için tek yetkili kurumlardır.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Amerika ticari vize başvuruları için en önemli evraklardan biri davetiyedir. Standart verilerin haricinde kişinin karşı taraftaki firmadan davetiye mektubunu sunması gerekir. Davetiye içerisinde davet edilen kişinin kişisel bilgileri, unvanı, davet amacı, davet eden firmanın detayları yer almalıdır.

Gerekli evraklar nelerdir? : Amerika vizesi için kişisel bilgileri gösterir belgelerin haricinde;

 • Başvuru yapanın firmadaki unvanı ve görevi
 • Türkiye´deki işveren firmanın yazısının aslı
 • Faaliyet belgesinin aslı
 • Talep edilen vize süresi
 • Seyahatin amacı kapsamındaki fuar ya da organizasyon
 • Amerika’daki giderlerin ilgili firma tarafından karşılanacağına dair teminat belgesi
 • SGK Giriş ve Hizmet Dökümü belgesi

Başvuran firma sahibi ise;

 • Ticaret veya Sanayi Odası Sicil Kayıt Sureti (en fazla 6 ay içerisinde çıkarılmış)
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Vergi Levhası

Başvuran fuarda stant kuracaksa;

 • Fuar Katılımcı Kartı

Ne zaman başvurmak gerekir? : Vize başvurusu mülakatınızdan sonraki 3 gün içerisinde açıklanmakta ancak mülakat randevusu yoğunluğa ya da tatil dönemine bağlı olarak talebinizden 6 hafta sonrasına verilebilmektedir. Kişiler başvuru tarihleri gibi seyahat tarihlerini de bu bilgiler ışığında düzenleyebilir.

Randevu nasıl alınır? : Randevu almak ve online sistemde iş amaçlı vize kategorisi için başvuru yapacağınızı belirtmek için öncellikle kişisel hesap oluşturmanız gerekmektedir. Kişisel bilgiler detaylı ve doğru şekilde yazıldıktan sonra pasaportun verileceği PTT şubesi seçilir ve hesap açıldıktan sonra mülakat randevusu oluşturulur.

Amerika Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Amerika aile ziyareti vizesi ile Amerika’da bulunan aile bireyleri, arkadaşlar gibi yakınlarını ziyaret edeceklere ülkeye seyahat hakkı tanınmaktadır.

Kaç günlük alınabilir? : Onay almanız halinde 10 senelik verilen bu vize ile, 10 sene boyunca dilediğiniz zaman seyahat hakkı tanınır. Ancak seyahatinizde sınır memurunun izin verdiği kadar kalabilirsiniz ve bu sürenin maksimum 6 ay olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Nereye Başvurulur? : Amerika vize başvurusu için gerekli belgeler temin edildikten sonra sistem üzerinden randevu alarak belgeleri Konsolosluğa iletmeniz gerekir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kısa süreli vize başvurusu esnasında sunduğunuz verilerin haricinde, Amerika’daki yakınınızdan gelen daveti de sunmanız oldukça önemlidir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Davetiye mektubunun kişiler arası yakınlığı, sponsor kaynağı, ikamet edilecek adresi, Amerika’daki kişinin kişisel verilerini içermelidir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Mülakat gününüzden sonra 3 iş günü içinde başvurunuz sonuçlanmakta, mülakat için verilen tarih ise sisteme girişinizden 1 ay sonrasına verilebilir. Bu çerçevede seyahatinizi planlamanız önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Randevu almak için Amerika Konsolosluğu resmi sitesine giriş yapabilirsiniz.

Amerika Transit Vize İşlemleri

Nedir? : Amerika transit vize uygulaması, Amerika’da aktarma uçuşu yaparak üçüncü bir ülkeye seyahat gerçekleştirecek kişilerin alması gerekli izindir. Bu vize için C kategorisinde yer aldığı belirtilebilir.

Kaç günlük alınabilir? : Bu vize ile yalnızca aktarma uçuşu amacıyla ülkede bulunma süresi tanınır.

Nereye Başvurulur? : Diğer vize türlerinde olduğu gibi bu vizede de başvuru için Konsolosluk ya da Büyükelçilik ile iletişime geçilmelidir. Ancak belge toplanması için aracı kurumlardan destek alınabilmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Amerika vize başvurusu için kimlik bilgilerinizin, maddi kaynaklarınızın ve diğer ülkeye olan vizenizin haricinde aktarma uçuşunun biletini ya da rezervasyonunu da göstermeniz gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru için belgelerinizi teslim etmenizin sonrasında 3 iş günü içerisinde vize talebiniz sonuçlanır. Aksama yaşamamak için randevu sisteminde en geç 1 ay öncesinde yer almanız önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluk sitesi üzerinden online olarak mülakat randevusu alınabilir ya da aracı kurumla iletişime geçerek sizin için bir randevu tarihi oluşturmaları talep edilebilir.

Amerika Vatandaşlık İşlemleri

Nedir? : Nüfus çeşitliliği artırmak adına Amerika Hükümeti tarafından Green Card verilmekte, bu kartı alacaklar çekiliş ile belirlenmekte ve 5 sene boyunca kart ile ülkede ikamet eden, eğitim alan ya da çalışan kişiler sonrasında Amerika vatandaşlığı başvurusu yapma hakkı kazanmaktadır.

Kaç günlük alınabilir? : Green Card sahiplerinin ve ülke vatandaşlarının Amerika içinde bulunma konusunda bir süre sınırlaması yoktur.

Nereye Başvurulur? : Amerika temsilciliklerinden kendi bölgenizde yer alan bir tanesine başvuru yapmanız gerekir. Ancak sonuçlar ABD Dışişleri Bakanlığı Göçmenlik Bürosu tarafından ve online olarak açıklanır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Amerika vizesi için sunulan belgelerin haricinde ek olarak Green Card başvurusunu destekler nitelikteki belgeleri sunmanız gerekir. Yeşil kart başvurusu yapmak için çalışma, yatırım, nişanlılık ve akrabalık yollarından herhangi birine dair belgeler sunulmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Amerika vatandaşlığı için öncesinde 5 sene yeşil kart ile ülkede yaşamanız gerekir.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluğu ya da Büyükelçilik yetkililerine ulaşmak amacıyla online başvuru sisteminde hesap açmanız gerekmektedir.

Amerika Öğrenci Vizesi

Nedir? : Üniversite eğitimi, kurs almak vb. amaçlarla alınan F1 ya da M1 kategorisinde yer alan vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Amerika öğrenci vizesi kabul aldığınız eğitim ya da kursun süresini kapsayacak şekilde oluşturulur.

Nereye Başvurulur? : Vize başvuruları için Konsolosluk ve Büyükelçilik yetkilileri yetkili olmakla birlikte, belge düzenleme konusunda sorun yaşayanlar öncelikle danışma acentesine başvurabilir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Amerika vizesi için kişisel bilgileri gösteren evrakların haricinde

 • DS 160 Formu
 • I-20 Formu
 • I-539 Formu
 • SEVIS I-901 ödeme dekontu
 • Transkript ve diplomalar
 • TOEFL, SAT, GRE, GMAT ve benzeri kurumlardan alınan dil yeterlilik puanlarını gösteren belgegibi, başvurulacak olan vize kategorisine uygun şekilde ek belgeleri doldurması gerekir.sunulmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Diğer vize türlerinde olduğu gibi en az 1 ay önceden randevu alınması önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluk ve Büyükelçiliğe online sistem üzerinden randevu alarak ulaşabilir ya da aracı kurumlara başvurarak randevu için yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

Amerika Aile Birleşimi Vizesi

Nedir? : Aile üyeleri Amerika’da bulunan kişilerin bir arada yaşama amacıyla alması gerekli Amerika’ya seyahat iznidir. Bu çerçevede en çok merak edilen vize türlerinden biri olan K1 ile, Amerika’da bulunan nişanlı ziyaret edilebilir ve nişanlı kişiler evlenebilirler.

Kaç günlük alınabilir? : Nişanlı vizesi 90 güne kadar geçerli olmakta, sonrasında evlenmedilerse kişilerin nişanlı olduğu bilgisi de düşmektedir.

Nereye başvurulur? : Konsolosluk ya da Büyükelçiliğe belgeleri temin etme konusunda direkt online başvuru randevusu alma ya da aracı kuruma danışma yollarından birini seçebilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Aile üyelerinin tamamına ait kişisel bilgilerin, sabıka kayıtlarının ve maddi kaynakların haricinde, nişanlı vizesi alacakların;

 • DS-160 Formu
 • I-134 Yeminli Geçim Beyannamesi
 • Varsa daha önceki evliliklere dair boşanma ya da vefat belgesi
 • İlişkiye dair yazışma, mesajlaşma, fotoğraf vb.kanıtlar
 • Sağlık raporları
 • Amerika aile birleşimi güncel evraklar için >> visacenter.com.tr/amerika-aile-birlesimi/

belgeleri ve bunların tamamının onaylı tercümeleri sunması gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurunuzu mülakat tarihinizden sonra 3 iş günü içerisinde sonucu öğreneceğiniz bilgisi doğrultusunda yapabilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Kişilerin kendi bölgesindeki Amerika temsilciliğine belge ibrazı için online sistemden randevu almak ya  da Konsolosluğu iş günlerinde aramak şeklinde iki seçeneği mevcuttur.

Amerika Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Şirket içi şube değişikliği, olağan dışı yetenekler, sporcular, sanatçılar, din yetkilileri gibi örneklendirilebilecek kategorilerden herhangi biri kapsamında ülkede çalışmak için alınabilen vizedir. Süresiz olarak ülkede yaşamak ve çalışmak isteyenler için E1 ve E2 vize türleri gerekli olurken, kısa süreli çalışmalar için H-1B vizesi gerekli tutulur.

Kaç günlük alınabilir? : Süresiz çalışma vizesi ile kalıcı bir çalışma hakkı elde edilir, ancak bu vize için iki ülke şirketleri arasında karşılıklı anlaşma yapılması gerekmektedir. Bir diğer vize olan H-1B ise 3 seneye kadar alınabilir. Sanatçı, din adamı, sporcu gibi farklı unvanlar ile çalışma izni alanların, aldığı vize kategorisine göre vize geçerliliği değişmektedir.

Nereye Başvurulur? : Amerika yetkili kurumlarından kendi bölgenizde bulunanına ilgili belgeleri teslim etmeniz gerekir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kişinin diğer vizelerde istenen kişisel bilgilerinin, sabıka ve maddi kaynak kayıtlarının haricinde;

 • DS 160 Formu
 • I-129 Formu (Vize başvurusu yapanın ABD’deki işvereni tarafından doldurulması gerekmektedir)

sunması gerekmektedir.

 Ne zaman başvurmak gerekir? : H-1B vizesi almak isteyenler için 1 Nisan itibariyle başlayan 5 iş günü süre tanınır.  Vize geçerliliği ise 1 Ekim itibariyle başlamaktadır. Diğer kategoriler için geçerlilik süre ve başlangıcı da değişiklik gösterecektir.

Randevu nasıl alınır? : Randevu almak için aracı kurumlardan destek almanız mümkündür.

Amerika Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Amerika vize reddi ile sonuçlanan başvuruların, farklı nedenleri olabilir.  Sunulan belgelerin istenen formatta olmaması en yaygın nedenler  arasında yer alırken kişinin güvenlik tehdidi oluşturması, yasal olmayan göçmenlik şüphesi yaratması, maddi kaynaklarının yetersizliği, ülkeye giriş çıkışın kısıtlandırılması gibi nedenler de yaygındır.

İtiraz Hakkı

Amerika vize reddi halinde belgelerinizi düzenleyerek itiraz dilekçesi oluşturma hakkınız vardır.

 İtiraz Şekli

Belgelerinizi doğru şekilde düzenledikten sonra tekrar değerlendirilmeye tabi tutulmak için talebinizi açıklayan bir dilekçe oluşturmalı ve bu dilekçeyi başvuru yaptığınız kurumun yetkililerine iletmelisiniz.

Ücret İadesi var mı?

Başvuru reddi alanlar ne yazık ki ücret iadesi alamamaktadır.

Amerika Vize Ücretleri

Amerika vize başvuru ücreti kapsamında, vize ücretini ve kargo bedelini ödemeniz gerekmekte, ayrıca, destek için aracı kuruma başvurmanız halinde ek olarak bu kuruma ödeme yapmanız gerekmektedir.

Güncel olarak değişen ve vize kategorisine bağlı olarak artıp azalabilen bu ücretleri öğrenmek adına başvuru esnasında Konsolosluk yetkili sitesi üzerinden sorgulama yapmanız gerekmektedir.

Amerika vize ücretleri tablosu için Amerika Vize Başvuru Ücretleri sayfasını ziyaret ediniz.

Amerika Vizesi Sık Sorulan Sorular

Fedaral bölge ve 50 eyaletten oluşan Amerika Birleşik Devletleri, dünya genelinde yıl içinde çok çeşitli nedenlere bağlı olarak yoğun bir giriş-çıkış potansiyeline sahiptir. Amerika’ nin en büyük şehri New York ve başkent Washington, önemli birer turizm metropolüdür.

Amerika’ ya Vizesiz Girilir Mi?

Amerika Birleşik Devletleri’ ni ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hepsi vize almakla yükümlüdür. Tüm pasaport hamilleri, Amerika’ ya ancak vize ile girebilirler.

Amerika Vizesi Türleri Nelerdir?

Amerika vizesi, çok çeşitli türlere ayrılmaktadır. Genel olarak Amerika Göçmen Olmayan Vize ve Amerika Göçmen Vize biçiminde gruplandırılır ve genel vizeler daha çok göçmen olmayan vize kategorisi içindedir. Amerika vizesinin çok sayıda türü, başvuru sahibinin seyahat nedenine göre belirlenmiştir.

En sık başvuru yapılan Amerika vizesi türleri:

Amerika kısa süreli çalışma vizesi

 • Amerika aile ziyareti vizesi
 • Amerika ticari vize
 • Amerka turistik vize
 • Amerika yatırımcı vizesi
 • Amerika basın mensubu vizesi
 • Amerika diplomatik ve resmi vize
 • Amerika öğrenci vizesi
 • Amerika değişim programı vizesi
 • Amerika göçmen vizesi

Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika vize başvuruları Amerikan Konsolosluğu ya da büyükelçiliğine şahsen yapılır. Amerika vize başvurularında detaylı bir seyahat planının hazır edilerek, ülkeye giriş amacı ve kişisel bilgilere uygun evraklardan oluşan dosyanın eksiksiz tamamlanması gerekmektedir.

Amerika Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

 • Amerika vizesialmak isteyenler göçmen olmayan ya da göçmen vizesine göre farklılık gösterecek evraklarla başvuru yapabilirler.
 • Amerika göçmen olmayan vizebaşvuru evrakları:
 • DS169 başvuru formu
 • Amerika vize talep dilekçesi (göçmen olmayan)
 • Başvuru sahibinin banka hesap cüzdanı
 • Başvuru sahibininin mesleki durumunu kanıtlar belgeler
 • Amerika seyahati ile ilgili konaklama, ulaşım rezervasyonları
 • Son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Amerika göçmen vizesi başvurusu için bu belgelere başvuru durumuna göre evlilik cüzdanı, göçmen vize formui ölüm ya daboşanma kayıtlaı, mahkeme belgeleri gibi evraklar eklenir.

Amerika’ ya Hangi Ülke Vatandaşları Vizesiz Girebilir?

Amerika, 38 ülke için vize muafiyeti getirmiştir. İsviçre, Yunanistan, Norveç, Portekiz, İngiltere, Litvanya, Maceristan, İzlanda bu ülkelerden bazılarıdır.

Amerika Vize Ücreti Ne Kadardır?

 • Amerika vizesi ücretlerivize türüne göre değişiklik göstermektedir.
 • Amerika öğrenci, turistik, ziyaretçi vizeleri için konsolosluk ücreti 160 Dolar
 • Geçici işçi ya da stajer konsolosluk ücreti 190 Dolar
 • Amerika din görevlileri konsolosluk ücreti 190 Dolar
 • Amerika anlaşmalı tüccar vizesi ile yatırımcı vizesi 500 Dolar şeklindedir.
 • Danışmanlık ücretleri vize türüne göre 90 Dolardan 500 Dolar’ a kadar çıkabilmektedir.

Amerika Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Amerika Konsolosluğu yaşanan Covid-19 salgın hastalık nedeni ile bir süre vize işlemlerini durdurmuştu. 2020 Temmuz ayından itibaren Amerika vize işlemleri yeniden devam etmeye başladı. Ancak Covid-19 salgın hastalık nedeni ile göçmenlik vizesi Türkler için verilmiyor. Ülkeye ticari, turistik, tıbbi vs. amaçlar ile seyahat etmeyi planlayan kişiler vize işlemlerini gerçekleştirebilir.

Amerikan Konsolosluğu Ne Zaman Açılacak?

Amerikan Konsolosluğu 13 Temmuz 2020 tarihinden itibaren hizmet vermeye devam ediyor. Vize için başvuru yapamayan ülkeler şimdi vize başvurusunu gerçekleştiriyor. Amerika vizesi için seyahat türüne uygun olacak şekilde vize başvurusu yapmalısınız. Örneğin; eğitim için Amerika’ya seyahat edecek kişilerin Öğrenci Vizesi için başvuru yapması gerekmektedir. Vize başvurusunda gerekli belgeleri Amerikan Konsolosluğuna sunmalısınız.

Amerikan Konsolosluğu Duyuruları Nelerdir?

Amerikan Konsolosluğu’nun yaptığı duyuruları resmî web sitesi aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Ülkelerin vize başvuruları, gerekli belgeler vs. önemli bilgiler duyurular kısmında yer almaktadır. 19 Ocak 2023 tarihinde Covid-19 salgın hastalığı nedeni ile duyurular bulunmaktadır. Amerika’ya seyahat etmeden önce duyuruları takip etmenizde fayda var. Yeni tedbirler ile ilgili sıkça sorulan soruları Amerikan Konsolosluğu’nun duyuru sayfasında görebilirsiniz.

Amerika Vizesi Ekşi Nedir?

Amerika vizesi hakkında yorumlar, öneriler, şikayetler vs. önemli tüm bilgiler Ekşi sözlükte yer almaktadır. Amerika vizesi için gerekli bilgiler ve belgeler Ekşi platformda yer almaktadır. Amerika Konsolosluğu hakkında çeşitli bilgilere Ekşi ile öğrenebilirsiniz. Eğer Amerika’ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız bu platform aracılığı ile gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

Amerika Vize Veriyor Mu?

Evet. Amerika’ya seyahat edecek kişiler vize türüne göre başvuru yapmalıdır. Vize başvuruları Amerika Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilmektedir. Seyahat edecek kişiler konsolosluktan vize başvuru randevusu oluşturarak başvuru yapması gerekmektedir. Amerika vizesi için sizden istenilen belgeleri zamanında sunmalısınız. Aynı zamanda vize ücretini ödemek zorundasınız.

Amerika Turist Vizesi Nedir?

Amerika’ya turizm amaçlı seyahat edecek kişiler Turist Vizesine başvuru yapmalıdır. Bu vize türünde sizden istenilen evrakları tam ve doğru bir şekilde sunmalısınız. Amerika Turist Vizesine sahip olmak istiyorsanız Konsolosluğun belirlemiş olduğu koşulları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Ülkeye seyahat amacınıza uygun olarak başvuru yapacağınız vize türü hakkında detaylı bilgi vermelisiniz.

Amerika Vizesi Merak Edilenler

Amerika Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Amerika Konsolosluğu yaşanan Covid-19 salgın hastalık nedeni ile bir süre vize işlemlerini durdurmuştu. 2020 Temmuz ayından itibaren Amerika vize işlemleri yeniden devam etmeye başladı.

ABD Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

ABD vizesi için başvuru yapacak kişilerin Amerika Konsolosluğuna bazı gerekli belgeleri sunması gerekiyor. Amerika Vize başvuru belgeleri;>>>visacenter.com.tr/amerika-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi

Amerikan Konsolosluğu Ne Zaman Açılacak?

Amerikan Konsolosluğu 13 Temmuz 2020 tarihinden itibaren hizmet vermeye devam ediyor.

Amerikan Konsolosluğu Duyuruları Nelerdir?

Amerikan Konsolosluğu‘nun yaptığı duyuruları resmî web sitesi aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Amerika Vize Veriyor Mu?

Evet. Amerika’ya seyahat edecek kişiler vize türüne göre başvuru yapmalıdır. Vize başvuruları Amerika Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilmektedir.

ABD Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri için ziyaret planlanıyorsa hangi pasaport türü olursa olsun vize almak gereklidir.  ABD vizesi için başvuru yapılmalı, vize onayı alınmalı ve pasaporta vize işlenerek seyahate çıkılmalıdır.

Amerika vize başvuruları ne zaman başlayacak, Covid 19 önlemleri kapsamında Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu tarafından yapılan açıklamaya göre hem İstanbul’daki hem de Ankara’daki büyükelçiliklerde vize işlemlerinin yavaşlatılmıştır.

Amerikan konsolosluğu ne zaman açılacak, Covid 19 tedbirleri ile ilgili olarak büyükelçiliklerde çalışan sayısı yarıya indirildiği için vize işlemleri yavaşlamıştır. Randevu saatleri azaltıldığı için Amerika vizeleri ile ilgili randevular en erken Mart 2023’ye kadar ilerlemiştir. Her gün de ilerlemeye devam etmektedir.

Amerika vize son durum hakkında bilgi almak ve vize randevusunun ne zamana verilebileceğini öğrenmek için mail adresi aracılığı ile bilgi alınabilir.

Amerika turist vizesi almak için kısa süreli vize tipine başvuru yapmak gerekir. bunun için de DS 160 adı verilen turist vizesi başvuru formu doldurulmalıdır. Bu form diğer ülkelerin vize başvuru formu ile oldukça benzemektedir.

Amerika turist vizesi açık mı, turist vizesi başvurusu ABD büyükelçilikleri tarafından alınmaktadır. Fakat Covid 19 nedeni ile çalışan personel sayısı az olduğu için işlemler yavaş ilerlemektedir. Bu sebeple vize randevuları gecikecektir.

Amerika vizeleri ne zaman açılacak, randevular ortalama olarak 1 yıl sonrasına verilir. Turist vizesi almak için yine de belirtilen evraklar doldurulup online olarak büyükelçiliğe iletilmelidir. Vize sırası her geçen gün arttığı için seyahatin aksamaması adına en kısa sürede evrakların düzenlenmesi faydalı olacaktır.

Amerika Vize Ücreti

Amerika Birleşik Devletlerine seyahat edecek tüm Türk vatandaşları için vize uygulaması bulunmaktadır. Pasaport türü fark etmeksizin tüm pasaport sahipleri İstanbul ya da Ankara’da bulunan ABD büyükelçiliği ve konsolosluklarına başvuru yapmalıdır.

Amerika konsolosluğu tarafından vize başvuruları kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Amerika turistik vize, ticari vize, aile ve arkadaş ziyareti gibi 6 aydan fazla sürmeyecek ziyaretler için kısa süreli vize verilmektedir. Fakat oturum izni, çalışma izni, Green Card gibi başvurular için ise Göçmen Vizesi Başvurusunda bulunmak gerekir.

Amerika vize ücreti 2020 yılı için kısa süreli vizelerde 160 USD olarak belirlenmiştir. Turistik, aile, arkadaş ziyareti ve ticari vizeler için 160 dolar vize ücreti internet üzerinden kredi kartı ile ya da banka kartı ile ödenebilir.

Amerika vize ücreti 2023 vize başvurusu esnasında ödenmelidir. Başvuru yaparken göçmen olmayan vize türü DS- 160 isimli başvuru belgesi doldurulmalıdır. Form tamamen doldurulmalı ve eksik bilgi bulundurulmalıdır. Form barkotlu olarak çıktı alınmalı ve İngilizce olarak doldurulmalıdır. Form doldurulurken vizenin amacı net olarak belirtilmeli ve ücret ödemesi buna uygun olarak yapılmalıdır.

Green Card vize ücreti ödenerek vatandaşlık için vize başvurusu yapılmalıdır. Başvuru evrakları arasında meslek belirten belge oldukça önemlidir. Çalışılan devlet kurumundan ya da firmadan çalışma belgesi alınmalıdır. Maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü gibi evrakların tamamlanması şarttır.

Amerika Vizeleri Ne Zaman Açılacak

Covid 19 küresel salgın nedeni ile birçok ülke tarafından seyahat kısıtlamaları uygulanmaya başlandı. Bu doğrultuda Amerika Birleşik Devletleri de vizeleri süresiz olarak durdurma kararı aldı. Amerika vizeleri ne zaman açacak? Amerika’nın resmi makamlarından duyuru gelene kadar vize işlemleri yapılmamaktadır.

Amerika vizeleri ne zaman açılacak? Covid 19 nedeni ile konsoloslukların büyük bölümlerinde tam kapasite çalışmak mümkün olmuyor. Personel sayısının azaltılması ve çalışma saatlerinin düşürülmesi nedeni ile birçok kamu kurum ve kuruluşlarında işlemler yavaşlamıştır.

Amerika vize başvurusu ne zaman açılacak? ABD İstanbul Büyükelçiliği ve ABD Ankara Başkonsolosluğu’na en az 10 gündür Türkiye’de bulunmayan kişiler kabul edilmemektedir. Ayrıca son 14 gün içerisinde ateş, kuru öksürük, nefes darlığı, grip semptomları ve soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerin vize randevularını ileri tarihe ertelemeleri istenmiştir.

Amerikan Konsolosluğu ne zaman açılacak? ABD dışişleri bakanlığı tarafından alınan karara göre Covid 19 salgını nedeniyle tüm dünya çapında zorluklar yaşanmaktadır. Bu sebeple sadece Türkiye’de değil, diğer ülkelerdeki ABD konsolosluklarında yapılan vize işlemleri durdurulmuştur. Dolayısıyla şu an için ABD vizesi verilememektedir.

Amerika vize son durum ile ilgili olarak vize işlemlerin durdurulmasından önce çok kişi tarafından ödenmiş vize ücreti ve işlemde olan vize başvurusu bulunmaktaydı. Bu sebeple herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için vize randevuları ve geçerlilik tarihleri 30 Ekim 2023 tarihine kadar uzatılmıştır.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika’ya seyahat edecek tüm Türk vatandaşları için vize zorunluluğu bulunmaktadır. Gri, yeşil ve siyah pasaport sahipleri için vize şartı bulunur. Amerika vizesi için gerekli evraklar tam olarak düzenlenmeli ve konsolosluğa randevu gününde teslim edilmelidir.

Amerika vizesi nasıl alınır, öncelikle evrakların tam ve eksiksiz olması gerekir. Kısa süreli vize başvurusu yapmak için DS 160 formu İngilizce olarak doldurulmalıdır. Form üzerinde bulunan maddi sorular ile ikamet ile ilgili sorular da mutlaka doğru şekilde cevaplanmalıdır. Ayrıca seyahat amacı ve kişisel bilgiler de mutlaka doldurulmalıdır.

Amerika turist vizesi almak için gerekli diğer evraklar arasında pasaport oldukça önemlidir. en az 6 ay daha geçerli olması, boş sayfalarının olması ve yıpranmamış olması son derece önemlidir. Ayrıca 2 adet biyometrik fotoğraf şarttır.

Amerika turist vizesi açık mı, şu anda vize başvuruları konsolosluk tarafından kabul edilmese de başvurular açıldıktan sonra işlemler aynı şekilde yapılacaktır. Turist vizesi alırken ziyaretin amacına göre düzenlenmiş dilekçe mutlaka bulunmalıdır. Ziyaretin amacı dilekçede net olarak belirtilmelidir.

Amerika vize başvurusu ne zaman açılacak, ABD tarafından yapılacak yeni bir duyuruya kadar vize başvuruları kapalı kalacaktır. Başvuru evraklarına ek olarak tam vukuatlı nüfus kayıt örneği alınması gerekir. Nüfus kayıt örneği E devlet üzerinden ya da nüfus müdürlüklerinden alınmalıdır. Ayrıca başvuru sahibi bir firma sahibi ise şirkete ait bilgiler, vergi levhası ve imza sirküleri de gereklidir.

E1 Vizesi Alanlar

E1 vizesi ticari bir vizedir. E1 vizesi nedir sorusu sıklıkla sorulsa da genel olarak böyle bir yorum yapmak mümkündür. Burada istenen bir şey vardı ki o da Amerika’da kurulan şirketin %50si Türkiye’de yer almalıdır. Burada bahsedilen cirodur. 

Elbette yatırım da önemlidir. 100.000 dolarlık kadar bir yatırımınızın olması ve bunu vize başvurunuzda belirtmeniz önemli olacaktır. E2 vizesi iş planı arasında bu da yer almaktadır.

Ancak E1 ve E2 vize farkı da merak edilmektedir. E1 tüccar vizesi olarak bilinir iken E2 vizesi yatırımcı vizesi olmaktadır. Aynı zamanda en büyük farklardan biri de ülkeler arası anlaşmalardır. Yani her iki vizenin de anlaşma yaptığı ülkeler birbirinden farklıdır. Yatırım ve ticarette bu ülkelere muhakkak bakılmalıdır.

E1 E2 vizesi nedir sorusu da böylelikle cevaplanmış olacaktır. E1 vizesi tüccar vizesi iken E2 vizesi yatırımcı vizesi olup aslında E2 vizesi dönemsel bir vize de olabilmektedir.

E2 vizesi alanlar bu aşamada yatırım yapmalıdır ve en az 100.000 dolardan söz etmek mümkündür. Daha az miktarlar vize ihtimalini azaltacaktır.

E1 vizesi alanlar için de bu miktar geçerlidir çünkü ABD bu miktara oldukça fazla dikkat etmektedir ancak cironun yarısı da Türkiye’de olacaktır.

E2 vizesine uygun iş yeri de merak edilmektedir çünkü bu konuda yeterli miktara sahip olan insanlar ne iş yapacaklarını bilemezler ancak özellikle e-ticaret alanında büyük yatırımlar yapıldığını belirtmek gerekmektedir.

ABD vize nasıl alınır 2023?

Amerika vizesi için kesinlikle Amerika Büyükelçiliği vize talebinde bulunmalıdır. Herhangi bir acenteden vize alınması mümkün değildir.

Amerika vizesi için kimler sponsor olabilir?

Amerika vizesi için herhangi bir firma ile anlaşma bulunuyorsa, sponsor işlemleri konsolosluk bünyesinde sağlanır.

Amerika vizesi almak için hesapta ne kadar para olmalı?

Amerika vizesi almak için hesapta yaklaşık 8 bin TL ile 12 bin TL değerinde para bulunmalıdır.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023 Videosu;

 

4/5 - (1 vote)