Mısır Aile Birleşimi

, Vize Randevu ve Vize Başvuru Merkezi - Visa CENTER

Mısır Aile Birleşimi

Mısır Aile Birleşimi Vizesi

Birçok ülkede yapılan aile birleşimi vize başvurusuna karşılık olarak Mısır için yapılan aile birleşimi vizesi başvurularında hem başvuru şekli hem de prosedürler değişiklik oluşturmaktadır. Bu konuda aile birleşimi vizesi talep edecek kişinin öncelikle kısa süreli vize başvurusu yapması ve Mısır’a giriş gerçekleştirmesi gerekir. Mısır’a giriş gerçekleştiren kişi, Mısır’da ikamet izni talep etmek için Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine giderek aile birleşimi başvurusu gerçekleştirir.

Aile birleşimi belgesi talep etmek için tüm belgeler tercümeli bir şekilde hazırlanır ve yabancılar şubesine teslim edilir. Temel olarak bu belgeler arasında; onaylı doğum belgesi, sabıka kaydı ve evlilik kayıt belgesi gibi evraklar yer alır. Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları aile birleşimi talep ediyorsa, öncelikle Mısır konsolosluğuna vize başvurusu yapılır. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için eğer sponsor olan bir kişi bulunuyorsa, bu kişinin Mısır’daki ikametinde bağlı olduğu belediye birimi tarafından almış olduğu kayıt belgesinin sunulması gerekir.

Mısır aile birleşimi vizesi genellikle evlilik yoluyla talep edilmektedir. Bu durumda evlilik gerçekleştirilmiş kişi ile birlikte başvuru yapan kişinin de talep edilen tüm evrakları Mısır’daki ilgili birime teslim ederek başvurusunu yapması gerekecektir. Ancak eğer evlilik yoluyla vatandaşlık talep ediliyorsa, bu evliliğin üzerinden en az 2 yıl geçmiş olması gereklidir. Ayrıca evlilik yoluyla başvuru gerçekleştirilirken, Mısır’da evlendiğiniz kişi yabancı bir ülke vatandaşı ise bu vatandaş Mısır’da ikamet ediyor yani oturum izni bulunuyor olmalıdır.

Özellikle aile birleşimi talep eden kişi bir kadın ise gerekli evrakları toparlayarak, randevu tarihi almalı ve yabancılar şubesinde kocasının refakati ile başvuru formunu doldurarak, evraklarını teslim etmelidir. Bu evraklar arasında;

  • Başvuru sahibinin 4 adet fotoğrafı,
  • Resmi makamların onayladığı evlilik sözleşmesi,
  • Başvuru sahibi kişinin yani kadının hem kocasının hem de babasının doğum belgeleri,
  • Kendisinin doğum belgesi,
  • Başvuru sahibinin pasaportu ve fotokopisi gerekmektedir.

Eğer başvuru gerçekleştiren kişinin çocukları bulunuyorsa, bu çocukların doğum belgeleri, pasaportları ve muvafakatname belgeleri de talep edilebilir. Başvuru sahibi istenilen tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde ibraz ettikten sonra yasalar gereği evlilik sebebi ile Mısır vatandaşlığı fırsatı sağlanır. Eğer kişi Mısır’da 5 yıl kesintisiz olarak ikamet ederse vatandaşlık alabilir.

Yapılan başvurular genellikle 4 ya da 5 ay gibi bir süre almak ile birlikte daha önce başka ülkelerde evlenmiş ve boşandığı ya da eşi öldüğü için Mısır’da evlenecek kişiler için de 3 ay bekleme süresi bulunmaktadır. Ayrıca Mısır Evlilik Kanunu’na göre kadınlar 21 yaş altında bulunuyorsa, anne ve babası tarafından eşlik edilerek onların onay vermesi sayesinde Mısır’da evlilik gerçekleştirilebilir. Verilen oturma izni 3 seneden başlamak üzere 10 seneye kadar değişebilir ve daha sonraki süreçlerde yeniden uzatılması talep edilebilir.

, Vize Randevu ve Vize Başvuru Merkezi - Visa CENTER