Kanada Aile Birleşimi

Kanada Aile Birleşimi Vizesi

Dünyanın en Kuzey ülkelerinden biri olarak Kuzey Amerika’da yer alan Kanada, yüksek bir ekonomik refah seviyesine sahip olması, sağladığı eğitim koşulları ve yaşam rahatlığı nedeni ile çok fazla tercih edilen bir ülkedir.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında da birçok kişi Kanada’da yaşam hayalleri kurarken, özellikle bir Kanada vatandaşı ile evlenen veya Kanada’da sürekli oturma iznine sahip olan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile evlenen kişiler de bulunmaktadır.

Evlilik veya ikamet gibi nedenler ile birlikte Kanada’da sürekli oturma izni talep eden yani Kanada’ya yerleşmek isteyen kişilerin öncelikle Kanada konsoloslukları üzerinden başvuru gerçekleştirerek, Kanada aile birleşimi vizesi talep etmesi gerekmektedir.

Öncelikle bilinmesi gereken bir nokta olarak Kanada vizesi almak çok zor ve uzun bir süreç oluşturmaktadır. Bu yüzden yaptığınız ilk vize başvurusu reddedilebilir ve daha sonrasında tekrar doğru evraklar ile eksiksiz bir başvuru yapmanız da gerekebilir.

Kanada Aile Birleşimi 1 – kanada aile birlesimi vatandaslik

Kanada Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar

Kanada’da bir aile kurmak veya var olan ailenizi Kanada’ya taşımak isterseniz bu konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Sizler için Kanada aile birleşimi için gerekli evraklar hakkında tüm bilgileri topladık.

Kanada aile birleşimi vizesi uzun süreli bir D tipi vize olduğu için sonuçlanma süresi uzun sürmektedir. Başvuru prosedürü diğer vizelere göre biraz daha karmaşıktır. Bu vize için gerekli evraklar:

 • Kanada aile birleşimi için doldurulmuş vize başvuru formu. Form eksiksiz ve hatasız doldurulmalıdır. Başvuran kişinin imzası kesinlikle bulunmalıdır.
 • 2 tane biyometrik fotoğraf. (3,5X4,5 boyutlarında, beyaz fon üstünde çekilmiş ve güncel halinizi temsil eden fotoğraflar.)
 • En az 1 yıl daha geçerlilik süresi, iki boş sayfası bulunmalı ve pasaport on yıldan eski olmamalıdır.
 • Eş yabancı uyrukluysa, eşe dair bilgileri içeren uluslararası evlenme kayıt örneği.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Eğer başvuran daha önce evlenmişse eski eşi ile evliliklerini kanıtlayan kesinliğini açıklayan belgeler ve boşanma ilanının fotokopisi.
 • Eğer eski eş vefat etmişse ölüm kayıt belgesi fotokopisi.
 • Kanada’da yaşamını süren eşe ait ikametgâh belgeleri.
 • Kanada’da ki eşin oturma izni. Eğer eş Kanadalı ise pasaport ve kimlik fotokopileri gereklidir.
 • Kanada’da ki eşin mali durumunu gösteren tüm belgeler. (Banka hesapları, kira geliri getiren ruhsat, tapu vb.)
 • Eğer ki başvuran daha önceden pasaport aldıysa önceki pasaportlarının fotokopilerini dosyaya eklemelidir.

Kanada konsolosluğu şüpheli gördüğü durumlarda sonuçlanma süresini uzatarak ekstra belge talep edebilmektedir. İngilizce olmayan belgelerin her birisi yeminli olan tercümanlar tarafından çevrilmelidir.  Belgelerin hiçbirinin içinde birbiri ile çelişen bir bilgi olmamasına lütfen dikkat edin.

Kanada  vize işlemleri için en güncel bilgilere  visacenter.com.tr/kanada-vize-basvurusu/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kanada Aile Birleşimi Ücretleri

Kanada’da bir aile üyeniz bulunuyorsa ve aile birleşimi vizesi almak istiyorsanız bu konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Kanada aile birleşimi ücretleri hakkında bütün bilgiyi sizler için topladık.

Kanada konsolosluğu internet sitesinde, Kanada aile birleşimi vizesi aslında Kanada’da yaşayan aile üyesinin diğer aile üyelerine sponsor olduğu bir belge olarak anılmaktadır. Türkiye’de yaşayan eşin vizeye başvurabilmesi için öncelikle Kanada’da ki eşi reşit olmalı ve daimî ikamet izni olmalıdır.

Direk Kanada vatandaşı olursa da olur. Kanada’da yaşayan eşin mali durumuna bakılmaktadır. Aile için yeterli bir evi var mı, kazandığı para tüm aileye yetecek mi, ihtiyaçları nasıl karşılanacak? gibi sorulara cevap bulabilirse konsolosluk vizeyi sorunsuz vermektedir.

Eğer Kanada’da yaşayan birisi olarak eşinize sponsor olacaksanız aile birleşimi sponsorluk ücreti 75 CAD. Başvuru sahibinin vize harcı 475 CAD. İkamet ücreti de 490 CAD’dır. Total de 1040 CAD ödemiş olursunuz. İşlemleri vize merkezlerinden birisi aracılığı ile hallederseniz bu ücret artabilir.

 Kanada Aile Birlesimi

Kanada Aile Birleşimi İçin Dil Şart mıdır?

Kanada aile birleşimine başvuru yapacaklar için en kritik sorulardan bir tanesidir. Sizler için Kanada aile birleşimi için dil şart mıdır? Konusunu inceleyeceğiz. Dil bilginizin yeterliliği Kanada aile birleşimi vizesi için çok önemlidir. Konsolosluk tarafından başvuran kişilerin iyi seviyede İngilizce ve Fransızca bildiğine dair belge istenmektedir. Kanada aile birleşimi için herhangi bir dil yeterlilik sınavı bulunmamaktadır. Sadece belgeler yeterlidir.

Kanada Aile Birleşimi Randevusu Nasıl Alınır?

Randevular Kanada Başkonsolosluğu ve diğer konsolosluklar için alınabilmektedir. Sizler için Kanada aile birleşimi randevusu nasıl alınır? Bu soruyu cevaplandıracağız.

Randevu alabilmek için öncelikli yapmanız gereken tüm belgeleri eksiksiz hazırlamaktır. Eğer parmak izi işlemlerini daha önce yaptırmadıysanız parmak izinizi kayıt ettirmelisiniz. Parmak izi işlemleri için Kanada konsolosluğunun yetki verdiği bir siteye girerek biyometrik işlemler için randevu almalısınız. Bu işlemlerden sonra yapmanız gereken tek şey sürecin sonuçlanmasını beklemektir. Bu aşamadan sonra tüm sorumluluk görevlilerin elindedir. Randevu ve tüm işlemlerinizi daha iyi halledebilmek için herhangi bir vize merkezine başvuru yapmanız sizin için faydalı olabilmektedir. Bunun için ekstra ücret ödeyeceğinizi unutmayın.

Kanada Aile Birleşimi Mülakatı Soruları Neler Olabilir?

Kanada aile birleşimi için mülakata gideceklerin sorduğu sorulardan bir tanesidir. Sizler için Kanada aile birleşimi mülakatı soruları neler olabilir? Sorusunu liste halinde cevaplandıracağız.

 • Mülakatın amacı gerçek bir aile olup olmadığınızı ölçmektir. Mülakatta gerçek bir aileyseniz çekinmenizi gerektirecek hiçbir durum yoktur.
 • Mülakatta eşinizle ne zaman tanıştınız, nerede tanıştınız, eşiniz nerede yaşıyor, onunla her gün görüşüyor musunuz? Gibi özel sorular sorulacaktır.
 • Burada amaç sizin özel hayatınızı öğrenmek değil aynı sorulara düşünmeden çelişkili olmadan aynı cevapları verebilmenizdir. Atıyorum bir eş İstanbul’da tanıştık bir eş Ankara’da tanıştık derse bu çelişkili bir cevap olur ve görevliler gerçekten bir aile olduğunuza inanmazlar.

Kanada Aile Birleşimi Formu ve Ek Evraklar

Genellikle evlilik amaçlı olarak yapılan Kanada aile birleşimi vizesi başvurusunda öncelikle D tipi vize türü talep ettiğinizi bilmeniz gerekir. Bu vize sayesinde uzun süreli Kanada yerleşimi yani oturma izni talep etmeniz mümkündür.

Ancak yapılan vize başvurusu çoğu zaman bir yıl gibi bir süre sonunda sonuca ulaşabilir. Başvuru yapılırken, Kanada’da yaşayan eşinizin yani vatandaş veya sürekli ikamet eden kişinin size göndereceği davetiye çok önemli bir nokta oluşturmaktadır. Ayrıca yapacağınız başvuru kapsamında çok iyi derecede Fransızca ve İngilizce bildiğinizi belgelemeniz önemlidir.

Kanada aile birleşimi vizesi talep ederken hazırlayacağınız eksiksiz ve hatasız belgeler arasında ise

 • Vize için doldurulmuş hatasız, eksiksiz ve ıslak imzalı şekilde hazırlanan başvuru formu,
 • 6 aydan eski olmayan, 2 adet biometrik fotoğraf,
 • 10 yıldan eski olmayan, 2 sayfa boş alanı bulunan ve en az 1 sene daha geçerli pasaport,
 • Yabancı uyruklu eşinizin bilgilerini de bulunduran uluslararası evlenme kayıt örneği,
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Uluslararası evlenme cüzdanı ve fotokopisi,
 • Uluslararası nitelikte doğum kayıt örneği,
 • Daha önce yaptığınız evlilikler bulunuyorsa, bu evlilikler ile ilgili boşanma ve ölüm belgeleri,
 • Kanada’da yaşayan eşinizin yerleşmiş olduğu ikametgah bilgisini gösteren belge,
 • Kanada’da oturma izni bulunan eşinize ait oturma izni fotokopisi ve eğer eşiniz Kanada vatandaşı değilse, pasaportu ve kimliğinin fotokopisi,
 • Eşinizin Kanada’da sahip olduğu mali durumu gösteren evraklar,
 • Son olarak daha önceden almış ve kullanmış olduğunuz tamamlanmış pasaportların fotokopileri gerekmektedir.
Kanada Vizesi hakkında gerekli tüm bilgilendirme için https://visacenter.com.tr/iletisim/ adresini ziyaret ederek bize ulaşabilirsiniz.
Başa dön tuşu
whatsapp
× Kanada Vizesi