Almanya Vizesi

Değerli Misafirlerimiz,
Web sayfamız Almanya vize  başvurusunda bulunacak olanlara kolay bir vize başvuru işlem hizmeti sağlamak üzere hazırlanmıştır. Yazımızın devamında Almanya Cumhuriyeti’nin Türkiye’deki temsilcilikleri tarafından belirtilmiş vize işlem evrak listelerini ve vize  başvuru koşullarını görebilirsiniz, Almanya vize başvuru formunu bulabilirsiniz. Kolaylaştırılmış vize başvuru hizmetinden faydalanmak için Web sayfamızın İletişim Bilgileri menüsünü ziyaret ederek Ücretsiz Çağrı Merkezimizi arayabilir veya soru ve görüşlerinizi info@visacenter.com.tr  e*posta adresimize yazabilirsiniz. Visa Center  GVS’ye ulaştığınız için teşekkür ederiz…

Almanya Vize Türleri

* Almanya Turistik Vize

*Almanya Ticari, İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri, 

*Aile Aile, Akraba, Arkadaş Ziyaret Vizesi

*Almanya Transit Geçiş Vizesi,

*Almanya Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vize başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Schengen vizesinin bir türü olarak, en fazla 90 gün geçerliliği olabilen ve C tipi yani kısa süreli vize çeşididir.

Kaç günlük alınabilir? : İlk seferinde maksimum 30 günlük alınabilen Almanya turistik vizesi diğer başvurularda 90 güne kadar geçerlilikle alınabilir.

Nereye başvurulur? : Almanya vizesi için direkt olarak Büyükelçilik ya da Konsolosluğa başvuru yapmak mümkün olmamakta, başvurular vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır.

Gerekli evraklar nelerdir? : Almanya vizesi için gerekli evraklar;

*Almanya Vize Başvuru Formu*Schengen visa application form (Eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış, ıslak imzalı, başvuran kişi reşit değilse ebeveyn imzası taşıyacak şekilde)

*Almanca doldurulmuş, ıslak imzalı Schengen vize talebi dilekçesi

*Pasaport ( En fazla 10 sene içerisinde çıkarılmış, seyahat bitişinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği devam eden, 2 adet boş sayfası bulunan, hasarsız)

*Biometrik Fotoğraf ( 3,5×4,5 cm boyutlarında, 2 adet, en geç 3 ay içerisinde çekilen, beyaz fonlu ve daha önce kabul edilen başka bir vize başvurunda kullanılmamış)

*Kimliğin her iki yüzünün fotokopisi

*Noter tasdikli muvafakatname

*Son üç yıl içinde alınan vizelerin(Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) birer fotokopisi

*Adres ve evli kadınlar için bekarlık soyad bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

*Finansal Durumu Gösterir Belgeler (Kaşeli ve imzalı olmak üzere son 3 aya dair maaş bordroları, içerisinde en az 3.000 TL mevduat bulunan aktif banka hesabının 3 aylık hesap özetleri, varsa araç ruhsat, ev tapusu, kredi kartı ekstresi gibi ek gelir belgeleri)

*Çalışılan kuruma, işverene ya da öğrencilik durumuna dair çalışmayı gösterir belgeler

*Bağlı bulunulan kuruma ait belgeler ( Vergi levhası, faaliyet belgesi, şirket imza sirküleri, şirketin ticaret sicil gazetesi, Kişinin çalıştığını gösterir belgeler)

*Geçerliliği seyahatin gerçekleşeceği tarihten bir gün önce başlayıp bitiş tarihinden bir gün sonra da tamamlanan, minimum 30 bin euro teminatlı uluslar arası bir seyahat sağlık sigortası poliçesi

*Başvuran kişinin eğer diğer Schengen ülkelerine seyahati söz konusuysa,  üçüncü ülkeye seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe

*Seyahat amacını destekleyen bilgi belgeleri  (Vize başvurusundan önce satın almamış olsanız dahi, kalacağınız yere ve ulaşıma dair rezervasyon bilgileri )

*Yabancı uyruklu kişiler için minimum 6 ay geçerlilik süresi bulunan ikamet ve çalışma izinlerinin fotokopisi şeklinde listelenmektedir.

Biometrik veri gerekli midir? : 12 yaşından büyük herkesin parmak izi alınması işlemine yani biometrik veri kaydına tabi tutulması şarttır.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Önerilen Almanya vizesi başvuru zamanı, seyahat gününden 30 ila 90 gün öncesi olmaktadır.

Ne kadar sürede çıkar? : Almanya turistik vizesi başvuru sonuçları 7 ila 28 gün içerisinde belli olmaktadır.

Randevu nasıl alınır? : Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen bir Almanya vize başvuru merkezine ya da akreditasyonu mevcut olan bir seyahat acentesine başvurulması gerekmektedir. Tercih etmiş olduğunuz hizmet noktası ile telefon ya da online randevu sayesinde iletişime geçmeniz mümkün olacaktır.

Vize İşlem Menüsü

Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Almanya ticari vizesi, iş ya da fuarda yer alma amacıyla seyahat edecek olanların alması gereken vize çeşididir. C tipi yani kısa süreli vizelerdendir.

Kaç günlük alınabilir? : Schengen vizesi türleri içerisinde yer alan Almanya ticari vizesi için tanınan maksimum geçerlilik süresi 90 gündür.

Nereye başvurulur? : Umuma mahsus pasaport hamili olan TC vatandaşlarının, Almanya ticari vizesi başvurusu için istenen belgeleri başvuru merkezine sunmalıdır.Büyükelçilik ya da Konsolosluğa başvuru yapmak mümkün olmamakta, başvurular vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Güncel ve orijinal olma zorunluluğu bulunan bu belgeler, seyahatin amacına uygun şekilde Almanya Konsolosluğu’na sunulur.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Alman firması tarafından size gönderilecek olan davetiye;

*Firmanın tam adı ve adresi

*Vize başvurusu yapanın adı, bağlı olduğu firmanın adı ve bu firmadaki görevi

*İstenen vize geçerlilik süresi ve birden fazla seyahatin gerekli olup olmadığı

*Seyahatin süresi, amacı, gidilecek olan fuar ya da firma adı

*Gerekli olduğu takdirde kişinin masraflarının karşılanacağı

bilgilerini içermelidir. Bu bilgileri gösteren belgelerin aslı ve fotokopisi sunulmalıdır.

Gerekli evraklar nelerdir? : Almanya vizesi için gereken standart belgelere ek olarak, ticari vize alacak kişilerden talep edilen belgeler şu şekildedir:

*Başvuru yapanın firmadaki unvanı ve görevi

*Türkiye´deki işveren firmanın yazısının aslı

*Faaliyet belgesinin aslı (Başvuranın son 3 sene içerisinde başka bir Schengen vizesi almaması halinde)

*Talep edilen vize süresi

*Seyahatin amacı kapsamındaki fuar ya da organizasyon

*Almanya´daki giderlerin ilgili firma tarafından karşılanacağına dair teminat belgesi

*SGK Giriş ve Hizmet Dökümü belgesi

Başvuran firma sahibi ise;

*Ticaret veya Sanayi Odası Sicil Kayıt Sureti (en fazla 6 ay içerisinde çıkarılmış)

*Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi

*Vergi Levhası

*Başvuran çiftçi ise;

*Ziraat Odasından Çiftçilik Belgesi

*Başvuran fuarda stant kuracaksa;

*Fuar Katılımcı Kartı ( Kartın ibrazıyla başvuran kişi vize ücretinden muaf tutulmaktadır.)

Ne zaman başvurmak gerekir? : Almanya ticari vize başvurusu yapmak için seyahatin gerçekleşmesi planlanan tarihten en az 4 hafta öncesinde gerekli belgelerin sunulması gerekmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin bölge fark etmeksizin kendilerine en yakın vize başvuru merkezine müracaat ederek randevu alabilmeleri mümkündür.

Almanya Vizesi

Almanya Vizesi

Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Almanya aile ziyareti vizesi Almanya’da yaşamakta olan aile bireylerini ya da arkadaşını ziyaret edecek olan ve umuma mahsus pasaport hamili olan TC vatandaşlarının alması zorunlu olan C tipindeki vize türüdür.

Kaç günlük alınabilir? : Başvuru sürecinde seyahat amacınızın değerlendirilmesi ile birlikte vize geçerlilik süresine karar verilmektedir.

Nereye Başvurulur? : Almanya vizesi için gerekli evraklar eskizsiz bir şekilde Almanya Konsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerine iletilmelidir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Bahsedilmiş olan Almanya vizesi için gerekli evraklar listesine ek olarak, bu vize kategorisine başvuruda bulunacakların davetiye ( istek mektubu) sunmaları gerekmektedir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Almanya için vize başvurusunda bulunacak olan kişinin Almanya Belediyesi tarafından onay almış bir davetiye sunması gerekmektedir. Eğer davetiyeyi gönderen kişi Alman vatandaşı ise davetiye ile beraberinde davet edenin dilekçe ve pasaport fotokopisi de sunulmalıdır. Ancak davetiyeyi temin eden kişi Alman vatandaşı değilse, kendi ikamet ettiği adresten sorumlu belediyenin onayladığı dilekçeye ek olarak kimlik bilgileri ve dilekçenin sunulması yeterlidir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Konsolosluk çalışmaların yoğunluğuna ve tatil dönemine denk gelip gelmemesine bağlı olarak vize başvurularının sonuçlanma süresi değişkenlik göstermektedir. Ortalama olarak seyahat tarihinden 30 gün öncesinde başvuru işlemlerinin başlanması önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Vize başvurusunda bulunacak kişinin kendisine en yakın vize merkezine başvurması ve randevu için iletişime geçmesi mümkündür.

Transit Vize İşlemleri

Nedir? : Havaalanı transit vizesi ve Schengen Bölgesine giriş yapılmasını gerektiren transit yolculuk vizesi olarak iki ayrı türü mevcuttur. Yurtdışına seyahat edeceklerin 3. bir ülkeye uğraması halinde ya da yolculuğu başka bir ülkeden aktarmalı şekilde gerçekleştirecek olması alınması halinde gerekli olan vize türüdür.

Kaç günlük alınabilir? : Vize, maksimum 90 güne kadar geçerliliğe sahiptir.

Nereye Başvurulur? : Seyahat detayları belirlendikten sonrasında istenen belgelerle Almanya Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerine başvuru yapılmaktadır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Nakliye yapan uluslar arası tır şoförlerinin bahsedilen vize başvuru belgelerine ek olarak transit vize için;

*Sürücü belgesi ve uluslararası sürücü belgesi

*C2 Belgesi

*Nakliye şirketinin şoför listesi

*Aşağıdaki bilgileri içeren Türkiye´deki işveren firmanın yazısı

*Seyahat masraflarının karşılanacağına dair Türkiye´deki işveren firmanın teminat yazısı

*Aşağıdaki bilgileri içeren Almanya´daki (iş ortağı) firmanın yazısı

*Adresi ve telefon numarasını,  verilen işin teyidini içerecek şekilde Almanya´daki ortak firmanın yazısı

belgelerini sunması gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Seyahat tarihinden önceki  en az 30 gün öncesinde Almanya transit vize başvuru işlemlerine başlamanız önerilmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Talep edilen evrakları sunmak için direkt Almanya Konsolosluğuna ya da Konsolosluğun yetkilendirdiği bir vize başvuru merkezine ulaşarak randevu almanız mümkündür.

 Vatandaşlık İşlemleri

Nedir? : Yabancı uyruklu bir kişinin, göçmen olarak Almanya vatandaşlığı alması işlemidir. Almanya’ya geçişin nedeni, oturum izni varlığı gibi pek çok kriterin değerlendirilmesi ile kazanılan bir geçiş hakkıdır.

Kaç günlük alınabilir? : Vatandaşlığa geçişle birlikte nihai süre uygulaması da ortadan kalkmaktadır.

Nereye Başvurulur? : Vatandaşlık için talep edilen belgelerin, ikamet edilen bölgenin Vatandaşlık Dairesi’ne sunulması gerekmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Almanya vizesi başvurusunda talep edilen belgelere ek olarak Almanya vatandaşlığı için gerekli belgeler;

*Var olan oturum ya da çalışma izinleri

*Sabıka kaydı ve imzalı olarak Almanya anayasasına bağlılık belgesi

*Dil yeterlilik belgesi

*Vatandaşlık başvuru dilekçesi

*Varsa çocukların karneleri

*Varsa evlilik cüzdanı

*Doğum belgesi

*İşsiz ise işsizlik yardımını gösteren belge

*Çalışıyorsa kazanç belgesi

*Boşanmışsa mahkeme kararının Almanca tercümesi

şeklindedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Kişinin Almanya vatandaşlığı başvurusu yapabilmesi için yasal olarak en az 8, 60 yaşından büyükse en az 12 senedir,  Almanya’da ikamet ediyor olması şartı aranır. Vatandaşlık Dairesi tarafından talep edilen dilekçenin doldurulduktan sonra sunulmasıyla birlikte ortalama 10*12 hafta süren bir değerlendirme süreci gerçekleşir. Sürecin olumlu yanıt almasından sonra 2 yıl geçerliliği bulunan teminat belgesi verilir. Bu çerçevede başvuran kişi vatandaşlık başvurusuna dilediği zaman randevu alabilir.

Randevu nasıl alınır? : Talep edilen dilekçenin alınması ve sunulması için ikamet edilen bölgenin Vatandaşlık Dairesi ile iletişime geçilmelidir.

 Erasmus Vizesi

Nedir? Erasmus Projesi kapsamında Almanya’da eğitim alacak ve geçici olarak ikamet edecek olan kişilerin alması zorunlu olan vize türüdür.

Kaç günlük alınabilir? : Seyahat amacına uygun yapılan vize başvurusu halinde proje için kalmanız gerekli olan süreyi belirtmeniz gerekmektedir. Konsolosluk, başvuru esnasında projenin tamamlanacağı tarih aralıklarını kapsayacak şekilde vize geçerlilik süresi sağlar. Öğrenciler için 3 gün insiyatif tanınırken, stajyer olarak başvuru yapanlara bu ek süre tanınmaz.

Nereye Başvurulur? : İstenen tüm belgelerin aslı ve iki fotokopisi, Türkçe olan belgeler Almancaya çevrilmiş şekilde Almanya Konsolosluğuna sunulmalıdır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Almanya Erasmus vizesi başvurusu yapacak kişilerin, vize başvurusunda istenen standart belgelere ek olarak;

*Kişi mezunsa diploma

*Kaşeli ve imzalı güncel öğrenci belgesi veya transkript

*Eğitim programı sertifikası

*Eğitim masraflarının karşılanabileceğine yönünde teminat belgeleri

ibraz etmelidir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Her üniversitenin Erasmus Projesi’ne yapılan başvuruları değerlendirdiği tarih, kendi akademik takvimine göre değişmektedir. Ancak proje kapsamında seyahati kesinleşen bireylerin, öngörülen seyahat tarihinden bir ay öncesinde Almanya Erasmus vizesi işlemlerini başlatması önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Almanya Erasmus vizesi başvuru belgeleri sunulması için, Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezi ile irtibata geçerek randevu alınması mümkündür.

Öğrenci Vizesi

Nedir? : Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen yabancı uyruklu vatandaşların alması zorunlu olan vize türüdür. Almanya öğrenci vizesi D tipi yani ulusal vize kapsamında olup sizden başvuru esnasında ek belgelerin talep edilmesini gerektirebilir.

Kaç günlük alınabilir? : Almanya’da bulunan herhangi bir üniversiteden onay almadan, yurtdışında eğitim için gerekli araştırmayı yerinde yapacak kişilere, 9 aya kadar süre verilmektedir. Yeterlilik durumunuz, sunmuş olduğunuz belgelerle Konsolosluk tarafından değerlendirilir ve buna bağlı olarak üniversite kabulü olmaksızın 9 aya kadar kalmak mümkün olabilir. Ancak üniversite kabulü ile Almanya öğrenci vizesi alacak kişilerin, talep ettiği ve kabul edildiği eğitim süresine bağlı olarak vize geçerlilik süresi de değerlendirilmektedir.

Nereye Başvurulur? : D tipi bir vize olan Almanya öğrenci vizesi başvurusu için direkt olarak Almaya Konsoloslukları veya Almanya Büyükelçiliğine belgeleri ibraz etmek gerekmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Almanya vizesi başvurusunda standart olarak talep edilen belgelere ek olarak;

*Lise diploması ve not dökümü (Almanca tercümeli ve noter onaylı)

*Üniversite kabul belgesi

*Motivasyon yazısı

*Özgeçmiş yazısı

*Eğer daha önceden üniversite eğitimi almadıysanız; Almanca ve noter onaylı olarak, lise diploması, 4 yıllık bölümüne girmeye hak kazandığınızı gösterir belge

*Eğer bir üniversitede eğitim görmeye başladıysanız; güncel öğrenci belgesi ve not ortalamasını gösteren transkript

*İş tecrübelerini gösterir belgeler

*Almanca dil yeterliliğini gösteren belge

sunulmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru yapanın planlanan gidiş tarihinden en az 2 ay öncesinde belgelerini sunması önerilmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluklar ya da Büyükelçiliğin kendilerine ait çalışma günleri ve saatlerinde içerisinde iletişim bilgileri ile ulaşılması ve randevu alınması mümkündür.

 Aile Birleşimi Vizesi

Nedir? : Almanya Aile birleşimi vizesi, Türkiye’de ikamet eden TC vatandaşlarının, eğer Almanya’da eşi veya çocuğu bulunuyorsa onların yanına yerleşebilmek ya da Türkiye’de olup henüz reşit olmayan çocuklarını Almanya’ya alabilmesi alınması zorunlu tutulan bir D tipi vize türüdür.

Kaç günlük alınabilir? : Diğer vize türlerinden farklı olarak size oturum izni sağlayan bu vize kategorisinde herhangi bir süre sınırlandırması mevcut değildir. Aile durumuna göre yapılan değerlendirmeler neticesinde vize başvuru süreci ve geçerlilik süreci değişkenlik gösterir.

Nereye başvurulur? : Uzun süreli bir vize olan Almanya aile birleşimi vizesi için müracaatlar Konsolosluklara veya Büyükelçiliğe yapılmalıdır. Almanya Federal Cumhuriyeti yetkililerince görevlendirilen İstanbul ve İzmir Başkonsoloslukları ya da Ankara Büyükelçiliği’ne, ikametgah adresine bağlı olarak başvuru yapabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Aile birleşimi için kişinin başvuru için talep edilen belgelere ek olarak Almanya’daki eşine ait kimlik, ikametgah, maaş bordrosu bilgilerini ibraz etmesi gerekmektedir. Ayrıca eşlerin varsa önceki evliliklerine ve çocuklarına dair belgeleri sunması gereklidir. Başvuranın ise yeterli Almanca dil bilgisine sahip olduğunu gösterir belgeyi sunması gereklidir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Almanya Federal Cumhuriyeti yetkilisi Konsolosluk ve Büyükelçiliklerin yoğunluğu ya da tatil günlerine bağlı olarak başvuru sonuçlanmaları değişken sürelerde gerçekleşir. Ancak genel olarak Almanya aile birleşimi başvurusu için planlanan gidiş tarihinden en az 3 ay öncesinde başvuru yapılması gereklidir.

Randevu nasıl alınır? : İlgili kurumlardan adresinize bağlı olarak hangisine başvurmayı talep ediyorsanız, o kurum ile iletişime geçmeniz halinde yetkililerce yoğunluğa bağlı olarak uygun randevu tarihi verilmektedir.

 Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Almanya’da yaşamak ya da çalışmak isteyen kişilerin anlaşmalara göre alması zorunlu olan izin türüdür.

Kaç günlük alınabilir? :Normal şartlarda Schengen ülkeleri ikamet izni maksimum 90 gün olmakla birlikte kalıcı oturum izninde nihai bir süre bulunmamaktadır. Bu vizeye başvuranların amacına uygun olarak oturum izni, yerleşim izni, kalıcı oturum izni ve mavi kart olarak 4 farklı alternatifi bulunmakta ve tanınan izin geçerlilik süreleri de başvurulan izin türüne göre değişkenlik göstermektedir. Kalıcı oturum izni, Almanya çalışma izni almaya da hak kazanmanız demektir. Başvuru esnasında yapılan değerlendirmeler, bu izinlerin geçerlilik süresinde rol oynar.

Öğrenim görme amacıyla Almanya oturum izni alanlara ise maksimum 120 tam gün ve 240 günü geçmemesi şartıyla çalışma süresi tanınmaktadır. Dil eğitim için oturum izni alanlara ise eğitim süresine kapsayacak şekilde izin verilir. Yalnız çalışma izni almak isteyenlerin ise girişkenliği, yapacağı yatırımın büyüklüğü, çalışma alanı gibi konular değerlendirilerek gerekli izin süreleri tanınmaktadır.

Nereye Başvurulur? : Almanya oturum izni ve çalışma izni için nihai kararı veren kurum Yabancılar Dairesi’dir.  Başvurular, Almanya Konsolosluklarına veya Almanya Büyükelçiliğine yapılmakta ve yapılan başvuruların bu kurumdan onay alması gerekmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Oturum ve çalışma izni için vize başvuru belgelerine ek olarak istenen belgeler, gidiş amacı ve süresine bağlı olarak değişmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Hangi oturum izni kategorisine başvurulacağına ya da çalışmanın süresine bağlı olarak ne zaman başvuru yapılması gerektiği konusu değişkenlik gösterir. Ancak genel itibariyle Almanya oturum izni başvuru sürecinde sorun yaşamamak adına seyahat tarihinden 3 ay öncesinde işlemlerin başlatılması önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Almanya Konsolosluklarına veya Almanya Büyükelçiliğine iletişim bilgilerinden ulaşmanız halinde yetkililerce Almanya çalışma izni ya da oturum izni için başvurunuza uygun bir randevu tarihi verilmektedir.

Almanya Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Almanya vize reddi almanızın farklı nedenleri olabilmektedir. Bu nedenlerin başında ibraz edilen belgelerin eksik ya da hatalı olması yer almaktadır. Vize reddi ile birlikte sizlere reddin nedenleri de açıklanmaktadır. Eksik görülen bilgilerin eklenmesi ya da yenilenmesi halinde dilediğiniz zaman başvuruyu yenileme hakkınız mevcuttur. Ancak beyan edilen belgelerin sahte olması halinde başvuru yasağı gibi çeşitli yaptırımlara ve para cezasına tabi tutulmanız söz konusu olabilmektedir.

İtiraz Hakkı

Sunduğunuz belgelerin talep edildiği şekilde sunulduğundan eminseniz, vize başvurunuzun reddi için ilgili Konsolosluğa itiraz dilekçesi sunma hakkınız bulunmaktadır.

İtiraz Şekli

İtiraz için, pasaportunuzu geri almanızdan sonraki ilk 1 ay içerisinde Almanca yazılmış olan itiraz dilekçesini faks veya e*mail olarak ilgili kuruma iletmeniz gerekmektedir.

Ücret İadesi var mı?

Yapılan başvuruların reddi halinde ücretin geri alınması mümkün değildir.

Almanya Vize Ücretleri

Almanya vize ücreti Almanya Konsolosluğu yetkililerince belirlenen ve seyahatin amacına ya da süresine bağlı olarak değişen bedellerdir. Konsolosluk yetkisi dahilinde güncellenebilen bu ücretlerin, başvuru öncesinde Konsolosluk ile iletişime geçerek tam olarak öğrenilmesi önerilmektedir. Almanya vize başvuru ücreti haricinde başvuru merkezi tarafından vize koordinasyon ücreti de talep edilir ve tüm ücretler Euronun karşılık geldiği Türk Lirası olarak ödenir.

Konsolosluklar

Almanya Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu, İzmir Başkonsolosluğu ve Antalya Konsolosluğu olarak farklı bölgelerde hizmet veren temsil kurumlarına ek olarak;

*Kayseri Fahri Konsolosluğu

*Bursa Fahri Konsolosluğu

*Trabzon Fahri Konsolosluğu

*Edirne Fahri Konsolosluğu

*Bodrum Fahri Konsolosluğu

*Gaziantep Fahri Konsolosluğu

gerekli hizmeti sağlayan diğer yetkili temsilciliklerini oluşturmaktadır.

Aşağıda tanımlanmış olan Almanya vizesi için gerekli olan evrakların yanlarında açıklamalar bölümü bulunmaktadır. Evraklarınızı hazırlarken mutlaka güncel olmasına dikkat ediniz. Bazı evraklar fotokopi olarak kabul edilmesine rağmen Konsolosluğa sunacağınız evrakların asıl olması Almanya Vizenizi almanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca alabildiğiniz evrakların E*Devletten barkodlu bir şekilde almanız Almanya Konsolosluğu nezdinde teyit edilebilir evrak olduğu için güven oluşturacaktır. Diğer bir yandan Almanya vize başvurunuz olumlu olarak değerlendirilirse mutlaka almış olduğunuz vizeniz deki İsim/Soy isim, Doğum Tarihi, Pasaport No ve vizenin geçerlilik tarihlerini kontrol ediniz. Herhangi bir hata var ise Almanya Konsolosluğu tarafından düzeltilmek üzerek dilekçe ile başvuru merkezine müracaat etmelisiniz. Almanya vize başvurusu ortalama 15 iş günü dür. Bu süre Konsolosluğun yoğunluğu ve evrak durumunuz, gidiş amacınıza göre kısalabilir veya artabilmektedir. Almanya vize ücretleri Dövizdeki artış ve azalışlara öre değişebilmektedir.2020 yılı Almanya Vize Ücretlerini öğrenmek için firmamız müşteri uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz. Firmamız müşteri temsilcileri ne 0850 220 37 34 Ankara acil vize hattı için +90 532 130 02 47 Gaziantep acil vize hattı için 0543 215 78 08 numaralı hatlardan ulaşabilirsiniz. Müşteri uzananlarımız vize durumu ve işleyişi hakkında sizi bilgilendirecektir. Aşağıda Almanya vizesi için gerekli evrak listesini görebilirsiniz Almanya vize randevusu almak için sitemizden online vize randevu formunu doldurabilir veya müşteri temsilcilerimizle iletişime geçerek kolayca vize randevunuz alabilirsiniz.

Gaziantep ve Ankara ve Diğer Şehirler için Almanya Vize Başvuru Merkezinden, Almanya ülkesine yapacağınız 90 ( Doksan ) güne kadar olan turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti, eğitim vb. amaçla yapacağınız kısa süreli vize başvurularınız için gerekli olan evrak ve belgeler meslek gruplarına göre aşağıda belirtilmiştir.

Ekteki evraklar standart belgeler olup duruma göre ek evrak talep edilebilir.

Almanya  Tüm Meslek Grupları meslek grubunda ki kişilerin Almanya vize başvurularında hazırlaması gereken evraklar;

1.Almanya Vizesi için Pasaport özellikleri

Pasaportun başvurudan önceki son  10 (On)  yıl içerisinde alınmış çipli pasaport olması ve Almanya Vize başvurunuzun gerçekleşmesi için pasaportunuzda en az 2 adet boş sayfanın bulunması gerekmektedir.

Almanya’ya yapacağınız seyahatinizin bitim  tarihinden itibaren pasaportunuzun geçerlilik tarihinin Almanya vizesinin bitim tarihinden itibaren en az altı ay daha geçerli (temdit tarihi) olması istenen diğer şarttır..

Almanya vize başvurularında sayfaları yırtık, herhangi bir yeri deforme, resim veya okunaklılık kısmı kalmamış ve tahriş olmuş pasaportlarla yapılan başvuruları kabul etmemektedir.

Pasaportun imza  kısmının pasaport sahibi tarafından imzalanmış olması veya imza atamaz ibaresinin geçmesi gerekmektedir.

Almanya Vizesi için Fotoğraf özellikleri

Almanya vizesiiçin  2 adet son bir ay içerisinde çekinilmiş olan 35 mm genişlikte 45 yükseklite biyometrik fotoğraf ibraz etmeleri gerekmektedir

Başvurudan bir ay önce Yeni çekinilmiş ve mimik hareketleri olmayan  Biyometrik fotoğraflar 1 aydan daha eski olmayacak ve kişinin son halini yansıtacak şekilde olmalıdır.

Almanya Vizeişlemlerinde kullanılacak olan   fotoğrafın arka fonu   beyaz olmalı ve mimik hareketleri kullanılmamalıdır.

3.Başvuru Formu ( sadece İmzalanması yeterlidir.)

4*Kimlik fotokopisi ( T.C Kimlik numarası bulunması şarttır)

5.Ulaşım Bilgileri ( Uçak,Otel,Araç,Otobüs)

Uçak ile seyahat planlayanlar, Türkiye’den çıkış ve seyhat dönüşünü gösteren rezervasyonlarında PNR kodunun olmasına  dikkat etmelidirler.

Seyahati  gemi tur organizasyonu ile yapılması  durumunda tüm güzergâh yazısı ve ilgili rezervasyonlar başvuru dosyasında ibraz edilmelidir.

Özel araçları ile seyahat yapacak kişiler araç ruhsatı,aracın yeşil sigortası,trafik sigortası  ile birlikte ehliyetlerinin ön ve arka yüzü fotokopisi.

Otobüs gibi toplu ulaşım aracı ile seyahate çıkacak kişiler otobüs firmasından gidiş dönüş bilet rezervasyonu ibraz etmeleri gerekmektedir.

Rezervasyonları temin edemeyenler için istenilmesi halinde  Visa Center Visa Center Vize tarafından geçici rezervasyonlar yapılacaktır.

6.Otel Rezervasyonu ( Kalınacak Adres Bilgileri )

Almanya’da kalacağınız otelden alınmış konfirmeli ve otel görevlileri tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış rezervasyon çıktısı.

Otel Rezervasyonunuz seyahat sürenizi tam olarak kapsamalı ve Vize alacak kişinin otel rezervasyonunda  isim ve soy isminin kesin yazılı olması gerekmektedir.

Çeşitli firmaların internet sitelerinden yapılmış otel rezervasyonları kabul edilmemektedir. Onaylı olması gerekmektedir.

Rezervasyonları temin edemeyenler için istenilmesi halinde  Visa Center Visa Center Vize tarafından geçici rezervasyonlar yapılacaktır.

7.Aile Arkadaş ziyareti veya Ticari ise Davetiye

Aile arkadaş ziyareti:Davetiye ( Yerel makamlardan onaylı olması veya konsolosluğun istediği formatta olmalıdır.)

Ticari:Davet eden firma tarafından gönderilmiş davetiyenin fotokopisi (fuar katılımları için fuara kayıt yapıldığını gösteren belge) ve seyahatiniz boyunca geçerli otel rezervasyonu

8.Vize Talep Dilekçe Detayları

Sigortalı olarak Çalışmakta olduğunuz veya ortağı yada tek yetkilisi bulunduğunuz şirketin antetli kağıdına Almanya Konsolosluğu‘na hitaben İngilizce  yazılmış şirket kaşesi basılmış ve şirket imza yetkilisi tarafından imzalanmış dilekçe aslı

Dilekçede işe başlama tarihi, net aldığınız maaş ve şirketteki göreviniz mutlak suretle belirtilmelidir.

Dilekçede  Almanya’ya yapacağınız seyahatin seyahat tarihleri net olarak belirtilmekle beraber seyahat süresince masraflarının kimin tarafından karşılanacağının belirtilmesi gerekmektedir.

9.Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurt dışı seyahat sağlık sigortasının teminatı en az 30.000 Euro olmalıdır

Yurt dışı sağlık sigortasının kapsamı   Almanyaveya tüm dünya olmalıdır.( Schengen ülkelerine seyahat edilmesi veya schengen başvurusu yapılması halinde schengen ibaresi ’de mutlaka bulunmalıdır.)

Yurt dışı seyahat sağlık sigortasının kapsayacağı tarihi belirlerken seyahatinizden bir gün önce bir gün sonra olacak şekilde tamamını kapsayacak şekilde almanız gerekmektedir.

Yurtdışı seyahat sağlık Sigortası Visa Center Visa Center Vize tarafından yapılacaktır.

10.Banka Hesabı ( Banka Ekstreleri)

Bankadan vize başvuru tarihinden en fazla 1 hafta önce alınan ve son 6 aylık hesap hareketlerini gösteren şirketin ve şahsiayrıntılı banka hesap ekstresi.

Hesap ekstresinin bankadaki imza yetkilisi tarafından imzalanıp ve kaşelenmesi gerekmektedir.

Hesap ekstresi internet üzerinden yazdırılmış  olsa da bankadan kaşelenip ve imzalanması gerekmektedir.

Banka Hesabınızda yolculuğunuzu finanse edecek kadar bakiye olmalıdır.

11.İşyeri Evrakları  (İşverenler ve Çalışanlar hazırlamak zorundadır)

Vergi Levhası;Son döneme ait güncel barkodlu vergi levhası fotokopisi. Muhasebecinizden temin edebilirsiniz

Oda Ve Faaliyet Belgesi; Sahibi veya ortağı olduğunuz şirketin bağlı bulunduğu bağlı bulunulan Ticaret Odası, şahıs ve esnaf ise Esnaf ve Sanatkârlar Odası veya Çiftçiler yada zirai kaydı bulunanlar için  Ziraat Odası gibi kurumdan son 3 ay içerisinde alınmış kaşe ve ıslak imzalı Oda ve Faaliyet belgesi(Orijinal olması gerekmektedir.)

İmza Sirküleri; Sahibi veya ortağı olduğunuz işyerinin müdürünün noter tarafından onaylanmış imza sirküleri fotokopisi ibraz etmeniz gerekmektedir

Almanya Vizesialmak isteyen firma sahibi veya ortaklarının Ticaret Sicil Resmi Gazete’de yayınlanan ve şirketin ortaklarının, adresinin, unvanının, faaliyet alanlarının ve iletişim kanallarının bulunduğu Ticari sicil gazetesi sayfasının fotokopisi gereklidir.

12.İş Yeri Belgeleri (Çalışanlar)

Vergi Levhası;Son döneme ait güncel barkodlu vergi levhası fotokopisi.

Faaliyet Belgesi; Çalıştığınız şirketin bağlı bulunduğu Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Ziraat Odası gibi kurumdan son 3 ay içerisinde alınmış kaşe ve ıslak imzalı Faaliyet belgesi (Orijinal olması gerekmektedir.)

İmza Sirküleri; Çalıştığınız işyeri müdürünün noter tarafından onaylanmış imza sirküleri fotokopisi ibraz etmeniz gerekmektedir

Almanya Vizesi almak isteyen kişilerin çalıştığı kurum veya firmadan; firma sahibi veya ortaklarının Resmi Gazete’de yayınlanan ve şirketin ortaklarının, adresinin, unvanının, faaliyet alanlarının ve iletişim kanallarının bulunduğu Ticari sicil gazetesisayfasının fotokopisi gereklidir.

İş yerinizin Muhasebecisinden veya Sgk Genel Müdürlüğünden alınmış barkodlu  SGK işe giriş bildirgesi.

E devletten alınmış barkodlu sgk tescil ve hizmet dökümü ( 4A Hizmet Dökümü.)

Başvurudan önceki geriye dönük Son üç ( 3  )  aya ait şirket yetkilisi tarafından imzalanmış ıslak kaşeli imzalı maaş bodroları

 12.ÇİFTÇİLER

ð    Çiftçilik belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır )

ð    Mesleki Onay belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir

ð    Kapasite Raporu belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir

ð    E devletten barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü

ð    Tapu fotokopileri var ise araç ruhsatları

Faiz ve Kira gelirleri ile geçimlerini sağlayan kişiler için vize  evrakları

ð    Faiz geliri alıyor ise bankadan 6 aylık kaşeli imzalı vadeli hesap ekstresi faizlerin yattığını gösteren ve bankanın imza sirküleri fotokopisi

ð    Kira kontratı fotokopisi*Kiralar bankaya yatıyor ise mutlaka kiraların yattığının göründüğü 6 aylık kaşeli imzalı banka ekstresi ve ekstreyi imzalayan memurların imza sirküleri fotokopisi

ð    Tapu fotokopileri ve araç ruhsatları

ð    Banka referans yazısı zorunlu değildir.

ð    Banka mevduatlarının ve birikimlerinin göründüğü üst yazı zorunlu değildir

 Almanya Vizesi Nereden Alınır? Başvuru Merkezleri nerelerdedir?

Almanya vizelerini değerlendirip, sonuca bağlama yetkisi Almanya Büyükelçilik, Başkonsolosluk ve konsolosluklarındadır. Konsolosluk yetkili bir kurum belirlemişse başvurunuz bu yetkili başvuru merkezinden de yapabilrisniz.

Almanya Vize Başvuru Formu

Almanya vize başvuru formu Almanya Konsolosluğu tarafından Almanya ülkesine gidecek olan kişileri tanımak, vize alımı için gerekli şartları sağlayıp sağlamadığı konusunda ön bilgi edinmek, başvuru sahiplerine gerektiğinde ulaşmak için Almanya Konsolosluğu tarafından çıkartılan formdur. Bu formda sunmuş olduğunuz tüm bilgiler eksiksiz ve doğru olmalıdır.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır? Neler Yapılması Gerekir?

Gerekli evrakları hazırladıktan sonra

Evrakları ofisimizi elden veya kargo ile gönderiniz; Evraklarınız tarafımıza ulaşır ulaşmaz sizle irtibata geçilecek ,evraklarınız tekrar gözden geçirilecek eksik ve hatalı bilgileriniz düzeltilerek başvuru için gerekli şartlar oluşturulacaktır.

Almanya Vizesi İçin Randevunuz alınacak eğer randevuya gelmenize gerek yok ise başvurunuz doğrudan firmamız aracılığı ile gerçekleştirilecektir

Vize ücretini ödeyiniz Almanya vize başvurusu için Konsolosluk ve ilgili birimler için harcınızı yatırmanınız gerekmektedir. Vize ücreti ile ilgili yetkililerimiz tam ve açıklayıcı olarak size mail gönderecektir.

Pasaportu adresine veya belirttiğiniz adrese gönderiyoruz. Almanya vize sonucunuzu bize belirtmiş olduğunuz adrese kargo ile göndermekteyiz. Dilerseniz elden alabilir acili yet olması durumunda firmamız tarafından uçak kargo, taksi hizmeti alabilirsiniz. Kurye ve Kargo hizmetleri misafirlere aittir.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkmaktadır?

Almanya vize başvuruları konsolosluğun yoğunluğu, seyahat amacınız, evraklarınız tam olması vb sebeplerle uzayıp kısalabilir. Ancak vize sonuçlanma süreleri ortalama 15 gün dür.

Almanya Vize Ücreti 2020

Almanya vize ücretleri konsolosluğun dövizdeki kur dalgalanmaları sebebiyle değişkenlik gösterebilmektedir.

Almanya Vizesi Red

Almanya vizesi almak için evraklarınız tam ve eksiksiz olması verdiğiniz bilgilerin doğru olması hayati önem taşımaktadır.Yinede Almanya Konsolosluğu vizeleri olumlu veya olumsuz değerlendirebilir. Bu durumda kişilerin yeniden başvuru yapmaları önünde bir engel yoktur.Red alan kişilerin itiraz ve yasal yollar için Almanya Mahkemeleri hakkında bilgi almak için Konsolosluğun resmi web sitesini kontrol etmeleri gerekmektedir.

Almanya Vize Alımından Sonsa Almanya Ülkesine Giriş

Almanya ülkesine giriş yapmadan önce yapılması gereken bir takım aşamalar daha vardır. Öncelikle Yurt dışı çıkış harcını ödediğinizden emin olunuz. Seyahat sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonlarınızın yanınızda olması ve seyahatinizi karşılayacak kadar yeterli para ve kredi kartlarınızın yanınızda bulunması gerekir. Tüm şartları sağlasanız dahi sınır polisinin sizi ülkeye kabul etmeme hakkı vardır.

Önemli Notlar

Visa Center Visa Center Vize Başvuru Ofisi Almanya Konsolosluğu yetkili acentesidir.

Visa Center Visa Center VizeBaşvuru Ofisi Türkiye’nin herhangi bir ilinde ikamet eden şehir fark etmeksizin sizin adınıza Almanya VizesiBaşvurusu yapma hakkına sahiptir.

Gaziantep ve Ankara’da bulunan müşterilerimiz bizzat kendileri ofisimize gelerek veya yetkilendirdiği kişi aracılığıyla yada Kargo&Kurye ile evraklarını bize ulaştırarak Almanya VizesiMüracaatında bulunabilirler.

Gaziantep ve Ankara dışında bulunan Almanya Vizesi almakisteyen müşterilerimiz pasaport ve diğer evraklarını anlaşmalı olduğumuz kargolar Mng kargo, Yurtiçi Kargo ve Aras Kargo aracılığıyla Visa Center Visa Center VizeOfisine Ulaştırabilirler.

Almanya Vizesi Fiyat Listesi

Vize SüresiVize TipiGiriş Sayısıİşlem SüresiToplam Ücret
Konsolosluk belirlerTuristikKonsolosluk belirler15 İş Günü  EURO
Konsolosluk belirlerTicariKonsolosluk belirler15 İş Günü  EURO
Konsolosluk belirlerEkspres TuristikKonsolosluk belirler15 İş Günü  EURO
Konsolosluk belirlerEkspres TicariKonsolosluk belirler15 İş Günü  EURO
Konsolosluk belirlerAile ZiyaretiKonsolosluk belirler15 İş Günü  EURO
Konsolosluk belirlerEğitimKonsolosluk belirler15 İş Günü  EURO
Konsolosluk belirlerErasmusKonsolosluk belirler15 İş Günü  EURO
Konsolosluk belirlerArkadaş ZiyaretiKonsolosluk belirler15 İş Günü  EURO

Güncel Almanya Vizesi Fiyat Listesi 2019*2020 yılına ait olup ücret tablosunda yazılı olan ücretler geçerlidir.

Yukarıda belirtilmiş  olan fiyatlarımıza Katma değer vergisi ve kurye ücretleri dâhil değildir.

Almanya Vizesi Ücreti belirlenirken Almanya Konsolosluğu vize harçları ve hizmet bedelimiz dâhil edilmektedir.

Yukarıdaki ücret tablosunda  belirtilen Almanya Vize Fiyatları dışında ilave bir ücret talep edilmez.

Almanya Vize Ücretitablosuna ulaşım giderleri ( kargo veya kurye )   dâhil edilmemiştir. Müşteriye aittir. Kargo veya  Kurye giderleri  müşteriye aittir.

Vize Başvurusu için hazırlamış olduğunuz evrakları aşağıdaki adrese kargo ile gönderiniz.

Visa Center Visa Center –Vize İşlemleri Gaziantep

Kavaklık Mah.İsabeşe Apt.5/8 Şahinbey Gaziantep adresine Yurtiçi veya Mng Kargo Akyol şubesi belirtilerek göndermeniz gerekmektedir.Ankara’dan başvuru yapmak isteyen adaylar

Visa Center Visa Center –Vize İşlemleri Ankara

Güvenevler Mah.Kıbrıs Sok.20/A Çankaya Ankara adresine kargo yapmalıdırlar.

Evraklarınız tarafımıza ulaştığında gerekli kontroller uzman müşteri uzmanlarımız tarafından yapılarak randevu bilgisi ve ve var ise eksik evraklarınız için size dönüş yapılacaktır.

Schengen vize işlemleri için 8 günlük seyahat sağlık sigortası dahil ödenecek rakam 12 yaş üstü kişiler için 145 EURO 12 yaş altı çocuklar için 75 Euro’ dur.Bu ücretlerin içinde Vize harcı,8 günlük seyahat sağlık sigortası ve vize hizmet bedeli dahildir.

Geçici olarak yapılan otel ve uçak rezervasyonlarından ücret alınmaz ancak vizeniz olumlu olarak sonuçlanırsa uçak ve otel rezervasyonunu almanız gerekmektedir. Bununla ilgili sorumluluk size aittir. Acentamız vize konusunda aracılık hizmeti vermekte olup, kesinlikle vize verme, vize üzerinde tasarruf yapma ve vizenizi olumlu veya olumsuz sonuçlandırma yetkisi bulunmamaktadır. Bu kararlar tamamı ile konsolosluğa aittir.

Vize Bilgi Menüleri

Aşağıda vize için gerekli olan evraklar ,dilekçe örnekleri,başvuru formlarına ulaşabilirsiniz
 • 1.

  Soru Sor

  Merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

  TIKLAYINIZ
 • 2.

  Vize İşlemleri

  Vize işlemleri hakkında gerekli bilgiler

  TIKLAYINIZ
 • 3.

  Vize Dilekçe Örnekleri

  Vize başvuru sırasında gerekli olan dilekçe örneklerine ulaşabilirsiniz.

  İNDİR
 • 4.

  Vize Başvuru Formları

  Vize başvuru formları ve detaylı açıklamaları için tıklayınız.

  İNDİR