Fil Dişi Vizesi Gerekli İşlemler

Fildişi Sahilleri Vizesi

Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Schengen vizesi kapsamında yer alan ve İzlanda’ya yapılacak kültürel, doğal, tarihi gibi turistik amaçlar taşıyan seyahatler için bordo pasaportlu vatandaşlarımızın alması zorunlu olan vize İzlanda turistik vizesi olmaktadır.

Kaç günlük alınabilir? : Diplomatik pasaport sahipleri 90 güne kadar vize almaksızın ülkede bulunabilir ancak bu süre diğer pasaport hamillerine ancak vize almaları durumunda tanınmaktadır.

Nereye başvurulur? : Başvuru için kendi bölgenize hizmet vermekle sorumlu olan Fildişi Sahilleri temsilciliği ile şahsen görüşebilirsiniz. Ancak bu sürecin olumlu yanıtla sonuçlanması ve kolaylaşması adına pek çok kişi yetkili vize merkezleri aracılığıyla başvuru yapmayı tercih etmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Fildişi Sahilleri vizesi için gerekli evraklar;

 • Vize başvuru formu(Eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış, ıslak imzalı, başvuran kişi reşit değilse ebeveyn imzası taşıyacak şekilde)
 • Islak imzalı vize talebi dilekçesi
 • Pasaport( En fazla 10 sene içerisinde çıkarılmış, seyahat bitişinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği devam eden, 2 adet boş sayfası bulunan, hasarsız)
 • Biometrik fotoğraf (5×5 cm. boyutlarında ve 2 adet)
 • Çalışılan kuruma, işverene ya da öğrencilik durumuna dair çalışmayı gösterir belgeler, kişi emekli ise emeklilik kartı
 • Seyahat amacını destekleyen bilgi belgeleri (Vize başvurusundan önce satın almamış olsanız dahi, kalacağınız yere ve ulaşıma dair rezervasyon bilgileri )
 • Sarıhumma aşı kartı

şeklinde listelenmektedir.

Biometrik veri gerekli midir? : Başvurular şahsen yapılmak zorunda değildir ve vize merkezleri aracılığıyla da yürütülebilmektedir. Bu nedenle başvuru için parmak izi ibrazı zorunlu tutulmamaktadır.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Başvurunuz olumlu ya da olumsuz yanıtını kısa sürede almaktadır ancak sorun yaşamamanız amacıyla 15 ila 20 gün öncesinden başvurunuzu yapmış olmanızı öneririz.

Ne kadar sürede çıkar? : Başvurular genel olarak 3 ila 5 gün içerisinde sonuçlanmakla birlikte dönemsel olarak bu sürelerin uzaması söz konusu olabilmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluklar ve vize merkezleri hafta içi çalışma saatleri dahilinde başvuru için ulaşan kişilere uygun dönemler için randevu sağlamaktadır.

Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Ticari bir faaliyette bulunmak, seminer, toplantı benzeri bir organizasyonda yer almak için Fildişi Sahilleri seyahati yapacakların Fildişi sahilleri ticari vizesi alması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? :Vize ile kişilerin ülke içerisinde ticari işlem yapmak için maksimum 90 günü bulunmaktadır.

Nereye başvurulur? : Başvuru için vize merkezleri ile konuyla ilgili irtibata geçilerek gerekli işlemler sağlanabilmektedir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Davetiye karşı firmanın başvuranı açıkça görev amacıyla davet ettiğini beyan edecek bir şekilde yazılmalıdır. Davetiye içerisinde kişilerin kimlik ve iletişim bilgileri, görevlilik amacı ve kapsamı, seyahatin masraf karşılama kaynağı ve tarihleri de belirtilmelidir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Ticari amaçlı başvurularda standart kimlik belgeleri ve fotoğrafların haricinde vergi levhası, şirket yetkilisi izni gibi şirketinize dair evrakların ve kesinlikle Fildişi Sahilleri’nden gelen davetiyenin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurunuzu seyahatinizin netleşmesinin hemen ardından yapabilir, herhangi bir gecikme olasılığından sakınabilirsiniz. Genel olarak sonuçların 3 ila 5 iş günü içerisinde açıklandığını ancak bu sürenin uzama ihtimalini bilmelisiniz.

Randevu nasıl alınır? : Vize merkezlerine iletişim bilgileri ile ulaşmanız halinde size uygun bir dönemde randevu oluşturabilirsiniz.

Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Fildişi Sahilleri içerisinde yasal olarak ikamet eden arkadaş ya da akrabalarınızı ziyaret etmek için Fildişi Sahilleri ziyaret vizesi alabilirsiniz.

Kaç günlük alınabilir? : Vize kısa süreli olarak değerlendirilip en fazla 90 güne kadar verilebilmektedir.

Nereye Başvurulur? : Başvuru yapacakların vize merkezleri aracılığıyla belgelerini teslim etmesi mümkündür.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : İstenen standart evraklara ek olarak ziyaret edeceğiniz kişinin size sunduğu davetiyeyi evraklara eklemeniz gerekir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Fildişi Sahilleri vizesi bir ziyaret kapsamında gerçekleşecekse, istenen davetiyenin, kişilerin yakınlık derecesini, davet edenin bilgilerini ve finansal sponsor bilgilerini içermesi gerekmektedir. Davetiye, davet eden tarafından imzalanmış olmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Herhangi bir süre sınırlandırması ya da açıklaması olmamakla birlikte başvurunuzu seyahatinizin kesinleşmesi halinde gecikmeden yapmanızı öneririz.

Randevu nasıl alınır? : Vize merkezi yetkilileri kendilerine ulaşan başvuru adaylarına randevu sistemi için yardımcı olmaktadır.

Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Vize sürelerinden daha uzun bir süre kapsamında ülkede kalmak isteyenlerin Fildişi Sahilleri oturum izni almanız, bu süre zarfında çalışmak için ek olarak çalışma izni almanız gerekmektedir.

 Kaç günlük alınabilir? : Oturum izni kişilere uzun süreli seyahat hakkı tanıdığından en az 180 gün olarak verildiğini bilmekteyiz. Ancak sürenin ne kadar uzatılabileceği sunulan evraklar ve seyahat amacına bağlı değişkenlik gösterir.

Nereye Başvurulur? : Başvuru için adayların şahsen Konsolosluk yetkilileri ile görüşmesi gerekmektedir. Ancak öncesinde evrak düzenlenmesi gibi alanlarda yardım ve konuya dair bilgi almak için vize merkezlerine başvurabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : İstenen evraklar unvan, görev, başvuru amacı, aile üyelerinin ülkede bulunup bulunmaması gibi pek çok farklı etmene bağlı olarak değişecektir. Yetkililer özel nedenlere bağlı olarak talep ettiği evraklar konusunda bilgilendirme sağlayacaklardır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru yapacak kişilerin istenen kriterleri yerine getirdikten sonra herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın dilediğinde başvuru gerçekleştirmesi mümkündür.

Randevu nasıl alınır? : Randevu almak için vize merkezi ya da Konsolosluğun iletişim bilgilerini kullanabilir ve kendiniz için uygun tarihler doğrultusunda sistemde yer alabilirsiniz.

Fildişi Sahilleri Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Fildişi Sahilleri vize reddi alınmasının evraklardan ya da güvenlik tedbirlerinden ileri gelen nedenleri olabilir. Evrakları yetkililerin talep ettiği şekilde düzenlememeniz ya da eksik evrak beyanı halinde tabi ki vize reddi söz konusu olacaktır. Ayrıca ülke içinde bir güvenlik tehdidi varlığı ya da sizin sicilinizde bir sorun görülmesi halinde ülkeden çıkışınıza izin verilmeyebilir.

İtiraz Hakkı

Vize reddi halinde yeniden başvuru yapmanız mümkün olmakta ancak herhangi bir itiraz mümkün olmamaktadır.

Ücret İadesi var mı?

Fildişi Sahilleri vize reddi durumunda ödemiş olduğunuz hiçbir ücret geri verilemez.

Fildişi Sahilleri Vize Ücretleri

Vize ücretleri başvurulan vizenin süresine, kategorisine ve dönemin kur değerine bağlı olarak değişebilmektedir. Ayrıca başvuru sahipleri aracı kurumun hizmet bedelini ödemekle yükümlüdür. Bu ücretleri başvuru yapacağınız kurumdan en güncel haliyle öğrenmeniz önerilir.

Konsolosluklar

 • Ankara Büyükelçiliği
 • İstanbul Fahri Konsolosluğu
 • İzmir Fahri Konsolosluğu
 • Bursa Fahri Konsolosluğu

Fildişi Sahilleri’nin ülkemizdeki yetkili dış temsilciliklerini oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu