Bulgaristan Vizesi 2020

bulgaristan pasaportu 2020

Bulgaristan 2020 Vize Ücretleri

Bulgaristan 2020 vize ücretleri Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenen ve yıl içerisinde değişim gösterebilen bir ücret çeşididir. Genellikle her yeni yılın başında vize ücretlerine düzenleme getirilmektedir. Bu sayede bir yıllık olağan güncellemeler ile yeni yıl fiyatından yararlanılması mümkün olmaktadır. Bulgaristan 2020 vize ücretleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek için sizler de Visacenter ayrıcalığı ile çalışabilirsiniz. Bulgaristan 2020 vize ücretlerini ve ek hizmet bedellerinin net bilgilerini sitemizden temin etmeniz mümkündür.

Bulgaristan vize başvuru kapsamında sunulan vize ücretlerinin yatırılmasının ardından iadesi mümkün değildir. Bu vize ücreti ilgili vize için geçerli olabilmektedir. Başka bir ülkenin ya da Bulgaristan’ ın başka vize türüne aktarılması söz konusu değildir. Başvuru reddi yaşanması durumunda ücret iadesi yapılmaz. Başvuru sahiplerinin yeni başvuru ücreti ödeyerek, yeni bir vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Bulgaristan Vize Ücretleri Tıklayınız

Bulgaristan Çalışma İzni

Bulgaristan çalışma izni, Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi olan kişilerin Bulgaristan’ da çalışmak amacı ile hem çalışma vizesine hem de çalışma kapsamlı oturum iznine başvurmasını gerektiren bir izin sistemidir. Bu izin sistemine başvuruda bulunmak amacı ile Schengen kuralları benimsenmelidir. Bulgaristan çalışma izni maksimum bir yıllık olarak sunulmaktadır. Bir yılın sonunda yeniden başvuruda bulunulması halinde sürenin uzatılması mümkündür. Ayrıca çalışma izni ile gelen kişilerin ailelerini de yanında getirebilme ve burada oturum izni ile yasal bir şekilde aynı süre zarfında bulunabilme hakları vardır.

Bulgaristan Çalışma İzni  Tıklayınız

Bulgaristan Oturum İzni

Bulgaristan oturum izni, Bulgaristan’da kalmak, seyahat etmek, eğitim görmek, yatırım yapmak, işletme açmak ve çalışmak gibi bir çok etmenin izin açısında temelinde yer alan izin türüdür. Bur kişinin oturum izni alabilmesi için öncelik ile uzun süreli olan vize türlerinden D vize türü başvuru yapmalıdır. D tipi vize türü başvuru aşamasında kullanılacak olan Oturum izni başvurulacak vize türüne göre de farklılık belirtir.

Bulgaristan oturma izni minimum 3 aylık süre ile başlayan izinleri kapsar. Nitekim yapılan her hangi bir vize başvurunda ( Turistik vize, Ticari vize vb.) verilecek olan belgelerin doğruluğunu ve başvurunun olumlu sonuçlanmasını sağlayan en önemli etmenler arasında yer alır.

Başvuru öncelikle D türü vize başvuru yapılmak şartı ile kendi ikamet ettiği bölgede bulunan konsolosluklara yapılır. Kişi şahsen konsoloslukta bulunmalıdır. Öncelikle konsolosluğun belirlediği evraklar kişi tarafından ibraz edilerek ve eksiksiz bir şekilde konsolosluğa teslim edilmelidir. Başvurunun açıklanma süresi de başvuru yapılacak vize türüne göre değişiklik belirtmektedir. Zira bu başvurular genellikle bir iki haftada sonuçlandırılır.

Oturum izni almak için gerekli olan belgeler D vize türündeki gerekli belgelerdir. D vize türü için de gerekli olan belgeler aşağıdaki gibidir;

  • Kimlik ve geçerliliği en az 2 yıl olan Pasaport
  • Banka hesap özetleri
  • Finansal durumu neticelendiren belge ve evraklar
  • Oturum izni ve D vize türü için başvuru formu
  • tam teşekküllü sağlık raporu
  • Mesleki ve eğitim durumunu belirten evraklar

Bu belgelerin yanında konsoloslukların belirttikleri bazı doküman ve belgeler ışığında başvuru tamamlanır. Sonuçlar posta yolu ile ücretsiz bir şekilde konsolosluk tarafından bildirilir.

Bulgaristan Transit Vize Ülkeleri

Transit vize işlemlerinin sağlanma aşamasının ülkeler arası yapılan anlaşmalara bağlı olarak farklılıkları bulunmaktadır. Bulgaristan transit vizesi kullanılarak kara yolu üzerinden Schengen ülkelerine gidilebilmektedir. Bunun için süreye bağlı olarak transit seyahatlerde transit vize alım işlemlerinin gerek olup olmamasına bakılabilir. Dış İşleri Bakanlığı, Bulgaristan Konsolosluğu ya da vize başvuru merkezlerinden de ülke geçişleri ve transit yolculuklar ile alakalı olarak kendi kişisel durumunuza bağlı ( tır şoförü olma, araç ruhsat sahibi olma, başka ülkenin de vatandaşlığını taşıma vb. durumlar ) bilgileri öğrenebilmeniz mümkündür.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kara yolu kullanılarak transit seyahat geçekleştirdiğinde Bulgaristan transit vize almak zorundadır. Sürekli olarak Schengen ülkelerinde çalışan Türkiye Cumhuriyeti tır şoförlerinin böyle bir vize almasına gerek bulunmamaktadır. AB Schengen ülkelerinde vatandaşlığı bulunan ya da İsviçre Lihtenştayn bölgesinde uyruğu ne olursa olsun ikamet izni bulunan bordo pasaport sahiplerinin 5 gün süreli olarak vizesiz geçiş hakkı bulunmaktadır. Bu süre güncel on yıl kullanım süresi olan bordo pasaport sahipleri için geçerlidir. 10 yıldan eski ve uzun süreli geçerliliğini koruyan bordo pasaport sahiplerinin Bulgaristan transit vizesi almadan yukarıda bahsi geçen koşulları sağlaması durumunda 48 saat geçiş süresi bulunmaktadır.

Bulgaristan transit vize alınarak, kara yolu ile ya da hava yolu ile aktarmalı seyahat gerçekleştirilerek 26 Schengen ülkesine ve aralarında Türkiye’ nin de bulunduğu Bulgaristan çevresinde yer alan ülkelere geçiş hakkı tanınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu