Hollanda Nüfusu 2022

Kırmızı, beyaz ve mavi bayrak renklerine sahip Hollanda, milli marş olarak da Het Wilhelmus üzerinden ülkesini temsil etmektedir. Hollanda nüfusu 2021 yılında 17,306,912’dir. Ülke genelinde milli gelirin kişi başına düşen değeri yüksek, yaşam standartları ise AB ülkelerine oranla daha iyi ölçüdedir. Bu nedenle göç oranı da oldukça fazla olan ülkeler arasında yerini almıştır.

Hollanda Nüfusu 2021

Hollanda nüfusu 2020 yılından 2021 yılına çok fazla artış göstermese de, zaman içinde daha çok göç almaya başlamış ve vatandaşlık alan kişi sayısı artıkça nüfus da artmıştır. Ülkede % 75 oranında Hollandalı bulunurken, Türk sayısı % 3 ve Faslı sayısı % 2 oranındadır. Ülkede diğer Avrupalı sayısı ise % 8 oranında olarak, Birleşik Hollanda krallığının en yüksek nüfusunu almaktadır.

1581 yılında kurulmuş olan Hollanda krallığı başkanlık ve krallık sistemiyle yürütülmekte olan ülke siyasetine sahiptir. Türkiye nüfusu oranlamasına göre oldukça düşük olan Hollanda kişi sayısı, Amerika nüfusu ve Rusya’dan kat be kat az nüfusa sahiptir.

Hollanda Yüzölçümü

Hollanda yüzölçümü olarak da Avrupa ülkelerinin küçük sayılabilecek ülkeleri arasındadır. Ülkede % 18 oranında su kaynağı bulunurken, yüz ölçümü ise 41, 528 kilometre karedir. Ülkenin para birimi Euro’dur ve yüksek meslek gruplarıyla çalışma alanları bulunmaktadır. Gelişmiş ülkelerden biri olarak, en az suç oranına sahip Avrupa ülkesi olarak dikkat çekmektedir.

Hindistan Nüfusu

Hindistan en yüksek nüfusa sahip ikinci ülkedir. Ülkede 1. 376. 238. 018 kişi sayısı bulunur. Dünya ülkeleri arasında en çok kişi sayısına sahip birinci ülke ise Çin’dir. Çin ile Hindistan arasında çok az fark bulunur. Çin 1. 407. 692. 960 nüfusa sahip en kalabalık ülkedir.

Hollanda Nüfusu Kaç?

Hollanda nüfusuna bakıldığında en düşük nüfusa sahip ülkeler arasındadır. Ülkede 17 milyon kişi bulunurken bu oran Hollanda nüfusu 2019 sayımından bu yana neredeyse çok az yükselişe geçmiştir. Yükselişe geçme nedeni ise doğum sayısı değil, ülkenin aldığı göç sayısıdır. Ülke yaşam standartları yüksek ve konforlu olduğu için çok fazla göç almaktadır.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp