Belçika Nüfusu 2022

Sürekli artma eğiliminde olan Belçika nüfusu dünya nüfusunun yüzde 0,15’ini oluşturuyor. 11 milyon 645 bin 148 olan ülke nüfusu bir önceki yıla göre yüzde 0,47 oranında arttı.

Ülkenin en kalabalık bölgesi Flaman bölgesi olurken en az nüfusa sahip bölge ise başkent Brüksel bölgesi olarak belirlendi. Belçika’da her kilometrekareye ortalama 380 kişi düşüyor.

Belçika Nüfusu 2022

Belçika’nın nüfusu 2020 yılında 11 milyon 589 bin 623 olarak gerçekleşti, 2019 yılına göre yaşanan artış oranı yüzde 0,44 artış ile resmileşti. 2022 yılında yaşanan artışla beraber ülke nüfusu son 10 yılda toplam yüzde 6,4 oranında artış gösterdi.

Son 10 yıldaki artış ve pandemi dikkate alındığında ülkenin 2022 yılında beklenen nüfus oranı 11 milyon 703 bin 373 olarak tahmin ediliyor.

Belçika Türk Nüfusu

Türk nüfusunun yoğun olarak bulunduğu Avrupa ülkelerinden biri olan Belçika’da ortalama 300 bin Türk’ün yaşadığı tahmin ediliyor. Brüksel nüfus 2020 verileri dikkate alındığında nüfusun yaklaşık yüzde 2,5 oranını Türklerin oluşturduğu ortaya çıkıyor. Türkiye’nin en çok yaşadığı bölgeler Brüksel, Antwerp, Genk, Liège ve Gent’tir.

Türklerin büyük bir bölümü Türkiye Cumhuriyeti’nden göç eden Türkler olmasının dışında aynı zamanda Türk kökenli olup Balkan ülkelerinden, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Osmanlı’nın dağılmasından sonra kurulan ülkelerden göç eden Türkler de yer alıyor.

Belçika’da Yaşam

Türkler tarafından Belçika nüfusu kadar önemli olan ülkedeki yaşam şartlarıdır, ülkede yaşam şartları şehirlere göre farklılık. İnsani gelişmişlik endeksi’nde 14. sırada yer alan Belçika’da sağlık sistemine tüm vatandaşlar kolaylıkla ulaşabilmektedir.

İstihdam açısından oldukça gelişmiş bir Avrupa ülkesi olan Belçika’da istihdam oranı yüzde 70’in üzerindedir ve her geçen gün işçi ihtiyacı artmaya devam etmektedir. Ülkede en çok tercih edilen meslekler arasında;

  • Bankacılık
  • Avukatlık
  • Dişçilik
  • Hemşirelik
  • Eczacılık
  • Bilgisayar analistliği
  • Turizm
  • Tekstil
  • Mühendislik ilk sıralarda yer almaktadır.

Belçika Yüzölçümü

Atlas okyanusuna kıyısı bulunan Belçika iç sular ile birlikte 33 bin 990 kilometrekare iç sular dışında ise 30 bin 528 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Ülkenin üç temel coğrafi bölgeye sahiptir kıyı ovaları, Merkez Plato ile havzalardan oluşan yapısı ve sayısız su yolu ile sulanan kutsal alanı bulunmaktadır.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp