İngiltere Para Birimi

İngiltere para birimi Büyük Britanya Pound’u ya da bilinen ismi ile sterlin olarak kullanılmakta. Avrupa Birliği üyeliğinden çıkarak Euro kullanmaktan ayrılan İngiltere para birimi kodu GBS simgesi ise £ şeklindedir.

İngiltere para birimi hakkında bilgi araştırılırken bilinmesi gereken konu, 100 Pence’den oluşmakta olan poundun en küçük biriminin Penny olduğudur. Madeni paralar; 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 pence ile 1 pound ve 2 pound olarak belirlenirken kağıt paralar 5,10, 20 ve pound olarak belirlenmiş durumdadır.

İngiltere Para Birimi Neden Değerli

Avrupa Birliği üyesi iken 3. büyük ekonomiye sahip olan İngiltere, brexit sonrası dünyanın 7 büyük ekonomisi haline geldi. 4 ülkenin oluşturduğu birleşik krallığın en güçlü ülkesi olan İngiltere’de ekonomi sanayi devriminden etkilenmiş durumdadır, bundan dolayı İngiltere para birimi pound dünyanın en güçlü parası halindedir.

İngiltere Para Birimi Ne Kadar

Birleşik Krallık ülkelerinin para birimi de olan İngiltere para birimi poundu dünyada Amerika Birleşik Devletleri doları, Japon yeni ve Euro’nun ardından en çok işlem yapılan 4. para birimi olarak öne çıkar.

Aynı zamanda dünya genelinde en çok tutulan rezerv para birimi sıralamasında 3. sırada yer alan Pound, halen en eski para birimi olarak dikkat çekiyor. Döviz kuruna göre bankalar ve döviz sağlayıcılar tarafından fiyatı belirleniyor.

İngiltere Para Birimi Sembolü

Birleşik krallığın para birimi olan İngiliz sterlini (£) sembolü ile gösterilmektedir.  Pound işareti aynı şekilde Cebelitarık poundu ve Mısır poundu ile Suriye poundu gibi benzer para birimlerinde de kullanılır.

Sembol tüm bunların yanı sıra bazen lira olarak geçen para birimlerinde de kullanılır, tedavülden kaldırılan İtalyan Lirası aynı sembol ile işaret edilir.

İngiltere Para Birimi Çevirme

İngiltere para birimi olan pound bankalar ya da döviz çeviriciler tarafında TL’ye dönüştürülmektedir. İngiltere para birimi tl çevirme işlemlerinde bankalar genellikle ücretsiz ya da düşük maliyetli işlem gerçekleştirir.

İngiltere para bitimi ne kadar öğrendikten sonra İngiliz sterlinini Türk Lirasına çevrim işlemlerini yapmak için öncelikle çevirmek istenen miktar yazılır ardından çevrilmek istenen para birimi seçilerek menüye tıklanır.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp