İngiltere Nüfusu 2022

İrlanda, Galler, İskoçya ve İngiltere’den oluşan birleşik krallığın toplam nüfusu 78 milyondur, nüfusun yüzde 85’i İngiltere’de yaşar. Bu durumda İngiltere nüfusu yaklaşık 65 milyondur, ülke nüfusunun yüzde 80’i şehirlerde yaşarken kilometrekare başına 281 kişi düşer ve bu yüzden İngiltere, dünyanın en büyük nüfus yoğunluğuna sahip ülkeler arasında yer alır.

İngiltere Nüfusu Yaş Ortalaması

Ulusal İstatistik Dairesi tarafından paylaşılan verilere göre İngiltere’de nüfus her geçen gün yaşlanmaya devam ediyor. Verilere göre 2046 yılında ülke nüfusunun dörtte birini 65 yaş ve üstü insanların oluşturacağı tahmin ediliyor.

2039 yılında 74 milyon olarak planlanan İngiltere nüfusu geçen yıla göre artarak 65 milyon 648 bin 54 ile en üst seviyeye ulaştı. Düzenlenen rapora göre ülke genelinde halen doğumlar ölümlerden daha fazla aynı zamanda ülkeye gelen göçmen sayısı ülkeden göç edenlerin oranına göre artmakta.

İngiltere Nüfusu Yıllara Göre

1960 yılından bu yana İngiltere nüfusu kaçtır incelemesinde istikrarlı artış dikkat çekiyor, 60’lı yılların başında 52 milyon civarında olan ülke nüfusu 2005 yılında 60 milyonu aştı. 2005 yılından bu yana halen devam eden nüfus artışı en son 2019 yılında en yüksek artış yüzdesini yakaladı. Ülke nüfusu 2019 yılında yüzde 2.16 oranında arttı.

İngiltere Nüfusu Ne Kadar

Dünyanın ekonomik olarak en gelişmiş 10 ülkesi içerisinde yer alan İngiltere nüfusu içinde göçmenler 4 milyonu geçiyor. İngiltere nüfusu kaçtır sorusunu cevaplamak için diğer ülke nüfuslarını bilmek gerekir. Birleşik Krallığın içerisinde yer alan Galler 3 milyon, İskoçya 5 milyon, Kuzey İrlanda ise 2 milyon nüfusa sahip.

Dolayısı ile İngiltere nüfusu 2022 kaç bakıldığında Birleşik Krallığı oluşturan ülkeler içerisinde en çok nüfusa sahip ülke. Aynı zamanda Birleşik Krallığın hem nüfus hem yüzölçümü hem de nüfus yoğunluğu açısından en büyük ülkesi.

İngiltere Nüfusu 2020

İngiltere nüfusu yıllara göre artış göstermeyi sürdürse de ülkede ki yaş ortalamasının her geçen yıl artması ülkede endişeye neden oluyor. Yaşlanmaya devam eden İngiltere’de doğumlar ölümlerin önünde olmasına rağmen ülke nüfusunda ki yaşlanmanın önüne geçilemiyor.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp