İtalya Para Birimi

İtalya Avrupa Birliğine bağlı ülke politikasıyla Euro para birimini kullanmaktadır. Bütün avrupa ülkeleri gibi İtalya para birimi de liretten Euro’ye geçmiştir. Ülke günlük ekonomisini Euro üzerinden idame etmektedir. Almanya para birimi Euro olduğu gibi birçok Avrupa ülkesinde kullanılan Euro Türkiye’de döviz ile değiştirilebilmektedir.

İtalya’nın Para Birimi Eski

İtalya eski para birimi olarak Liret kullanmaktadır. Avrupa Birliğine geçtikten sonra ülke iç ve dış ekonomisini, ticaret alanlarını Euro üzerinden IMF’ye bağlamıştır. Yunanistan, İtalya, Hollanda, Almanya gibi birçok AB ülkesi Euro ile alım satım yapmaktadır. İtalya para birimi kullanmak için Türkiye’den gidecek olan bir turist Türk lirasını Euro ile değiştirmelidir.

Günümüzde 1 Euro 10 lira civarı olmakla birlikte 1000 liret oldukça düşük bir döviz oranıdır. Bu da Avrupa ülkelerinin birlik ve beraberliğiyle aynı zamanda ekonomik düzenlemeleriyle birlikte Euro parasını yüksek değerlere çıkarmalarına bağlıdır. İtalya’da günlük kullanılan Euro para birimi bütün Avrupa ülkelerinde geçerlidir.

Fransa Para Birimi

Fransa para birimi olarak Euro kullanır. Birçok ülkede olduğu gibi asgari ücreti, maaş ödemelerini, dış ve iç ticari ilişkilerini Euro üzerinden yapmaktadır. AB ülkesi olan Fransa için geçerli olan para birimidir ve ülkedeki her insan maaşını Euro olarak alır, yatırımlarını ve döviz değişimlerini de bu para üzerinden yapar.

Hollanda Para Birimi

Hollanda’da kullanılan Euro para birimi, birçok ülkede geçerlidir. Bütün ülkeler aynı para birimini kullanarak, kendi merkez bankaları dışında AB bankasına da bağlı hareket etmektedir. Avrupa birliği yatırımları ve alım satımları ekonomi üzerinden değerlendirerek, enflasyon düzenlemesine göre ülkelere yardım paketleri çıkarır ya da ekonomi yönetiminde destek olur. Bu nedenle Euro değeri her zaman yüksektir.

Almanya Para Birimi

Almanya’da Euro para birimini kullanmaktadır. 1 Euro günümüzde oldukça yüksek değere sahiptir. ABD dolarına oranla genel dünya döviz kurunda da Euro ikinci sırada yer alabilmekte, AB ülkelerindeki enflasyon değerleriyle oldukça değer kazanabilmektedir Türk lirasına oranla oldukça önemli bir para birimi olarak, ekonomi yönetiminde de yerini almış, AB ülkeler için geçerliliğini korumaktadır.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp