İtalya Nüfusu 2022

Avrupa birliği içerisinde 4. dünya sıralamasında 23. sırada yer alan İtalya nüfusu 60 milyonu aştı. Ülkede nüfusun büyük bölümü Kuzey İtalya’da yaşarken ülkenin üçte birini oluşturan bölge, toplam nüfusun yarısını barındırıyor.

II Dünya Savaşı’nın ardından ekonomik yükselişe giren İtalya’da, o dönemlerde kırsaldan şehirlere göç patlaması yaşandı. Ardından son 20 yıl içerisinde yoğun göç alan ülkede doğum oranında artış yaşanması nüfus oranını etkiledi.

İtalya Nüfusu Yıllara Göre

1960 yılında 50 milyon nüfusa sahip olan İtalya’da istikrarlı yükseliş 2012 yılında yüzde 2’ye varan oranda azaldı. 2016 ve 2019 yıllarında da nüfusun da düşüş kaydedilen ülkede verilen en son bilgiye göre nüfus toplam 60 milyon 244 bin 639 olarak açıklandı.

İtalya’nın Nüfusu 2020

İtalya’nın nüfusu 2020 yılı içerisinde son 20 yılın rekorunu kırarak önemli bir nüfus kaydı yaşadı. İtalya Ulusal İstatistik Kurumu tarafından paylaşılan verilere göre 100 ölüme karşı 67 doğum gerçekleşti bu yüzden doğum ve ölüm oranına göre nüfus azalması rekor kırdı.

Ülkenin göç alması sayesinde nüfus kaybı önemli ölçüde kapatılmış olsa da toplam 116 bin kişi azalarak ülke nüfusu geriledi. Paylaşılan verilere göre ülke nüfusunda son 5 yıl içerisinde üst üste azalma kaydedildi.

İtalya Nüfusu Yaş Ortalaması

Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre 80 yaş ve üzeri nüfus oranı en yüksek olan ülke İtalya’da yaş ortalaması 43,8. Ülke nüfusuna göre yaşlı nüfusun oranı yüzde 6.1 olarak açıklanırken Avrupa’da en fazla yaşlı nüfusun yaşadığı ülke olarak İtalya, ilk sırada yer aldı.

İtalya’nın Nüfusu Kaç

2019 yılında tarihinin en düşük doğum sayısını yaşayan İtalya’da nüfus gerilemeye devam ediyor. İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü tarafından her yıl paylaşılan verilere göre ülkede daha az doğum daha çok ölüm yaşanıyor. Doğum ve ölüm oranının azalmasına rağmen ülkeye göç eden sayısında da yüzde 10’lara yaklaşan bir düşüş kaydediliyor.

İtalya’da başka ülkelere göç eden İtalyan vatandaşların sayısı da yüzde 8 oranında artış kaydedilirken yaşanan kayıplar verilerde İtalya nüfusu hızla hem azalıyor hem de yaşlanıyor gerçeğini gözler önüne seriyor.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp