İtalya Bayrağı

İtalya bayrağı üç renkten oluşur. Yeşil, beyaz ve kırmızı üç renk dikey şeritler halinde sıralanmıştır. Kabul tarihi 1946 olarak geçse de, tarihteki yeri İtalya Cumhuriyetinin Fransa’dan etkilenmesiyle başlar. 1700’lü yıllarda milliyetçilik akımıyla birlikte bayrak renkleri belirlenmiş, İspanya, Fransa ve İtalya benzer bayrak modelleri kullanmıştır.

İtalya Bayrağı Anlamı

İtalya, kendi tarihini İtalya bağımsızlık savaşıyla yazmış, yeşil, beyaz ve kırmızı renkleri de buna göre seçmiştir. Fransa bayrağı ile benzerlikler taşıyan bayrak, dikine şeritlerle birlikte beyaz kaderi, Yeşil umudu ve kırmızı hayırseverliği temsil edecek şekilde dizayn edilmiştir.

Almanya bayrağı gibi tarihteki hikayesi askerlik ve milliyetçilik olmasa da zaman içinde bu bayrak altında ülkesini koruyan herkes anılarına anlamlar yüklemiş ve beyaz rengi kar ile bütünleştirmiştir. Bağımsızlığını ilan etmiş olan İtalya’nın ülkesini fedakarlık, umut ve hayırseverlikle bir araya getirdiğini temsil etmektedir.

İtalya’nın Başkenti

İtalya Roma, Bizans ve Avrupa’daki birçok uygarlığın izlerini taşıyan tarihi bir ülkedir. Her taşında ve her sokağında karşınıza ortaçağ, rönesans ve tarih çıkacaktır. İtalya’nın en çok turist çeken ve başkenti olan Roma, ülke tarihini temsil etmektedir. Romanya bayrağı ile karıştırılan İtalya bayrağı eskinden beri Roma izlerini taşırken birçok Avrupa ülkesinden izler taşımaya devam etmektedir. Üç renk olarak dikey şekilde hazırlanmış bayrak, günümüzde resmi olarak hala kullanılmaktadır.

Rusya Bayrağı

Rusya Avrupa birliğinden bağımsız olarak kendi ülke birliğini kurmuş ve bayrağında da mavi ile beyaz tonlara yer vermiştir. Eski bir devlet olan Rusya, sovyetlerden günümüze birçok siyasi etkiyi değiştirmiş, kendi politikalarıyla ilerlemiştir. Avrupa’dan bağımsız olsa da bayrağı Avrupa ülkelerini andıracak şeritler ve çizgiler şeklindedir.

Çin Bayrağı

Çin hükümeti Asya’nın gelmi geçmiş en büyük hükümetidir. Çin eski çağlardan beri doğa ve güneşe olan minnetiyle anılır, halkını bu birlik ve beraberlik içinde bütünleştirir. Ülkenin bayrağında büyük bir daire bulunmakta bu da güneşi temsil etmektedir. Beyaz üzerinde kırmızı bir daire olarak gördüğümüz Çin bayrağı Asya ülkelerinde ilk sırada yer alan ve çok eski bir tarihe dayanan semboller arasındadır.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp