İtalya Asgari Ücret 2022

İtalya Euro para birimini kullanmaktadır. Avrupa Birliğine bağlı İtalya, net ücret olarak asgari ücret bedelini 1.662 Euro olarak açıklamıştır. İtalya asgari ücret bedeliyle yaşanması kolay, ortalama Avrupa ülkeleri arasında yer almaktadır. Demokrasi ile yönetilir ve asgari ücretle çalışan kişi sayısı birçok Avrupa ülkesine oranla yüksektir.

İtalya’da Asgari Ücret 2022

2020 yılında pandemiden kaynaklanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle İtalya asgari ücret oranını yükseltmiştir. 2022 yılında brüt fiyat olarak 2.071 Euro olan asgari ücret, 1. 25 oranında artışa geçmiştir. Yunanistan asgari ücret oranından yüksek olan İtalya asgari maaşını, halkın standart yaşamsal faaliyetlerine yönelik düzenlemiş, Yunanistan ve Fransa gibi ülkelerden daha yüksek değerlere sahip olmuştur.

Ülke genelinde yaşam standartları yüksek olsa da, İtalya’da Roma’da yaşayan bir ailenin ortalama bir asgari ücretle geçinmesi zor olabilir. 600 Euro ile 800 Euro arasında ev kiraları bulunan ülkede, asgari ücret hala düşük değerler üzerinden de hesaplanmakta, haftalık 100 Euro ev masrafı yapan bir aileye yetemeyebilmektedir.

Almanya Asgari Ücret 2022

Almanya asgari ücret olarak 1, 571 Euro ödemektedir. Dünya asgari ücret sıralaması 2020 yılına göre yapılan hesaplamalarda ortalama asgari ücret bedelleri olduğu düşünülen ülkeler arasındadır. Ukrayna asgari ücretine oranla da oldukça yüksek olan Almanya maaşları, zaman içinde artmış 2022 yılında 1, 25 oranında yeni düzenlemeyle yenilenmiştir.

Fransa Asgari Ücret

Fransa’da yaşayan bir Fransız vatandaşı ortalama olarak 1, 539 Euro asgari ücret almaktadır. Bu durum İspanya’da oldukça düşüktür. İspanya asgari ücret sıralamasında Avrupa ülkelerinin en düşük maaş sıralamasına sahiptir. 1.050 Euro asgari ücret veren İspanya, İtalya, Almanya ve Fransa’ya oranla geri planda kalmış, geçim ve ekonomi sıkıntısına neden olmaktadır.

Ukrayna Asgari Ücret

Ukrayna asgari ücret olarak 6 bin 500 grivna ödemektedir. 1 Ocak 2022 yılında yaptığı açıklamaya göre yeni düzenlemede asgari ücreti artırarak, ülke vatandaşlarının yaşam standartlarında kendilerini iyi hissedebilecekleri bir oranlama vermiştir. 2022 yılındaki birçok düzenlemeye göre Avrupa ülkeleri ve ABD ülkelerinde asgari ücretlerde artış gözlemlenmiş, ülke ekonomisine yeni düzenlemeler gelmiştir.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp