Yunanistan Asgari Ücret 2022

Türk kültürü ile belirli benzer özelliklere sahip olan Yunanistan, Ege Bölgesi’ndeki iklimi ve yaşam tarzını çağrıştırır. Yunanistan’ın Türkiye ile sınırı bulunur. Birçok önemli kültürün kesişme noktası olan, Balkan Yarımadası’nda yer alır.

Yunanistan Asgari Ücret 2022

Yunanistan’ın para birimi, Euro’dur. Yunanistan’da çalışmak isteyen birçok kişinin merak ettiği konular başına Yunanistan’ın asgari ücret miktarı da gelir. Dünya çapında yaşanılan ekonomik krizlerden birçok ülke etkilenmiştir. En çok etkilenen ülkelerin başında Yunanistan’da bulunmaktadır. Yunanistan asgari ücret 2022 yılı düzenlemelerinde mesleklere göre ücretlendirmeler farklılık oluşturur.

Yunanistan Asgari Ücret Ne Kadar 2022 Yılı

Yunanistan asgari ücreti, 683,76 Euro’dur. Yunanistan asgari ücret düzenlemelerinde uzun bir dönem herhangi bir değişiklik yapmamıştır. Bu yüzden 2022 yılı başı itibariyle 683,76 Euro şeklinde bir ücret yer alır. En son ki asgari ücret 650 Euro’dur. Yaklaşık 30 Euro civarında bir artı zam yapılmıştır. Yapılan son zamla birlikte Yunanistan hükümeti asgari ücretle geçimini sağlayan halkı bu şekilde müjdelemiştir.

Yunanistan Asgari Ücretle Geçim Sağlanır Mı?

Yunanistan geçim standartlarına bakılırsa normal seviyededir. Fakat oldukça geniş olan aileler için sıkıntılı bir fiyattır. Yunanistan’da çekirdek bir ailenin asgari ücrette geçinmesi hayli zordur. Fakat buna rağmen Yunanistan çalışma koşulları birçok ülkeye göre rahattır. Ülkedeki çalışma koşulları Türkiye ile kıyaslanırsa Türkiye’ye göre daha rahattır. Türkiye ile sınırı bulunan Yunanistan’da birçok Türk vatandaşı da çalışır. Asgari ücretin Yunanistan’da yetersiz olmasından dolayı Türkiye’den alınan ucuz mallar, Yunanistan’da pazarlanmaktadır. Türkiye alım gücü bakımından Yunanistan’a göre ciddi oranda uygun bir niteliğe sahiptir. Yunanistan esnek çalışma saatlerinin sahiptir. Bu yüzden Yunanistan’da asgari ücretle geçim zor olsa da, çalışma koşulları rahat olduğu için ciddi oranda bir zorluk yaşanılmaz.

Yunanistan Asgari Ücret Çalışma Oranı

Yunanistan’da asgari ücret ve çalışma oranı, %62’dir. Geri kalan kısım özel sektörde çalışır. Özel sektör maaşı asgari maaşa göre yüksektir. Bu yüzden Yunanistan halkı kendi işiyle de ilgilenip, geçimini sağlıyor.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp