Yunanistan Vize Başvuru Formu

Yunanistan Vize Başvuru Formu

Yunanistan özellikle turistik olarak oldukça fazla ziyaretçi kabul eden bir ülkedir. Ayrıca Yunanistan’da bulunan adalar sayesinde ticaret faaliyetleri içinde dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçi almaktadır.

Yunanistan’a ziyaret etmek isteyen Türk Vatandaşları Schengen vizesine başvurmalıdır. Online olarak da doldurulan form eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır.

4 sayfalık olan Schengen vize başvuru formundaki cevapların doğruluğu Konsolosluğun başvuruyu değerlendirmesi adına önemlidir.

Schengen vize başvuru formu ile başvuru sürecinde talep edilen evraklar arasında uyum olmalıdır. Birbiri ile çelişen bilgiler başvurunuzun olumsuz değerlendirilmesi anlamına gelmektedir. Sahte evrakların bir suç olduğunu bilmeniz ve sonucunda ceza almanız çok olağandır.

Yunanistan’a vize başvurusu yapmak için öncelikle konsolosluk tarafından oluşturulmuş vize başvuru formunu doldurmalısınız. Schengen başvuru formu olarak geçmektedir. Yunanistan bir Schengen ülkesi olduğundan dolayı Schengen vize başvurusu yapılmalıdır.

Çeşitli vize türlerine göre değişkenlik gösteren Schengen vizesi, Yunanistan’a seyahat etme nedeninize göre seçeceğiniz vize türüne bağlıdır. Turistik, Ticari, Aile ve Arkadaş ziyareti, Kültürel-Sportif Konferans ve Transit vizelerinden seçilen vize türü sonucunda istenen belgeler hazırlanmalıdır.

Schengen vize başvuru formu doğru bir şekilde doldurulduktan sonra form, evrakların içine konulmalıdır. Aynı şekilde vize başvuru ücreti de ödenmektedir. Konsolosluğun belirlediği banka hesaplarına veya belirlediği acentelere yatırılan ücretin banka dekontu da evrakların içine konmalıdır.

Yunanistan Vizesi için İstenen Belgeler

 

Schengen vizesi alabilmek için online başvurunun haricinde doldurmanız gereken başka başvurularda vardır.

  • Öncelikli olarak Schengen vizesi başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.
  • Pasaport ve bir adet pasaport fotokopisi gereklidir.
  • Varsa eski pasaportları göstermeniz gerekir.
  • Yeni pasaportun bir adet fotokopisi.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Schengen vizesi almak için yaklaşık 30 bin Euro değerinde tüm seyahat süresince geçerli olan Seyahat Sağlık Güvencesi yaptırmanız zorunludur. Aksi halde Yunanistan’a gidemezsiniz.

Schengen Vizesine Başvurduktan Sonra

 

Yunanistan’a seyahat etmek başvurulan vize 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu süre 1 ay olabilmektedir. Özel, diplomatik veya hizmet pasaportlarına sahip Türk vatandaşları Schengen Vizesi almadan Yunanistan’ı ziyaret edebilmektedir.