Norveç Vize Başvuru Formu

Norveç Vize Başvuru Formu

Norveç’e gitmek isteyen bireyler, öncelikle pasaport çıkartmalıdır. Pasaport işlemleri tamamlandıktan sonra vize başvurusunda bulunmanız gerekir. Norveç vize başvuru formu – visa center doldurularak vize başvurusunda bulunulur. Bu formda yer alan bilgilerin eksiksiz bir şekilde cevaplanması gerekir. Formda yer alan bilgilerin yanlış olması, vize başvurunuzun iptal edilmesine neden olur.

Norveç Vize Başvurusu

Bu bakımdan başvuru süreciniz uzar. Vize başvuru formundan bulunan bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeniz gerekir. Yanlış bilgiler, başvurunuzun onaylanmasına engel olur. Bu nedenle de bilgilerinizi yazarken dikkatli olmanız gerekir. Vize başvurusu için sizden talep edilen evrakların zamanında teslim edilmesi de son derece önemlidir. Evrak eksikliği olmamasına dikkat ediniz.

Norveç Vize Başvuru Süreci

Norveç Yolcu-Bilgi-Formu

Schengen ülkelerinden biri olan Norveç’e seyahat etmek için Schengen Vizesi alınmalıdır. Özel, diplomatik veya hizmet pasaportlarına sahip Türk vatandaşları Schengen Vizesi almadan Norveç’i ziyaret edebilmektedir. Bordo pasaport sahipleri Norveç ziyaretlerini gerçekleştirmek için Schengen vize başvuru formunu doldurmalıdır. Schengen vizesi alan Türk vatandaşları Norveç’e ve diğer Schengen ülkelerine istenen evraklar dâhilinde seyahat edebilmektedir.

Norveç Vize Başvuru Formu

Norveç Vize Başvuru Formu

Norveç vize başvuru sırasında verdiğiniz bilgiler başvurunun kabulü için önemlidir. Formda istenilen bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Verilen bilgiler ile vize başvurusu için istenen belgeler arasında tutarlılık olmalıdır.

Birbirini desteklemeyen bilgiler ile başvurunun kabul edilmemesi çok olağandır. Norveç Konsolosluğu tarafından kontrol edilen bilgilerin ve evrakların olduğu başvuru dosyasının verilmesiyle birlikte başvurunun sonuçlanması 15-20 gün sürebilmektedir.

Bazı koşullarda bu süre 45 güne kadar uzayabilmektedir. Schengen vizesi başvurusunda bulunurken seyahat amacı belirtilmelidir. Belirlenen vize türlerinden uygun olan seçilerek başvuru yapılmalıdır. Ticari ziyaret vizesi, Norveç turistik vizesi, Norveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Norveç kültürel – bilimsel ve sportif faaliyet vizesi, Norveç Erasmus vizesi gibi vize türlerinden biri seçilmelidir.

Seçilen vize türüne bağlı olarak istenen belgelerde ufak farklılıklar olabilmektedir. Vize ücreti de buna dâhildir. Talep edilen vize ücreti Norveç Konsolosluğunun belirlediği banka hesaplarına yatırılmalıdır. Yatırılan tutarın banka dekontu, başvuru dosyanızın içinde yer almalıdır.

Norveç Vize Başvuru Sürecinde Tamamlanması Gereken Evraklar

Norveç’e gitmek isteyen Türk vatandaşlarının vize başvuru formu ile birlikte bazı evraklar tamamlamaları gerekmektedir. Bu evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Norveç’e gidebilmek için öncelikle Schengen vizesi başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.
  • Başvuru formunu doldurduktan sonra pasaport ve pasaport fotokopisi evraklar arasına eklenmelidir.
  • Geçerliliği olan iki adet biyometrik fotoğrafınız da istenen evraklar arasındadır.
  • Çalıştığınız kurumdan aldığınız 3 aylık maaşınızı gösteren banka hesap bilgileri ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 4A hizmet dökümü belgeleri.
  • Vize başvuru ücretinin ödendiğinizi kanıtlayan banka dekontları.
  • Schengen vizesi için başvuruda bulunan kişi öğrenci ise öğrenim belgesi
  • Seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorunu yaşadığınızda sizi güvence altına alacak seyahat sağlık sigortası.

 

Schengen vizesi başvuru sırasında pasaportunuz 10 yıldan eski olmamalıdır. Aynı zamanda pasaportun süresinin Norveç dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olması gerekmektedir.

Norveç vizesi güncel evrak listesi için https://www.visacenter.com.tr/norvec-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
Norveç'e nasıl vize alınır?
Seyahat türlerine göre değişim gösteren vize türlerine ait belgeleri eksiksiz hazırlayarak yetkili kurumlara sunulmalıdır.
Norveç Türkiyeye vize istiyor mu?
Evet, bordo pasaporta sahip olan kişiler vize başvurusu yapmakla yükümlüdür.
Norveç vizesi almak zor mu?
Norveç Schengen ülkelerinden bir tanesidir. Vize evraklarının eksiksiz ve hatasız olması durumunda vize işlemleri olumlu sonuçlanacaktır.
Oyla! post