Çin Halk Cumhuriyeti Vizesi Gerekli Evraklar (Güncel)

Çin Halk Cumhuriyeti Vizesi Gerekli Evraklar 2022

Çin vize başvuru örnekleri, Çin başvuru formu örnekleri ve de Çin vize talep dilekçe örneklerini makalemiz sonunda sizler ile paylaşıyor olacağız. Makalemizi dikkatle okuyup, bilmeniz ve öğrenmeniz gereken bilgileri edindikten sonra, örneklerimize göz atmayı unutmayınız.

Çin Konsolosluğu Vize İşlemleri

Çin Vize Evrakları

Çin’e yolculuk yapmak istiyorsanız, vize alma işlemleriniz için gerekli makamlara bazı evraklar teslim etmeniz gerekmektedir. Şirketimiz sizin için evraklarınızı alarak, gerekli makam ve mercilere başvuruları sizin adınıza profesyonel bir biçimde yapabilmektedir.

Çin’e gitmek için almanız gereken vize evraklarını sizler için detaylı bir biçimde, visacenter farkıyla anlatıyor olacağız. Eğer, Çin’e gitmek için gereken evraklar ve vize alma konusunda profesyonel destek isterseniz, visacenter iletişim hattından bizlere ulaşabilirsiniz. Çin Halk Cumhuriyeti Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023 sizler için maddeler halinde aşağıda yer almaktadır.

Cin Halk Cumhuriyeti Vizesi Gerekli Evraklar
 • Bilgilerimizi detaylı bir şekilde vermeden önce söylememiz gereken bir konu var. Konu Çin vizesinin genelde minimum 2 ayda sonuca bağlandığıdır.
 • Mümkünse en az 2 sayfası boş olacak ve vize başvurusundan sonra minimum 6 ay geçerliliğini koruyacak bir pasaport sahibi olmanız, Çin vizesi için önemlidir.
 • Çin vize ücreti ödendikten sonra, var ise herhangi bir Çin menşeili firmadan gelen davetiyede vermeniz gereken evraklar arasında yer almaktadır.
 • Eğer çok net ise siyah beyaz olabilmekle birlikte, çok net değil ise renkli nüfus cüzdanı fotokopisi gerekenler arasında yer almaktadır.
 • Kıyafetiniz koyu, gözlük takmamış olduğunuz, arka planı ise beyaz olan 2 adet vesikalık fotoğrafta istenilenler arasında bulunuyor.
 • E-devlet üzerinden de alınabilen, sabıka kaydınızın bir kopyası da Çin vize ücreti ödedikten sonra vermeniz gereken bilgiler evraklarındandır. Bunun temel sebebi, Çin ziyaretiniz onaylanır ise Çin Devleti’ne karşı herhangi bir suç işleyip, işlememe durumunuzu tespit etmektir. Çin Başkonsolosluğu bu konu hakkında oldukça titiz davranmakta, ülkesine karşı tehdit olabileceğini düşündüğü kişilere vize reddi vermektedir.
 • Çalışanlar için 4A cinsinden, işverenler içinse 4B cinsinden SGK Hizmet dökümü Çin vize evrakları 2023 yılı için gerekmektedir.
 • 1 yıllık Çin vizesi istiyorsanız, mutlaka daha önceden Çin’e ziyarette bulunmuş olmanız gerekmektedir. Eğer ilk defa Çin’e gidecekseniz, tek giriş çıkış hakkına sahip ve maksimum 30 günlük bir izin almanız mümkündür. İlk giriş için, alabileceğiniz maksimum izin durumu böyle belirlenmiştir.
 • Çin’e vize başvurusu yapmadan önce kontrol ettirmeniz gereken sağlık sorumluluklarınız bulunmaktadır. Difteri, hepatit, kızamık, tifo gibi aşılarınızın tam olduğunu belgelemeniz gerekebilir. Uzman desteğinin yanınızda olmasını istiyorsanız, visacenter.com ana sayfamızda bulunan iletişim bölümünden bizleri arayabilirsiniz.
 • Alternatif evraklar ile özel pasaport sahibi olan kimseler (gri hariç) 3 aylık süreç içerisinde kimi zaman, 30 günlük muafiyet hakkı kazanabilirler. Çin’e giderken 30 günlük muafiyet hakkınız olup, olmadığını sorgulamak için de bizleri aramanız mümkün.
 • Çin’e giderken, Çin Başkonsolosluğu’na vize talep dilekçesi yazmanız gerekiyor. Bu talep dilekçesinde, yapacağınız Çin gezisinin hangi amaçla olduğunu bildirmelisiniz. Bildireceğiniz bilgilerde herhangi bir yanlışlık olmaması çok büyük önem taşımaktadır. Şayet bildirdiğiniz bilgilerinizde yanlışlık veya hata var ise Çin Başkonsolosluğu vizenizi reddedecektir.
 • Çin vize ücretleri ödendikten ve gereken evraklar tamamlandıktan sonra iyi bir danışman desteği sayesinde vize onayı alabilmeniz mümkündür.
 • Vermeniz gereken diğer belgeler ise, uçak bileti (gidiş dönüş), otel veya kalınacak yerin randevuları gibi seyahatiniz ile ilgili açıklayıcı ve Çin Başkonsolosluğu’na gidiş dönüş ve kalacak yerinizde bir sorun olmadığını bildiren belgelerdir.
 • Şirket sahibiyseniz veya çalışanıysanız, şirketinizin vergi levhasının bir fotokopisi, imza sirküleri, şirket faaliyetlerinizin belgesi ve sicil gazete fotokopisi vermeniz gereken diğer belgelerdir. (Ticari amaçlı vize başvurularında bu belgeler istenmektedir.)
 • Eğer, çalışan olarak Çin’e ticari bir amaçla (şirketinizin işleri için) gidecekseniz, şirket sahibinizin sizler için noter onaylı izin belgesi vermesi gerekmektedir.>>> visacenter.com.tr/calisma-belgesi-ornegi-ve-izin-dilekcesi-ornegi
 • Firmanız veya çalıştığınız firma ilk defa Çin’e iş yapmaya gidecekse, iş yapacakları (Çin’de bulunan) şirketin 10.000 Amerikan Doları hacme sahip olması ve Türkiye’de ki şirket sahibinin bilgileri de Çin vizesi için istenilen evraklar arasında yer almaktadır.
 • Çin vize ücreti Çin’e gidiş amacınıza göre değişiklik gösterebilmektedir. Bizleri aradıktan sonra Çin’e gidişi amacınızı detaylı bir biçimde bildirirseniz, almanız gereken en doğru danışmanlık hizmeti ve ödemeniz gereken miktarı en doğru şekilde sizlere bildirebiliriz.

Çin Başkonsolosluğu birkaç sebepten ötürü vizenize ret verebilmektedir. Bu sebeplerin başında Çin Başkonsolosluğu’nun verdiğiniz bilgilere inanmamasından veya tehlikeli bir durum oluşturabileceğinizden çekindikleri için olabilir. Çin vize ücreti ödedikten sonra, tüm evraklarınızı eksiksiz verseniz dahi, Çin vizenize ret kararı çıkarabilir. Vizenizin reddedilmesi genelde verdiğiniz bilgilerin teyidinin yapılamaması ile alakalı olabilmektedir.

Ret kararı olasılığını minimum, vize onayı şansızınızı da maksimuma çıkarmak için kaliteli danışmanlık hizmeti sizlerin yararınıza olabilir. Danışmanlık hizmetlerimiz Çin vizesi dahil olmak üzere, diğer ülke vizeleri içinde geçerli olmak ile birlikte, danışmanlık almanız için yapmanız gereken tek şey bizler ile iletişim kurmaktır.

Çin vize işlemleri diğer vize işlemlerinden daha uzun süren bir vize işlemi olduğu için ne kadar erken başlarsanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Çin vize evrakları 2023 yılında birkaç ufak değişikliğe uğramıştır. Bunun temel nedeni, Covid-19 salgınının başladığı ülkenin Çin olmasından kaynaklanmaktadır.

Çin son zamanlarda bakanlık onaylı davetiyeler ile birlikte vize işlemlerini tekrar yürürlüğe sokmuştur. Dikkat etmeniz gereken husus ise bu işlemlerin uzun sürebildiğidir. Ne kadar erken başvurup, karar sonucunuza ne kadar kısa sürede kavuşabilirseniz, işlerinizin ilerlemesi ve zaman kaybı yaşamamanız için büyük bir fırsat yakalayabilirsiniz. Çin vize ücreti ve danışmanlık ücretlerimizi ödeyerek, hemen vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Çin Halk Cumhuriyeti Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Çin Vize Ücreti

2023 yılında Çin’e gitmek için ödenmesi gereken toplam tutarları Visacenter çağrı merkezimizi arayarak detaylı bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Çin vize ücreti genelde davetiyeye ve Çin’e gideceğiniz süreye bağlı olarak ücretlendirilmektedir.

 • Genelde 3 aylık bir Çin vize başvurusunun ücreti yaklaşık 58 Amerikan Doları’dır.
 • Yukarıda ki ücret başvuru harcı olarak da geçmekle birlikte, onun haricinde danışmanlık alacağınız kuruma da belirli miktarda ödeme yapmanız gerekmektedir.
 • 3 aylık vize başvurularında, Çin Hükümeti genelde tek giriş çıkış izni vermektedir.
 • 6 aylık Çin vize başvurularınız da ise ödemeniz gereken yaklaşık harç tutarı 116 Amerikan Doları’dır. Danışmanlık yardımı talep ettiyseniz, danışmanlık ücreti bu fiyata dahil değildir.
 • Çin vize ücreti 1 yıllık süre için 195 Amerikan Doları gibi bir harç ücreti Çin Başkonsolosluğu’nca makul görülmüştür. Bu 1 yıllık izin için, danışmanlık alarak işlem yapmak isterseniz, fiyat bilgilendirmesi için direkt olarak bizleri arayabilirsiniz.
 • Vize ücreti ödendikten sonra iade Çin Konsolosluğu tarafından yapılmamaktadır.

Ücret ödemeleri ile ilgili detaylı bilgi almak ve Çin vizesi alma konusunda yanınızda sizlere destek olacak uzmanlar arıyorsanız, visacenter olarak sizlere her daim bu yolda eşlik etmek isteriz.

Çin vize ücretlerinin genel fiyatları yukarıda belirtildiği gibi olup, arada sırada gerçekleşen kur değişimlerinden dolayı, fiyat değişimleri de yaşanabilmektedir.

Ticaret amacıyla Çin’e gidecekseniz, danışmanlık ve harç ücretlerinde değişmeler yaşanabilmekte olup, bu değişim miktarını öğrenmek için bizleri arayabilirsiniz. Çin vize ücreti alacağınız vize türüne göre değişim gösterip, göstermediğini öğrenmek için de bizleri aramanız mümkün. Visacenter olarak sizlerin vize gibi olan tüm işlerinizde, sizlere destek olmak için hemen burada sizlerden haber bekliyor olacağız.

Çin’e giderken vize almak için sunulabilecek birkaç adet sebep bulunuyor. Bunların başında turistik sebepler gelse bile akraba ziyaretine varıncaya kadar, Çin’e vize başvurusu yapmak mümkün. Dilerseniz Çin’e vize başvurusunun hangi koşullar altında yapılabildiğine hep beraber bakalım.

 • Turistik amaçla gerçekleştireceğiniz, Çin’in güzellik ve kültürünü gezip öğrenmek için vize başvurusu yapabilirsiniz. Turistik amaçlı Çin vize ücreti makalemizin başında yer almaktadır.
 • Ticari amaçlar ile Çin’e gitmek istiyorsanız, bunu bildirerek başvuru yapmanız gerekmektedir. Bir alt başlığımız olacak olan Çin Vize Evrakları başlığında bunları detaylı olarak da inceleyeceğiz.
 • Çin’e çalışmak için gitmek, birikim yapıp dönmek istiyorsanız da visacenter bu süreçte sizlere destek olabilecek yüksek tecrübeli çalışanlara sahip bir kurumdur.
 • Öğrenim görmek amacıyla Çin’e gitmek istiyorsanız, hali hazırda Çin’de kazanmış olduğunuz bir okul olması sizlerin vize izni alması konusunda çok önemli bir adım olacaktır.
 • Çin’e mürettabatınız ile birlikte gidecekseniz, buna özel bir vize türü bile bulunmaktadır.
 • Çin’de bulunan yakın veya Çin’de ikamet etmekte olan akraba/akrabalarınız varsa onları ziyaret etmek amaçlı Çin vize ücreti ödemeniz de mümkün.
 • Basında görev yapıyorsanız ve Çin’de oldukça önemli bir gelişme olduysa, hemen gidip haberini yapmanız gerekebilir. Bu tarz durumlarda profesyonel yardımı, visacenter tarafından alarak hızlı bir şekilde vize işlemlerinizi halledebilirsiniz.
 • Çin’de sürekli olarak oturma izni almak için de vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Çin daimi ikamet vizesi diye geçen bu izin türünün gereksinimleri oldukça fazla ve denetimi oldukça sıkıdır. Kesinlikle visacenter çağrı merkezimizi arayıp Çin daimi ikamet vizesi almanın koşullarını öğrenmenizde ve bizlerden destek almanızda fayda var.
 • Çin staj vizesinde, alanızın öncü markalarında deneyim kazanma fırsatı yakalayabilirsiniz. Bunun için ayrıca staj vizesi mevcut olup, başvurularınızı visacenter aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Çin’e uzman olarak gidecekseniz, işiniz oldukça kolay. Çin Devleti sizleri, devletlerine pozitif bir unsur olarak göreceği ve devletlerine katkı sağlayacağını düşündüğü için sizlere kuvvetle muhtemel vize izni çıkacaktır. Uzman olarak Çin’e gitme vizesi işlemlerini de aracılığımızla yapabilirsiniz.
 • Son olarak Çin’den transit vizesi almanız gereken bir durum söz konusuysa Çin vize ücreti ödeme işlemlerini yapmak ve sorular için sizleri visacentar‘a bekliyoruz.

Çin Vize Formu

Çin’e gitmek için başlattığınız vize işlemleriniz sırasında doldurmanız gereken formdur. Bu form, Çin Başkonsolosluğu’nun istediği ve öğrenmesi gerektiğini düşündüğü, kişisel bilgileriniz de dahil olmak üzere birçok bilgiyi barındırmaktadır.

Çin vize ücreti tam ödemesi alındıktan sonra sizlerden talep edilen, asıl amacı sizleri daha net tanımlamak ve en ufak bir sıkıntı çıkarıp, çıkarmayacağınızı ölçmek adına bilgi kontrol formudur da diyebiliriz. Vize formu doldurulmadan resmi olarak işlem yapılamamakta olup, kimi zaman vize ücreti vermeden önce bile vize formu talep edilebilmektedir.

Çin vize formu ile ilgili detaylı örnekleri sayfamızın sonunda bulabilirsiniz. Bulacağınız bilgiler sizlere yol gösterici nitelikte olup, Çin’den vize alırken sizlere yardımcı olacaktır. Vize formunun kati suretle dikkatli bir biçimde ve eksiksiz doldurulması kesin olarak gerekmektedir. Vize formunu tamamen doldurduktan sonra bir de vize dilekçesi yazmanız gerekenler arasında yer alıyor.

Çin Vize Dilekçesi

Çin ticari vize dilekçesi İstanbul Başkonsolosluğu’nun onayınca, Çin Başkonsolosluğu’na sunulan, vize onay işlemlerinin başlamasını sağlayan dilekçedir. Dilekçe içeriğinde, Çin’e gitmek isteyen kişinin bilgileri ve İstanbul Konsolosluğu tarafından onaylandığı bilgisi verilmektedir.

Dilekçede seyahatin amacı açık bir dille belirtilmiş olmak ile beraber dilekçe içerisine yazılacak herhangi bir yanlış bilginin tespitinde, Çin Başkonsolosluğu’nca vizeniz reddedilecektir.

Çin vize ücreti, vize dilekçesi ve vize formu konularında bizlerden yardım talep edebilir, profesyonel destek alarak Çin vizesi almaya çalışabilirsiniz.  Turistik amaçlar ile Çin’e gitmek isteyen kişiler, dilekçelerinin içerisine seyahat etme amaçlarının turistik nedenler ile olduğunu, gidiş dönüş uçak biletleri ve rezervasyonlarını yazmalılardır.

Turistik amaçla alınmaya çalışılan vizeler için de dilekçe oldukça önemlidir. Dilekçe yazılırken, Çin Başkonsolosluğu’nca sıkı bir denetimden geçeceğini ve sorgulanacağının bilincinde olup, hatalı, eksik veya yanlış bir bilgi vermekten hem bilinçli, hem de bilinçsiz olarak sakınılmalıdır.

Çin Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Pandemi öncesi dönemlerde yani covid-19 salgını dünyayı kasıp kavurmaya başlamadan önce Çin ticari vizesi 8 ila 15 gün arası bir süreçte sonuca bağlanmaktaydı. Çin vize ücreti ile beraber vizelerin onay veya ret süreleri de pandemiyle birlikte oldukça değişiklik göstermiş durumda.

Pandemi dönemi sonrasında ki Çin vizesinin alınma zamanı ile ilgili durum gün geçtikçe farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak veya bilgilerinizi güncellemek amacıyla, visacenter. com’da bulunan iletişim bölümümüze hepiniz davetlisiniz.

Çin vizesi nasıl alınır? Tüm detayları incelemek için  visacenter.com.tr/cin-vize-basvurusu/ bağlantısını inceleyebilirsiniz.
Çin Halk Cumhuriyeti Vizesi Gerekli Evraklar 2023?

Çin Halk Cumhuriyeti her vize türü için farklı evraklar talep etmektedir. Buna rağmen standart evraklar pasaport, ikametgah belgesi, aile nüfus örneği, davetiye mektubu ve fotoğraftır.

Çine gitmek için ne yapmak gerek?

Çin’e gitmek için bordo pasaport sahiplerinin ağzında bulunması gerekmektedir, yeşil, gri ve siyah pasaport sahiplerinin ise 30 güne kadar vizesiz olarak Çin’i ziyaret etmesi söz konusudur.

Çin vizesi almak zor mu?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en zor aldığı vizelerden biri Çin vizesidir, müracaatlar sadece İstanbul ve Ankara’dan gerçekleştirilir.

Çin vize veriyor mu?

Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen Türk vatandaşları içerisinde bordo pasaporta sahip olanlar için vize verilmektedir. Diğer pasaport sahipleri 30 güne kadar vize almadan ziyaret gerçekleştirebilir.

 

Oyla! post