Slovakya Vize Başvuru Formu

Slovakya Vize Alma Süreci

Slovakya’ya gitmek isteyen bordo pasaporta sahip Türk vatandaşlarının mutlaka vize almaları gerekmektedir.

Bununla birlikte gri, yeşil ya da siyah pasaporta sahip Türk vatandaşlarının kısa süreli ziyaretleri için vize başvurusu yapmalarına gerek duyulmamaktadır. Slovakya Schengen ülkesi olduğundan dolayı Schengen vizesi alarak Slovakya’ya seyahat edilebilmektedir.

Slovakya Schengen Vize Başvuru Formu

Slovakya Schengen ülkelerinin diğer ülkelerle olan anlaşmaları doğrultusunda Türkiye vatandaşlarından istenen belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.

Öncelikle Slovakya Schengen vize başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. İstenen belgeler, başvuru formunda sorulan vize türü cevabınız doğrultusunda değişmektedir. Evraklar vize türüne bağlı olarak dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır.

Evraklardaki bilgiler ile başvuru formunda yer alan bilgiler arasında çelişen bilgiler olmamalıdır. Vize başvurusunun kabul edilmesi için başvuru dosyanızda yanlış bilgi olmaması gerekmektedir.

Slovakya Vize Çeşitleri

Slovakya Schengen vize başvurusu yapılırken vize çeşidi seçilmelidir. Seyahat amacınıza göre vize türünüzü seçebilirsiniz.

Aile ziyareti, turist gezisi, kültürel seyahat, spor faaliyetleri ya da eğitim gibi türlerden sizin amacınıza uygun olanını seçmeniz gerekmektedir.

Vize türlerine göre vize ücreti de değişkenlik gösterebilmektedir. Yatırılan ücretin ödendiğine dair banka dekontu başvuru dosyasının içine konulmalıdır.

Slovakya Vizesi Alabilmek İçin Gerekli Belgeler

Slovakya Schengen vize başvuru formunu oldurduktan sonra tüm vize çeşitlerinde ortak olarak istenen evrakların tamamlanması gerekmektedir.

  • Schengen vizesi başvuru formu.
  • Pasaport ve fotokopisi
  • İki adet renkli fotoğraf
  • Seyahat amacınızı ve seyahat sürenizi detaylı bir şekilde açıklayan dilekçe
  • Vize başvuru ücretinin ödendiğine dair banka dekontu
  • Davet mektubu (zorunlu değildir)
  • Mesleki belgeler
  • Ulaşım belgeleriniz ve konaklama bilgilerinizi gösteren belgeler
  • Seyahat Sağlık Sigortası

Slovakya vizesi başvuru süreci duruma bağlı olarak 10 gün içinde sonuçlanmaktadır. Bazı durumlarda bu süre uzayabilmektedir.  Aynı zamanda Slovakya’ya seyahat etmek isteyen bazı pasaport sahipleri vize almalarına gerek kalmadan ülkeye gidebilecekler.

Bu pasaport sahipleri 180 gün periyodunda 90 güne kadar kalış süresi geçerlidir. Özel, diplomatik veya hizmet pasaportlarına sahip Türk vatandaşları Shengen Vizesi almadan Slovakya’yı ziyaret edebilmektedir.